اخبار

استخراج

تجارت

نکات امنیتی حفظ و نگهداری از ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی

هنوز هم هستند بسیاری از کاربرانی که ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول هایی که آنلاین می باشند نگهداری می کنند و یا آنها را در انواع ابزارهای دیگر نگه می دارند. و هک هایی که طی سالها صورت گرفته دارایی های آنها را دچار مخاطراتی کرده است. بنابراین توصیه می کنیم در اولین قدم ارزهای دیجیتالی خود را در والت ها یا همان کیف پول های امن بگذارید تا آنها را از دست ندهید و دچار پشیمانی نشوید. اما همین کیف پول نیز باید دارای رمز عبوری باشد که به هیچ عنوان آسان نیست. چرا که دیگر دوستان و یا هکرها نخواهند توانست آن را حدس زده یا به دست بیاورند.

برای داشتن یک کیف پول امن باید رمز عبور امنی نیز داشته باشید. برای همین منظور بهتر است رمز عبور شما شامل ۱۰ کاراکتر از حروف کوچک و بزرگ و یک نماد تشکیل گردد. این رمز عبور نباید اسم شما یا تاریخ تولدتان یا نام شخصیت های مورد علاقه شما باشد. بزرگترین حسن داشتن یک رمز عبور پیچیده آن است که دست هکرها را برای سرقت ارزهای دیجیتالی شما می بندد و آنها نخواهند توانست با کمک یک بات تصادفی نیز به این رمز عبور دست پیدا کنند.

همچنین کیف پولی را که انتخاب می کنید باید دارای پشتیبان گیری ار کلید خصوصی و رمز عبور شما باشد و حداقل دارای پین کد دومرحله ای باشد. برخی از کیف پول ها هستند که توسط هکرها و کلاهبرداران برای سرقت ارزهای شما در دسترس کاربران قرار می گیرد برای همین بهتر است تیم پشتیبانی و توسعه دهنده کیف پولی را که انتخاب می کنید به خوبی شناسایی و بررسی کنید.

یک کیف پول مناسب دارای رابط کاربری، تیم توسعه‌ دهنده معتبر و فعال، مکان پشتیبان‌ گیری، قابلیت استفاده در دستگاه‌ های مختلف، قابلیت‌های امنیتی مانند ورود دو مرحله‌ ای است. همچنین توصیه می کنیم بهترین روش نگهداری یک کپی از کلید خصوصی خود در جایی است که به جز شما کسی از آن مطلع نباشد. برای امنیت بیشتر بهنر است برای دستگاه خود مانند لپ تاپ، گوشی تلفن همراه، یا کامپیوتر شخصی اتان رمز عبور قرار دهید.

کلاهبرداری

 

معمولا هر چیزی دارای یک جنبه خوب و بد است مانند ذخیره رمز عبور در مرورگرها، از آنجا که اکثر مرورگرها هر وقت شما اکانتی را باز می کنید به شما در یک کادر اعلانی را نشان می دهد که در صورت تمایل رمز عبور آن اکانتی را که باز کرده اید در آن ذخیره کنید. تا هر زمان که نیاز داشتید بدون وارد نمودن مجدد رمز، وارد اکانت خود شوید. این ویژگی برای راحتی بیشتر کاربران طراحی و راه اندازی شده است. اما مساله این است که شما هرگز نباید این کار را درباره کیف پول خود انجام دهید. یعنی نباید نمای ذخیره رمز عبور کیف پول را در مرورگر خود ذخیره کنید.

برای حفظ امنیت بیشتر کیف پولتان باید هر بار که وارد آن می شوید رمز عبورش را وارد کنید تا اکانت کیف پول شما حفظ شود و به دست هکرها سرقت نگردد. حالا شما ممکن است با خود بگویید وقت ندارم هر بار رمز عبورم را وارد کنم. اما اگر گوشی یا لپ تاپ خود را گم کردید با به سرقت برده شود، در این صورت به راحتی امکان دسترسی به اکانت های شما برای افراد فراهم می گردد. و ممکن است فردی که آنها را به سرقت برده یا پیدا کرده به راحتی بتواند دارایی های شما را به کیف پول خود منتقل کند.

اما یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم که در حفظ کیف پول شما موثر است تایید هویت دو عاملی (۲FA) و تایید ایمیل می باشد. این کار برای حفظ امنیت ارزهای شما ضروری و اساسی است. این کار باعث می شود تنها کسی که می تواند وارد کیف پولتان شود فقط و فقط خودتان باشید. با این کار در زمان نقل و انتقالات کد امنیتی را دریافت می کنید. پس همین الان اقدام به انجام آنها بکنید و قبل از اینکه ارزهای خود را جابه جا کنید زمینه امنیت بیشتر را فراهم کرده باشید. نگران چگونگی فعال کردن این ویژگی ها نباشید چون صرافی ها و کیف های پول در اغلب موارد این ویژگی را همراه خود دارند فقط کافی است سری به قسمت تنظیمات آنها بزنید.

توصیه می کنیم برای حفاظت بیشتر از بیت کوین های خود آنها را آفلاین و در یک کیف پول سخت افزاری نگهداری نمایید. کیف های پول سخت افزاری یک دستگاه الکترونیکی کوچک که کمی از دزدگیر ماشین بزرگ تر است که به شما امکان امنیت بالاتر را برای حفظ دارایی هایتان می دهد. ایده این کیف پول در ابتدا تنها برای بیت کوین داده شد و به خاطر عملکرد خوبش برای سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و لایت کوین و … هم مورد توجه قرار گرفت.

با کمک اینگونه کیف پول ها رمز شما از همه دستگاه هایی که ممکن است به اینترنت وصل شوند حفاظت می شود زیرا آفلاین بودن آن جلوی هکرها را برای دسترسی به کیف پول شما می گیرد. مزیت دیگر این کیف پول ها این است که همزمان با تعیین رمز اختصاصی برای کیف پول یک پین کد در اختیار شما قرار می دهد که در صورت گم شدن و خراب شدن آن با این پین کد می توانید ارزهای دیجیتالی خود را بازیابی کنید.شرکت هایی هستند که اینگونه تجهیزات را می توانید از آنها تهیه کنید.

رزور (Trezor) و لجر نانو ( Ledger Nano) از جمله کیف پول های سخت افزاری می باشند، که می توانید تهیه کنید. البته کیف پول لجر نانو از جمله بهترین کیف های پول هایی است که دارای امنیت بالایی است و پس از تعیین پین کد مخصوص آن یک سید که دارای ۲۴ کلمه است را در اختیار شما قرار می دهد. با کمک این سید شما می توانید برای ایجاد کلیدهای خصوصی اقدام کنید. همچنین این سید به شما کمک خواهد کرد که در صورت گم کردن کیفتان و یا آسیب به آن بتوانید ارزهای دیجیتال خود را بازگردانید.

یکی از راه های هک فیشینگ است. در حمله فیشینگ هکرها سعی می کنند تا داده های مهمی مانند اطلاعات کاربری یا بانکی قربانی را به دست آورده آنگاه خود را به جای بانک یا نهادهای معتبر معرفی می کنند و از طریق ارسال ایمیل و پیامی حاوی لینک مخربب ورود به صفحه و وارد شدن اطلاعات کاربر در این لینک ها مشخصات مثلا رمز کیف پول شما را به دست آورده و اقدام به سرقت می کنند. پس به دلیل وجود سایت های فیشینگ بهتر است از جستجو گرها برای ورود به سایت های مهم استفاده نکنید چون ممکن است به راحتی در دام هکرها قرار گیرید.

یک زمانی ممکن است شما برای کار فوری نیاز باشد وارد اکانت خود بشوید اما لپ تاپ همراهتان نباشد یا گوشی موبایل شما مشکلی داشته باشد که نتوانید اکانت خود ر باز کنید. به همین دلیل سعی کنید با سیستم دوستتان وارد اکانت خود شوید. اما به شما توصیه اکید می کنیم که هرگز به این کار دست نزنید. در هر حال اگر چاره دیگری نداشتید برای آن یک راه وجود دارد و آن این است که از قسمت (incognito) یعنی ناشناس ماندن در مرورگر بهره بگیرید.

یکی دیگر از موارد احتیاطی برای حفظ امنیت کوین هایتان که باید به آن دقت کنید این است که درباره سرمایه گذاریتان در بیت کوین جزییات آن، میزان و مبلغش در فضای مجازی یا بین غریبه ها و حتی دوستانتان صحبت نکنید. زیرا صحبت کردن درباره سرمایه گذاری ها در بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال عواقب جبران نشدنی دارد. مواردی بوده است که افراد با این کار دچار باج کیری و تقلب شده اند. مجرمان بعد از اینکه فهمیده اند فردی دارای بیت کوین است سعی به سرقت آنها کرده اند و این افراد گاهی به دام مجرمان و هکرها افتاده اند. پس لزومی ندارد درباره ارزها و سرمایه گذاریتان در اینترنت و یا به دوستانتان اطلاع رسانی کنید و بهتر است آن را مخفی نگهدارید.

کلاهبرداری

همچنین شما باید عبارت پشتیبان خود را به صورت آفلاین نگهداشته و کیف پول های موبایلی ارز دیجیتال یا عبارت یا کلید رمز خود را خیلی ایمن نگهداری کنید. معمولا عبارتی که به عنوان عبارت پشتیبان در اختیار شما قرار می گیرد ۱۲ کلمه می باشد که این ۱۲ کلمه تصادفی انتخاب شده است. حالا به هر دلیل شما ابزار نگهداری از ارزهای دیجیتالی خود را از دست داده اید. راهش این است که ابتدا ابزار دیگری تهیه کنید سپس کیف پول خود را بر روی آن نصب کرده و با این ۱۲ کلمه کوین های خود را بازیابی کرده و به ابزار جدید منتقل نمایید.

شما نباید همه سرمایه گذاری خود را در صرافی ها نگهداری کنید. آن هم صرافی ها که همیشه آنلاین هستند و ممکن است هر لحظه دچار سرقت شوند. علت نگهداری سرمایه در صرافی ها برای این است که کاربران اکثرا در حال ترند ارزهای خود هستند برای همین ارزها را در کیف پول صرافی ها نگهداری می کنند. حالا اگر صرافی مورد حمله هکرها قرار گیرد چه؟ مانند صرافی بایننس که همین دو ماه قبل مورد سرقت قرار گرفت. اگر شما دارای سرمایه زیادی هستید توصیه ما به شما این است که قسمت بزرگ آن را در کیف های پول سخت افزاری قرار دهید تا فقط خودتان به آن دسترسی داشته باشید.

از موارد ضروری دیگر این است که برای جلوگیری از حدس جزییات حسابتان توسط هکرها ایمیل و حتی نام کاربری خود را فاش نکنید. وقتی این اطلاعات خود را در فضای مجازی منتشر کنید و یا آن را در اختیار دیگران قرار دهید چون به سیستم های مالی متصل هستند، کمک زیادی به هکرها برای به دست آوردن سرمایه خود کرده اید. آنها با کمک نرم افزار های مخرب و یا ربات ها خواهند توانست رمز عبورتان را پیدا کرده و در صرافی ها به دارایی شما دست پیدا کنند. علاوه بر آن از نصب کردن برنامه های ناشناس بر روی سیستم و گوشی خود اجتناب کنید. و تنها برنامه هایی را نصب کنید که از اپل استور و یا گوگل پلی استور دریافت کرده اید و زیر این برنامه ها نظرات کاربران را مطالعه و سپس اقدام به نصبشان کنید.

قبلی «
بعدی »

50 دیدگاه ها

 1. سلام
  اگه ممکنه یه ویدئوی آموزشی کامل از نحوه کار با لجر نانو x در سایت قرار بدید.
  ممنون

 2. خیر
  شناسایی کاربر در دو مرحله انجام می شود.
  ابتدا رمز و سپس از طریق موبایل یا سایر دیوایس ها

 3. سلام
  ببخشید کدوم کیف پول از لحاظ تحریم خطر کمتری داره؟
  بایننس اگه با ق.یلترشکم وارد شم خوبه؟

 4. سلام خسته نباشید شما خبری از کیف پول بیت کویین ،ایرانی بیت والت ندارید راستش الان ده روزه که بیت توش ریختم کلأ قطع شده به شماره هایی هم که تو سایتش داده زنگ زدم میگن این کیف پول هیچ ارتباطی با ما نداره.ممنون از شما

 5. سلام
  طول عمر این کیف پولا چقدره؟
  اینا گارانتی هم دارند اگه بسوزن یا خراب بشن چیکار باید بکنیم؟

  • محبوبیت کیف پول های سخت افزاری همچنان در حال افزایش است زیرا اشتیاق پذیرش پول های رمزی با حرارت و شعف بیشتری در حال رشد است. این دستگاه ها به عنوان قابلیتی برای سرمایه گذاری قابل اطمینان شناخته شده اند زیرا، در دراز مدت، می توانند از سرقت دارایی ها توسط افراد مخرب آنلاین جلوگیری کنند و به شما اطمینان خاطر دهند که پول های رمزی شما در امان هستند.
   از آنجا دارایی های دیجیتالی پدیده هایی ادامه دار هستند، احتمالاً برای استفاده از چنین دستگاه هایی، پیشرفت های بیشتری به وجود آید و تولید کنندگان بیشتری ظهور کنند.

 6. ببخشید واسه آموزش و ست کردن روی دستگاه باید نزد شما مراجعه کنیم ؟ بصورت حضوری؟
  و اینکه شما برای فروش شعبه دارید یا با پیک ارسال میکنید ؟

 7. سلام دوستان خسته نباشید
  من تازه وارد این کار شدم کیف پول سخت افزاری کدوم از همه بهتره و امنیتش بالا تره؟!

 8. من از کیف پول Trust wallet و jaxx استفاده میکنم از حدود ۳ ماه قبل و راضی هستم، توی jaxx میشه بیت کوین رو با ارزهای دیگه هم چنج کرد

  • Jaxx از اولین والت‌های مولتی‌کارنسی است که شروع به ادغام سرویس‌هایی همانند Shapeshift و Changelly در سرویس خود نمود. با این صرافی داخلی، کاربر می‌تواند در همان کیف پول خود انواع ارزها را به هم تبدیل کند.

 9. سلام.ممکنه بیت کوین رو هم داخل کیف پول مجازی(بلاکچین) و هم سخت افزاری(لجر نانو) در یک زمان ذخیره کرد
  و اگر کیف پول سخت افزاری گم بشه امکان انتقال با پین همیشه هست؟

  • خیر همچین امکانی وجود ندارد. هرگاه که پولتان را در کیف پول ذخیره می‌کنید، به درستی از آن بک‌آپ بگیرید تا در صورت گم شدن یا آسیب دیدن دستگاهتان بتوانید به کوین ها دسترسی داشته باشید.

 10. سلام ببخشید یه سوال دارم من کیف پول جکس دآروم و روی موبایل نصب کردم اول اگر موبایل مشکلی پیدا کنه میشه کیف پول را روی یک موبایل دیگه راه اندازی کرد و بیت کوین ها از بین نمیبرن و دوم اینکه میشه کیف جکس را روی لب تاب خانگی هم نصب کرد یا نه راهنمائی میکنید من نتونستم نصب کنم ممنون

  • یک بک‌آپ از تمام کیف پول‌های خود را داشته باشید و نسخه‌های ریکاوری را هم تست کنید تا مطمئن شوید آنها هم درست هستند. سپس آنها را در یک جای امن نگه دارید. مقالات مربوط به کیف پول جکس رو مطالعه بفرمایید.

 11. درود بر دوستان عزیز
  ببخشید از وبمانی هم میشه به عنوان کیف پول بیت کوین استفاده کرد؟؟ اگه میشه کارمزد و امنیتش چه طوره ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 12. سلام برادمین عزیز.من به مشکل برخوردم تو سایت bitcoinwallet کیف پولم روساختم حدود ۰.۰۷بیت دارم هرکاری میکنم به کیف پول اتومیک والت یا کونیمی بفرستم ارور میده.مبلغ کم وزیاد انتخاب کردم بازم نشد ارور آدرس میزنه .نیاز به کمک دارم

 13. من چطورمیتونم باشماتماس بگیرم سوال اختصاصی داشتم ازتون

 14. راه وصل کردن دستگاه به بلکچین و کیف ولت و شروع استخراج

 15. امکان ردیابی سرقت این ولتها هست؟

  • علیرغم امنیت بسیار بالای این دستگاه‌ها، باز هم همیشه خطای انسانی ضعیف‌ترین نقطه‌ی امنیتی در استفاده از آن‌ها است. اگر خریدار دستگاه را ریست می‌کرد و یک کلید خصوصی جدید تولید می‌کرد دیگر هیچ مسئله‌ای او را تهدید نمی‌کرد. او وقتی کاغذ راهنمای همراه دستگاه را دیده، به آن اعتماد کرده و از همان کلید موجود استفاده کرده است.

 16. bad har arzi begiri fargh nadare? mishe zakhire kard ya faghat bitcoin?

 17. motaenid ina hack nemishan ? gom shan chi?khatarnak nis?

 18. اینارو میشه خارج از ایرانم برد؟

 19. لطفا قیمتاشم اعلام کنید

 20. سلام من از اینا میخوام میشه راهنمایی کنید

 21. داستان اینکه بعضی کدها فراموش میشن منظور همون تگ و ممو چیه یعنی این سخت افزاریا دیگه این داستانها رو ندارند چون خیلی استرس دارم همیشه واسه جابجایی ریپل

  • همچنین کیف پولی را که انتخاب می کنید باید دارای پشتیبان گیری ار کلید خصوصی و رمز عبور شما باشد. حتما در انتخاب کیف پول و پشتیبانی ویژه کیف پولتون دقت داشته باشید.

 22. yani rahat mitonan hack konand kife polemono va arzemono jabeja konandd?

  • توصیه می کنیم در اولین قدم ارزهای دیجیتالی خود را در والت ها یا همان کیف پول های امن بگذارید تا آنها را از دست ندهید و دچار پشیمانی نشوید. اما همین کیف پول نیز باید دارای رمز عبوری باشد که به هیچ عنوان آسان نیست. چرا که دیگر دوستان و یا هکرها نخواهند توانست آن را حدس زده یا به دست بیاورند.

 23. آقا یه سوال این کیف پولا به چه شکل مثل فلش مموریه؟ یعنی فقط به پی سی وصل میشه؟ یا با گوشی هم امکان پذیر است

 24. من مشکلم با همین آنلاین آفلاین
  اصلا سر در نمیارم چون بابام داره از لجر استفاده میکنه واقعا گیج کننده است

 25. عکسه چه باحاله پول و زیر تشکش قلیم میکنه
  یاد بابا بزرگم افتادم

 26. وای که چه من بی ملاحظه ام :)))
  همیشه از سیستم دوستام وارد میشم بعضی وقتهام یادم میره ببندم
  اصلا من از زمان یاهو مسنجر اینجوری بودما :)))

 27. برای کسایی که سرمایه گذاریهای اندکی انجام دادن چی ارزش نداره کلی هزینه کیف پول سخت افزاری کنیم
  در این موردم راهنمایی کنید لطفا

 28. سلام
  باید امنیت کیف پولهای نرم افزاری را انقدر ببرند بالا که امکان هک شدن آنها نباشد
  چون جذابیت ارزهای دیجیتال به همین است که امن است دسترسی کسی امکان پذیر نیست بعد با این گزارشا خب آدم میترسه اصلا وارد این داستان بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.