Image default
دانستنی ها

ساتوشی ناکاموتو چه کسی است؟

امروزه بزرگ‌ ترین رمز و راز در دنیای فناوری، چگونگی کارکرد بیت کوین نیست، بلکه سوال “چه کسی سازنده اصلی بیت کوین است؟” به یکی از بزرگ ترین معماهای حل نشده جهان تبدیل شده است و در ادامه در این مورد صحبت خواهیم کرد که ساتوشی ناکاموتو کیست؟

در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی فردی به نام ساتوشی ناکاموتو مقاله سفید خود را در مورد ارز دیجیتال بیت کوین منتشر کرد. این رویداد بزرگ تاریخچه پول را بعد از دو ماه از انتشار آن مقاله، به کلی دگرگون کرد. این که چه کسی یا کسانی در پشت پرده این قضیه هستند حس کنجکاوی ما را برانگیخته است. در طول این سال‌ها بسیاری از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان، بدون ارائه هیچ گونه شواهدی، تعداد زیادی از توسعه دهندگان بیت کوین را به عنوان ساتوشی معرفی کرده‌اند ‏و تعدادی هم خود گفته ‌اند که مخترع بیت کوین هستند. با این حال هیچ کدام دلیل قاطعی بر ادعای خود ارائه نکرده‌اند و تا به امروز ما به دنبال این شخصیت پر رمز و راز هستیم.

قبل از آن که درمورد نامزدهای احتمالی ساتوشی سخن بگوییم، اجازه دهید آن چه را که درباره ساتوشی ناکاموتو می‌دانیم ارزیابی کنیم، یا بهتر است بگویم به آن چیزی که او می‌خواهد ما از شخصیت او بدانیم اشاره کنیم. با مشخصاتی که در بنیاد P2P از شخصیت ساتوشی داریم، او ادعا می‌کند که یک فرد ژاپنی است و متولد ۵ آوریل ۱۹۷۵ است. البته این احتمال وجود دارد که انتخاب این تاریخ (۵ آوریل ۱۹۷۵) به دیدگاه‌های سیاسی ساتوشی اشاره کند.

در روز ۵ آوریل ۱۹۳۳، فرانکلین روزولت سی و دومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ممنوعیت مالکیت طلا خصوصی را امضا کرد و در آن زمان مردان قانون، نقض کنندگان این قانون را به ده سال حبس محکوم می ‌کردند. سپس در سال ۱۹۷۵، دولت ایالات متحده ، قوانین را عوض کرد تا همه بتوانند مالک طلای خصوصی خود باشند.

همان طور که می دانیم تاریخ تولد ساتوشی جعلی است، بنابراین این تاریخ می‌تواند حاوی نوعی پیام باشد. با این حال از رفتار و نوشته‌ هایی که از ساتوشی در دست داریم مشخص می‌شود که او اصلاً اهل ژاپن نیست. اول از همه او مقاله سفید و پست‌های خود را به صورت انگلیسی کامل و روان می‌نوشت و ثانیاً زمان پست گذاری‌های او با فردی که در ژاپن زندگی می‌کند مطابقت ندارد. استفان توماس عضو انجمن بیت کوین بیش از ۵۰۰ پست ساتوشی را که با زمان فعالیت روز ژاپن مطابقت نداشت مورد بررسی قرار داد، او متوجه شد ساتوشی ناکاموتو هرگز از ساعات ۲ شب تا ۸ بعد از ظهر ژاپن هیچ گونه مطلبی پست نکرده است، بنابراین به احتمال خیلی زیاد هویت ساتوشی تنها یک داستان باشد؛ اما چرا مرد پشت پرده داستان ما وانمود می‌کند که او شخص دیگری است؟

دلیل بسیار خوبی برای این کار وجود دارد.

با پروژه Zimmermann  آشنا هستید؟ یک فعال دنیای رمزنگاری و آزادی ‌خواهی می‌ خواست مردم آزادانه و بدون نظارت دولت‌ها در فضای اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین او موفق شد تا اولین ابزار رمزنگاری را که به نام Pretty Good Privacy بود در اختیار عموم قرار دهد. پروتکل PGP کاربران را قادر می‌ ساخت تا پیام‌های رمزگذاری شده خود را به یک دیگر ارسال کنند. با این حال دولت ایالات متحده آمریکا به توانایی این فناوری پی برد و آن را مصادره کرد، PGP و سازنده آن (Zimmerman) خود به موضوع تحقیق جنایی تبدیل شدند. با این حال تنها کاری که این فنّاوری انجام می‌داد به این شکل بود که کابران اینترنت را قادر می‌ساخت تا بدون نظارت دولت‌ها و به صورت رمزنگاری به تبادل اطلاعات بپردازند.

حالا می توانید تصور کنید که دولت چگونه با مخترع بیت کوین برخورد می‌کرد؟ فنّاوری که امکان انتقال پول را به صورت رایگان و بدون واسطه بانک‌ها فراهم می‌ کند.

در مورد مخترع بیت کوین چه می‌دانیم؟

در مورد ماهیت ساتوشی ناکاموتو و دلایل پنهان شدن او به تنها مستنداتی که در دست داریم ، می ‌پردازم.

همان طور که قبلاً هم ذکر کردم، ساتوشی ناکاموتو با مقاله ‌ای کوتاه که در مورد ارزهای رمزنگاری در سایت metzdowd.com ارائه داد ظاهر شد. او سند ۹ صفحه ‌ای که به طور کامل به « سیستم پول نقد الکترونیک قابل اعتماد و بدون واسطه » پرداخته بود را در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر کرد.

ساتوشی سپس یک انجمن به نام Bitcoin talk ایجاد کرد و اولین پیام را تحت عنوان ساتوشی نام ‌گذاری کرد. او هم چنین یک وب سایت با نام دامنه bitcoin.org راه اندازی کرد و سپس نرم افزار بیت کوین را توسعه داد. در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ساتوشی اولین بلوک بیت کوین را که به نام بلوک ژنز شناخته شده بود، استخراج کرد. در طول سال ۲۰۱۰ ساتوشی ناکاموتو با دیگر توسعه دهندگان همکاری کرد تا پروتکل بیت کوین را تغییر دهد. او در جامعه‌ بیت کوین به صورت فعال مشارکت می ‌کرد و اکثرا با دیگر توسعه دهندگان بیت کوین در ارتباط بود. ساتوشی به طور غیر منتظره ‌ای کلیدهای رمزنگاری را به Gavin Andresen واگذار کرد و بخش‌های دیگر را نیز به دیگر اعضای جامعه بیت کوین انتقال داد و در سال ۲۰۱۰ کار بر روی سیستم بلاک چین را متوقف کرد. پس از آن مخترع بیت کوین در روز دوشنبه ۲۳ آوریل ۲۰۱۱ یک بار دیگر ظاهر شد تا آخرین پیام خود را ارسال کند. زمانی که مایکل کین و دیگر توسعه دهندگان از ساتوشی می‌پرسند که آیا قصد دارد دوباره به جامعه بیت کوین بپیوندد ساتوشی پاسخ می دهد: «من به کارهای دیگری مشغول هستم و آینده بیت کوین در دستان شماست» و او ساتوشی ناکاموتو بود مردی که سیستم مالی جدید را به راه انداخت و پس از آن به سادگی ناپدید شد؛ اما واقعاً چرا؟ پاسخ این سوال به درستی مشخص نیست.

هم چنین باید توجه داشته باشیم در دسامبر ۲۰۱۷ زمانی که قیمت بیت کوین در اوج خود بود، ساتوشی بیش از یک میلیون بیت کوین در اختیار داشت، این مقدار معادل ۱۹ میلیارد دلار بود و این ثروت بزرگ او را در لیست ۴۴ امین ثروتمندان دنیا قرار می‌ داد. ساتوشی حتی یک بیت کوین هم نخرید و در این مدت کوتاه او صاحب ثروتی به این بزرگی شد، برای همین بسیاری بر این باورند که برای خالق بیت کوین اتفاقی افتاده است. بر همین اساس بسیاری اعتقاد دارند Hal Finney درواقع همان ساتوشی ناکاموتو بود. متأسفانه در سال ۲۰۰۹ تشخیص داده شد که Hal Finney به بیماری ALS دچار است و تا اوایل ۲۰۱۴ در معرض این بیماری قرار گرفت اما بعد از آن بیماری او پیشرفت کرد و سپس این مرد بزرگ ما را تنها با شایعات در مورد ماهیت واقعی مخترع بیت کوین ترک کرد.

Hal Finney چه کسی بود؟

هال فینی یک دانشمند کامپیوتر بود که در سال ۱۹۷۹ از دانشگاه Caltech فارغ التحصیل شد، او به عنوان یک دانش آموخته، جایزه «اکثر مغزها» را از آن خود کرد. در طول سال اول تحصیل، دوره ی ” نظریه میدان گرانشی” را که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی طراحی شده بود، برگزار می‌کرد. در همان اوایل تحصیل مشخص بود که هال یک فرد بسیار باهوش است. زمان تحصیل، دانشجویان هال را با کتاب Atlas Shrugged اثر این رند آشنا کردند،  او این نوع از ادبیات را مطالعه و به راحتی دیدگاه‌های لیبرالیسم را در زندگی خود پیاده کرد. دیدگاه‌های لیبرالیسم از او یک اندیشمند آزاد ساخت و او را به سوی برنامه نویسی آزاد سوق داد.

در اوایل دهه ۱۹۹۰ او عضو جنبش Cypherpunks شد، این جنبش به منظور استفاده عمومی فنّاوری‌های رمزنگاری و بالا بردن سطح امنیت حریم خصوصی افراد در اینترنت راه اندازی شد. هال فینی و فیل زیمرمن به خوبی یک دیگر را می‌شناختند، زمانی که زیمرمن در Cypherpunks ایده خود را مطرح کرد، هال با او تماس گرفت و او به عنوان اولین کارمند شرکت PGP استخدام شد و تا زمان بازنشستگی ‌اش در سال ۲۰۱۱ در شرکت PGP کار کرد؛ دقیقاً همان سالی که ساتوشی ناکاموتو فعالیت خود را در بیت کوین متوقف کرد.

هال نقش قابل توجهی در نسخه جدید پروتکل PGP داشت، اما مجبور بود نقش خود را در این پروژه از دولت پنهان کند. او به خوبی از مشکلات مالی که گریبان گیر شرکت PGP شده بود آگاه بود، بنابراین می‌توانیم تمایل او را برای پنهان کردن هویت خود هنگام ایجاد بیت کوین درک کنیم.

اگر هال فینی ساتوشی بود، چرا تصمیم گرفت یک فرد از ژاپن دور افتاده باشد؟

کمتر از دو مایل از خانه او دانشمند دیگری به نام Dorian Prentice Satoshi Nakamoto زندگی می‌کرد، بنابراین این امکان وجود دارد که هال هویت خود را در قالب دوریان ناکاموتو پنهان کرده باشد. هر دوی آن‌ها در خیابان Temple City و در یک شهر کوچک ۳۶ هزار نفری زندگی می‌کنند. آیا می‌توان گفت که این یک اتفاق تصادفی است؟

بیایید تا با هم سرنخ ‌های دیگر را مورد بررسی قرار دهیم. ساتوشی بعد از انتشار مقاله سفید سه پیام دریافت کرد دو تا از پیام‌های دریافتی به کلی با این ایده مخالفت می‌کردند، اما پیام سوم آری بود و سیستم جدید مالی را تأیید می‌کرد. حالا حدس بزنید ارسال کننده پیام سوم چه کسی بود؟ بله درسته ارسال کننده پیام مثبت کسی نبود جز هال فینی، او در پیام خود برای ساتوشی نوشت: «به نظر می‌رسد این یک ایده بسیار امیدوار کننده است و راه حل اصلی برای ایجاد ارزهای رمزنگاری باشد، من برای درک بهتر این ایده و توسعه آن با شما همکاری خواهم کرد» او حتی ساتوشی را برای نوشتن کدهای رمزنگاری شده بیت کوین تشویق کرد.

هم چنین نخستین تراکنش بیت کوین بین هال و ساتوشی انجام گرفت، کامپیوتر هال اولین کامپیوتری بود که به شبکه ساتوشی وصل می‌شد. دو روز بعد هال فینی ده بیت کوین از طرف ساتوشی دریافت کرد، این نخستین تراکنش بیت کوین بین دو رایانه بود، برای همه جالب بود که هال فینی همیشه در حساس ترین لحظات بیت کوین دخیل بود. فکر می‌کنم همه چیز یک مقدار متفاوت بود هال پشت حساب ساتوشی بود و برای خودش پیام فرستاد. با این حال اگر او عمداً مشارکت خود را در پروژه مخفی می‌کرد، مشخص است کار بسیار جذابی انجام داده است. او این پیام‌ها را جعل کرد و اولین بیت کوین‌ها را برای آزمایش به سیستم خودش فرستاد، به همین خاطر همیشه آن‌ها را نزد خود نگه داشت.

به گفته فینی اواولین سیستم ثبت ارز قابل استفاده دیجیتالی را ایجاد کرد، همان ‌طور که می‌دانید پروتکل بیت کوین بر همین اساس است. علاوه بر این در سال ۱۹۹۰ فینی، تحت تأثیر پول دیجیتال قرار گرفت و او در سال ۱۹۹۳ اولین پول دیجیتالی خود را به نام CRASH عرضه کرد. البته قبل از آن دیوید جام پول الکترونیکی ناشناسی به نام Digi Cash ابداع کرده بود و یک بانک در ایالات متحده آمریکا آن را مورد آزمایش قرار داد، بلافاصله هال فینی یک حساب کاربری در آن جا باز کرد. مشکل اینجا بود که نسخه پولی دیوید شام تمرکز یافته بود، هنگامی که شرکت او ورشکست شد Digi Cach نیز نابود شد؛ و این موضوع برای هال اصلاً جالب نبود، بنابراین او شروع به بررسی ناکارآمدی این سیستم کرد و به فکر ارزی غیر متمرکز مانند بیت کوین افتاد؛ اما او همیشه این ادعاها را رد کرد.

البته این اولین بار نیست که او را به عنوان مخترع بیت کوین معرفی می‌کنند. اندی گرین برگ، روزنامه نگار مجله Forbes حتی به خانه او رفت و به او گفت: آیا ساتوشی ناکاموتو شما هستید؟ اما هال به صورت آشکار همه این ادعاها را رد کرد. او پسرش جیسون را به عنوان شاهد گفتگوی بین خود و ساتوشی معرفی کرد، حتی از این که در همسایگی او فردی به نام Dorian Prentice Satoshi Nakamo زندگی می‌کند، ابراز بی‌اطلاعی کرد. از آن جایی که او کامل فلج شده بود، فرض را بر این می‌گذاریم که می‌خواست آخرین روزهای زندگی‌اش را در کنار خانواده‌اش با آرامش سپری کند و تمایل نداشت که به یک سیرک رسانه‌ ای تبدیل شود.

تصویر کنید اگر هال فینی همان ساتوشی ناکاموتو باشد، فردی که صاحب یک میلیون بیت کوین است جنایتکاران مالی چه کارهایی که نمی‌کردند تا صاحب این ثروت بزرگ شوند. حتی معلوم نبود سازمان‌های امنیتی چگونه با او برخورد می‌کردند؛ بنابراین او تصمیم گرفت که ناشناس باقی بماند، ناشناس ماندن ساتوشی سطح امنیت در بیت کوین را افزایش می‌داد. باید اذعان کرد اگر هال مخترع بین کوین باشد، او دنیای جدیدی را به ارمغان آورد میراثی که او می‌تواند به بودنش افتخار کند. میراثی که ساتوشی از خود به جای گذاشت او را تا همیشه زنده نگه خواهد داشت، حتی اگر ما اشتباه کنیم که هال فینی همان ساتوشی ناکاموتو واقعی باشد. باید به یاد داشته باشیم هال سهم بزرگی در ایجاد بیت کوین داشت، او یک مبارز واقعی و یک آزادی خواه برای آینده فناوری‌های نوین بود.

واضح است که شخص یا افرادی در پشت پرده ساتوشی ناکاموتو قرار دارند. بسیاری بر این باورند که شناخت ساتوشی ناکاموتو اهمیت چندانی ندارد، زیرا اگر هویت او آشکار شود سیرک رسانه ‌ای باعث می‌ شود تا ارزش اصلی بیت کوین به عنوان یک ارز غیر متمرکز و بدون پشتوانه مرکزی کاهش پیدا کند. همان ‌طور که قبلاً هم ذکر کردم نظریه‌های مختلفی وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو را به شخصیت‌های علمی و رمزنگاری ارتباط داده‌اند، اما تاکنون هیچ کدام از آن‌ها دلیل روشنی بر ادعای خود ارائه نداده‌اند. اکنون باهم به بررسی زندگی شخصیت‌هایی که گمانه‌ زنی‌ها در مورد آنان وجود دارد می‌ پردازیم.

Dorian Satoshi Nakamoto

در سال ۲۰۱۴ نیویورک تایمز خبری با عنوان «The Face Behind Bitcoin» منتشر کرد که در آن ادعا می‌ کرد دوریان ساتوشی ناکاموتو فیزیکدان بازنشسته، بنیا‌ن گذار اصلی بیت کوین است. به نظر می ‌رسید پیدا کردن ساتوشی کشف امیدوار کننده‌ای بود و به یک جنجال رسانه ‌ای بزرگ تبدیل شد. رسانه‌ای کردن مخترع بیت کوین سبب شد تا دوریان ناکاموتو بارها و بارها هر گونه ارتباط خود را با پروژه بیت کوین تکذیب کند. نویسنده مقاله گودمن حقایق زیادی را آشکار کرد که نشان می‌داد دوریان ناکاموتو سازنده اصلی بیت کوین است. دوریان ناکاموتو به عنوان یک فیزیکدان در دانشگاه Cal Poly در پومونا تحصیل کرده است، او به عنوان یک مهندس سیستم در پروژه‌های طبقه بندی شده دفاعی و به عنوان یک مهندس کامپیوتر برای شرکت‌های فناوری اطلاعات و خدمات مالی مشغول به کار شد. ناکاموتو در دهه ۱۹۹۰ دو باز به زندان رفت و پس از آزادی، دخترش لیبرتاریان او را تشویق کرد تا کسب و کاری راه بیندازد که دولت در آن هیچ گونه دخالتی نداشته باشد.

گودمن (نویسنده مقاله) نوشته بود زمانی که از دوریان ناکاموتو سوال کردم آیا بنیان گذار اصلی بیت کوین شما هستید؟ دوریان این مسئله رو تأیید کرد و گفت: ‌«من دیگر در ادامه پروژه هیچ گونه مشارکتی ندارم و نمی‌توانم در مورد آن بحث کنم چون این مسئولیت را به دیگران واگذار کرده‌ام، دیگر آن‌ها مسئول ادامه این کار هستند.»

این بزرگترین دلیل گودمن در مقاله ‌اش برای اثبات این بود که ساتوشی همان دوریان ناکاموتو است. انتشار این مقاله باعث طغیان رسانه ‌ای به سوی دوریان ناکاموتو شد، گزارشگران به صورت تعقیب و گریز ماشین او را دنبال می‌کردند. با این حال دوریان ناکاموتو مصاحبه دیگری با خبرنگاران ترتیب داد او در آن مصاحبه منکر هر گونه ارتباط خود با پروژه بیت کوین شد و گفت که او تا به امروز هرگز از وجود چنین پولی خبر نداشته و سوال گودمن را اشتباهی متوجه شده است؛ او فکر کرده سوال گودمن مربوط به کار قبلی‌اش یعنی زمانی که پیمانکار نظامی بوده، است. در همان روز ساتوشی ناکاموتو در شبکه P2P پیامی مبنی بر «من دوریان ناکاموتو نیستم» ارسال کرد. ساتوشی با ارسال این پیام به تمام گمانه ‌زنی‌ها در مورد دوریان پایان داد، هر چند بسیاری بر این باورند که کامپیوتر ساتوشی در شبکه P2P را هک کردند و او هرگز چنین پیامی ارسال نکرده است.

Nick Szabo

نیک سزابو سومین نامزد در این فهرست قرار گرفته است، زیرا دلایل قانع کننده‌ای وجود دارد که احتمالاً او ساتوشی ناکاموتو باشد. یکی از دلایلی که می‌توانیم به آن استناد کنیم این حقیقت است که نیک سزابو در سال ۱۹۹۸ پروژه بیت گلد را پیشنهاد داده بود، این اولین تلاش‌ها برای ایجاد یک واحد پول دیجیتالی غیر متمرکز، در فضای وب بود. پروژه‌ای که هیچ گاه به مرحله اجرایی نرسید و بسیاری از آن به عنوان مقدمه و پیاده ‌سازی پروژه بزرگ بیت کوین یاد می‌کنند.

در سال ۲۰۰۸ نیک در وبلاگ شخصی خود ابراز داشته بود که قصد دارد یک نسخه آنلاین از بیت گلد را بسازد، دقیقاً چند ماه بعد از آن بیانیه بیت کوین وارد فضای مجازی شد. نوشته‌های چشم گیر نیک سزابو در سال ۲۰۰۸، همگی این گمانه زنی‌ها را تقویت می‌کند که او درواقع ساتوشی ناکاموتو است. نیک به طور مداوم تمامی این ادعاها را رد کرده است. در سال ۲۰۱۴ او با این نمونه نوشته خواست به گمانه‌ زنی‌ها در مورد خودش پایان دهد: «می‌ترسم از من به عنوان ساتوشی نام ببرند اما درواقع هیچ گونه رابطه‌ ی شخصیتی بین من و ساتوشی وجود ندارد.»

واقعیت جالب: ساتوشی دربیانیه بیت کوین، اراده و پشت کار نیک سزابو را برای کار بر روی پروژه بیت گلد ستوده بود، و این می‌تواند ما را به ارتباطی میان نیک و ساتوشی مشکوک کند.

Michael Clear

در سال ۲۰۱۱ جاشوا دیویس روزنامه نگار مجله هفتگی The New Yorker مقاله‌ ای را منتشر کرد که در آن ادعا می ‌کرد که ساتوشی ناکاموتو درواقع همان Michael Clear ایرلندی دانش آموخته علوم رایانه‌ ای در زمینه رمزنگاری و امنیت شبکه است. دیویس ادعا کرد که سبک نوشتن Clear با آنچه که در مقاله سفید بیت کوین نوشته شده است مطابقت دارد. میکائیل تمامی این ادعا را رد کرد و به دیویس گفت: «حتی اگر من ساتوشی ناکاموتو هم بودم چیزی به شما نمی‌گفتم.»

‏ Vili Lehdonvirta

ویلی لدونیرارتا استاد ۳۱ ساله فنلاندی، یکی از اولین افرادی که توسط مجله هفتگی نیویورکر به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. به دلیل عدم وجود هیجان و گمانه ‌زنی‌ها در آن زمان، تلاش‌ها برای یافتن ساتوشی بسیار کم‌ رنگ بود، به همین دلیل فکر می‌کردند ویلی درک بهتری نسبت به بقیه در مورد ارز رمزنگاری دارد هر چند درواقعیت این چنین نبود.

هنگامی که نویسنده مجله نیویورکر از او سوال کرد، آیا شما به عنوان یک پژوهشگر در موسسه Helsinki کار می‌کنید؟ ویلی پاسخ می‌دهد «که او هیچ گونه دانش رمزنگاری ندارد و حتی برنامه نویسی  C++او در حد یک فرد مبتدی است.»

واقعیت جالب:

در حال حاضر ویلی استاد دانشیار و پژوهشگر ارشد موسسه اینترنتی دانشگاه آکسفورد است. وی اخیراً مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین یک واحد پولی نیست-اگر به یک واحد پولی تبدیل شود ارزش آن کاهش می‌یابد» منتشر کرد.

Gavin Anderson

گاوین اندرسون یکی دیگر از توسعه دهندگان بیت کوین است، او از همان شروع به کار پروژه بلاک چین به عنوان یکی از مهم ‌ترین اعضای جامعه بیت کوین معرفی شد. در سال ۲۰۱۰ زمانی که ساتوشی از بیت کوین کناره ‌گیری کرد کلیدهای رمزنگاری را به اندرسون واگذار کرد. اگر این دو نفر یکی باشند این بهترین راه بود که اندرسون همه کارها را به خودش واگذار کند بدون این که از پروژه بیت کوین خارج شود. اندرسون علاوه بر این که یکی از اعضای مهم توسعه دهندگان بیت کوین بود، در معرفی و عرضه فنّاوری بلاک چین نقش به سزایی ایفا کرده است. گاوین اندرسون در حال حاضر هم یکی از مهم‌ترین پژوهشگران نخبه در توسعه بیت کوین است.

آندرسون سایت بازی راه اندازی کرد که به کاربران اجازه می‌داد تا با ثبت نام و بازی در سایت، ۵ بیت از بیت کوین به حساب‌های آنان اضافه شود، همین سبب گمانه ‌زنی‌هایی شد که او با این کار عمدا اولین بین کوین‌های استخراج شده را از بین می‌برد، اما تا به امروز هیچ مدرکی بنا بر این که او ساتوشی ناکاموتو باشد، ارائه نشده است.

Craig Wright

کریگ رایت این مرد ۴۸ ساله استرالیایی واقعاً می‌خواهد ساتوشی ناکاموتو باشد، او در سال ۲۰۱۶ طی مصاحبه‌ ای با بی‌بی‌سی خود را سازنده اصلی بیت کوین معرفی کرد. کریگ رایت هیچ وقت نتوانست ادعای خود را به اثبات برساند و پس از طی چند روز در وبلاگ شخصی خود نوشت «فکر می‌کردم موفق خواهم شد به تمامی گمانه‌ زنی‌ها در مورد خودم پایان دهم؛ اما رویدادها و واکنش‌های هفته گذشته نظرم را به کلی تغییر داد و از ارائه مدارک لازم برای اثبات حقانیت خودم منصرف شدم، من اذعان می‌کنم شجاعت لازم برای اثبات خودم را ندارم.»

گریک درواقع می‌ خواست به این موضوع اشاره کند که طی هفته گذشته بسیاری صلاحیت او را به چالش کشیده‌اند، بنابراین او تصمیم گرفت به صورت سابق ناشناس باقی بماند. گریک در اوایل اسناد و مدارکی را برای ادعای خودش منتشر کرده بود، مدارک او در کمترین زمان توسط پژوهشگران اینترنتی Reedit مورد بررسی قرار گرفت؛ نتیجه تحقیقات نشان داد امضایی که کریگ رایت از آن استفاده کرده همان امضای ساتوشی ناکاموتو است که در سال ۲۰۰۹ برای نخستین تراکنش بیت کوین انجام ‌داده است و با جستجو در گوگل هر کسی می‌تواند به راحتی به آن دست پیدا کند. کریگ رایت برای اثبات ادعای خودش قول داده بود که به زودی مدارکی ارائه خواهد کرد که حقانیت او را به اثبات می‌رساند اما پس از گذشت چند وقت او در وبلاگ خود نوشته‌ ای با عنوان «متأسفم» منتشر کرد و به این صورت به تمام گمانه ‌زنی‌ها در مورد خودش پایان داد؛ اما تنها موضوعی که تاکنون به صورت یک مسئله حل نشده باقی مانده است هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو است._حذف) این جمله اینجا فوق العاده بی ربطه … انگار ده تا موضوع رو مشخص کردیم و حالا میگیم تنها موضوع مشخص نشده اینه

نیل شاه، ولادیمیر اوکسین و چالز بری

در سال ۲۰۱۳، Adam Pennsburg مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن ادعا می‌کرد (نیل شاه، ولادیمیر اوکسین و چالز بری) سازندگان اصلی بیت کوین هستند. این سه نفر فنلاندی سه روز بعد از ثبت دامنه bitcoin.org یک درخواست ثبت اختراع برای توزیع کلیدهای رمزنگاری ارائه داده بودند. هم چنین در درخواست ثبت اختراع آن‌ها الگوی «معکوس کردن محاسبات غیر عملی بود» که در مقاله سفید ساتوشی به آن اشاره شده است، همین رویدادها گمانه ‌زنی‌ها را بیشتر برجسته کرده بود که این سه نفر مخترع اصلی بیت کوین باشند اما هر سه نفر آن‌ها تمام این ادعاها را انکار کردند.

آیا ساتوشی ناکاموتو می‌تواند ترکیب چند شرکت باشد؟

Samsung

Toshiba

Nakamichi

Motorola

آیا اجرای بیت کوین کار این چند شرکت است؟ اگر این چنین است، چرا و با چه هدفی آن را ایجاد کرده‌اند؟ و چرا این شرکت‌ها در پروژه‌های دیگر هم کاری نکرده‌اند؟

آیا بیت کوین می‌تواند ساخت سازمان‌های امنیتی باشد؟

نظریه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌گویند بیت کوین توسط سازمان سیا یا دیگر سازمان‌های دولتی ایجاد شده است. نام ساتوشی را به عنوان «سازمان اطلاعات» معنی می‌کنند. درواقع باید گفت، اگر آن‌ها می‌خواهند هویت ساتوشی مخفی باقی بماند، چرا به نام سازمان اطلاعات نام‌گذاری می‌کنند؟ سپس انگیزه و هدف نهایی این کار چیست؟

این سوالات و بسیاری سوالات دیگر وجود دارد که هنوز پاسخ روشنی برای آن ها وجود ندارد.

حرف پایانی

نظریه‌های فراوانی در مورد ساتوشی وجود دارد، برخی نظریه پردازان ادعا می‌کنند این توطئه فرا زمینی‌هاست که آن را ایجاد کرده‌اند، بر اساس این نظریه‌ها بیت کوین نتیجه تفکر فرا زمینی‌ها است.‌ در میان این نظریه‌ها حتی پیشگویی از کتاب‌های مقدس نیز یافت می‌شود.

با این حال کسانی که در ابتدای پروژه بیت کوین مشارکت داشته‌اند، هوش و توانایی بالای ساتوشی ناکاموتو را تأیید می‌کنند، هم چنین آن‌ها بیان کرده‌اند که شماره او غیر عادی بود. Jeff Garzik یکی از توسعه دهندگان بیت کوین که در ابتدای پروژه مشارکت داشت، به سایت خبری ارزهای دیجیتال CoinDesk توضیح داد: «ساتوشی یک طراح واقعی و پایه‌گذاری بی‌نظیر است، او چندین سال از اجرایی کردن این پروژه صرف نظر کرد و طبق آن چه که ساتوشی گفت، او ناگزیر بود سیستم را به گونه‌ای طراحی کند تا هم خودش را ثابت کرده باشد، هم سیستم بدون عیب کار کند. حتی لازم بود بعضی از بخش‌های بیت کوین بعد از راه اندازی بلافاصله غیر فعال شوند، زیرا سبب آسیب پذیری به سیستم می‌شد و این آسیب پذیری خود نوعی استثمار است.»

علاوه بر همه این نظریه‌ها و ادعاهای موجود که در مورد سازنده بیت کوین وجود دارد، سؤالات زیادی نیز در مورد انگیزه ایجاد آن نیز وجود دارد. چه چیزی باعث شد کسی بیت کوین را ابداع کنند. آیا واقعاً به نظر نمی‌رسد تنها به منظور سود مالی آن را ایجاد کرده‌اند؟ آن‌ها حدود یک میلیون بیت کوین را برای خود استخراج کرده‌اند. این مقدار در حال حاضر به ارزش میلیاردها دلار است. ولی با این حال از زمان انجام نخستین تراکنش بیت کوین آن‌ها تا به امروز هرگز از آن بیت کوین‌ها استفاده نکرده‌اند.

در حال حاضر ما هیچ پاسخی برای این سؤالات نداریم، ما فقط می‌دانیم که سؤالات زیادی در مورد این سیستم مالی جدید و سازنده آن داریم؛ اما پاسخی که ما برای ابهام هویت ناکاموتو می‌خواهیم ​​بیشتر ما را درگیر خود می‌کند تا هویت واقعی ساتوشی را برایمان آشکار کند. این که واقعاً سازنده بیت کوین چه کسی است؟ فرا زمینی‌ها، آژانس‌های دولتی، شرکت‌های فناوری یا در نهایت «ساتوشی ناکاموتو» و ….  چی بوم خالی ست ؟؟؟

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments