Image default
دانستنی ها

لیبرا تحت نظارت شدید شرکت ها

در طول دومین روز دادرسی، نماینده نیویورک، الکسندریا اُکاسیو کورتز، دیوید مارکوس رئیس بخش بلاک چین لیبرا را مورد هجمه قرار داد.

نماینده ۲۹ ساله کنگره امریکا، لیبرای فیس بوک را یک پروژه غیرمتمرکز خواند. وی از مارکوس درباره ساز و کاری که آن ها ۲۷ نفر از اعضا را برای شرکت لیبرا، برگزیده‌اند مورد پرسش قرار داد و اصطلاحا آنها را پشتیبان غیرانتفاعی ارز دیجیتالی فیسبوک خواند.

فیسبوک یکی از معیارهای تشکیل هیئت مؤسسان را سرمایه گذاری ۱۰ میلیون دلاری قرار داده است. الکسندریا اُکاسیو کورتز گفته که ارزهای دیجیتالی حمایت شده از طرف شبکه های اجتماعی پر قدرتی مانند فیس بوک، آن ها را تبدیل به یک «ارز کنترل شده توسط ائتلاف غیردموکراتیک از شرکت های بزرگ» می کند. مارکوس با بیان این که درآمد دیجیتالی فیسبوک قصد جایگزینی برای ارزهای مستقل را ندارد و هدف بزرگتر آن‌ها کار با تنظیم کننده ها و رسیدگی به تمام دغدغه ها در زمان مقتضی است، پاسخ داد.

بلومبرگ کریپتو چنین توئیت زد که:

چه کسی اعضا را انتخاب کرد؟ الکسندریا اُکاسیو کورتز از، دیوید مارکوس، رئیس بخش بلاک چین لیبرا پرسید. ما داریم در مورد یک ارز کنترل شده توسط ائتلاف غیردموکراتیک منتخب شرکت های بزرگ صحبت می‌کنیم

رپ آدامز: آیا مصرف کنندگان می توانند در بلاک چین لیبرا به ند تبدیل شوند؟

آلما آدامز، نماینده دیگری از کارولینای شمالی بود که ناراحتی خود را از این مسئله ابراز نمود. این سیاستمدار با تجربه از مارکوس پرسید که آیا او هر روز به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد که بر روی بلاکچین لیبرا یک ند داشته باشند؟در واقع یک عملکرد معمولی در بلاکچین‌های غیر متمرکز که در آن افراد می‌توانند راه های اختصاصی استخراج خود را برای راه اندازی شبکه داشته باشند.

« نه خانم نماینده، آن ها نمی توانند» این پاسخی بود که مارکوس به سؤال آلما آدامز داد و توضیح داد که این شاخص تنها برای کارخانه‌های بزرگ یا شرکت هایی با سابقه بلاکچین یا مالی دیده شده تا به یکی از اعضای شرکت لیبرا تبدیل شوند.

وقتی که از وی درباره چرایی قانون سرمایه گذاری ۱۰ میلیون دلاری شرکت ها در لیبرا سؤال شد وی پاسخ داد: شرکای موجود توافق کرده اند که وضع موجود در امور مالی برای افراد زیادی دوام نمی آورد. آنها سزاوار هزینه های پایین و ورود آسان به زیرساخت ارز دیجیتال هستند.

یک انتقال پر زحمت

سوال الکسندریا اُکاسیو کورتز پیرو ادعای لیبرا برای انتقال به یک شبکه غیر مجاز مطرح شد. با توجه به چیز هایی که قبلا مطرح شد، لیبرا یک شبکه پرداختی مبتنی بر بلاکچین است که بر روی یک نقد قرار می گیرد اما مجموعه ای از ندها برای تأیید و ذخیره معاملات بر روی یک ند عمومی قرار می گیرند.

در مقالات علمی و فنی که ماه گذشته منتشر شد، شرکت لیبرا مدعی شد که بلاکچین آنها می‌تواند ابتداً متمرکز گردد و هیئت مؤسس  آن که شامل اوبر، پی پال و ویزا هستند می توانند بر روی ندهای خود عمل کنند.

این هیئت متعهد شدند که با گذشت زمان آن‌ها بلاکچین لیبرا را برای توزیع کنترل در میان شرکای دیگر به صورت غیر متمرکز درآورند. با این اوصاف، این که این اعضای جدید چگونه می‌توانند  وارد باشگاه لیبرا شوند؟ سوالی است که بدون جواب باقی ماند. هم چنین سوالاتی درباره این که چرا انگیزه سرمایه گذاران برای عضویت زیاد شده است و اینکه چرا سرمایه گذاران در نهایت مجبور به معلق بودن هستند، لاینحل باقی ماند.

جری بریتو مدیر مرکز ارز دیجیتالی گفت که : رویای لیبرا تبدیل شدن به یک مرکز تکنیکی مجوز دار، قانونی با چالش های دولتی است. وی ضمن توئیتی چنین بیان کرده که:

اگر لیبرا محبوبیت و عمومیت گسترده یابد و بسیار سودآور شود، ممکن است که انگیزه برای باقی ماندن قدرت در دست عده‌ای محدود ثابت باقی بماند. واضح است که آرزوی اجتناب از این مسئله وجود دارد. آیا مکانیزم کافی برای مقاله با این انگیزه یا وسوسه وجود دارد؟

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments