Image default
دانستنی ها

پیش نویس لایحه جدید آمریکا، چگونه لیبرای فیس بوک را هدف گرفت؟

برنامه‌های ارز دیجیتالی فیس بوک موجب نگرانی بروکرات‌ها و رهبران دولتی در سرتاسر جهان شده است. به نظر می‌رسد هیئت دولت ایالات متحده امریکا مرعوب این هستند که فناوری‌های عظیم، خود را به عنوان یک سیستم و موسسه مالی معرفی نمایند.

قبلا در جلسه دادرسی کنگره و در نشست  اقتصادی سران G7، پیش نویس لایحه ایالات متحده مطرح شد که به «بازدارندگی فناوری‌های بزرگ از اعمال مالی توجه شده بود که به واسطه آن امید این بود که فناوری های عظیم را از نگهداری یا عملیاتی کردن یک درآمد دیجیتالی»، باز دارد.

اعضای کنگره خواستار دور نگهداشتن فناوری‌های بزرگ از مسائل مالی هستند

بلافاصله بعد از این که فیس بوک اعلام کرد که قصد دارد تا ارز دیجیتالی جدیدی به نام لیبرا را روانه بازار کند، سیاستمداران در اقصی نقاط جهان شکایت خود از این طرح را ابراز کردند. در حال حاضر شرکت تبعی فیس بوک به نام کالیبرا، در تاریخ ۱۶ جولای با کمیته بانکی سنای ایالات متحده، در ۱۷ جولای با کمیته امور مالی ایالات متحده امریکا، همچنین با وزاری اقتصاد گروه G7 در چنتیلی، ویرجینیا و فرانسه مواجهه خواهد داشت. در روز پنجشنبه، پیش از این جلسه دادرسی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا در توئیتر خود اعلام کرد که «ارز مجازی لیبرای فیس بوک پایداری یا قابلیت اعتماد کمی خواهد داشت.» همچنین افزود که:

«اگر فیس بوک و مابقی ارزهای دیجیتال بخواهند که تبدیل به بانک شوند، باید به دنبال یک منشور بانکداری دیگری باشند و باید تحت نظارت تمام مقررات بانکی قرار گیرند، درست مانند سایر بانک ها، هم بانک‌های ملی و هم بانک‌های بین‌المللی.»

فیس بوک قصد دارد لیبرا و کیف پول دیجیتال کالیبرا را در سال ۲۰۲۰ منتشر کند

روز بعد، انتشارات بلاک، پیش نویس لایحه ایالات متحده امریکا را برملا کرد که طی آن نشان داد که ممکن است رهبران امریکا اقدامات متقابل برابر تلاش‌های فیس بوک برای انتشار ارزدیجیتالی خود را داشته باشند.«قانون بازدارندگی عملکرد مالی فناوری های بزرگ» قانونی است که به واسطه آن سنا و مجلس نمایندگان برای جلوگیری از پیشرفت فناوری‌های بزرگ در عرصه مالی اقدام خواهند کرد. لایحه ای برای ممنوعیت خدمات مالی پلتفورم های بزرگ از داشتن موسسه مالی یا داشتن وابستگی به فردی که دارای موسسه مالی است و یا برای جلوگیری از سایر مقاصد مالی دیگر

برای توضیح این لایحه چنین آمده است که :

«خدمات یک پلتفورم بزرگ نمی‎تواند منجر به این موارد بشود: تاسیس، نگهداری یا مدیریت سیستم درآمدزای دیجیتالی که مورد استفاده در مبادلات قرار بگیرد، ایجاد یک حساب واحد، ذخیره ارزش یا هر عملکرد مشابه دیگر که توسط سامانه شورای حکام فدرال رزرو تعریف شده است.»

مبحث مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در خصوص پیش نویس، در خصوص مجازات‌های سخت در نادیده گرفتن بیانیه و لایحه کنگره و تخلف از اصول تصویب شده آن هشدار می‌دهد. پیش نویس لایحه بیان می‌کند که:

«هر پلتفورم بزرگی یا موسسه مالی که ناقض بند A یا B باشد ملزم به پرداخت ۱ میلیون دلار جریمه نقدی به ازای هر روز تخلف بر اساس قانون تنظیم مقررات مالی است.»

بنابر گفته منبع آگاه به موضوع، پیش نویس بحث در کمیته خدمات مالی انجام شده است. آخرین بحث مطرح شده پیرو درخواست مجلس دموکرات‌ها در خصوص این بوده که فیس بوک باید توسعه لیبرا تا زمانی که تحقیق محققین کنگره در خصوص خطرات آن، مشخص نشده را متوقف کند.

شکاکان متعتقدند که لیبرا متمرکز و ناقض حریم خصوصی است

مجلس دموکرات‌ها درخواست توقف فعالیت‌هایش در خصوص پروژه ارز دیجیتالی لیبرا را دارد. در کنار این رؤسای کنگره از فیس بوک درخواست دارند تا توسعه پروژه کیف پول دیجیتال موسوم به کالیبرا را تا زمانی که کنگره و تنظیم کننده‌ها وقت دارند که به بررسی خطرات احتمالی آن برای سیستم مالی جهانی بپردازند، متوقف نماید. مکسین واترز، نمایندهٔ حوزه انتخابیه کالیفرنیا از حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و رئیس کمیته خدمات مالی نامه‌ای به اعضای کنگره نوشت و از آن ها درخواست کرد تا فعالیت‌های فیس بوک را متوقف نمایند.

سناتور شرود براون دموکرات ارشد در کمیته بانک سنا بر روی بیانه تاکید کرد:

فیس بوک در حال حاضر بسیار بزرگ و قدرتمند شده است و از قدرتش برای بهره‌برداری از اطلاعات کاربرانش بدون حفاظت از حریم شخصی آن‌ها استفاده می‌کند. ما نمی‌توانیم به فیس بوک اجازه یک کار خطرناک جدید تحت عنوان ارز دیجیتال بدون داشتن یک حساب بانکی در سوئیس بدون هرگونه نظارتی را بدهیم.

شکی نیست که درآمدهای دیجیتالی فیس بوک رهبران امریکا را تهدید می‌کند زیرا برخی از آن ها به شدت اعتقاد دارند: لیبرا می‌تواند خطرات سیستماتیکی ایجاد کند که ثبات اقتصادی امریکا و جهان را تهدید کند. میهای آلیسیه، بنیانگذار اتریوم، تصور می‌کند که فیس بوک در حال فریب دادن تنظیم کنندگان سیستم مالی و پولی با وارد کردن یک ارز دیجیتالی متمرکز به اقتصاد است.

آلیسیه ضمن یک مصاحبه چنین بیان کرد که شبکه های اجتماعی عظیم مدعی هستند که ارزهای دیجیتالی جدید به صورت متمرکز کنترل نمی‌شوند اما او فکر می‌کند که آن ها با این وعده در حال گمراه کردن نهادهای نظارتی و افکار عمومی هستند.

برنامه های فیس بوک برای گمراه کردن ناظرانی که در چند سال اخیر آموخته‌اند که بلاک چین چیزی نیست که به راحتی به تنظیم و نظارت در بیاید است. باید تلاش شود تا این ارز به یک ارز دیجیتالی متمرکز تبدیل شود. آلیسیه بر این مسئله اصرار دارد که: پیامد این مسئله بر قسمت‌های مختلفی تأثیر می گذارد. بر روی اقتصاد، سیاست، تکنولوژی، حفاظت از اطلاعات شخصی همه این ها متأثر از این مسئله خواهند بود. فیس بوک به صورت فعالانه در حال تأثیر گذاری بر روی رفتار مردم در مقیاس جهانی است.

برخی هشدارهای فنی وجود دارد که فیس بوک برای ردیابی بازدید کنندگان وب سایت‌ها استفاده می کند. بسیاری از مردم عقیده دارند که اضافه کردن در آمد به ۲٫۳۸ میلیارد کاربر فیس بوک امر خطرناکی است. برای مثال ادین یوزوپوویچ، یک محقق سایبری و برنامه نویس نشان داد که چگونه فیس بوک اطلاعاتی را در عکس‌هایی که شما دانلود کرده اید برای ردیابی شما جاسازی می‌کند. یوزوپوویچ این کشف خود را با نام «سطح تکان دهنده ردیابی» خواند و ادعا کرد که فیس بوک می تواند «به طور بالقوه عکس‌ها را خارج از پلتفورم خودشان با یک سطحی از بی‌دقتی درباره کسی که عکس را آپلود کرده است (یا چیزهای دیگر) ردیابی کند.»

بنابر نظر شکاکان، لیبرا، تاکتیک‌های تهاجم به حریم شخصی، مانند آن چیزی که یوزوپوویچ، مثال زده است، را در خود دارد. حال این سوال را مطرح می‌کند که اگر فیس بوک می‌تواند با دقت بالا عکس‌ها را رد‌یابی کند چه چیزی می‌تواند مانع همان رفتار در خصوص ارزهای دیجیتالی گردد؟

 تصویری از ابرداده هایی که فیس بوک می تواند بعد از دانلود عکس ها از سایت، آن ها را رد یابی کند

لیبرا تلاش می‌کند تا سایر پروژه‌های بلاک چین و کنسرسیوم ارزهای دیجیتالی مانند هیپرلدگر، R3، معاهده تشکیلات اقتصادی اتریوم که کماکان محصولات معنی داری را تولید می‌کنند را دنبال کند. ارز دیجیتالی فیس بوک به دنبال این است که یک ارز دیجیتال پایدار مانند دلار امریکا شود. اما برخی از مردم نسبت به این که پشتیبانی از آن چقدر به طول خواهد انجامید، مشکوک هستند.

مایکل نواگراتز، رئیس گلکسی دیجیتال سئو، پیش بینی می‌کند که ممکن است که لیبرا باعث کاهش ارزش دلار آمریکا در برخی از نقاط در آینده بشود. علیرغم ترس مقامات دولتی ایالات متحده امریکا و رهبران جهان از لیبرا، برخی تحلیلگران معتقدند که این پروژه می‌تواند جرقه ایجاد یک ارز دیجیتالی با پشتوانه فدرال رزو را بزند. جوزف گراندفس، استاد حقوق دانشگاه استنفورد فکر می‌کند که اگر ایالات متحده امریکا طرح لیبرا را به طور کامل رونویسی کند، این کار بسیار موفقیت‌آمیز می‌تواند باشد.

«اگر ایالات متحده امریکا طرح لیبرای فیس بوک را برای توسعه قابلیت‌هایی که مانند لیبرا عمل می‌کنند، به پشتوانه سپرده‌های دلاری اتخاذ کند، این بسیار مطبوع خواهد بود. اما ابتکار عمل باید به دست دولت امریکا باشد.»

بحث پیش نویس لایحه کمیته خدمات مالی بر این است که بروکرات ها یک صدا شوند تا تکنولوژی های بزرگی پیش از تولید ارزهای دیجیتال متوقف شوند. اگر این تلاش تبدیل به یک قانون شود. به این معنی است که شرکت هایی که به این عمل اقدام نمایند روزانه باید یک میلیون دلار جریمه بدهند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments