Image default
دانستنی ها

دیدگاه و سیر حرکت فیس بوک به سمت ارزهای دیجیتال

در این نوشتار به بررسی اولین واکنش های فیس بوک معروف نسبت به ارز دیجیتال، تغییر آرام این واکنش ها و ورود فیس بوک به دنیای ارز دیجیتال می پردازیم. با ما همراه باشید.

ممنوعیت تبلیغات ارزهای مجازی در فیس بوک:

یک سال پیش فیس بوک در آپدیت جدید وبلاگ خود، برای اعمال تبلیغاتی خود قوانین جدیدی تعیین کرد. در تاریخ ۳۰ ژانویه در اطلاعیه‌ای اعلام شد همه تبلیغات های فریب دهنده، که آگهی ها و  تبلیغات های مربوط به ارز مجاری وico ها نیزشامل آن می‌شود، ممنوع هستند.

جمع کثیری از کمپانی های اقتصادی مانند ico ها و ارزهای مجازی برای بازاریابی از پلتفرم فیس بوک استفاده می‌کنند، ولی اعمال تبلیغاتی می‌بایست به گونه‌ای عادلانه انجام شود. در ادامه بیانیه منتشر شده، گفته شد: فیس بوک می‌خواهد با ممنوع کردن این تبلیغات، فضای محدودتری در دسترس افراد متقلب قرار دهد و همین طور از کاربران خود تقاضا کرد در صورت کشف موردی در جهت قانون شکنی، به پلیس اطلاع دهند و در اجرای این امر به کمک بپردازند. اصولا تبلیغات دو اصل مهم و کلی دارد که در مرحله اول، تبلیغات می‌بایست امن و در مرحله دوم، به خاطر مردم ساخته شده باشد.

فیس بوک نیز مثل پلتفرم های همانندش، تبلیغ و استفاده از ico ها را غیر قانونی کرد در حالی که تبلیغ در زمینه ارزهای مجازی در سایر شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر، محبوبیت زیادی بین شرکت ها داشت، به همین جهت بسیاری از کلاهبرداران جذب آن شده بودند. با این حال، سیاست‌گذاران فیس بوک اعلام نمودند زمانی که فیس بوک به درک بهتری در این زمینه برسد، احتمالا سیاست های خود را تغییر می‌دهد.

لغو ممنوعیت تبلیغ ارزهای دیجیتال:

همان طور که پیش تر گفته شد، فیس بوک هنگامی که ارزش بیت کوین زیاد شده بود، دستور ممنوعیت تبلیغ این ارزها را اعلام کرد اما در همین سال دستور لغو ممنوعیت صادر شد. در حالی که هنوز هم تبلیغ ico ها ممنوع بود، ممنوعیت برای ارزهای مجازی برداشته شد و تبلیغ این ارزها مجاز اعلام شد. البته لغو ممنوعیت تنها مخصوص ارزهای مجازی است که اقدام به انجام برنامه اعتبارسنجی فیس بوک کرده‌اند ولی تبلیغات مربوط به ico ها و binary options ممنوع می‌باشد.

شرکت های ارزهای مجازی  می‌بایست مجوز مبادله در میدان اوراق بهادار یا سایر عرصه های مربوطه را برای تبلیغات به فیس بوک عرضه نمایند.

گفته می‌شود که افزایش و رشد استفاده از ارزهای دیجیتال و وجود علاقه‌مندان زیاد به این ارزها، باعث بیشتر شدن کلاهبرداری به سبب تبلیغ های کاذب و دزدیدن پول افرادی که فریب خورده‌اند شده بود و به همین جهت فیس بوک با اعلام ممنوعیت تبلیغ به این ماجرا واکنش نشان داد.

به جز فیس بوک برخی دیگر از شرکت ها مانند توییتر، گوگل و اسنپ چت قانون ممنوعیت تبلیغ را برای ارزهای مجازی اجرا کردند، اما با وجود این تعداد افرادی که به ارزهای دیجیتال باور دارند کم نیست و فیس بوک لغو ممنوعیت این ارزها را بدون دلیل به اجرا در نیاورده است.

بازار این ارزها هر روز بیشتر از گذشته گسترده می‌شود و برای فیس بوک تا زمانی که مطمئن باشد که کاربرانش در خطر نخواهند بود، تبلیغ این ارزها سودآور خواهد بود. به هر حال فیس بوک پس از لغو ممنوعیت های اعمال شده، در راستای ارزهای مجازی شروع به انجام تحقیقات در زمینه بلاک چین کرده است و برای آینده برنامه هایی در حوزه ارزهای مجازی خواهد داشت.

تغییر موضع فیس بوک نسبت به ارزهای مجازی:

مارک زاکربرگ، موسس شبکه اجتماعی فیس بوک که در طی چند سال پیش شروع به مطالعه در حوزه ارزهای مجازی کرده بود گفت:

“ارزهای مجازی جزو سیستم های نامتمرکز هستند که موجب نابودی مجموعه های متمرکز و منتقل شدن قدرت به افراد معمولی می‌شوند.”

وی که قبلا تحت تاثیر ارزهای مجازی قرار گرفته بود این موضوع را اعلام نمود و گفت:

“بسیار علاقه مند هستم که در این زمینه، مطالعه دقیقی داشته باشم و از مزایا و معایب این ارزها مطلع شوم و در صورت امکان، قصد کاربرد حداکثری این ارزها را دارم.”

زاکربرگ، ارزهای مجازی را عامل اصلاح کننده بسیاری از مشکلات بنیادی رسانه های اجتماعی و تکنولوژی می‌داند. زمانی که بلاک چین توسط شرکت های عظیمی مانند فیس بوک پشتیبانی شود، صد البته که قادر خواهد بود این کارها را انجام دهد.

از عظیم ترین تغییرات در شیوه مدیریتی فیس بوک، متمایل شدن به سمت ارزهای مجازی و ورود به زمینه های بلاک چین می‌باشد. تا سال قبل، به طور قطعی اهداف فیس بوک در مورد استفاده از فناوری های مرتبط با بلاک چین مشخص نبود.

مدیرقبلی فیس بوک “دیوید مارکوس” با انتشار پستی در فیس بوک گفت:

“پس از ۴ سال فعالیت در مقام مدیر فیس بوک، می‌خواهم چالش و مسئله جدیدی را مورد بررسی قرار دهم. هم اکنون برای استفاده از فناوری های بلاک چین در فیس بوک، یک گروه تحقیقاتی تشکیل داده‌ایم.”

اگر در جریان بوده باشید، فیس بوک قبلا درگیر مشکلاتی بوده است که حریم خصوصی افرادی که در این شبکه اجتماعی عضو بودند را دچار اختلال کرده بود به همین جهت،  بسیاری از افراد متخصص در حوزه بلاک چین گمان می‌کردند ورود فیس بوک به عرصه بلاک چین به خاطر همین مشکل است، زیرا که در سال های گذشته، از طرف این شرکت اعلام شد اطلاعات شخصی ۸۷ میلیون نفر از کاربران این پیام رسان، طی یک سری فعالیت از طرف هکرها با خطر مواجه شده است.

مدیر شبکه اجتماعی indorse در گفت و گو با خبرگزاری اندیپندنت گفت:

“راه حل های ارزان تر که با سرعت بیشتری از بلاک چین عمل می‌کنند، وجود دارند تا با استفاده از آن ها بتوانیم از اطلاعات شخصی کاربران شبکه های اجتماعی محافظت کنیم. با استفاده از بلاک چین، کاربران قادراند اطلاعات خویش را در تمامی مراحل و سطوح کنترل نمایند.

استخدام افراد متخصص و کاردان در حوزه بلاک چین و ارز مجازی، توسط شرکت فیس بوک:

در ماه های گذشته فیس بوک به سرعت در حال استخدام و به کارگیری افراد دارای استعداد، در زمینه ارزهای مجازی بود تا تیم بلاک چین این شرکت گسترش پیدا کند و همین قضیه، احتمال ورود این شرکت به عرصه ارزهای مجازی و ساخت ارز مخصوص  به خود را افزایش می‌داد.

بخش مربوط به بلاک چین فیس بوک در سال ۲۰۱۸، با مدیریت دیوید مارکوس، مدیر اجرایی قبلی پی پال تشکیل شد. این فرد از حمایت‌گران ارزهای مجازی است و زمانی هم جزو اعضای هیئت مدیره، در صرافی های بیت کوین بوده است. ‌در بین ۴۰ کارمند بخش بلاک چین فیس بوک، ۶ نفر از آن ها قبلا عضو اجرایی پی پال بوده‌اند و توسط دیوید مارکوس به این شرکت ورود پیدا کرده‌اند. اما بخش راز آلود بلاک چین در شرکت فیس بوک، افرادی هستند که پیش از آن با سامسونگ‌ پی وگوگل‌ پی همکاری کرده‌اند. فیس بوک می‌خواهد ارز مجازی به وجود بیاورد تا به وسیله آن، کاربران میلیاردی این شرکت در تمامی نقاط دنیا، بتوانند از سرویس پرداخت الکترونیک استفاده نمایند.

موضوع عدم اعتماد به فیس بوک:

پیش تر به علت نقص سیاست حریم شخصی در فیس بوک و رسوایی های به بار آمده در این شرکت، اعتماد عموم به این شرکت کم رنگ شده بود و به همین علت نیز فیس بوک در راستای به کارگیری افراد با استعداد و نیروی کار، دچار مشکلاتی شده است. هم چنین گفته شده افراد زیادی که در زمینه بلاک چین فعالیت دارند، به فیس بوک اعتماد ندارند و حتی برخی از این فعالان به جهت سوء استفاده فیس بوک و دیگر شرکت های مشابه، به صنعت بلاک چین پیوسته‌اند. حتی بعد از اعلام عذرخواهی مدیر عامل فیس بوک، هم چنان لطمه به اعتباراین شرکت و موسس آن ادامه داشت و افراد زیادی به دلیل این که اطلاعاتشان توسط فیس بوک فروخته شده بود، خشمگین بودند.

اقدامات فیس بوک در راستای ایجاد ارز مجازی مخصوص خود:

پیشترمقاله‌ای در مجله نیویورک تایمز منتشر شد که در آن خبر مذاکره فیس بوک با چند صرافی و با احتمال ساخت ارز مجازی اعلام شد.

در این گزارش چهار شخص که از مذاکرات فیس بوک مطلع‌اند، گفته‌اند:

“فیس بوک در سال ۲۰۱۹  می‌خواهد محصول جدیدش را منتشر کند.”

این برنامه فیس بوک که بنا بر گزارش  بلومبرگ، به احتمال قوی یک ارز مجازی ثبات دار (استیبل کوین) بر روی پیام رسان واتس اپ می‌باشد، یکی از اتفاق های با اهمیت این فضا خواهد بود. واتس اپ نزدیک به دو و نیم میلیارد کاربر در کل دنیا دارد. یک فرد ناشناس، در مصاحبه با کوین دسک گفته است:

“در دفتر رسمی شرکت فیس بوک، جلساتی تشکیل شده است و این شرکت در حال کار برای ساخت ارز مجازی باثبات می‌باشد.”

در ماه های گذشته فیس بوک اقدام به استخدام افراد متخصص و کارشناس در زمینه بلاک چین کرده است و گفته می‌شود، حدود ۵۰ تن از کارشناسان فیس بوک روی برنامه بلاک چین متمرکز و در حال انجام کار می‌باشند.

تد لیوینگستون، بنیان‌گذار شبکه اجتماعی kik و ارز مجازی کین، نظر خود را در خصوص روآوردن فیس بوک به ارزهای مجازی اعلام کرد. در زیر ترجمه کامل این مقاله را می‌خوانید:

“من به صورت واضح از پروژه فیس بوک با خبر نیستم و این نوشته بر اساس سال هایی که در عرصه ارز مجازی و برنامه های اجتماعی، فعالیت داشته‌ام می‌باشد. فیس بوک درصدد ساخت جایگزینی برای دلار است. امید است که به واسطه‌ی این مقاله، گفت و گوهای بیشتری در مورد اثر فیس بوک و ارز مجازی بر جامعه صورت پذیرد.”

موسس فیس بوک، مارک زاکربرگ در یک نوشته اعلام داشت که قرار است فیس بوک تغییر جهتی از سوی فضای مشترک و باز، به سمت گفت و گوهای خصوصی داشته باشد. البته این نکته، به این خاطر مدنظر قرار گرفته که بسیاری از افراد، در فضای باز با خشم و افسردگی درگیر می‌شوند و علاقه مندی‌ نسبت به فضای خودمانی بیشتر است.

نکته‌ی مهم، چگونگی به دست آوردن درآمد شرکت فیس بوک، با وجود تغییرات صورت گرفته است.

شیوه جدید کسب درآمد فیس بوک:

به طور کلی، شبکه های اجتماعی با تبلیغ در قسمت feed یا خوراک فضای عمومی، کسب درآمد می‌کنند. شرکت فیس بوک نیز از استوری های اسنپ چت و تایم لاین در توییتر و feed خبری استفاده می‌کند.

موسس فیس بوک گفت:

“ما هیچ گاه بخش عمومی و قابلیت های مرتبط با آن را به پیام رسان کیک (kik) نیفزودیم. اگر چنین تصمیمی می‌گرفتیم، مردم به سمت و سوی تظاهر به بهترین شکل از خودشان و به نوعی تظاهر به فرد دیگر، سوق داده می‌شدند. در حال حاضر پیام رسان کیک، مورد استفاده میلیون ها کاربر است و حتی بازده زمانی که کاربران، از این برنامه استفاده می‌کنند، از سایر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر و… بیشتر است. مردم فضای مجازی که در آن لایک و feed نباشد را بیشتر می‌پسندند.

اگر قرار باشد از این پروژه های تبلیغاتی چشم پوشی کنیم، لازم است که راه جایگزینی برای آن انتخاب نماییم؛ استفاده و به کارگیری ارز مجازی، نتیجه چندین سال تحقیق در این زمینه بود. با ساخت ارز مجازی که به عنوان واسطه‌ای برای مبادلات در برنامه به کارگیری شود، می‌توان ارز مجازی ارزشمندی هم چون بیت کوین تولید کرد. همگام با توسعه اقتصاد درونی برنامه، ارز آن نیز ارزشمندتر می‌شود و به همین صورت، کاربران و سازندگان برنامه های اجتماعی قادراند با فروش بخش هایی از آن کسب درآمد کنند.

ما در سال ۲۰۱۷ ارز مجازی “کین” را خلق کردیم و در حال حاضر، این ارز یکی از کاربردی ترین ارزهای جهان به حساب می‌آید.”

این موضوع که فیس بوک در پی خلق ارز مجازی مخصوص خود است، برای همه روشن است ولی به جای ساخت ارزی جهت استفاده در دنیای مجازی، گمان می‌شود هدف بزرگتری این شرکت داشته باشد. به نظر می‌آید هدف آن ها ساخت ارزی برای استفاده در دنیای واقعی است.

لیوینگستون گفته بود:

“جالب است بدانید که برنامه وی چت در کشور چین جای پول نقد را گرفته است.”

شیوه کار وی چت به شرح زیر است:

  • متقاعد سازی کاربران به فرستادن پول هایشان به فضای پیام رسان.
  • تسهیل روند انتقال پول در پیام رسان.
  • جور کردن دلایل بیشتر برای نگه داری و حفظ پول در داخل برنامه پیام رسان.

جالب است بدانید که وی چت این توانایی را به کاربرانش داده است تا هر زمان که بخواهند پول خود را برداشت نمایند ولی هم زمان دلایل فراوانی فراهم کرده است که افراد خواهان حفظ پول هایشان در درون  برنامه باشند. رزرو اقامت هتل، پرداخت قبوض، خرید غذا و خیلی از امکانات دیگر سبب شده تا فکر برداشت پول از برنامه، کم رنگ و کم رنگ تر شود.

شیوه اجرا ی نقشه فیس بوک در این زمینه:

فیس بوک نیز دارای کل این پیش نیاز های ضروری، برای به عمل درآوردن ۳ مرحله‌ی پیام رسان وی چت است.

نیاز متقاعد کننده:

رمیتنس یا همان منتقل کردن ارز بین مرزی، از جمله پروسه های خیلی پرهزینه و کند انتقال پول از یک کشور به کشوری دیگر است. به صورتی که جهت فرستادن ۲۰۰ دلار پول می‌بایست ۱۴ دلار هزینه  بدهید تا انتقال صورت گیرد. اگر فیس بوک بتواند یک شیوه انتقال بدون هزینه معرفی نماید، تغییر عظیمی به وجود خواهد آمد.

امکان منتقل کردن پول: (از طریق بلاک چین)

از ویژگی های مهم بلاک چین فراهم کردن شرایط انتقال به شیوه مجازی و عدم نیاز به اعتماد به فرد یا شخص سوم است. قبل از بلاک چین، چنین چیزی قابل انجام نبود و به همین صورت بلاک چین، فیس بوک را قادر می‌سازد تا با عدم نیاز به مبدل شدن به بانک، یک نظام مالی در سطح جهانی تشکیل دهد. در صورتی که وی چت در این زمینه ها به تعامل با قانون گذاران می‌پردازد.

پلتفرم یا حفظ پول درون برنامه:

فیس بوک با به کارگیری بلاک چین جهت رمیتنس خواهد توانست راه ‌کار جدید خود را، چندین برابر روش های دیگر ارزان تر و به چندین میلیون نفر ارائه دهد.

سوالی که پیش می‌آید این است که افراد بعد از دریافت وجه فرستاده شده، چه کار خواهند کرد؟

اول جهت استفاده و خرج کردن برای هزینه زندگی، اقدام به تبدیل آن به پول نقد می‌کنند. ولی احتمالا فیس بوک، همانند اقداماتی که وی چت در کشور چین انجام داده است، امکانات بیشتری مثل؛ شارژ اعتباری تلفن ها و پرداخت قبوض و… را جهت خرج نمودن پولی که کاربران درون برنامه دارند، اضافه می‌کند. این روش ها بسیار ساده تر از باقی گزینه ها می‌باشند و در نهایت دلیلی برای برداشت پول از حساب درون برنامه‌ای باقی نمی‌ماند.

برخی از احتمالات که پیش خواهند آمد:

فیس بوک، پول همه دنیا

لیوینگستون گفته است:

“برنامه های فیس بوک خیلی روشن نیست برای ما ولی می‌دانیم که این شرکت می‌خواهد با به کار گیری استیبل کوین، خودش خدمات رمیتنس را ارائه دهد و هم چنین می‌خواهد این امر را از کشور هند و در پیام رسان واتس اپ شروع کنند. البته که این تصمیم عقلانی است زیرا هند رمیتنس یا انتقال وجه از دیگر کشورها به وسیله مهاجرین را می‌پذیرد و واتس اپ از محبوب ترین پیام رسان های این کشور به حساب می‌آید. یک ارز مجازی ثبات دار، ارسال پول با فناوری بلاک چین را امکان پذیر می‌کند که خطر کم و زیاد شدن ارزش ارز فرستاده شده در برابر ارز فیات نیز وجود نخواهد داشت. فیس بوک قادر است امکانات لازم برای خرید ارز دیجیتال خود و ارسال آن برای خانواده کاربران را بر روی واتس اپ فراهم کند. همان گونه که وی چت جای پول نقد را در چین گرفته است، احتمالا ارز منتشر شده توسط فیس بوک، جای پول نقد در هند را می‌گیرد. زمانی که ارز فیس بوک در هند گسترش یابد و به اصطلاح جا بیفتد، این شرکت قادر خواهد بود برنامه هایش را در دیگر کشورهایی که رمیتنس در آن ها محبوبیت دارد  توسعه دهد. مکزیک، مصر و فیلیپین جهت ادامه این فرایند مناسب می‌باشند. هم چنین جهت بیشتر شدن طرفداران این عرصه در کشورهایی که توسعه یافته محسوب می‌شوند، فیس بوک می‌تواند برنامه های اینستاگرام و واتس اپ را در یک دیگر ادغام کند تا ارز فیس بوک، در هر کدام از این برنامه ها قابل ارسال شود. به این صورت فیس بوک قادر خواهد بود در هر کشوری به عنوان جایگزینی برای پول نقد به کار گرفته شود.”

تمام شدن دوره حاکمیت دلار:

به گفته لیوینگستون:

“کسانی که در زمینه ارز مجازی اطلاعات دارند، ممکن است این قضیه خیلی برایشان مهم نباشد. از جایی که قیمت هر ارز فیس بوک به قیمت یک دلار بستگی خواهد داشت، در واقع آن ها به نوعی دلار مجازی تبدیل خواهند شد که به واسطه بلاک چین قابل انتقال است. اما برای من بخش اصلی این است که در زمان گذشته، طلا تنها ارز ذخیره‌ای در دنیا به حساب می‌آمد و حتی قیمت دلار زمانی به طلا بستگی داشت ولی ایالت متحده این دو را از یک دیگر متمایز کرد و جایگزینی دلار را برای طلا مهیا کرد.”

چه عاملی می‌تواند فیس بوک را از اقدام به عمل مشابه این، باز دارد؟

تبدیل شدن فیس بوک به عظیم ترین بانک مرکزی در دنیا:

فیس بوک این قابلیت را دارد که با ساخت ارز مجازی مخصوص خودش به عظیم ترین بانک دنیا تبدیل شود. فیس بوک در حال حاضر روی ثبات ارزش سکه هایش در میان دیگر ارزهای خارجی که در فیس بوک و حساب های بانکی‌اش نگهداری می‌شوند، کار می‌کند.

به گفته نیویورک تایمز، از ارز مجازی مخصوص فیس بوک می‌توان از طریق پیام رسان واتس اپ که به فیس بوک تعلق دارد، استفاده کرد و به این صورت موجبات تسهیل انجام مبادلات الکتریکی برای کابران فراهم می‌شود. این اقدام فیس بوک را می‌توان عامل دفاعی در مقابل تهدید رقبا، از جمله پیام رسان تلگرام و سیگنال دانست. واتس اپ و اینستاگرام به فیس بوک تعلق دارند و جمعا حدود ۷/۲ میلیون کاربر از آن ها استفاده می‌کنند. زمانی که فیس بوک بخواهد از ارزش ارز مجازی خود در میان دیگر ارزها حمایت و پشتیبانی کند، بخاطر جمعیت زیاد کاربرانش امکان دارد به عظیم ترین بانک مرکزی دنیا تبدیل شود؛ به این علت که قادر خواهد بود اعمال بانک مرکزی را به اجرا در آورد (یعنی تولید پول با پشتیبانی ذخیره های خارجی و اقتصاد کشور).

خداحافظی با ویزا کارت و مسترکارت:

کارت های اعتباری ویزا کارت و هم چنین مستر کارت، ما را قادر می‌سازند که بدون احتیاج به پول نقد، به انتقال وجه بیردازیم. زمانی که فیس بوک ارز مجازی خود را منتشر سازد، استفاده از کارت اعتباری روز به روز کمتر خواهد شد به این صورت که هر کاربر در تلفن خود، کیف پولی که سکه های فیس بوک در آن قرار دارد، خواهد داشت. با استفاده از چنین کیف پول هایی می‌توانید خرید آنلاین انجام دهید و هزینه آن را با این سکه ها بپردازید. در راستای تشویق کاربران به استفاده از سکه های خویش قطعا فیس بوک، پاداش هایی برای کاربران در نظر خواهد داشت. اگر این طرح به درستی انجام شود، در تجارت الکترونیک تغییر بسیاری ایجاد خواهد شد.

ایجاد تجارت الکترونیک نو:

مسلما با ظهور ارز مجازی فیس بوک، تجارت الکترونیک به  مرحله‌ کاملا نو و متفاوتی وارد می‌شود، نوعی از تجارت که به واسطه‌ی برنامه های فیس بوک قادر باشیم کالا و خدمات مختلف را مبادله کنیم و پروسه پرداخت هزینه را به آسانی انجام دهیم. با این شرایط دیگر لازم به دخالت سایت های طرف سوم نیست و برای هر پرداخت، احتیاجی به دادن اطلاعات جزئی کارت اعتباری نخواهد بود، بلکه خرید و پرداخت هزینه به یک پروسه دو مرحله‌ای تبدیل خواهد شد؛ در صورت مورد پسند بودن، با یک کلیک روی گزینه خرید و پس از آن تایید، این فرایند انجام می‌پذیرد و سکه هایی که در کیف پول شما نگه داری می‌شود، با سرعت زیادی به حساب فرد فروشنده منتقل می‌شود.

دیگر کارمزد مبادلات الکتریکی و سایرهزینه های مربوط به معاملات موجود نمی‌باشند.

بزرگ ترین ارز مجازی جهان:

جمعیت کل دنیا حدودا ۷/۷ میلیارد نفر می‌باشد و کشور چین که مقام اول در جمعیت جهان را دارد، دارای ۴/۱ میلیارد جمعیت است. در حالی که پیام رسان واتس اپ حدودا ۵/۱ میلیارد کاربر و جمعا واتس اپ و اینستاگرام همان طور که پیش تر هم گفته شد، ۷/۲ میلیارد کاربر دارند. هیچ کدام از ارزهای دیگر این میزان از کاربر را ندارند بنابراین؛ ارز مجازی فیس بوک بیشترین میزان کاربرد و نگه داری در میان مردم را خواهد داشت و این شرکت به گونه‌ای باالقوه قادر است از هر نوع بانک مرکزی دیگر، قدرتمندتر عمل کند.

تبدیل فیس بوک به نوعی جاده ابریشم:

به نقل از یک مقاله در نیویورک تایمز:

“تعیین حد میزان کنترلی که فیس بوک قرار است بر روی ارز مجازی خود داشته باشد، یک سوال مهم است. همکاری با صرافی های مرتبط با ارز مجازی باعث می‌شود برخی از قوانین را برای شرکت فیس بوک تعیین کنند، همان گونه که به دست آوردن درآمد و پول از طریق گرفتن کارمزد مبادلات الکتریکی برای فیس بوک مشکل و سخت خواهد بود، کاربرد این سکه ها جهت پیشبرد اهداف غیر قانونی توسط افراد تبهکار ساده خواهد بود.”

اگر فیس بوک بتواند مشکلات قبلی خود در زمینه حفظ امنیت حریم خصوصی کاربرانش را حل کند، قادر خواهد بود به صورت باالقوه، به نوعی دیگر از جاده ابریشم مبدل شود.

مذاکره شرکت فیس بوک با مقامات آمریکایی جهت تولید ارز مجازی:

مذاکره فیس بوک با CFTC (کمیته معاملات کالا آمریکا)، جهت ساخت ارز مجازی که قرار است دارای ثبات اختصاصی باشد، کمی پیش تر شروع شد.

هدف از برگزاری این مذاکرات، مشخص کردن موضع CFTC در برابر ارزهای مجازی و مطابقت یا عدم مطابقت این ارزها با قوانین CFTC بوده است.

هم چنین گزارش های دیگری وجود دارد که بر اساس آن مشخص شده فیس بوک به انجام مذاکره با مقامات بریتانیا و آمریکا، درباره مسائل قانون گذاری ارز مجازی ثبات دار خود، که آن را گلوبال کوین (Globalcoin) نامیده‌، پرداخته است.

کریستوفر جیانکارلو، رئیس CFTC گفته است:

“اکنون زود است که بخواهیم بگوییم ارز گلوبال گوین، مطابق قانون های CFTC است یا خیر، ولی اگر پشتیبان این ارز دلار آمریکا باشد، می‌توان گفت دیگر اوراق بهادار مربوط به آن مانند قبل مورد احتیاج نیستند.”

وی افزود: این ارزها طراحی هوشمندانه ای دارند.

فیس بوک هدف خود را از طرح پلتفرم ارز دیجیتال به اسم لیبرا و ساخت ارز مجازی مخصوص به خود ، انتقال پول خارج از محدودیت جغرافیایی و مرزی و هم چنین خرید به صورت آنلاین، توسط کاربران اعلام کرده است.

با این تفاسیر، روشن شدن این موضوع که فیس بوک به سیاست های موجود در خصوص مبارزه با پولشویی و KYC پایبند است یا نه، یکی از موارد مهم در رابطه با پذیرفتن این ارز توسط قانون گذاران این حوزه می‌باشد.

تاثیر ارز مجازی فیس بوک بر بازار ارزهای مجازی:

فیس بوک که قصد دارد رقیبی برای بیت کوین خلق کند و گزارش های زیادی وجود دارد مبنی برا اینه فیس بوک، خواهان جذب افرادی برای ارز مجازی خویش است که در سرمایه گذاری خطرپذیر هستند.

در چند ماه گذشته بیت کوین به بیشترین مقدار، در امسال رسیده است.

ارز فیس بوک خواهان هماهنگی با صنعت های سنتی مالی، بزرگ ترین تکنولوژی جهان و نظارت کننده های قوانین است تا بلاک چین، بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی را به کار گیرد.

اسپنسر بوگارت که مدیر کمپانی Blockchain Capital است، اعتقاد دارد این عمل فیس بوک،  باعث می‌شود شرکت های تجاری و اقتصادی که در آمریکا فعالیت دارند به سوی ارزهای مجازی متمایل شوند.

هم چنین وی گفته است:

“فیس بوک در مسئله پذیرفتن بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی و جریانات رسانه‌ای، مانند کاتالیزگر عمل کرده و باعث سرعت بخشی این عمل می‌شود.”

گمان می‌شود فیس بوک جهت ضمانت کردن ارز مجازی خود، در پی گردآوری پول برای طرح‌اش است؛  چون این توکن مجازی برای این که دارای ویژگی ثبات باشد و هم چنین این که  برای ارز خارجی محافظت شده در بانک پشتوانه‌ای باشد، طراحی شده است. فیس بوک می‌خواهد از راه واتس اپ، شبکه پرداختی مجازی که شرکت Palo Alto  در شهر لندن روی گسترش  طرح آن کار می‌کند، درآمد به دست آورد.

در سال ۲۰۱۴، دیوید مارکوس (رئیس پی پال) به سمت ریاست، در قسمت بلاک چین شرکت فیس بوک درآمد و به همین دلیل گمان می‌شود که این شرکت قصد دارد سرویس دهی مالی وسیع تری را ارائه دهد.

معرفی ارز مجازی فیس بوک به صورت رسمی:

بر طبق گزارش CNBC، شرکت فیس بوک می‌خواهد به زودی و در ماه جاری پروژه خود که مرتبط با ارز مجازی مخصوص به خودش است را به صورت رسمی معرفی نماید. پیش تر، CNBC اعلام کرد فیس بوک می‌خواهد به افرادی که خارج از فضای شرکت هستند اجازه‌ی دسترسی به ارز مجازی مخصوص خودش را بدهد تا مطمئن شوند که این ارز مجازی به صورت کامل از نوع متمرکز نیست.

شرکای شرکت فیس بوک می‌بایست مبلغی که میزان حداقلی آن ۱۰ میلیون دلار است را جهت فعالیت به صورت یک نود داخل فضای فیس بوک، بپردازند؛ یک شبکه که در آن توکن ها جا به جا شده و مسئولیت تایید ارزش و اعتبار مبادلات الکتریکی بر عهده نود ها می‌باشد. ارز مجازی با ثبات استیبل کوین شرکت فیس بوک، احتمال دارد ارزش آن مقداری ثابت و به اندازه یک دلار باشد. این ارز قرار است در وهله اول به شکل یک راه پرداخت در پیام رسان واتس اپ به کار گرفته شود و می‌توانیم به وسیله‌ی خودپردازهای الکتریکی نیز به توکن های آن دسترسی داشته باشیم. به این صورت گفته می‌شود پشتیبان این ارز دلار خواهد بود (دلارهای پرداخت شده توسط شرکای شرکت فیس بوک). همان گونه که پیش تر گفته شد فیس بوک با CFTC درباره‌ی ارز مجازی گفت و گوهایی انجام داده است و نام “لیبرا” را برای طرح خود انتخاب کرده است. در روزهای آخر ماه می بود که فیس بوک در کشور سوئیس به ثبت شرکتی به نامLibra Networks  پرداخت و با این عمل، حرکت به سوی مسائل اقتصادی شروع شد.

ثبت شرکت لیبرا فیس بوک در کشور سوئیس:

طبق گزارشات رویترز، فیس بوک در روز ۲ می اقدام به ثبت شرکت خود، در شهر ژنو روسیه کرد و این عمل با اولین حمله فیس بوک، به سوی بلاک چین هم‌زمان شد که همان ساخت ارز مجازی مخصوص خودش می‌باشد.

شرکت هلدینگ بزرگ فیس بوک، در شرکت Libra Networks سهام دار می‌باشد و به طرح هایی که برای این شرکت ثبت می‌شوند، یک سری سرویس ها مثل؛ کمک های تکنولوژیکی و اقتصادی و گسترش سخت افزارها ارائه می‌دهد.

حرکت فیس بوک به سوی ارزهای مجازی آرام و مداوم بوده است و آخرین عملی که در این راستا صورت گرفت، به کار گرفتن ۲ تن از کارمندان قبلی کوین بیست در تاریخ ۱۴ می بود. گفته می‌شود که کمیسیون بانک داری ایالت متحده، در مورد طرح ارز مجازی فیس بوک و همچنین طرح لیبرا، اعلام نگرانی کرده‌ است.

مقامات قانون‌گذار آمریکایی دریک نامه از این شرکت خواسته‌اند تا به شفاف سازی طرح ارز مجازی و هم چنین اعلام جزئیات مربوط به حریم شخصی کاربران فیس بوک، بپردازند. اما جالب است که بدانید فیس بوک از گفت و گو در مورد شرکت جدیدش خودداری نموده است ولی شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که جهت خلق و توسعه این فناوری ها، کمک های اقتصادی یک میلیاردی گردآوری شده است.

گمان می‌شود فیس بوک بخاطر مشکلاتی که با قانون گذاری ها و نظارت بر اعمال پلتفرم خود داشته است، اقدام به خلق زیرساختی کلی کرده است. این زیرساخت را قادر خواهیم بود، روی همه پلتفرم های مخصوص فیس بوک پیاده سازی کنیم ولی زمانی که این زیرساخت را فیس بوک تنها مخصوص خودش خلق نکرده باشد و بتوان آن را در دیگر پلتفرم ها نیز به کار گرفت، می‌شود دید خوبی برای آن تصور کرد. این سوال که جا به جایی و حرکت از آمریکا به سمت اروپا آیا به جهت فشارهای مقرراتی و قانون‌گذاری بوده است یا نه، هنوز جواب قطعی ندارد.

پیامد و نتایج ارز مجازی مخصوص فیس بوک:

همان طور که می‌دانید، طرح لیبرا فیس بوک به زودی اجرا می‌شود و یک ارز مجازی به کاربران پلتفرم های فیس بوک، من جمله؛ واتس اپ و فیس بوک مسنجر ارائه می‌شود.

اما سوال مهم این است که این ارز مجازی چه پیامدهایی خواهد داشت؟

به نقل از مجله فوربز،  اگر کسانی که دارای کسب و کار و حرفه‌اند، در این پلتفرم ها برای خود حساب باز کنند می‌توانند جهت استفاده در مواردی مثل؛ خرید به صورت آنلاین، سفارش غذا و دیگر مواد غذایی… از انتقال این ارزها استفاده نمایند.

فیس بوک گفته است که به زودی می‌خواهد جزئیات طرح خود را اعلام نماید و هم چنین گفته شده که ارز مجازی‌اش با ثبات بوده و به وسیله تعدادی از ارزهای مرسوم دیگر، پشتیبانی می‌شود. بر اساس گفت و گوهای افراد مرتبط با طرح لیبرا و شرکت فیس بوک، قادر هستیم حدس بزنیم این ارز مجازی چگونه پیامدهایی خواهد داشت.

شش پیامد مربوط به ارز مجازی فیس بوک و توضیحاتی در خصوص هر یک از آن‌ها:

۱- فیس بوک قصد دارد به کسانی که ارز مجازی‌اش را دارند، سود بدهد و این عمل رشد فزاینده ای برای این ارز در پی خواهد داشت.

فیس بوک با دادن سود به کاربران ارز مجازی خود، باعث می‌شود دارایی و اموال این کاربران موجب به وجود آمدن درآمد بهره شود و بر اساس اخبار موجود، پشتوانه این ارز مجازی اوراق بهاداری که خطرپذیری کمی دارند را نیز شامل می‌شود. اگر فیس بوک به کاربرانش سود نپردازد، بسیاری از افراد منتقد خواهند گفت این شرکت پول بی حد و حسابی برای خود برمی‌دارد. خیلی از دیگر افراد صادر کننده ارز مجازی ثبات دار، دارایی های معلق را با سایر مشتریان و کاربران، تقسیم نکرده و برای خود برمی‌دارند ولی ارز مجازی فیس بوک وسعت زیادی دارد و جلب توجه کرده است و برای همین، قادر نیست چنین کاری انجام دهد و نکته‌ای که پیش بینی شده است همین عدم توانایی فیس بوک در پنهان کاری این موضوع می‌باشد.

۲- این ارز در کشورهایی که در حال توسعه تلقی می‌شوند، نیروی قدرتمندی خواهد بود و فیس بوک می‌خواهد در گام نخست، محصولاتش را در این کشورها منتشر کند.

علت این تصمیم چیست؟  بانک های این کشورها نظم کافی برای نگه‌ داری ارزش ارزها را ندارند و به ضعف در این حیطه دچار می‌باشند. در این کشورها، روز به روز قدرت خرید کم تر می‌شود یک مثال آن، کشور ونزوئلا که تورم زیادی را محتمل شده است. اگر ساکنان این کشورها را قادر سازیم تا به کالاهای با ثبات ارزشی که در عین حال از ارزهای رسمی آن کشور قابل اطمینان تر هستند، دسترسی پیدا کنند، ارز مجازی فیس بوک قادر خواهد بود به صورت غیر مستقیمی در این کشورها نظم مالی برقرار کند و باعث بهبود و توسعه‌ی سطح زندگی بسیاری از افراد شود.

۳- فیس بوک با نبود قاطعیت قانون رو به رو خواهد شد.

سوالی که پیش می‌آید این است که آیا دلیل دیدگاه ملایم افراد و مقامات قانون گذار، داده های مالیاتی است که فیس بوک برای دولت ها جمع آوری می‌کند؟

به واسطه این موضوع به پیش بینی بعدی بنگریم.

۴- بحث های زیادی بر سر پدیدار کردن گزارش قانونی به واسطه‌ی فیس بوک به وجود خواهد آمد.

تمامی کاربران ارز مجازی فیس بوک باید پروسه ” مشتری‌ات را شناسایی کن (kYG)” و تایید هویت را طی کنند.

در اخبار به دست آمده گفته شده فیس بوک می‌خواهد سیستمی را به اجرا درآورد که تشخیص تقلب و هویت قوی‌ تری نسبت به دیگر ارزهای مجازی داشته باشد. علاوه بر بحث درباره حریم شخصی داده ها، حریم شخصی مالی، در گزارش اموال خارجی دگرگونی هایی به وجود خواهد آمد. این مورد، داده های لازم جهت نوشتن گزارش بیرون مرزی است که کشور آمریکا افراد مشغول به کار در کشورهای خارجی را مجبور به ارائه آن می‌داند. تمامی دولت ها ارز مجازی فیس بوک را مانند یک منبع داده در مورد شیوه خرید افراد استفاده کننده از آن، که شامل کل نتایج گزارشات اقتصادی و حریم شخصی نیز می‌شود، می‌دانند. به این سبب که دولت ها در پی رهگیری تمامی مبادلات الکتریکی می‌باشند و این امر باعث برآورده شدن انتظارات برخی از مقامات دولتی می‌شود. در پی این ماجرا، دیگر نیازی نیست تا گزارشات متعدد کنار هم گذاشته شوند و به راحتی از طریق اطلاعات داده شده توسط ارز مجازی فیس بوک می‌توان به نظارت و رهگیری هر دلاری که استفاده می‌شود، پرداخت.

۵- به دست آوردن قدرت بسیار در بازار سرمایه

فیس بوک اداره طرح‌اش را به شرکت مستقلی که در سوئیس تاسیس کرده بود، سپرده است. این عمل باعث نتایج مثبتی می‌شود زیرا به کم شدن سطح متمرکز بودن ارز مجازی‌اش کمک می‌کند و هم چنین از این شرکت در برابر تهمت های ضد انحصاری، نگه ‌داری می‌کند. این شرکت احتمالا به قدرت بزرگی در بازار سرمایه مبدل می‌شود چون اقدامات بانک مرکزی را انجام می‌دهد. به این صورت که سبدی شامل ارزهای مجازی مرسوم جهت پشتیبانی این ارز مجازی انتخاب می‌شود و برای مطمئن شدن از بادوام بودن این پشتیبانی، دارایی ها و اموال را کنترل و مدیریت می‌کند.

۶- ارز مجازی فیس بوک در آخر به کمک بیت کوین خواهد پرداخت.

مهم ترین پیش بینی در خصوص ارز مجازی فیس بوک این است که حرکت فیس بوک به سمت ارزهای مجازی در آخر به سود بیت کوین تمام خواهد شد. امکان دارد زمان زیادی صرف شود ولی در آخر فیس بوک با سرعت زیادی ارزهای مجازی و نحوه استفاده از آن ها را به مردم خواهد شناساند و بعد از این اقدام به این جهت که ارز مجازی بیت کوین کمیاب تر است، کاربران بیشتری به سمتش خواهند رفت. همان طور که قبلا در کشور ونزوئلا این اتفاق افتاده و هنگامی که رئیس جمهور ونزوئلا ارز مجازی شکست خورده پترو (Petro) را معرفی نمود، دولت این کشور ارزهای مجازی را به افراد آموزش داد. در نهایت این اقدام موجب بیشتر شدن استفاده مردم ونزوئلا، از بیت کوین شد.

اقدامات فیس بوک در زمینه ارزهای مجازی امکان دارد سبب پذیرفته شدن بیت کوین در سطح وسیع تری شود.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments