تاثیرات رویداد نصف شدن پاداش استخراج بر لایت کوین چیست؟

0 ۱۰۵

قانون موجود در کد لایت کوین، قرار است به ‌زودی پاداش ماینرهایی را که تراکنش‌ های لایت کوین، چهارمین بلاک چین بزرگ دنیا از لحاظ ارزش کلی بازار را پردازش می‌ کنند، کاهش دهد.

گفتنی است که تا حدود چند روز دیگر، لایت کوین تحت یک رویداد نصف شدن پاداش استخراج برنامه ‌ریزی‌ شده قرار می گیرد، فرآیندی که هدفش حفظ قدرت خرید و افزایش کمیابی این ارز دیجیتال است. پاداش استخراج لایت کوین در حال حاضر ۲۵ واحد LTC (حدود ۲.۵۰۰ دلار) برای هر بلاک است. و در روز ۵ آگوست، این پاداش به ۱۲.۵ واحد LTC (حدود ۱.۲۰۰ دلار) در هر بلاک کاهش می‌ یابد.

قیمت لایت کوین (LTC)

به این ترتیب، از روز ۵ آگوست، عرضه واحدهای لایت کوین به بازار تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

بنابراین، کاری که رویداد نصف شدن پاداش استخراج انجام می ‌دهد، به نوعی مشابه سیاست ‌های افزایش نرخ بهره و سایر اقداماتی که بانک ‌های مرکزی سراسر جهان برای مقابله با تورم انجام می دهند. بنابراین ممکن است که هنگام وقوع این رویداد، سرمایه‌ گذاران وسوسه شوند که لایت کوین بیشتری را خریداری کرده و نگهداری کنند.

با این حال، اگر چه ممکن است طی روزهای آینده قمیت لایت کوین افزایش یابد، اما با توجه به تغییرات قیمت در شش ماه گذشته، به نظر می ‌رسد که رویداد نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین تحت سلطه‌ی معامله ‌گران زرنگ درآمده باشد.

افزایش چند برابری قیمت لایت کوین در طول سه ماهه اول سال

قیمت لایت کوین که در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ ، ۳۰ دلار بود، در انتهای سه ماهه اول سال به ۶۱ دلار رسید که این موضوع نشان دهنده‌ی افزایش ۱۰۰ درصدی برای این ارز دیجیتال بود. همانطور که قبلا توسط کوین دسک گزارش شد، این بهترین رکورد سه ماهه اول لایت کوین به حساب می آید.

مهمتر از همه، این ارز دیجیتال در حالی رشد نجومی خود را در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ انجام داد که در همان زمان بیت کوین به عنوان پرچمدار بازار، یک روند قیمتی متعادل داشت.

اساسا، لایت کوین قبل از اینکه بیت کوین بتواند در ۲ آوریل، مقاومت کلیدی خود در ۴.۲۳۶ دلار را بشکند و روندش از نزولی به صعودی تغییر کند، وارد بازار گاوی شده بود و قیمت آن در ماه ژوئن تا ۱۴۰ دلار هم افزایش یافت، اما در این ماه به سطح ۸۰ دلار کاهش پیدا کرد.

معیارهای غیرقیمتی لایت کوین نیز از اواسط دسامبر افزایش چشمگیری داشته است و طی چند ماه گذشته چندبار رکورد جدیدی ثبت کرده است. به عنوان مثال، طبق گزارش bitinfocharts.com، نرخ هش یا توان محاسباتی شبکه لایت کوین، از پایین ‌ترین مقدارش یعنی ۱۴۶.۲۵ TH/S در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ با افزایش ۲۵۸ درصدی به ۵۳۲ TH/S در ۱۴ ژوئیه رسید.

تاریخ در حال تکرار است

لایت کوین با افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی در سه ماهه اول ، بازار گسترده ای را به خود اختصاص داده و در ماه ژوئن با یک رشد صعودی به بالاتر از ۱۴۵ دلار افزایش یافت. با این حال، افت اخیر قیمت لایت کوین به ۸۰ دلار یادآور عملکردی است که به هنگام رویداد نصف شدن پاداش استخراج قبلی در ۲۵ آگوست ۲۰۱۵ اتفاق افتاد.

در آن زمان، قیمت لایت کوین در ماه ژانویه به ۱.۱۲ دلار رسید و در ماه ژوئیه به ۸.۷۲ دلار افزایش یافت و سپس در ماه آگوست همان سال به ۲.۵۵ دلار کاهش یافت.

از این مهمتر، پس از رویداد نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین، قیمت‌ این ارز دیجیتال در یک رنج قیمت کوچک بین ۲.۵ تا ۵.۵ دلار در نوسان بوده است تا این‌که دوباره در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ اوج گرفت.

ااگر تاریخ را راهنمای خود قرار دهیم، متوجه می شویم که پس از نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین، این امکان وجود دارد که تا مدتی شاهد یک دوره کم نوسان و متعادل در قیمت لایت کوین باشیم، تا زمانی که بیت کوین به رکوردی بالاتر از ۲۰.۰۰۰ دلار دست یابد.

احتمال کم شدن مشارکت ماینرها بعد از رویداد نصف شدن پاداش استخراج

با وقوع رویداد نصف شدن پاداش استخراج، به احتمال زیاد، سودآوری ماینینگ لایت کوین حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کند، چرا که تنظیم شدن سختی استخراج تا مدتی زمان می‌ برد. بنابراین این امکان وجود دارد که بعضی از ماینرها به استخراج ارزهای دیجیتال دیگر روی بیاورند که در نتیجه منجر به کم شدن نرخ هش می شود.

با این حال،‌ توان محاسباتی ممکن است که طی چند ماه آینده از سطح فعلی هم بالاتر رود، زیرا با توجه به کاهش نرخ تورم لایت کوین از ۸.۴ درصد به ۴ درصد و مفید بودن آن برای افزایش قیمت این ارز دیجیتال، این امر می تواند کم شدن سودآوری ماینینگ را جبران کند.

شایان ذکر است که طبق گزارش Binance Research، پس از رویداد نصف شدن پاداش استخراج قبلی لایت کوین، نرخ هش این شبکه ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و دو هفته طول کشید تا دوباره به سطوح قبل بازگردد.

لینک ثبت نام در سایت بایننس

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از