استخراج ارزهای دیجیتال به بیان ساده

0 ۳۸

شاید بارها از رسانه ها و تلویزیون درباره ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و غیره شنیده باشید، در این زمینه قطعا سوالاتی برای شما مطرح شده است. در اینجا برای آشنایی بیشتر شما توضیحاتی ساده درباره رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال خواهیم داد. ارز دیجیتال که در زبان انگلیسی به آن Digital currency گفته می شود، پول هایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می شوند. برعکس پول های کاغذی ارزهای دیجیتال قابل لمس نیستند. مبنای این پول های غیر متمرکز و پرطرفدار صفر و یک است.

همانکونه که اسم ارزهای دیجیتال نشان می دهد، در واقع آنها به هر ارزشی که در بستر دیجیتال ایجاد می شود، اشاره دارند. مفهوم ارزهای دیجیتال در برابر اوراق بانکی و یا سکه های طلا مطرح شده است. اما باید بدانید که ارزهای دیجیتال ویژگی هایی مشابه با پول های کاغذی دارند. فقط این پول های نادیدنی را شما بدون هیچ واسطه و یا مرزهای بین المللی می توانید به صورت آنی انتقال دهید.

در واقع ارزهای دیجیتال حول محور فناوری کامپیوتر ها شکل گرفته و می توان گفت یک مفهوم جدید و به روز شده از ارز است. این پول تفاوت هایی نیز با ارزهای سنتی که به صورت روزمره که همه مردم جهان به طور رایج از آن استفاده می کنند دارد. یکی از این تفاوت ها همانگونه که از نامش پیداست ذخیره شدن آن به صورت دیجیتالی است. به این صورت که اعداد ذخیره شده که همانگونه که گفته شد به صورت ۰ و ۱ می باشد، دارای مقادیری انتزاعی است. ارزهای دیجیتال در واقع بر بستر فناوری بلاک چین قرار دارد و توسط همان نیز کنترل و نظارت می شود. بلاک چین نیز در ابتدا با این هدف پا به دنیای فناوری گذاشت که بتوان با کمک آن به یک سیستم مالی غیر متمرکز دست یافت.

ایده ارزهای دیجیتال به اواخر دهه ۹۰ و ایجاد شرکت دیجی کش توسط فردی به نام دیوید چاوم باز می گردد. ایده دیجی کش این بود که برای بانک ها یک بستر را فراهم کند تا بتوانند در این بستر انتقال ارزش به صورت الکترونیکی صورت گیرد. در دیجی کش از دانش رمز نگاری بهره گرفته شده بود. تا اینکه در سال ۱۹۹۶ اولین ای گلدها که البته پشتوانه طلا داشتند، ایجاد شده است. همچنین Liberty Reserve در سال ۲۰۰۶ به عنوان یکی از پول های دیجیتالی مطرح شد. سیستم رزرو آزادی به این شکل بود علاقمندان طی آن می توانستند یورو را به رزرو آزادی تبدیل کنند و با دستمزد ۱ درصد بین خود رد و بدل نمایند.

هر دو سیستم رزرو آزادی و ای گلد متمرکز بوده و به پول شویی کمک می کردند. به همین دلیل دولت کشور آمریکا آنها را تعطیل نمود. اما این تعطیلی علاقمندی به پول های دیجیتال را کاهش نداد و باعث شد در سال ۲۰۰۹ بیت کوین به عنوان یک پول دیجیتالی معرفی شود. کم کم بیت کوین مورد قبول همه در سراسر جهان قرار گرفت و به عنوان بزرگ ترین و محبوب ترین ارز دیجیتال خود را معرفی کرد. بیت کوین دریچه ای به جهانی جدید بود که کاربران می توانستند از طریق آن و بدون هیچ واسطه و مانعی بین مرزها دارایی های خود را مبادله کنند.

اما چیزی که بیت کوین را منحصر به فرد می کرد قرار گرفتن آن در بستر بلاک چین بود. زیرا بلاک چین فناوری است که به عنوان یک نهاد مستقل بدون امکان دخالت دولت هت و کنترل توسط فرد یا نهادی خاص شناخته می شود. همچنین بلاک چین این ویژگی را دارد که تراکنش هایی که در آن صورت می گیرد در یک دفتر کل غیر قابل تغییر ثبت شده و برای همگان قابل رویت می باشد. برای نگهداری از ارزهای دیجیتال باید کیف پولی داشته باشید که مخصوص آن ارز باشد. در واقع کیف های پول ارزهای دیجیتال برنامه هستند. برنامه هایی که با قابلیت ها و امکانات مختلفی ارایه می شوند. و دارای سطوح مختلف امنیتی می باشند. همچنین کیف های پول این قابلیت را دارند که از ارزهای دیجیتال و پلتفرم های مختلف به خوبی پشتیبانی نمایند.

اما اگر علاقمند باشید که ارزهای دیجیتال را به دست آورید هم می توانید از طریق استخراج این کار را انجام دهید، که در این صورت به نرم افزار ماینینگ، دستورالعمل های لازم، کارت گرافیک، اسیک و در نهایت CPU است. اما شما همچنین می توانید از طریق خرید و فروش دارایی هم وارد بازار ارزهای دیجیتالی شوید. دستور العمل های پردازش به گونه ای است که مسائل ریاضیاتی را حل کرده و بر اساس همین مسایل حل شده ماینر یا کاربری که کار استخراج را انجام می دهد، پاداش دریافت خواهد نمود.

ماینینگ (Mining) که به معنی استخراج است، یک فرآیند محسوب می شود که طی آن تراکنش های ارزهای دیجیتال تایید شده و به بلاک چین افزوده می شود. با انجام ماینینگ است که کوین های جدیدی تولید شده و به موجودی گردش ارز دیجیتال اضافه می گردد. در سال های اولیه به میدان آمدن ارزهای دیجیتال انجام کار ماینینگ با استفاده از CPU های ضعیف هم قابل انجام بود. تا اینکه روز به روز بر تعداد کاربران افزوده شد و رقابت در این عرصه زیاد گردید. بنابراین نیاز به حل مسائل ریاضیاتی پیچیده تر به وجود آمد و به تبع بر سختی شبکه رفته رفته افزوده شد. همین امر نیاز به استفاده از کارت گرافیکی های قدرتمند با پردازش بالا به وجود آمد.

در واقع استخراج ارزهای دیجیتال یا همان ماینینگ یک فرآیند است. در این فرآیند نیاز به محاسبات بسیار پیچیده می باشد. انجام این محاسبات برای رسیدن به یک رشته از ارقام است. برای این کار کاربران نیازمند سخت افزارهایی هستند که بتوانند انبوهی از محاسبات را به انجام برسانند.به همین دلیل انتخاب یک سخت افزار قوی که ضمن قدرت بالا در انجام محاسبات انرژی کمی نیز مصرف کند، اهمیت زیادی دارد. در اینجاست که سخت افزار اسیک (ASIC) بسیار ارزشمند خواهد بود. در واقع ماینینگ با اسیک بازده بیشتری خواهد داشت و در نتیجه سودآورتر نیز خواهد بود. هدف از ساخت دستگاه های اسیک فقط یک چیز بوده است و آن ماینینگ ارزهای دیجیتال است.

برای انجام ماینینگ به نرم افزار هایی مانند نایس هش ماینر نیاز خواهید داشت. این نرم افزارها قادر خواخند بود دستورالعمل های ماینینگ را به پردازنده منتقل نمایند. پس از آنکه ارز دیجیتالی مورد نظرتان را استخراج کردید باید آنها را به یک کیف پول منتقل کنید. کیف پول های نرم افزاری مانند الکتروم وجود دارند که ارزهای شما را نگهداری خواهند کرد.

یکی از مشکلاتی که کاربران با آن مواجه هستند، بحث گرمای دستگاه های ماینینگ است. این گرما در مزارع ماینینگ چند برابر خواهد بود. بنابراین کاربران باید به آن توجه داشته باشند تا دستگاه هایشان آسیب جدی نبیند. راه حل این امر این است که از فن ها برای خنک کردن دستگاه های ماینینگ استفاده کنید. همچنین کاربران می توانند از نرم افزارهایی که بر روی تثبیت گرمای دستگاه نظارت دارند استفاده کنند. برای اجرای نرک افزارهای مختلف و انجام کار استخراج همچنین شما به اینترنت بدون قطعی نیاز خواهید داشت. با کمک اینترنت نرم افزار ها خواهند توانست با بلاک چین و استخرهای استخراج ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را رد و بدل کنند.

با کمک نرم افزارهای ماینینگ به بلاک چین متصل می شوید، همچنین خواهید توانست الگوریتمی را انتخاب کنید. در استخرهای ماینینگ و یا اسنخراج که همه از طریق سرور به یکدیگر متصل هستند، استخراج به صورت گروهی انجام می شود، البته امکان انجام ماینر انفرادی نیز وجود دارد. چه این کار را به صورت گروهی و یا به صورت انفرادی انجام دهید، معایب و مزایایی برای شما خواهد داشت. البته اغلب ماینرهای حرفه ای به صورت انفرادی به استخراج می پردازند. زیرا دارای تجربه در خصوص کار کردن با شبکه، دیتابیس، روتینگ و غیره را دارند.

لینک ثبت نام در سایت بایننس

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از