افزایش نگهداری بیت کوین با بالا گرفتن جنگ اقتصادی میان چین و آمریکا!

0 9

پس از آن که ژی جین پینگ (Xi Jinping)، رئیس جمهور کشور چین مقصود خود از وضع تعرفه های جدید بر 75 میلیارد دلار کالای آمریکایی را اعلام کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز طی یک سری توئیت، مواضع خود را نسبت به این مسئله مشخص کرد. وی تصمیم گرفت که نرخ تعرفه 250 میلیارد دلار کالای چینی را از 25 درصد به 30 درصد افزایش دهد. علاوه بر این، نرخ تعرفه هر کالایی که از فهرست تعرفه 300 میلیارد دلاری از تاریخ یکم سپتامبر باقی مانده بود، از 10 درصد به 15 درصد افزایش پیدا کرد. ترامپ در توئیتر خود در این باره نوشت:

سال‌ هاست که چین (و بسیاری از کشورهای دیگر) در خصوص انجام معاملات، سرقت دارایی های معنوی و بسیاری از موارد دیگر از ایالات متحده سود کسب  می کنند. کشور ما سالانه بدون هیچ هدفی از کشور چین صدها میلیارد دلار ضرر می ‌دیده است.

همانطور که لیز آن ساندرز (Liz Ann Sonders)، استراتژیست ارشد شرکت چارلز شواب (Charles Schwab) اظهار داشت، این اختلاف بین روسای جمهور آمریكا و چین دیگر فقط یک درگیری ساده نیست. وی در توئیتر خود عنوان کرد:

آیا هنوز کسی وجود دارد که شرایط فعلی را صرفا یک درگیری ساده بداند؟

بازار بورس حتی قبل از مجموعه توئیت های ترامپ نیز با شرایط نامساعدی روبرو بود و اکنون سرمایه گذاران باید آخر هفته را با این نگرانی بگذرانند که از ابتدای هفته بعد و شروع به کار بازار اوضاع چقدر بد می‌ شود؟ در نتیجه، توجه سرمایه گذاران نسبت به چند کلاس دارایی دیگر نظیر بیت کوین جلب شده است که به نظر می ‌رسد در حال تبدیل شدن به یک دارایی ایمن است. کسانی که تاکنون از این موضوع غفلت کرده اند باید توجه کنند که بیت کوین و طلا با افزایش قیمت روبرو هستند و روند معاملات آنها صعودی است.

قیمت بیت کوین پس از کاهش به کمتر از 10 هزار دلار در دو روز گذشته، با افزایش تقریبا دو درصدی به 10.115 دلار رسیده است.

قیمت طلا نیز همانند قیمت بیت کوین اخیرا با کاهش مواجه شده بود، به طوری که برخی از استراتژیست های بازار آن را “اصلاحیه” توصیف می کنند، اما اکنون همانند یک دارایی واقعا ایمن معامله می ‌شود و قیمت آن نیز با 2 درصد افزایش از 1.526 به 1.600 دلار رسیده است.

ترامپ و جین پینگ تنها کسانی نیستند که با یکدیگر اختلاف نظر دارند. سرمایه گذاران طلا و بیت کوین نیز با هم اختلاف دارند و برای تبدیل شدن به دارایی ایمن با یکدیگر در رقابت هستند. آخرین باری که تنش ها بین آمریکا و چین بالا گرفت، قیمت بیت کوین کمی با آرامش مواجه شد. این بار نیز بیت کوین بلوغ بیشتری را به عنوان یک دارایی از خود نشان داد.

قبل از آنکه ترامپ، افزایش تعرفه برای چین را اعلام کند، دادستان جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) فهرستی از دلایل نگهداری بیت کوین را منتشر کرد و عنوان کرد که این دلایل در حال افزایش می‌ باشد. توئیت های ترامپ در کنار هشتگ safteyinsats# نیز در این فهرست قرار گرفته است.

دلایلی که عنوان می کند، نگهداری بیت کوین در حال افزایش است:

  • حباب بدهی
  • بحران نبود بودجه برای بازنشستگان
  • حباب وام خودکار
  • بحران بدهی دانشجویی
  • حباب اعتبار مصرف کنندگان
  • بحران ارزهای فیات
  • تورم قیمت دارایی ها
  • نرخ بهره منفی

اما موضوعی که سرمایه گذاران را بیش از هر چیز دیگری به تکاپو می ‌اندازد، حجم تعرفه ها نیست بلکه عدم قطعیت و سردرگمی موجود در جنگ معاملاتی اخیر است. از زمانی که ترامپ، جین پینگ را دوست خود خوانده بود مدت زیادی نمی‌ گذرد اما اکنون ظاهرا وی، رئیس جمهور چین را دشمن خود در نظر می‌ گیرد. همه چیز چقدر سریع تغییر می کند. ترامپ در این باره در توئیتر عنوان کرده بود:

من و رئیس جمهور ژی رابطه شخصی بسیار قوی داریم. او و من تنها نفراتی هستیم که می‌ توانیم تغییرات عظیم و بسیار مثبتی در زمینه‌ی معاملات و بسیار فراتر بین دو ملت بزرگ خود ایجاد کنیم. راهکار ارائه شده به کره شمالی، موضوع بسیار خوبی برای کشور چین بوده است.

به بیت کوین و طلا از دیدگاه های متفاوتی نگریسته می شود، به طوری که اسیر این جنگ معاملاتی نشده اند بلکه این مسئله ثابت شده است که این دو دارایی به صورت عمده و بدون داشتن ارتباط با بازار سهام، به فعالیت خود ادامه می ‌دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از