Image default
آموزش اخبار بررسی دانستنی ها منتخب سر دبیر

آیا ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بهترند یا CBDC ها، کارشناسان پاسخ می‌دهند!

چندین کشور در سراسر جهان وجود دارند که در حال توسعه ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین هستند که از جمله‌ی آنها می توان به ونزوئلا و ارز دولتی پترو (PTR) در این کشور و همچنین چین و برنامه های آن برای صدور ارز دیجیتال تحت حمایت دولت و سایر کشورها اشاره کرد.

در همین راستا، ما از متخصصان صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین، مقامات بانک مرکزی و محققان در این مورد سوال کردیم که آیا در صورت وجود ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، ما به یک ارز دیجیتال دولتی مبتنی بر بلاک چین نیاز داریم یا خیر.

گفتنی است که در ابتدای سال ۲۰۱۹، بانک تسویه حساب های بین المللی یک نظرسنجی انجام داد که نشان می داد ۷۰ درصد از بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال بررسی پتانسیل صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود می باشند.

بعدها، یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا بر مزایای CBDCs تأکید کرد و صندوق بین المللی پول نیز گزارشی را منتشر کرد که عنوان می کند، این امکان وجود دارد که بانک های مرکزی در آینده ای نزدیک ارزهای دیجیتال صادر کنند.

آیا با وجود ارزهای دیجیتال ما به CBDC (ارز دیجیتال ملی یا بانک مرکزی) نیاز داریم؟

سؤال این نیست که آیا ما به ارزهای دیجیتال فیات احتیاج داریم یا خیر، بلکه سوال این است که آیا دولت ها برای حفظ کنترل حاکمیت پولی خود مبارزه خواهند کرد و برای محافظت از این قدرت ها گامی  برمی دارند؟ جواب کاملاً واضح است، بله.

این چنین انتظار می رود که هر ارز اصلی فیات در جهان، یک ارز دیجیتال بر روی بلاک چین باشد. چالش هایی برای دولت ها از جات مختلف در این زمینه وجود دارد. بیت کوین یکی از بدیهی ترین موردهاست. بیت کوین، یک ذخیره ارزش جایگزین و یک وسیله‌ی مبادله است که خارج از محدوده‌ی سانسورشده‌ی دولت وجود دارد. اما به طور فزاینده، شرکت های بزرگی مانند فیس بوک، آمازون و غیره نیز به دنبال راه اندازی سیستم های پرداخت مختص به خود و ارزهای دیجیتال بومی خود هستند.

مطمئناً، ایالات متحده این کار را برای حفظ وضعیت ذخیره جهانی انجام خواهد داد و چین نیز مطمئناً این کار را انجام خواهد داد تا بتواند کنترل اجتماعی بر جمعیت خود را گسترش داده و نفوذ خود را در طول جاده ابریشم جدید، در آفریقا و سایر مکان ها نیز گسترش دهد.

جنگ های ارزی تازه شروع شده است، خود را آماده کنید

الکس تاپسکات (Alex Tapscott)، از بنیان گذاران موسسه تحقیقاتی بلاک چین

بدون توجه به سوال مطرح شده در مورد اهمیت ارزهای دیجیتال غیر متمرکز و ارزهای دیجیتال تولید شده توسط بانک های مرکزی، احتمالا در جواب، نخواهیم گفت که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز با اهمیت تر هستند.  اگر چیزی برای مخفی کردن داشته باشید، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در این زمینه بهتر جواب می دهند. اما این موضوع در اکثر موارد صدق نمی کند.

آنچه که مردم نیاز دارند، یک پول (دیجیتال) است که آنها بتوانند با توجه به روند دیجیتالی شدن جهان به آن اعتماد کنند. این فناوری هنوز به وجود نیامده است. نه سوئد و نه اروگوئه، بلاک چین را به عنوان پایه ای برای برنامه های آزمایشی ارزهای دیجیتال خود انتخاب نکردند.

این نوآوری که براساس فناوری ساخته شده است، سعی دارد تا پرداخت های داخلی را هر چه راحت تر ، فوری تر و در دسترس تر کند. انجام آزمایش خصوصی و عمومی بر روی ایده های جدید برای رفع پرداخت های برون مرزی در حال انجام شدن است. هر ایده ای، خوب نیست. اما پرداخت ها به درستی مورد توجه قرار گرفته اند و بهترین ایده ها برای عملی شدن نیاز به امکانات دارند.

مورتن بچ (Morten Bech)، رئیس دبیرخانه‌ی کمیته پرداخت و زیرساخت های بازار بانک تسویه حساب های بین المللی

در حال حاضر دولت ها، ارزهای دیجیتال را تنها در بانک ها ذخیره می کنند. سپس بانک ها ارز دیجیتال را به سایر بخش های اقتصاد عرضه می کنند. برخی از دولت ها (بانک های مرکزی) ممکن است روزی ارز دیجیتال را مستقیماً به اشخاص غیربانکی ارائه دهند، اما احتمالا مقدار ارائه شده بر روی بلاک چین نسبتاً اندک باشد. بلاک چین ها یک راهکار پایگاه داده‌ی ناکارآمد در سیستم هایی هستند که به شخص ثالث قابل اعتماد متکی می باشند. با این وجود، این احتمال وجود دارد که برخی از دولت ها برای تسهیل تراکنش های روی زنجیره، مقداری ارز دیجیتال بر روی یک بلاک چین صادر کنند.

ارزهای دیجیتال غیر متمرکز جایگزین ارز دولتی نیستند. ارزهای غیر متمرکز برخی از دلایلی را که دولت ها برای صدور یک ارز نیاز دارند را برآورده نمی کنند که از جمله‌ی آنها می توان به حفظ کنترل سیاست های پولی، به دست آوردن حق الضرب و غیره اشاره کرد. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز قبل از اینکه بتوانند ارز صادر شده توسط دولت را به چالش بکشند، باید بر موانع مختلفی غلبه کنند. هیچ ارز دیجیتال غیر متمرکزی تمام نیازهای مورد نیاز از جمله پذیرش گسترده، داشتن یک قیمت نسبتاً پایدار، ایمن بودن و استفاده راحت از آن و همچنین توانایی انجام توانعملیاتی بزرگ را برآورده نمی کند. علاوه بر این، مسائلی از قبیل مکانیسم های نظارتی و آسیب پذیری مکانیسم های اجماع باید قبل از اینکه بلاک چین های غیرمجاز به عنصر اصلی سیستم مالی تبدیل شوند، حل شوند.

لری دی وال (Larry D. Wall)، مدیر اجرایی مرکز ثبات و نوآوری مالی

ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین که توسط بانک های مرکزی صادر شده اند، چیزی شبیه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز نمی باشند. این در حالی است که دومی به عنوان یک ارز جهانی مستقل از هر مرجعی عمل می کند ولی اولی کم و بیش معدل اسکناس های فیزیکی است که توسط یک مقام مرکزی کنترل می شود.

ارزش ارزهای دیجیتال ملی احتمالاً توسط بانک های مرکزی مربوطه کنترل می شود. بنابراین سؤال بزرگ این است که آیا آنها واقعاً چیزی را ارائه می دهند که در بازار پولی و زیرساخت های موجود قابل دستیابی نیست.

تعدادی از بانک های مرکزی با ایده صدور ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین سر و کار داشته اند، اما به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر، صدور چنین ارز دیجیتالی راهی برای پیشبرد اهداف آنها نمی باشد.

رابی هووبن (Robby Houben)، استاد دانشگاه آنتورپ و الکساندر اسنایرز (Alexander Snyers)، محقق دانشگاه آنتورپ

با فرض اینکه بلاک چین به معنای یک شبکه باز، بدون نیاز به مجوز و همتا به همتاست، پس نیاز به یک نسخه‌ ایکه توسط دولت صادر شود برای آن منطقی به نظر نمی رسد. تمام ایده یک شبکه رمزنگاری این است که هیچ کس به طور خاص آن را کنترل نمی کند. اگر دولتی بتواند کنترل خود را بر شبکه حفظ کند، پس این امر هدف ارزهای دیجیتال را که عدم کنترل توسط یک مقام مرکزی می باشد را برآورده نمی سازد.

از طرف دیگر، تا آنجایی که اطلاع داریم، هیچ یک از کشورهایی که در حال توسعه ارزهای دیجیتال توسط دولت یا بانک مرکزی هستند، از فناوری بلاک چین استفاده نخواهند کرد. این پروژه ها هیچ ارتباطی با ارزهای دیجیتال ندارند. درعوض، آنها به دنبال یافتن راه حل هایی برای چالش های ناشی از یک جامعه غیرنقدی می باشند.

ونزوئلا یک مورد خاص است زیرا با یک بحران عمیق اجتماعی و اقتصادی روبرو است. بنابراین ، منطقی نیست که آن را با سایر کشورها در این زمینه مقایسه کنیم.

الکسی گریم (Aleksi Grym)، رئیس دیجیتال سازی، بانک فنلاند

دولت های ملی در این زمینه سعی و تلاش خود را خواهند کرد و ممکن است در استفاده از برخی از بهترین روش های توسعه یافته در فضای ارزهای دیجیتال که ما در حال حاضر به عنوان پول تحت حمایت دولت درک می کنیم، موفق شوند. این امر در در کوتاه مدت جالب است، اما با این تعریف، آنچه که توسط آنها توسعه می یابد تا حدی متمرکز خواهد بود.

نکته کلی در مورد ارز دیجیتال غیرمتمرکز واقعی دقیقاً این است که آنها غیرمتمرکز هستند و هیچ دولت مرکزی یا نهاد دولتی یا شبه دولتی که ارز را کنترل کند، وجود ندارد. شما به ریاضیات و کدها اعتماد دارید، نه به بازیگران دولتی.

آنچه انسان ها از آن به عنوان پول تعریف کرده اند، در طول قرن ها بارها تغییر کرده است، حتی اگر کاربردهای اساسی نداشته باشد که از جمله‌ی این تعریف ها عبارت است از: ذخیره‌ی با ارزش، وسیله مبادله ای و یک واحد حساب. اصول اساسی که پایه های ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را محکم می کند، بروزرسانی رویکرد متمرکز موجود است.

پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز همچنان محقق نشده است، اما به محض تحقق چنین امری، بعید به نظر می رسد که مردم گزینه‌ی دیگری را انتخاب کنند. تاریخ به ما می آموزد که انسانها همیشه از پیشرفت استقبال می کنند. در آینده متوجه خواهیم شد که آیا در این زمینه اشتباه می کنیم یا خیر.

ویل وایت (Will White)، مشاور ارشد ۱۱:FS

همکاران سابق من در MIT Digital Currency Initiative  چندین سال است که کارهای خوبی با فدرال رزرو انجام داده اند، از جمله ساخت نمونه های اولیه برای کمک به آنها برای کشف ملاحظات میان فن آوری و سیاست های پولی.

من فکر می کنم که ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط دولت به عنوان یک چیز مهم برای ایالات متحده تلقی می شود.

اول اینکه، فرصتی برای حل مشکلات سیستم بانکداری ذخیره کسری وجود دارد. به عنوان مثال، اگر من یک قبض ۱۰ دلاری در دست داشته باشید، با دولت ایالات متحده رابطه مستقیمی دارید، اما برای در اختیار داشتن ۱۰ دلار دیجیتالی، به یک واسطه نیاز دارید.

ارزهای دیجیتال وابسته به دولت به ما این امکان را می دهد که رابطه مستقیمی با دیجیتالی شدن داشته باشیم. این امر می تواند با پیامدهای اقتصادی بزرگی همراه باشد که قابل بحث می باشد. بدون شک این امر باعث می شود که فشار رقابتی بیشتری بر سیستم بانکی ذخیره کسری وارد شود، در نتیجه برخی از افراد از انجام این کار منصرف می شوند. شاید با بالا رفتن ۰٫۰۵ درصدی نرخ سود پس انداز افراد را به انجام این کار ترغیب کند. افزایش قیمت ها و افزایش هزینه ها باعث نگرانی اقتصاددانان می شود، چراکه آنها در چنین مواقعی نگران پدیده‌ی احتکار هستند (یعنی پس انداز). اقتصاددانان معتقدند که افزایش رقابت باعث افزایش مسئولیت پذیری می شود و افزایش پس انداز باعث ثبات اقتصادی بیشتر می شود.
دوم اینکه، فرصتی در ارزهای دیجیتال وابسته به دولت وجود دارد تا معاملات را به صورت ایمن و با توجه به مقررات مبارزه با پولشویی (AML) انجام دهند. پولشویی، نقش مهمی در مبارزه با کارتل های مواد مخدر، قاچاق انسان، جرایم سایبری، فساد سیاسی و تروریسم دارد، اما این امر همچنین تأثیر نامتناسبی بر مهاجران، پناهندگان و افراد کم درآمد دارد که متحمل هزینه های نسبتا بالاتری می شوند.

بخشی از این مشکل، اطلاعات پراکنده اکوسیستم است که مانع از تحلیل داده های تراکنش ها می شود. یک ارز دیجیتال صادر شده توسط دولت با داشتن یک دفتر کل عمومی مستعار، می تواند به محققان اجازه دهد تا کل داده های تراکنش ها را ببینند، فعالیت های مشکوک را شناسایی کنند، سپس در صورت لزوم اقدام کنند. این برخلاف آن چیزی است که در حال حاضر وجود دارد.

مارک وبر (Mark Weber)، دانشمند تحقیقاتی در MIT-IBM Watson AI Lab

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments