پامپلیانو: ساتوشی باید به خاطر بیت کوین، برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل شود!

0 7

آنتونی پامپلیانو (Pompliano)، سرمایه گذار آمریکایی، بنیان گذار شرکت Morgan Creek Digital Assets معتقد است که ساتوشی ناکاموتا باید برای اختراع بیت کوین جایزه صلح نوبل دریافت کند. پامپلیانو در توئیتی نوشت:

ساتوشی ناکاموتو باید برنده جایزه صلح نوبل شود. بالاخره ما ارزی داریم که می تواند به عنوان یک ارز ذخیره ای جهانی استفاده شود بدون آن که کسی درگیر خشونت شود.

و جایزه می رسد به … آقای X

پیشنهاد پامپلیانو برای اعطای این جایزه به ناکاموتو با ناپدید شدن افسانه ناکاموتا در سال 2010 روبرو می باشد که حدس و گمان های زیادی را نسبت به او به وجود آورده است تقریبا بسیاری از مردم می خواهند بدانند که چه کسی پشت وایت پیپر بیت کوین که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد است.

جدا از ملاحظات عمل گرایانه، استدلال پامپلیانو این است که بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال به این موضوع اعتقاد دارند که ارزهای فیات ملی اساسا وابسته به خشونت و تحمیل هستند. برتری آنها تماما برپایه سابقه زور، کنترل متمرکز عرضه و انحصار قدرت بوده است.

در قرن سوم میلادی، کین شی هوانگ، امپراطور چین، ارز کشورهای مختلفی که با آن ها در حال جنگ بود را یکپارچه کرد و این گونه اولین ارز یکپارچه برای این امپراطوری یعنی “بان لیانگ” (bàn liǎng) به وجود آمد.

در پی جنگ جهانی دوم در قرن گذشته ، صعود آمریکا به عنوان ابرقدرت اقتصادی جهان، دلار را به یك ارز ذخیره جهانی تبدیل كرد که که هر دو بازتابی از برتری این کشور هستند و وسیله ای که با آن قدرت نفوذ خود را حفظ می کند.

زمانی نامشخص برای ارز های فیات

با رسیدن به قرن بیست و یکم، ارزهای ملی فیات و سیستم های بانکی به شدت تحت تاثیر فناوری های ژئوپلیتیک در سراسر جهان قرار دارند.

همانطور که قبلا گزارش شد ، آرژانتین دوباره سیاست های کنترل سرمایه را اعمال خواهد کرد و بدین ترتیب آزادی شهروندان و مشاغل را برای خرید ارز خارجی محدود می کند.این اتفاق زمانی رخ داد که این کشور به طور فزاینده ای با مشکل روبرو شد و پزوی آرژانتین (ARS) متحمل ضررهای زیادی در برابر ارزهای مهم فیات مانند دلار ایالات متحده شد.

با اختراع ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در دهه گذشته و همچنین اخبار جدیدتر مبنی بر اینکه فن آوری هایی مانند فیس بوک در حال حاضر در تلاشند تا از این فن آوری برای ایجاد شبکه های ارزهای دیجیتال خود استفاده کنند، دورنمای ارزها و سیاست های پولی و مالی سنتی با چالش هایی بی سابقه رو به رو می باشد.

با توجه به جنگ تجاری میان آمریکا و چین، اخیرا مدیر بخش تحقیق بانک خلق چین مدعی شد که چین قصد دارد تا ارز دیجیتال اختصاصی خود را برای مقابله با سلطه دلار بر بازار و مقابله با لیبرای فیس بوک، صادر کند. وی عنوان کرد:

اگر ارز دیجیتال با دلار آمریكا نزدیك باشد، می تواند سناریویی را ایجاد كند كه بر اساس آن دلار و ارزهایی با محوریت دلار همزیستی داشته باشند. اما در اصل یک رئیس نیز وجود خواهد داشت که آن هم دلار آمریکا و ایالات متحده خواهد بود. “

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از