Image default
آموزش بررسی بیت کوین تجارت دانستنی ها منتخب سر دبیر

شایعاتی در رابطه با بیت کوین که نباید باور کنید!

یکی از بهترین ارزهایی که در حال حاضر برای سرمایه گذاری وجود دارد، بیت کوین است. از روزی که در سال ۲۰۰۹ بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی به وجود آمد، تا امروز مسیر طولانی را طی کرده است. یکی از دستاوردهایی که زندگی امروز را توانسته راحت تر نماید، پدید آمدن ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال در واقع پول هایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می شوند. در سال ۲۰۰۹ بود که ضمن اوج بحران های اقتصادی در جهان فردی ناشناس که امروزه او را ساتوشی ناکاموتو نام نهاده اند، ارز دیجیتالی بیت کوین را برای مردم جهان رو نمایی کرد. اما این ارز دیجیتالی جنجال هایی را نیز به دنبال خود داشته است، مانند شایعات بسیاری که راجب آن عنوان شده به خصوص کسانی که تازه وارد این عرصه شده اند، این گونه شایعات را بسیار می شنوند.

ممکن است سوالات بی شماری در خصوص ارزهای دیجیتال به خصوص معروف ترین آنها به ذهن شما خطور نماید، همچنین شایعات متعددی مانند اینکه بیت کوین برای فعالیت های غیر قانونی است و یا بیت کوین برای خرید کالاها قابل استفاده نمی باشد، بیت کوین فاقد ارزش است، چون همه قادر هستند از آن بسازند و غیره که در این زمینه وجود دارد، به خصوص اگر به عنوان یک مبتدی وارد این دنیای پر رمز و راز شده باشید، یافتن پاسخ این سوالات کار را برای شما گنگ تر می نماید. بنابراین لازم است و باید اطلاعاتی در خصوص این شایعات به دست آورید که درست و قابل اعتماد باشد.

بیت کوین این ارز محبوب در سال ۲۰۱۷ افت شدیدی را پشت سر گذاشت. این تجربه سقوط ارزش بیت کوین برای طرفداران و دوست داران این ارز دیجیتالی نگرانی هایی را به دنبال داشت. بیت کوین در این سال در کسل کننده ترین و کمترین ارزش خود بود، اما شواهد نشان می دهد این ارز دیجیتالی در راهی که طی کرده است، افت و خیزهای دیگری را نیز پشت سر گذاشته و از آنها به سلامت عبور کرده است. با توجه به رشد ارزهای دیجیتالی در بین مردم به نظر می رسد هر روز بستر و زمینه رشد و پیشرفت آنها بیشتر فراهم می شود. از آنجایی که بیت کوین دارای کارکردهای متنوع و بی شماری است، همچنان در حال اثبات این قابلیت ها می باشد.

یکی از بهترین ویژگی های شبکه های به اصطلاح بدون نیاز به مجوز این می باشد که هر کس قادر است، به هر نحو که دوست دارد، از آنها استفاده نماید. زیرا فضای ارزهای دیجیتال از زمان تولد و در طول این یک دهه، پیشرفت های بسیار زیادی داشته است و قطعا طی دهه دوم از عمر خود نیز به دستاوردهای بزرگ تری خواهد رسید. دستاوردهایی که امروز حتی نمی توانیم تصورش را هم بکنیم. رمز ارز بیت کوین دریچه ای به جهانی جدید بود، که کاربران می توانستند، از طریق آن و بدون هیچ واسطه و مانعی بین مرزها و با حفظ هویتشان دارایی های خود را مبادله کنند.

یکی از ویژگی های بیت کوین این است که هیچ دولت و یا موسسه ای مالک آن نیست و نمی تواند آن را کنترل نماید، بیت کوین مانند ایمیل تنها توسط کاربران آن کنترل می شود. همچنین کاربردهایی که بیت کوین دارد را هیچ کدام از سیستم های پرداختی در جهان دارا نیست. همچنین قیمت بیت کوین بر روی عرضه آن نمی تواند تاثیری بگذارد. اما روی دیگر سکه این است که در نقطه مقابل افزایش تقاضا برای بیت کوین می تواند به افزایش قیمت آن منجر شود. همچنین علاوه بر قابلیت های این ارز از روزی که پا به عرصه وجود نهاد دروغ ها و شایعات زیادی درباره اش بین کاربران آن رواج یافته است. که برخی از این شایعات مثل عدم بازیابی سکه های از دست رفته صحیح است.

فردی به نام آلن سیلبرت که توانسته یکی از بزرگ ترین فروش گاه های لوازم لوکس را در دنیا احداث نماید و وی همچنین مدیر عامل شرکت BitPremier نیز می باشد، معتقد است، مردم باید بیشتر زمان برای تحقیق صرف کنند، آنها چون این کار را انجام نمی دهند، نتوانسته اند یادگیری و فهم درستی را به دست بیاورند، او می گوید جای تاسف دارد که باندهای مواد مخدر اطلاعات بهتر و دقیق تری از بیت کوین دارند و آنها تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام داده اند. همین امر خود باعث شده شایعات و دروغ هایی در خصوص بیت کوین رواج یابد و اسم این ارز دیجیتالی لکه دار گردد. همچنین داوید سیسرکیویچ نیز طی یک سمینار در کشور لهستان ابراز کرد که یکی از دروغ های بزرگ که می توان گفت افسانه است، و بین مردم پخش شده این است که بیت کوین هک شده و بین مردم به رایگان منتشر خواهد شد.

یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین وجود دارد این است که این ارز دیجیتالی واقعا ارزشی ندارد، در واقع گفته می شود که بیت کوین دارای ارزش حقیقی نیست. همین یک مساله باعث شده کاربران بسیار بر روی آن بحث کنند. کسانی که این شایعه را رواج می دهند معتقدند از آنجایی که بیت کوین خارج از نظارت دولت هاست، فاقد پشتوانه می باشد، بنابراین بیت کوین فقط یک عدد دیجیتالی است. اما آنها فراموش کرده اند که ارزشی که بیت کوین دارد از عرضه و تقاضا می آید. اگر یک کالا مورد توافق همگان باشد، می تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد. با این استدلال می توان گفت دلار و پول های دیگر نیز فقط تکه های کاغذ هستند.

واقعیت این است که دلار، یورو، ریال، بیت کوین، اتریوم و هر ارز دیجیتالی و غیر دیجیتالی دیگری در جهان فاقد ارزش ذاتی می باشد و همه آنها کاملا بدون پشتوانه هستند، آنچه باعث می شود آنها ارزشمند شوند، توافقی است که کشورهای دنیا بر روی آن دارند، امروز ارز دیجیتالی نداریم که پشتوانه داشته باشد، در واقع چیزی که به آنها ارزش می دهد ضمن میزان اعتماد، شفافیت، امنیت، ثبات است. چون بیت کوین نیز با کمک ماینرها کسب شده و این خود یک سرمایه گذاری اولیه محسوب می شود، دارای یک ارزش ابتدایی می باشد. البته بیت کوین فاقد کنترل و مشکلات ارزهای سنتی است، هر روز جایگاه بهتری را به دست می آورد.

یکی دیگر از شایعاتی که جار و جنجال زیادی به پا کرده این است که بیت کوین غیر قانونی است. از این نظر گفته می شود غیر قانونی، چون به عنوان پول رسمی یک کشور محسوب نمی شود. در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا پول رسمی سکه و اسکناس هایی است که توسط دولت چاپ و منتشر می شود. اما این امر به این معنی نیست که بیت کوین در این کشورها غیر قانونی به حساب می آید. بسیاری از کشورها هستند که بیت کوین را جزو طبقه بندی های مالی خود قرار داده اند، مانند آمریکا؛ اینطور به نظر می رسد در اکثر کشورها بیت کوین کاملا قانونی و پذیرفته شده است. هر چند با این وجود کشورهایی هستند که بیت کوین را غیر قانونی می دانند. برخی از کشورها نیز درباره این ارز سکوت کرده و یا آن را به طور رسمی قانونی عنوان کرده اند.

اما اینکه گفته می شود بیت کوین برای پولشویی، خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه استفاده می شود، نیز از دیگر شایعات است. در دنیای رمز ارزها معاملات کاملا ناشناس صورت می گیرد. چون این امکان برای کاربران وجود دارد که برای هر معامله خود از چند آدرس دیجیتالی استفاده کنند. ردیابی آنها نیز بسیار سخت است. تکنولوژی قسمتی از زندگی امروز ما شده و بزهکاران نیز از آن نهایت استفاده را خواهند کرد. آنها ممکن است از پیشرفت های صورت گرفته برای انجام فعالیت هایی که قانونی نیست بهره ببرند.

اما همه پول ها این قابلیت را دارند و بیت کوین نیز یک ارز به حساب می آید. مانند یورو و هر ارز دیگری در جهان، بنابراین از بیت کوین هم مانند دلار و … می توان هم در کارهای خوب و خیر استفاده کرد و هم عده ای از آن در کارهای نادرست بهره خواهند برد. از طرف دیگر بیت کوین دارای امنیت بسیار بالایی است و ارزهای سنتی ممکن است بیشتر از بیت کوین در معرض استفاده نادرست قرار گیرند. اما اینکه بیت کوین را صرفا عامل پول شویی و فساد و تبهکاری بدانیم ناعادلانه است.

 خلق ارزهای دیجیتالی به روش فیزیکی که در یک محیط فیزیکی نشان داده شده، متمرکز که همه نقل و انتقالات از طریق یک واسطه است و غیر متمرکز که از طریق زنجیره معاملات بیت نودها و شبکه ها است. پول دیجیتالی نیز شبیه به یک پول واقعی عمل خواهد کرد، اما به طور مستقیم شبیه آن نمی باشد و دارای پیچیدگی های خاص خود است. در کل همه ارزهای دیجیتالی قادر هستند، نقل و انتقالات مالی را بسیار ساده نمایند. این نقل و انتقالات سریع تر و ارزان تر از نقل و انتقالات پول های سنتی بوده و پرا کنده و غیر متمرکز عمل می کنند.

از دیگر شایعات بحث فرار مالیاتی است. کسانی که می گویند بیت کوین کمک می کند تا افراد فرار مالیانی داشته باشند زیرا تراکنش های آن به صورت ناشناس انجام می شود، اما واقعیت این است که همه کسانی که تراکنش هایشان را انجام می دهند نمی توانند همه بیت کوین هایشان را برای همیشه در کیف چول خود ذخیره کنند و بالاخره روزی آن را خرج خواهند کرد و یا آنها را در معاملات خود به فروش می رسانند، بنابراین شیوه زندگی و دارایی هایی را که دارد مشخص خواهد شد. تا قبل از به وجود آمدن بیت کوین نیز روش های زیادی برای فرار مالیاتی وجود داشت و افراد با روش های دیگر نیز می توانند این کار را انجام دهند. در این رابطه نمی توان گفت که بیت کوین بهترین راه است و قطعا دردسرها و مشکلاتی را برای چنین افرادی به دنبال خود دارد.

برخی نیز تصور می کنند بیت کوین رایگان در اختیار همه قرار خواهد گرفت، در حالی که اصلا اینگونه نیست. در واقع بیت کوین از طریق فرایند استخراج به دست می آید. وقتی یک تراکنش در بلاک چین ثبت می شود، بیت کوین به ماینرهایی که در ثبت آن دخیل بوده اند، تعلق می گیرد. همچنین همه تراکنش های بیت کوین با کمک بلاک چین مورد تایید قرار خواهد گرفت. افرادی که با کامپیوترهای مخصوص به کار استخراج می پردازند را ماینر گویند. ماینرها را کامپیوترهای قدرتمندی به شبکه متصل کرده و سپس تراکنش های مربوط به بیت کوین تایید و پردازش خواهد شد. با فعالیت ماینرها توسط کامپیوترهایشان بیت کوین به دست می آید.

از روزی که استخراج بیت کوین آغاز شده و افراد بیشتری وارد این عرصه شده اند، سختی شبکه افزایش پیدا کرده است. بنابراین سختی شبکه به دلیل زیاد و زیادتر شدن تراکنش ها و در نتیجه کمتر شدن کوین ها، زیاد شده است. همچنین استخراج ارزهای دیجیتال یا همان ماینینگ یک فرآیند است. در این فرآیند نیاز به محاسبات بسیار پیچیده می باشد. انجام این محاسبات برای رسیدن به یک رشته از ارقام است. برای این کار کاربران نیازمند سخت افزارهایی هستند که بتوانند انبوهی از محاسبات را به انجام برسانند. در واقع بیت کوین حول محور فناوری کامپیوتر ها شکل گرفته و می توان گفت یک مفهوم جدید و به روز شده از ارز است. این پول تفاوت هایی نیز با ارزهای سنتی که به صورت روزمره که همه مردم جهان به طور رایج از آن استفاده می کنند را داراست.

یکی دیگر از شایعات ناروا در خصوص بیت کوین این است که این ارز دیجیتالی یک طرح بزرگ پانزی می باشد. در طرح های پانزی که به عنوان یک طرح کلاه برداری شناخته می شود، به افراد وعده های غیر ممکنی داده می شود. مثلا اگر آنها سرمایه خود را در اختیار فرد کلاهبردار قرار دهند با آن پول کار کرده و چند برابر سرمایه اولیه سود به دارنده سرمایه خواهد داد. برای اینکه اعتماد افراد بیشتری در این نوع کلاه برداری جلب شود، از پول افراد جدید سود افراد قدیمی پرداخت شده تا سرمایه گذاران بیشتری جذب شوند. که در نهایت با کلاه برداری از افراد زیادی خاتمه خواهد یافت.

همانگونه که قبلا عنوان شد بیت کوین یک شبکه همتا به همتا است. همچنین این شبکه متن باز می باشد. بنابراین هیچ دولت و یا نهادی نیست که آن را به صورت مرکزی هدایت نماید. زیرا بیت کوین یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز است. این در حالی می باشد که شرکت هایی که به طرح پانزی اقدام می کنند، توسط یک فرد کلاهبردار اداره می شوند. ضمن آنکه بیت کوین هرگز مانند این گونه شرکت ها نخواهد بود زیرا آنها دیر یا زود از هم پاشیده می شوند. افرادی که بیت کوین را شناخته باشند سعی در نگهداری از آن خواهند نمود و آن را نقد نخواهند کرد.

از آنجایی که گفته شده است که تا کنون تعداد کل بیت کوین هایی که استخراج شده ۱۷ میایون بیت کوین است. و حدود ۱۹ درصد از آنها یعنی فقط ۴ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است، این شایعه شکل گرفته که بعد از اینکه تعداد استخراج بیت کوین ها به ۲۱ میلیون رسید، دیگر تراکنش ها در بلاک چین تایید نشده و این شبکه نابود خواهد شد. برخی از کاربران و مردم نیز در شبکه های مختلف اینترنتی عنوان نمودند که در این صورت و وقتی که دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد، ماینرها دیگر انگیزه ای نخواهند داشت و این نیز خود دلیلی برای نابودی این شبکه است.

برخی از کاربران نیز این عقیده را دارند که در آینده نزدیک هزینه استخراج خیلی کم می شود و دستگاه های پیشرفته، کم مصرف و کوچک تری عرضه خواهد شد. همین خود کمکی به استخراج کنندگان می شود که فشار کمتر شده و فعالیت با هزینه کمتر امکان پذیر می شود. هر چند پس از اینکه ۲۱ میلیون بیت کوین پایان یافت و استخراج متوقف شد، شبکه باید دارای تضمین باشد و به کار خود ادامه دهد. شاید همین امر انگیزه ماینرها را کاهش دهد، اما تولید بلاک های جدید در شبکه توزیع مهم بوده و تا زمانی که بیت کوین ها دیگر استخراج نگردند، آنها به گردش در خواهند آمد و دوباره حجم تراکنش ها بالا رفته بنابراین ماینر ها با دستگاه هایشان می توانند پس از تایید هر تراکنش کارمزد و درآمد داشته باشند.

اما شایعه بعدی نیز در خصوص هک بیت کوین است. چند سال قبل یک صرافی به نام btc-e به دلیل کلاهبرداری تعطیل گردید. همین تعطیلی این شایعه را دامن زد که بیت کوین هک شده است. شاید به نظر خنده دار باشد ولی واقعا عده ای اینگونه باور کرده بودند. این نیز یک افسانه و دروغ شاخ دار است. زمانی بیت کوین هک شده که از کیف پول صرافی ها و یا افراد سرقت شده است. نه اینکه بلاک چین مورد سرقت قرار گرفته باشد.

بیت کوین طی ۱۰ سال از عمرش نشان داده که دارای استانداردهای امنیتی می باشد و سعی کرده هر روز جایگاه تجاری خود را بالا ببرد. اما در پشت پرده کسانی هستند که سعی دارند این ارز دیجیتالی را بی اعتبار کند. در واقع کاربران بیت کوین این اختیارات را دارند که امنیت دارایی خود را با استفاده از ترفندهایی حفظ نمایند. اما اگر هکرها به حساب یک کاربر یا یک صرافی دسترسی بیایند و بیت کوین ها را به سرقت ببرند، کار زیادی نمی شود انجام داد. زیرا خرید و فروش بیت کوین های سرقت شده توسط بلاک چین های خصوصی صورت می گیرد. بنابراین قابل دسترسی نمی باشند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
8 Comments
جدیدترین
قدیمی تیرین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سهیل سیس
سهیل سیس
8 ماه گذشته

سلام و عرض ادب
لطفاً در بعضی از مواقع یادآوری کنید چه اتفاقات سیاسی در اطرافمان میافتد که شاید قیمت بیت کوین بالا برود یا پایین بیاید
ممنونم

مراد
مراد
8 ماه گذشته

عالیه یوهو

حسین مومن
حسین مومن
8 ماه گذشته

بیت کوین چند نقطه ضعف و در عین حال قوت دارد، دسترسی ساده و سرمایه گذاری راحت یکی از دلایلی است هرکسی می آید و هر کسی می رود، یعنی می شود موج بازی کرد، کسانی مثل میک از کافی وقتی تعریف میکنند که کل زندگی اش موجه باید ترسید، کسانی که رییس بانک مرکزی و فدرال رزرو بودند انتقاد میکنند باید طبیعی تلقی کرد، خوب آنها با ارز با تکیه بر دولت، طلا، تولید ناخالص ملی و دلار با پشتوانه میلیتاریسم سر و کار داشتند. طلا اگر سالها ارز جهانی بود چون پشتوانه تولید در زمان آغاز گیتی و… بیشتر »

ابوالفضل فرج
ابوالفضل فرج
8 ماه گذشته

من زمستان سال ۹۱ خیلی علاقه به پول درآوردن از اینترنت داشتم،برای همین داخل گوگل ترنسلیت عبارت( کسب پول از اینترنت) رو به انگلیسی ترجمه و وارد گوگل کردم و بعضی سایتهای کلیکی بالا اومد.مثل ۲۰dolar2sorfکه من با کلیک و نصب بنر این سایت در کامپیوترهای دانشگاه دنبال دلار بودم..بعد از مدتی خسته شدم چون آنچنان درآمدی نداشت..تو یکی از سرچ ها عبارت بیت کوین رو دیدم..ترغیب شدم و در نهایت مقداری بیت کوین خریدم.حدود ۲۰ هزار تومن..بعد از مدتی بطور کلی یادم رفت و مشغله درس و کار باعث شد فراموش کنم..الان یادم اومد من ثبت نام کردم و… بیشتر »

ماماس
ماماس
8 ماه گذشته

یکی از بهترین و کاملترین مقاله ای که در مورد موضوعی تا امروز خوندم همین مقاله بود. واقعا مرسی. سپاسگزارم

حسام عباسی
حسام عباسی
8 ماه گذشته

بسیار عالی بود. خداقوت.

جواد رضایی
جواد رضایی
8 ماه گذشته

درود برشما خسته نباشید .

کارگری
کارگری
8 ماه گذشته

منم ادمکمی نیستم از سال ۲۰۱۳ بیت رو می‌شناختم بزارید منم پیش بینی کنم

سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین به ۱۶ هزار دلار میرسه
رونمایی ارز دیجیتال چین باعث افزایش قیمت بیت کوین تا ۴۰ هزار دلار میشه
یه فاجعه از نوع اقتصادی در آمریکا پیش میاد باز قیمت میره برای ۱۰۰ هزار دلار
سال ۲۰۲۲ یه کاهش شدید به ۲۰ هزار دلار داره و کم کم جای خودش رو به ارز دیجیتال چین میده