اخبار

استخراج

تجارت

اخبار

یک شرکت نوظهور آماده تولید اولین سری از دستگاه‌های جدید قدرتمند برای استخراج اتریوم و اتریوم کلاسیک!

استخراج اتریوم

پس از یک تأخیر نه ماهه و ۳٫۸ میلیون دلار سرمایه گذاری، یک شرکت نوظهور آماده تولید اولین سری از دستگاه‌های جدید قدرتمند برای استخراج اتریوم و اتریوم کلاسیک است.

«لینژی» (Linzhi) که مقر آن در شهر شنژن چین است، اعلام کرد که ۳۷ قطعه سیلیکونی (ویفر) برای تولید مدارهای مجتمع خود سفارش داده است. این تعداد قطعه که از شرکت تولید قطعات نیمه هادی تایوان (TSMC) خریداری شده را می ‌توان در حدود ۲۰۰ دستگاه اسیک استفاده کرد.

این واحدهای نمونه آزمایش می کنند که آیا دستگاه‌ ها می توانند به همان اندازه کارآمد باشند که از آنان انتظار می رود. این دستگاه‌ ها بر پایه الگوریتم ethash کار می‌کنند. ethash، الگوریتم اثبات کار مورد استفاده در اتریوم و اتریوم کلاسیک می باشد.

این واحدهای آزمایشی در صورت موفقیت، یک قدم بزرگ به سمت تولید انبوه بر خواهند داشت، زیرا لینژی برای رقابت با سازندگان تراشه های محاسباتی عمومی مانند انویدیا NIVIDA و همچنین متخصصان دستگاه های استخراج بیت مین و اینو سیلیکون که هر دو از تولیدکنندگان دستگاه‌ های استخراج اسیک برای الگوریتم ethash هستند، تنظیم می شود.

هر ساله حدود ۵ میلیون اتر، ارز اصلی شبکه اتریوم، استخراج می‌ شود که با احتساب قیمت فعلی، این مقدار بیش از ۸۰۰ میلیون دلار ارزش دارد. این رقم حتی برای اتریوم کلاسیک که از قبل از هاردفورک سال ۲۰۱۶ از دفتر کل اتریوم نگهداری می کند و هرساله حدود ۹ میلیون اتریوم استخراج می شود بیش از ۶۰ میلون دلار ارزش دارد.

چیپ‌ های قدرتمند

شرکت لینژی در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ توسط چن مین (Chen Min)، مسئول بخش طراحی کانان کریتیو (Canaan Creative)، سازنده دستگاه‌ های استخراج بیت کوین نظیر آوالون ایجاد شد. چن در مصاحبه‌ با کوین دسک اعلام کرده بود که سرمایه‌ی این شرکت جدید را با سرمایه شخصی خود که حدود ۴ میلیون دلار می ‌شد، تامین کرده است.

بر اساس گفته لینژی، هدف اصلی شرکت، تولید دستگاه‌ های اسیک با الگوریتم ethash است که عملکردی بهتر نسبت به نمونه‌ های موجود داشته باشند. به ‌عبارت‌ دیگر، هدف مین عرضه دستگاهی مبتنی بر ethash است که قدرتی برابر با ۱۴۰۰ مگاهش بر ثانیه تولید کند و مصرف برقی در حدود ۱ کیلووات ساعت داشته باشد.

برای درک بهتر این مسئله، کارت گرافیک GTX TitanV 8، محصول انویدیا را مثال می ‌زنیم. بر اساس، اطلاعات فهرست سوددهی ماینرها که توسط f2pool منتشر شده، این کارت گرافیک یکی از قطعات سودده در خصوص الگوریتم ethash محسوب می شود و می‌ تواند ۶۵۶ مگاهش بر ثانیه را پردازش کند و مصرف انرژی آن نیز ۲٫۱ کیلووات ساعت است.

با توجه به قیمت کنونی اتریوم که ۱۸۰ دلار می باشد و سختی فعلی شبکه و همچنین هزینه برق ۰٫۰۴ دلاری در هر کیلووات ساعت برق، سوددهی روزانه GTX TitanV 8، بالغ بر ۷٫۳۵ دلار می ‌شود. این در حالی است که اگر شخصی با همین کارت گرافیک به استخراج اتریوم کلاسیک اقدام کند، که هم قیمت کمتری دارد و هم سختی استخراج پایین تری نسبت به اتریوم دارد، سود روزانه همچنان در حدود ۶٫۷۰ دلار خواهد بود.

گفتنی است که مجموع قدرت پردازش شبکه اتریوم کلاسیک و شبکه اتریوم برای رقابت برای پاداش های بلاک و تامین امنیت این دو شبکه به ترتیب حدود ۱۶۰ و ۱۳ تراهش بر ثانیه است.

طرح A

لینژی از زمان اعلام برنامه خود تاکنون، تمام سرمایه‌ های اولیه خود را صرف تحقیق و توسعه در خصوص طراحی چیپ ‌ها، استخدام تیم ۱۲ نفره و سفارش اولین ویفرها کرده است و امیدوار است تا به نتیجه دلخواه خود برسد.

لینزی پیش از این گفته بود که هدف از این کار، سفارش اولین دسته از ویفرها در حدود ماه دسامبر است تا خواهد تا کار نمونه‌ های آزمایشی ‌اش را تا ماه آوریل به پایان برساند و برای تولید انبوه در ماه ژوئن آماده شود.

این شرکت در خصوص تاخیر در برنامه‌ های خود گفت:

پیچیدگی کار چیپ ‌ها و زمان مورد نیاز برای توسعه تیم و عملیاتی کردن شرکت را دست کم گرفته بودیم. ما خوش بین هستیم که بتوانیم بقیه‌ی برنامه را جلو ببریم، این بدان معناست که دسامبر ۲۰۱۹ نمونه‌ های اولیه را ساخته و آوریل سال ۲۰۲۰ نیز وارد مرحله تولید انبوه خواهیم شد.

یکی از خطرات احتمالی برای انجام این کار این است که اتفاق نظر جامعه اتریوم بر استفاده از الگوریتم ProgPow است تا حاشیه‌ ای که توسط ماینرهای بزرگی که با هزینه‌های سرسام آور سخت ‌افزارهای مخصوص و قدرتمند در اختیار می ‌گیرند را از میان بردارد؛ اگرچه، هنوز تصمیمی برای زمان و نحوه اجرای این الگوریتم اتخاذ نشده است. جامعه اتریوم قرار است تا اثبات سهام را جایگزین اثبات کاری کنند که این امر به طور کلی، فرآیند استخراج را از بین خواهد برد.

چن در پاسخ به این سوال که آیا لینژی نقشه جایگزینی برای چنین اتفاقی در نظر گرفته است یا نه گفت که این شرکت در حقیقت در جامعه‌ی اتریوم کلاسیک فعال تر است و در ادامه افزود:

بیشتر فعالیت شرکت ما بر روی استخراج اتریوم کلاسیک متمرکز است. بنابراین، اگر اتریوم هم یک گزینه در دسترس باشد، بهتر است. در جامعه اتریوم، ProgPow همچنان با شک و تردید همراه است. در حال حاضر ما آن را به‌ عنوان یک بازار هدف نمی ‌بینیم و از همین رو نیز اهمیت چندانی نیز برای ‌ما ندارد.

تخفیف معکوس

چن در اقدامی بحث برانگیز عنوان کرد که شرکت قصد دارد تا تصمیمی اتخاذ کند که آن را استراتژی «تخفیف معکوس» می ‌نامد؛ بر این اساس با آغاز پیش‌فروش محصولات، هر چه دستگاه ‌های بیشتری سفارش دهید، مبلغ بالاتری را نیز برای هر دستگاه پرداخت خواهد کرد.

دلیل این کار، کاهش انگیزه شرکت‌ هایی است که تمایل به خرید دستگاه ‌های زیادی دارند تا از این طریق بتوانند قدرتی متمرکز در شبکه ایجاد کنند.

در حالی که اینژی هنوز در مورد قیمت هر دستگاه در زمان پیش فروش تصمیمی نگرفته، این شرکت اعلام کرد که هدف اصلی آنها دستیابی به دوره بازگشت سرمایه‌ ای ۴ ماهه برای ماینرهای شخصی است.

چن عنوان کرد: “این تلاش و همکاری ما در زمینه‌ی ایده‌ی تمرکززدایی است.”

وی افزود:

فروش ما در ابتدا به توسعه ‌دهندگان و اعضای جامعه تعلق می گیرد و تمرکزمان نیز بر روی توزیع جغرافیایی است. از طرف دیگر در عین سوددهی برای سفارش‌ های بزرگ برای آنها ضرر نیز به همراه خواهیم داشت؛ این یعنی سفارشات کوچک ‌تر که توسط اشخاص حقیقی انجام می‌ گیرند دارای دوره بازگشت سرمایه‌ ای ۴ ماهه خواهند بود و این مدت برای سفارشات بزرگ تر بیشتر خواهد شد.

لینک ثبت نام در سایت بایننس

قبلی «
بعدی »

۹ دیدگاه ها

 1. سلام درباره دستگاه تخصصی اتریوم ایا این دستگاه به بازار ارایه شده ممنون می شم اگر جواب بدید

 2. یک سوال داشتم از خدمت شما
  در بلاک چین اگر یک بلاک جعلی ایجاد شود و ادامه پیدا کند یک فورک جعلی درست می شود که بعد از تشخیص حذف خواهد شد(فکر می کنم البته)
  در مورد DAG چی ؟ اگه چند گره جعلی ایجاد شوند که تشکیل یک فورک جعلی را بدهند ، آیا بعد از تشخیص آنها هم حذف می شوند؟
  ممنون می شم اگه جواب بدید
  باتشکر

 3. سلام
  من با یک کامپیوتر با ویندوز XP و برق رایگان میتونم اتریوم ماین کنم ؟
  هیچ هزینه ای ندارم و هر چی ماین کنم سوده ، بازم نمیصرفه یعنی ؟

 4. سلام
  من با یک کامپیوتر با ویندوز XP و برق رایگان میتونم اتریوم ماین کنم ؟
  هیچ هزینه ای ندارم و هر چی ماین کنم سوده ، بازم نمیصرفه یعنی ؟
  چه نرم افزار یا چه سایتی برای اینکار با ویندوز XP هست ؟

 5. با سلام خدمت استادان

  من یه تازه وارد هستم میشه یه فیلمی بزارید چون من دیگه واقعا گیج شدم

 6. https://ethonline.io
  این سایت برای کسب اتریوم اسکم هست یا نه

 7. سلام من سال ها پیش به یکی از سایت های خارجی ارز دیجیتال برخوردم که تازه راه اندازی شده بود و برای افزایش آمار حسابها رایگان ثبت نام میکرد و به هر حساب اولی ۵۰ سکه رایگان میداد حالا میخوام برم ببینم این ارز دیجیتالی ارزش پیدا کرده یانه؟ ولی اصلا حتی یادم نیست اسم ارز چی بود. چه برسه به رمزش ………
  به نظرتون اگه پیدا کردم ممکنه ارزشش بالا رفته باشه؟!!!! و من مثلا پول دار بشم؟!!!!

 8. آیا با انت ماینر بیت کوین میشه اتریوم استخراج کرد چون یه انت ماینر s9 گیرم اومده

 9. مقدار زیادی اتریوم در اتر اسکن دارم و راه انتقال از اتر اسکن به کیف پولم را نمی‌دونم لطفاً راهنمایم میکنید ؟؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.