یک شرکت نوظهور آماده تولید اولین سری از دستگاه‌های جدید قدرتمند برای استخراج اتریوم و اتریوم کلاسیک!

9 42

پس از یک تأخیر نه ماهه و 3.8 میلیون دلار سرمایه گذاری، یک شرکت نوظهور آماده تولید اولین سری از دستگاه‌های جدید قدرتمند برای استخراج اتریوم و اتریوم کلاسیک است.

«لینژی» (Linzhi) که مقر آن در شهر شنژن چین است، اعلام کرد که 37 قطعه سیلیکونی (ویفر) برای تولید مدارهای مجتمع خود سفارش داده است. این تعداد قطعه که از شرکت تولید قطعات نیمه هادی تایوان (TSMC) خریداری شده را می ‌توان در حدود 200 دستگاه اسیک استفاده کرد.

این واحدهای نمونه آزمایش می کنند که آیا دستگاه‌ ها می توانند به همان اندازه کارآمد باشند که از آنان انتظار می رود. این دستگاه‌ ها بر پایه الگوریتم ethash کار می‌کنند. ethash، الگوریتم اثبات کار مورد استفاده در اتریوم و اتریوم کلاسیک می باشد.

این واحدهای آزمایشی در صورت موفقیت، یک قدم بزرگ به سمت تولید انبوه بر خواهند داشت، زیرا لینژی برای رقابت با سازندگان تراشه های محاسباتی عمومی مانند انویدیا NIVIDA و همچنین متخصصان دستگاه های استخراج بیت مین و اینو سیلیکون که هر دو از تولیدکنندگان دستگاه‌ های استخراج اسیک برای الگوریتم ethash هستند، تنظیم می شود.

هر ساله حدود 5 میلیون اتر، ارز اصلی شبکه اتریوم، استخراج می‌ شود که با احتساب قیمت فعلی، این مقدار بیش از 800 میلیون دلار ارزش دارد. این رقم حتی برای اتریوم کلاسیک که از قبل از هاردفورک سال 2016 از دفتر کل اتریوم نگهداری می کند و هرساله حدود 9 میلیون اتریوم استخراج می شود بیش از 60 میلون دلار ارزش دارد.

چیپ‌ های قدرتمند

شرکت لینژی در ماه فوریه سال 2018 توسط چن مین (Chen Min)، مسئول بخش طراحی کانان کریتیو (Canaan Creative)، سازنده دستگاه‌ های استخراج بیت کوین نظیر آوالون ایجاد شد. چن در مصاحبه‌ با کوین دسک اعلام کرده بود که سرمایه‌ی این شرکت جدید را با سرمایه شخصی خود که حدود 4 میلیون دلار می ‌شد، تامین کرده است.

بر اساس گفته لینژی، هدف اصلی شرکت، تولید دستگاه‌ های اسیک با الگوریتم ethash است که عملکردی بهتر نسبت به نمونه‌ های موجود داشته باشند. به ‌عبارت‌ دیگر، هدف مین عرضه دستگاهی مبتنی بر ethash است که قدرتی برابر با 1400 مگاهش بر ثانیه تولید کند و مصرف برقی در حدود 1 کیلووات ساعت داشته باشد.

برای درک بهتر این مسئله، کارت گرافیک GTX TitanV 8، محصول انویدیا را مثال می ‌زنیم. بر اساس، اطلاعات فهرست سوددهی ماینرها که توسط f2pool منتشر شده، این کارت گرافیک یکی از قطعات سودده در خصوص الگوریتم ethash محسوب می شود و می‌ تواند 656 مگاهش بر ثانیه را پردازش کند و مصرف انرژی آن نیز 2.1 کیلووات ساعت است.

با توجه به قیمت کنونی اتریوم که 180 دلار می باشد و سختی فعلی شبکه و همچنین هزینه برق 0.04 دلاری در هر کیلووات ساعت برق، سوددهی روزانه GTX TitanV 8، بالغ بر 7.35 دلار می ‌شود. این در حالی است که اگر شخصی با همین کارت گرافیک به استخراج اتریوم کلاسیک اقدام کند، که هم قیمت کمتری دارد و هم سختی استخراج پایین تری نسبت به اتریوم دارد، سود روزانه همچنان در حدود 6.70 دلار خواهد بود.

گفتنی است که مجموع قدرت پردازش شبکه اتریوم کلاسیک و شبکه اتریوم برای رقابت برای پاداش های بلاک و تامین امنیت این دو شبکه به ترتیب حدود 160 و 13 تراهش بر ثانیه است.

طرح A

لینژی از زمان اعلام برنامه خود تاکنون، تمام سرمایه‌ های اولیه خود را صرف تحقیق و توسعه در خصوص طراحی چیپ ‌ها، استخدام تیم 12 نفره و سفارش اولین ویفرها کرده است و امیدوار است تا به نتیجه دلخواه خود برسد.

لینزی پیش از این گفته بود که هدف از این کار، سفارش اولین دسته از ویفرها در حدود ماه دسامبر است تا خواهد تا کار نمونه‌ های آزمایشی ‌اش را تا ماه آوریل به پایان برساند و برای تولید انبوه در ماه ژوئن آماده شود.

این شرکت در خصوص تاخیر در برنامه‌ های خود گفت:

پیچیدگی کار چیپ ‌ها و زمان مورد نیاز برای توسعه تیم و عملیاتی کردن شرکت را دست کم گرفته بودیم. ما خوش بین هستیم که بتوانیم بقیه‌ی برنامه را جلو ببریم، این بدان معناست که دسامبر 2019 نمونه‌ های اولیه را ساخته و آوریل سال 2020 نیز وارد مرحله تولید انبوه خواهیم شد.

یکی از خطرات احتمالی برای انجام این کار این است که اتفاق نظر جامعه اتریوم بر استفاده از الگوریتم ProgPow است تا حاشیه‌ ای که توسط ماینرهای بزرگی که با هزینه‌های سرسام آور سخت ‌افزارهای مخصوص و قدرتمند در اختیار می ‌گیرند را از میان بردارد؛ اگرچه، هنوز تصمیمی برای زمان و نحوه اجرای این الگوریتم اتخاذ نشده است. جامعه اتریوم قرار است تا اثبات سهام را جایگزین اثبات کاری کنند که این امر به طور کلی، فرآیند استخراج را از بین خواهد برد.

چن در پاسخ به این سوال که آیا لینژی نقشه جایگزینی برای چنین اتفاقی در نظر گرفته است یا نه گفت که این شرکت در حقیقت در جامعه‌ی اتریوم کلاسیک فعال تر است و در ادامه افزود:

بیشتر فعالیت شرکت ما بر روی استخراج اتریوم کلاسیک متمرکز است. بنابراین، اگر اتریوم هم یک گزینه در دسترس باشد، بهتر است. در جامعه اتریوم، ProgPow همچنان با شک و تردید همراه است. در حال حاضر ما آن را به‌ عنوان یک بازار هدف نمی ‌بینیم و از همین رو نیز اهمیت چندانی نیز برای ‌ما ندارد.

تخفیف معکوس

چن در اقدامی بحث برانگیز عنوان کرد که شرکت قصد دارد تا تصمیمی اتخاذ کند که آن را استراتژی «تخفیف معکوس» می ‌نامد؛ بر این اساس با آغاز پیش‌فروش محصولات، هر چه دستگاه ‌های بیشتری سفارش دهید، مبلغ بالاتری را نیز برای هر دستگاه پرداخت خواهد کرد.

دلیل این کار، کاهش انگیزه شرکت‌ هایی است که تمایل به خرید دستگاه ‌های زیادی دارند تا از این طریق بتوانند قدرتی متمرکز در شبکه ایجاد کنند.

در حالی که اینژی هنوز در مورد قیمت هر دستگاه در زمان پیش فروش تصمیمی نگرفته، این شرکت اعلام کرد که هدف اصلی آنها دستیابی به دوره بازگشت سرمایه‌ ای 4 ماهه برای ماینرهای شخصی است.

چن عنوان کرد: “این تلاش و همکاری ما در زمینه‌ی ایده‌ی تمرکززدایی است.”

وی افزود:

فروش ما در ابتدا به توسعه ‌دهندگان و اعضای جامعه تعلق می گیرد و تمرکزمان نیز بر روی توزیع جغرافیایی است. از طرف دیگر در عین سوددهی برای سفارش‌ های بزرگ برای آنها ضرر نیز به همراه خواهیم داشت؛ این یعنی سفارشات کوچک ‌تر که توسط اشخاص حقیقی انجام می‌ گیرند دارای دوره بازگشت سرمایه‌ ای 4 ماهه خواهند بود و این مدت برای سفارشات بزرگ تر بیشتر خواهد شد.

9
دیدگاه بگذارید

avatar
9 موضوعات نظر
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
موضوعات داغ
9 نویسندگان دیدگاه
آذر شیواآذر شیواغلام حسینمحمود گارزادسبحان آخرین نویسنده های نظرات
  عضویت  
جدیدترین قدیمی تیرین بیشترین رای
اطلاع از
آذر شیوا
Guest
آذر شیوا

سلام درباره دستگاه تخصصی اتریوم ایا این دستگاه به بازار ارایه شده ممنون می شم اگر جواب بدید

آذر شیوا
Guest
آذر شیوا

یک سوال داشتم از خدمت شما
در بلاک چین اگر یک بلاک جعلی ایجاد شود و ادامه پیدا کند یک فورک جعلی درست می شود که بعد از تشخیص حذف خواهد شد(فکر می کنم البته)
در مورد DAG چی ؟ اگه چند گره جعلی ایجاد شوند که تشکیل یک فورک جعلی را بدهند ، آیا بعد از تشخیص آنها هم حذف می شوند؟
ممنون می شم اگه جواب بدید
باتشکر

غلام حسین
Guest
غلام حسین

سلام
من با یک کامپیوتر با ویندوز XP و برق رایگان میتونم اتریوم ماین کنم ؟
هیچ هزینه ای ندارم و هر چی ماین کنم سوده ، بازم نمیصرفه یعنی ؟

محمود گارزاد
Guest
محمود گارزاد

سلام
من با یک کامپیوتر با ویندوز XP و برق رایگان میتونم اتریوم ماین کنم ؟
هیچ هزینه ای ندارم و هر چی ماین کنم سوده ، بازم نمیصرفه یعنی ؟
چه نرم افزار یا چه سایتی برای اینکار با ویندوز XP هست ؟

سبحان
Guest
سبحان

با سلام خدمت استادان

من یه تازه وارد هستم میشه یه فیلمی بزارید چون من دیگه واقعا گیج شدم

اسی سیا
Guest
اسی سیا

https://ethonline.io
این سایت برای کسب اتریوم اسکم هست یا نه

لاله اسدی
Guest
لاله اسدی

سلام من سال ها پیش به یکی از سایت های خارجی ارز دیجیتال برخوردم که تازه راه اندازی شده بود و برای افزایش آمار حسابها رایگان ثبت نام میکرد و به هر حساب اولی ۵۰ سکه رایگان میداد حالا میخوام برم ببینم این ارز دیجیتالی ارزش پیدا کرده یانه؟ ولی اصلا حتی یادم نیست اسم ارز چی بود. چه برسه به رمزش ………
به نظرتون اگه پیدا کردم ممکنه ارزشش بالا رفته باشه؟!!!! و من مثلا پول دار بشم؟!!!!

قلندری
Guest
قلندری

آیا با انت ماینر بیت کوین میشه اتریوم استخراج کرد چون یه انت ماینر s9 گیرم اومده

یاور
Guest
یاور

مقدار زیادی اتریوم در اتر اسکن دارم و راه انتقال از اتر اسکن به کیف پولم را نمی‌دونم لطفاً راهنمایم میکنید ؟؟؟؟