Image default
اخبار دانستنی ها منتخب سر دبیر

پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال به چه معناست؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند!

محبوبیت بیت کوین (BTC) از زمان راه اندازی اش در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۹ تا کنون همچنان در حال افزایش است و این محبوبیت در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷، هنگامی که قیمت این ارز دیجیتال یک رکورد برای خود ثبت کرد و تا ۲۰٫۰۰۰ دلار افزایش یافت، به اوج خود رسید.

نمودار روند گوگل برای بیت کوین

پس از گذشت ۱۰ سال از پیدایش بیت کوین، همچنان این سوال که آیا پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال آغاز شده است یا خیر، در ذهن ها وجود دارد. برای یافتن پتسخ این سوال، ما به متخصصان صنعت ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین مراجعه کردیم و نظر آنها را در مورد پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال جویا شدیم که در ادامه به آن می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

بانک ها و غول های خرده فروشی، رسانه های اجتماعی و فن آوری های جدید، نقدینگی در زمینه ارزهای دیجیتال، مشارکت سرمایه گذاران نهادی، نقش دولت ها و بانک های مرکزی ملی، کدامیک از این موارد می تواند موجب پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال شود؟

پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال با توجه به موارد خاص استفاده‌ی آن باید مشخص شود. پذیرش گسترده به عنوان یک ذخیره‌ی ارزش با پذیرش گسترده به عنوان یک روش پرداخت یا پذیرش گسترده‌ی قراردادهای هوشمند یا توکن های غیرقابل مبادله (NFT) و غیره متفاوت است.

در حالی که ما در مورد همه‌ی این دسته بندی ها به یک جمع بندی نرسیده ایم مطمئنا، حداقل به دو مورد از موارد عنوان شده، اذعان داریم.
اکثر مردم آمریکا نسبت به بیت کوین آگاهی دارند، و با توجه به آمار گزارش شده، احتمالا ۲٫۵ درصد از مردم این کشور از این ارز دیجیتال استفاده کرده اند و اگر این مقدار، از ۱۰ درصد عبور کند، می توان گفت که پذیرش گسترده آغاز شده است.

اریک وورهیز (Erik Voorhees)، بنیان گذار و مدیر عامل ShapeShift

از نظر اریک وورهیز (Erik Voorhees)، بنیان گذار و مدیر عامل ShapeShift، بین دارایی های دیجیتال به طور کلی و ارزهای دیجیتال به طور خاص، تفاوت وجود دارد. برای این عقیده، وی قصد دارم که بر روی ارزهای دیجیتال و استفاده از دارایی های دیجیتال برای پرداخت ها متمرکز شود.

وی می گوید: پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال به این معنی است که استفاده از ارزها دیجیتال به یک روند عادی تبدیل شود و دیگر جای بحث و گفتگو نداشته باشد، همانگونه که استفاده از ارزهای فیات به یک امر عادی تبدیل شده و جای هیچ گونه مناقشه ای ندارد. پس از پذیرش گسترده، شرکت های موسوم به “ارزهای دیجیتال” بطور بالقوه ممکن است به عنوان شرکت های فناوری “عادی” تلقی شوند و بتوانند حساب های بانکی داشته باشند و به طور سنتی، تامین مالی شوند.

به نظر وی، برای اینکه بگوییم پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال آغاز شده است، افراد باید بدون درک اینکه یک دارایی دیجیتال چیست، به آن دسترسی داشته باشند، آن را خریداری کرده و بتوانند از آن نگهداری کنند و یا آن را مورد استفاده قرار دهند، دقیقاً همانطور که افراد غیر تکنیکی پیشرفته می توانند از تلفن همراه استفاده کنند، بدون درک این مسئله که این وسیله چگونه کار می کند. برای این منظور، تجربه کاربران باید افزایش یابد و مقیاس پذیری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین باید عنوان کرد که در زندگی روزمره نیز باید فرصت های معنی داری برای پرداخت کالاها و خدمات با استفاده از ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد، بدین معنی که افراد و کسب و کارها باید تمایل داشته باشند که ارزهای دیجیتال را به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات بپذیرند. برای اینکه چنین مسئله ای در ایالات متحده و سایر کشورها صورت بگیرد، ما باید مسیرهای روشنی را به صورت قانونی تعریف کنیم که کسب و کارها و افراد را قادر می سازد تا با استفاده از ارزهای دیجیتال معاملات خود را انجام دهند.

جوشوا اشلی کلیمن (Joshua Ashley Klayman)، رئیس بخش فناوری و بلاک چین و دارایی های دیجیتال Linklaters LLP در آمریکا

برای پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال گذراندن چندین مرحله مورد نیاز است. مرحله اول آگاهی بود، که با عرضه‌ی اولیه‌ی سکه (ICO) شروع شد.

مرحله‌ی بعد، پذیرش نهادی است، که لیبرا در تلاش در این مرحله است تا بتواند راه را برای (با ارتشی از لابی گرها) برای پذیرش نهادی، سیاسی و قانونی خود هموار کند.

مرحله سوم نیاز به یک تجربه یکپارچه end-to-end برای کاربران و موسسات دارد تا تراکنش خود را انجام دهند.

آخرین مرحله، به ترکیبی از تجربیات کاربر، معماری و فن آوری و پذیرش نهادی نیاز دارد. این امر باعث تسهیل ایجاد بازار برای دارایی های دیجیتال، اوراق بهادار دیجیتال و داده ها می شود.

امروزه، بسیاری از موسسات از مدل های اولیه B2B (کسب و کار به کسب و کار) و مدل های B2B2C (کسب و کار به کسب و کار به مشتری) پیروی می کنند که از انواع توکن های دیجیتال در شبکه خصوصی و از انواع مختلف فن آوری های مختلف بلاک چین استفاده می کنند.

یکی از عناصر اصلی برای پذیرش گسترده، نقدینگی است، اما با این وجود در حال حاضر در تعداد کمی از بازارها حجم لازم برای تأمین نقدینگی مورد نیاز وجود دارد.

کریستینا دولان (Cristina Dolan)، بنیان گذار و مدیرعامل InsideChains  و نایب رئیس انجمن  MIT Enterprise

پذیرش گسترده به این معنی است که دولت ها در سطح جهان، محیطی دلپذیر را برای ایجاد بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد کرده باشند و این فناوری را در فعالیت های خود به کار بسته باشند، خواه این این فناوری یک بلاک چین به عنوان یک سرویس برای تراکنش های بین دولتی باشد یا قراردادهای آتی مبتنی بر اتریوم یا بیت کوین باشد و  یا ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی.

ما شاهد علائم امیدوارکننده ای برای پذیرش زود هنگام ارزهای دیجیتال توسط دولت ها هستیم، به عنوان مثال، پروژه Project Khokha توسط بانک ذخیره آفریقای جنوبی و پروژه Ubin توسط مقامات مالی سنگاپور. اما باید عنوان کرد که هنوز راه زیادی برای پذیرش گسترده در این زمینه باقی است.

شایلی آدینولفی (Shailee Adinolfi)، مدیر راه حل های بلاک چین دولت در ConsenSys

وقتی تلاش می کنیم تا نحوه‌ی رشد صنعت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنیم، سه بخش بازاری مجزا را مشاهده می کنیم که هرکدام منحنی پذیرش خاص خود را دارند. به عنوان مثال، در یک چرخه پذیرش ارگانیک، یک ایده‌ی عالی به ذهن یک فرد می رسد و او نیز آن ایده را مطرح می کند و باعث پذیرش آن در یک بخش کوچک می شود.

مشاغل به این ایده توجه می کنند و به دنبال کسب درآمد از این فرصت هستند، بنابراین ما شاهد رشد پذیرش در بخش تجاری هستیم. با گسترش این امر، موسسات مالی مانند بانک ها و مشاغل پرداختی، راه حل های گسترده در صنعت را تثبیت می کنند و بستر خدمات جهانی کارآمد را فراهم می آورند و این امر باعث می شود که این ایده در بخش های نهادی نیز پذیرفته شود.

این الگو دقیقا مانند بازار ارزهای دیجیتال عمل می کند. از ابتدا، ارزهای دیجیتال، حفظ تکنوفیل ها و ریاضیدانان بود، تا اینکه پایگاهی به عنوان صرافی و بعدها وسیله ای برای پیش بینی های مالی در بخش خرده فروشی یافت.

همچنین، مشاغلی مانند کارگزاری ها، صرافی ها و خدمات پرداخت برای ارائه خدمات بهتر به سمت این بازار کشیده شده اندتا جایی که  امروزه، ما مؤسسات بزرگی مانند فیدلیتی (Fidelity)، جی پی مورگان (JPMorgan) و سایر کمپانی های مهم را داریم که همگی آنها از طریق ارزهای دیجیتال خدماتی در سطح جهانی ارائه می دهند.

با این وجود، ما هنوز تا پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال راه زیادی در پیش رو داریم.

الیور ون لندزبرگ سادی (Oliver von Landsberg Sadie)، مدیرعامل و بنیانگذار گروه BCB

نوشته های مرتبط

9
دیدگاه بگذارید

avatar
7 موضوعات نظر
2 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
موضوعات داغ
8 نویسندگان دیدگاه
ادمینبهرام خانشهلا عربصابر زادهشایان وافقی آخرین نویسنده های نظرات
  عضویت  
جدیدترین قدیمی تیرین بیشترین رای
اطلاع از
بهرام خان
Guest
بهرام خان

سلام
میشه بک نفر راهنمایی کنه من دو سال قبل در فلش مموری کیف پول دوژکوین نصب کرده بودم و مقداری ارز داشتم ولی بهد از یکسال که آمدم کیف پولم را آپدیت کنم بالا نمیاد لطفا راهنمایی کنید

شهلا عرب
Guest
شهلا عرب

دوستان عزیز برای اطمینان از اعتبار یه کوین حتما وایت پیپر آن را مطالعه بفرمایید تا بدونید هدف از تولید و محصولاتی که به بازار عرضه خواهد کرد چی هست.
این کوین الان کامل ترین محصول در بین کوین ها هست هم کوین داره هم والت داره با قابلیت پشتیبانی از بیش از ۲۰۰ کوین، صرافی یا اکسچنج که بزودی افتتاح میشه و جدیدترین محصول بروکری بازار فارکس هست قطعا شرکتی که این همه هزینه کرده نمی تونه نامعتبر باشه.

صابر زاده
Guest
صابر زاده

تا فردا منتظر پرش اولیه بیت کوین باشید، قیمت بیت کوین در حال حاضر ۱۰۱۰۰ دلار است و‌به زودی به ۱۴۰۰۰ دلار می رسد

شایان وافقی
Guest
شایان وافقی

دوج کوین ارز معتبری هست؟؟
جای پیشرفت داره یا نه؟
برای سرمایه گذاری بلند مدت(۳تا۵ساله)مناسب هست یا نه؟
باتوجه به اینکه فعلا استخراج بینهایت داره
اگر میشه توضیحاتی درمورد این ارز بدید ممنون میشم…

ادمین
مدیریت

با سلام مقالات مربوط به این ارز رو مطالعه بفرمایید http://blog.arzjoo.com/?s=%D8%AF%D9%88%D8%AC+%DA%A9%D9%88%DB%8C%D9%86

افشین
Guest
افشین

با سلام
میخوام دستگاه بیت کوین بخرم آیا کسی میدونه کجا میفروشن

ادمین
مدیریت

منظورتون دستگاه ماینر هست می تونید از طریق این لینک وارد بشید و خرید کنیدhttps://arzjoo.com/products?cat=58

هوشنگ
Guest
هوشنگ

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم با توجه به افزایش روز به روز ماینر ها و با توجه به اینکه هرچه زمان بیشتر میگذره بیتکوین کمتری عرضه میشه ما باز هم همین قدر سود خواهیم داشت؟یا روز به روز سود ما نیز کمتر میشود

عرفان سجادی
Guest
عرفان سجادی

عاقا اگع این ۲۱ میلیون بیت کیون استخراج شه عایا ماینر ها عملا بی استفاده میشن یا مثلا بیان بگن الگریتومو دست زدیم از ۲۱ میلیون بشه ۳۰ میلیون مثلا چمی دونم بعد الان کع دارم فک میکنم اینه که فک نکنم اون اخرا بشه با ماینر دیگع استخراج کرد انقد سختی شبکه بالا میره کع اصن نمی صرفه البته اینو میگم چون مث این قضیه کع میگن یه تیر به فاصله ده متری دیوار قرار داره بعد سرعتش تو هر ثانیه نصف میشه تیر هیچ وقت به دیوار نمی رسه و هیچ وقتم از حرکت ایست نمی کنه دیگع… بیشتر »