Image default
اخبار بلاکچین دانستنی ها

چرا راه‌اندازی لیبرای فیس‌بوک به تعویق می‌افتد؟

بسیاری از افراد در مورد فناوری بلاک چین چیزهایی شنیده اند، اما در واقع تعداد کمی از آنها می دانند که چگونه باید از این فناوری استفاده کنند. برخی از مردم به شما خواهند گفت که این فناوری بزرگ ترین چیزی است که در آینده برای ایجاد اختلال در صنایع و تغییر شکل مجدد جهان به کارگیری خواهد شد و بر همه چیز از املاک و مستغلات گرفته تا آموزش و پرورش گرفته و ساختار دمکراسی مدرن مورد تاثر خواهد گذاشت. برخی دیگر ادعا می کنند که بلاک چین از نظر فنی یک فناوری پیشرفته و از لحاظ تئوری یک فناوری جالب است، اما بیش از حد شفاف و غیر عملی است.

بسیاری از کاربردهای پیشنهادی برای بلاک چین برای همیشه غیرممکن خواهد بود؛ به عنوان مثال، بلاک چین صلح را به خاورمیانه نخواهد آورد و راه حل های بلاک چین نیز امروز ناکارآمد هستند. اما این فناوری در حال پیشرفت است و اکوسیستم آن نیز در حال بلوغ است. این امکان وجود دارد که بلاک چین، فردا بر روی روش زندگی ما و چگونگی انجام شغلمان تأثیر عمیقی بگذارد.

چنین امری ممکن است فقط کمی زمان بر باشد. حتی فیس بوک نیز که از عرضه‌ ارز دیجیتال اختصاصی خود خبر داده است، در مقاله سفید خود تأیید کرده است که همچنان یک سرس از مشکلات پابرجا باقی مانده اند:

بسیاری از ما امروزه اعتقاد نداریم که یک راه حل اثبات شده وجود دارد که می تواند مقیاس پذیری، ثبات و امنیت مورد نیاز برای حمایت از میلیاردها نفر از مردم و تراکنش های موجود در سراسر جهان را از طریق یک شبکه غیرمجاز ارائه دهد.”

قبل از شکوفایی بلاک چین چه چیزی باید در شرکت های آمریکایی تغییر کند؟

برخی از تحلیلگران ترجیح می دهند که بلاک چین را “فناوری دفتر کل توزیع شده” بنامند و حتی اگر نتوان چنین چیزی را بر زبان آورد ، این اصطلاح دقیق است. بلاک چین مشاغل را قادر می سازد تا دفتر کل هایی ایجاد کنند که تغییرناپذیر و مطمئن باشند. مسائل مربوط به فرآیند پرداخت، نقل و انتقالات حواله جات، ردیابی زنجیره تأمین و توزیع دیجیتالی بسیار بنیادی هستند. در صورتی که بلاک چین حتی قابلیت های پیچیده ترین دفتر کل های سنتی (کاغذی یا دیجیتالی) را نیز دارا نمی باشد.

قراردادهای هوشمند امکان دستیابی به داده های تراکنش ها را در صورت تحقق شرایط از پیش تعریف شده خاص فراهم می کنند. در سال های آتی، این کدها ممکن است روندهای کند اقتصادی مانند انتقال املاک و مستغلات و پرداخت بیمه را ساده و تسریع کند. و آنها ممکن است بازارهایی را برای محصولات جدیدی که امروز نمی توانند وجود داشته باشند باز کنند.

متأسفانه، سیستم های بلاک چین، با وجود استفاده از هزاران  یا حتی میلیون ها رایانه، هنوز مشکل مقیاس پذیری را حل نکرده اند. به عنوان مثال، پرداخت ها را در نظر بگیرید: ویزا و پی پال هزاران تراکنش را با یک کلیک و در کمترین زمان در هر ثانیه پردازش می کنند.

فیس بوک

بیت کوین (BTC)، پیشروترین ارز دیجیتال در جهان ، تقریباً پنج تراکنش را در هر ثانیه انجام می دهد و اغلب برای نهایی شدن تراکنش ها، یک ساعت زمان لازم است.. فیس بوک نیز برای انجام هزار تراکنش در هر ثانیه، لیبرا را طراحی کرده است.

این میزان تراکنش برای فیس بوک چشمگیر است، اما برای شرکتی که دارای میلیاردها کاربر است، کافی نمی باشد. پس از حل مشکلات مربوط به سرعت، پیشگامان بلاک چین هنوز هم باید نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را برطرف کنند، زیرا هر کسی که به یک زنجیره خاص دسترسی داشته باشد می تواند تمام داده های مربوط به خود را مشاهده کند. پس از آن، چالش های قانونی و نظارتی وجود دارد، مشکلی که همیشه با ابتکارات و نوآوری ها همراه بوده است.

اصلاحات مربوط به توان، سرعت، حریم خصوصی و قانون گذاری همه در پیش رو قرار دارند. هزاران نفر از بهترین توسعه دهندگان مشغول کار در پروتکل هایی هستند که سرعت نهایی را تسریع می کنند و تراکنش ها را در هر ثانیه به محدوده پنج یا شش رقمی می رسانند، این در حالی است که بلاک چین های مجاز نگرانی های اصلی مربوط به حریم خصوصی را برطرف می کنند.

شرکت ها به طور فزاینده ای با قانون گذاران درگیر هستند. در اوایل سال جاری، قانون گذاران امور مالی انگلیس مجوز فعالیت را به یک شرکت سرمایه گذاری در عرصه‌ی ارزهای دیجیتال اعطا کرد، در حالی که قانون گذارانی مانند قانون گذاران کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) به طور مرتب با شرکت های بلاک چینی و رسانه های بلاک چینی درگیر هستند.

این به این معنی نیست که راه برای قانون گذاران و شرکت های تجاری آسان است. فن آوری های جدید مانند بلاک چین طرفین را مجبور می کند که سوالات دشوار از یکدیگر بپرسند. چیزی که یک قانون گذار را در یک کشور یا ایالت قانع و راضی می کند، ممکن است در سایر کشورها کارساز نباشد. قبلاً مشاهده کرده ایم که برخی مناطق نسبت به سایر مناطق از نوآوری بلاک چین استقبال می کنند. امروز، مشاهده می کنیم که قوانین جهانی مربوط به بلاک چین چهل تکه است. امیدواریم که این قوانین طی سال های آتی با رشد بیشتری همراه شوند.

لایه های مختلف بلاک چین

بلاک چین اغلب از فن آوری های لایه ۱، لایه ۲ و لایه ۳ صحبت می کند. هر لایه جدید بر روی لایه‌ی قبلی این فناوری ساخته می شود تا کارایی بیشتری را ارائه دهد. بخش اعظم فعالیت ها تاکنون در لایه ۱ انجام شده اند، تفاوت های بین لایه های مختلف چیست؟ ترانزیت و تجارت الگوی خوبی را ارائه می دهند. وسایل نقلیه و نقشه راه ممکن است یک لایه ۱ را تشکیل دهند. لایه ۲ یک ساختار لجستیکی پیشرفته برای جابجایی کالاها و افراد تقاضا است. لایه ۳ ممکن است یک سیستم تجارت الکترونیکی باشد که برای انتقال کالاها به ساختار لجستیک لایه ۲ تکیه می کند. گفتنی است که بلاک چین در هر سه لایه به راه حل های قدرتمندی نیاز دارد و نشانه های وجود دارد مبنی بر اینکه لایه های ۲ و ۳ در چند سال آینده شکوفا می شوند.

در حقیقت، بسته به نحوه تعریف این اصطلاح، برخی از راه حل های لایه ۲ قبلاً مورد بحث قرار گرفته اند، اگرچه محدود هستند. به عنوان مثال پروتکل لایتنینگ، تراکنش های بیت کوین را سرعت می بخشد اما ویژگی های مهم بلاک چین مانند قراردادهای هوشمند را مجاز نمی کند و با سایر پروتکل های بلاک چین نیز کار نخواهد کرد. اگر پروتکل های لایه ۲ می توانند بلاک چین را تغییر دهند، مشخص است که ابزارهای پروتکل آگنوستیک نیز به همان اندازه با زنجیره های مختلف مناسب هستند.

مایکروسافت اظهار داشته است، پیش بینی می کند که بلاک چین لایه ۲، این فناوری را  به سمت جریان اصلی سوق می دهد، اما اگر سیستم ها سازگار نباشند، دستیابی به چنین موفقیتی بعید به نظر می رسد.

هنگامی که این فناوری بهتر درک  شود و وضعیت قانون گذاری آن به سامان برسد، می توان انتظار داشت که شرکت ها بتوانند از بلاک چین استفاده کنند. در حال حاضر، شرکت های بزرگی مانند بانک مرکزی آمریکا، مایکروسافت و جی پی مورگان تحقیقات مربوط به بلاک چین را آغاز کرده اند، اما بیشتر شرکت ها همچنان نسبت به این فناوری جانب احتیاط را رعایت می کنند و بخش نسبتاً کمی از منابع خود را به دفتر کل توزیع شده اختصاص داده اند.

یک استثناء در مورد این قاعده ممکن است فیس بوک باشد که ادعا می کند برنامه های کلانی برای ارز دیجیتال اختصاصی خود یعنی لیبرا دارد. ارز دیجیتال لیبرا در بستر بلاک چین انحصاری خود راه اندازی خواهد شد و این امر ممکن است، راه اندازی آن را به تعویق بیندازد. این شرکت ارزش صبر را درک می کند، و بعید به نظر می رسد که این پروژه تا زمانی که فیس بوک به پذیرندگان اولیه خود ثابت نکند که این بلاک چین موجب صرفه جویی در پول و باز کردن بازارهای جدید می شود، اجرایی شود. با این حساب، اگر تسویه حساب سریع تراکنش های پیچیده از طریق قرارداد هوشمند، استاندارد شود، می توان انتظار یک فناوری جدید را داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از