Image default
اخبار بررسی دانستنی ها

قانون‌گذاری در دنیای بانکداری ارزهای دیجیتال، از نشانه‌های رشد این صنعت به شمار می‌رود!

بانکداری در اغلب اوقات به عنوان متضاد و مخالف بیت کوین در نظر گرفته می ‌شود. اما نکته جالب این است که بسیاری از بانک ها به شدت به ویژگی ها و امکاناتی که از طریق ارزهای دیجیتال به ویژه بلاک چین که فناوری زیرساخت آن ارائه می شود، نیاز دارند.

شاید تعجب آور نباشد که هر روزه بانک های ارز دیجیتال بیشتری ایجاد می ‌شوند و جایگزینی برای سیستم های فرسوده سنتی ارائه می ‌دهند و فرصت های پیدایش دارایی های نوظهور را امکان پذیر می‌ سازند.

هرچند، چندین مانع مهم در مسیر این سازمان های نوظهور وجودد دارد. عدم شفافیت های قانون گذاری در دنیای بانکداری ارزهای دیجیتال بسیار رایج است. نهادهای قانون گذاری ناکارآمد اغلب در صدد وضع قانون و سیستمی برای شرکت های ارزهای دیجیتال می‌ باشند که وضعیت قانون گذاری شده‌ی مناسبی ندارند.

این نوآوری به وضوح مشخص است. نهاد نظارتی بازار امور مالی سوئیس (FINMA) یکی از این سازمان ها می ‌باشد.

FINMA اخیراً مجوزهای بانکی را به دو بانک ارزهای دیجیتال اعطا کرده است. این مسئله به مؤسسات تازه تحریم شده اجازه می ‌دهد که ضرورت حضور یک شریک بانکی سنتی را به خوبی بررسی کنند. دو بانک مورد نظر، SEBA و Sygnum ، می باشند که مانند هر مؤسسه مالی دیگر، قانونگذاری شده اند. گیدو بیولر(Guido Buehler)، مدیرعامل بانک جدیدا تحریم شده SEBA در گفتگو با کوین تلگراف در خصوص اینکه، کسب مجوز اخیر برای صنعت ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد، عنوان کرد:

این امر نشانه ای از این موضوع است که قانون گذاران این موضوع را جدی می گیرند. اکنون خدمات مرتبط با دارایی های سنتی و دیجیتال در چارچوب قانون گذاری مشخصی قابل دسترسی هستند. این موضوع باعث می شود که صنعت بلاک چین رونق بگیرد و به شرکت های مختلف امکان می ‌دهد تا ارزش ها و کسب و کارهای جدیدی ایجاد کنند.

بانکداری ارزهای دیجیتال در ایالات متحده

ظهور پذیرش قانون گذاری در خصوص بانک های ارزهای دیجیتال در جامعه ااین صنعت در حال عملی شدن است و این امر نیز پیامدهای گسترده ای دارد. هرچند، این دستاورد همچنان محدود است. در آمریکا، بانک های ارزهای دیجیتال چیزی فراتر از صندوقی ایمن برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال نیستند.

چنین به نظر می‌ رسد که پیشگامان ارزهای دیجیتال نظیر کوین بیس و دارایی های دیجیتال فیدلیتی بیشتر مشابه با شبه بانک ها می‌باشند و تحت قانون گذاری های نامشخصی قرار دارند. به عنوان مثال نحوه معاملات در کوین بیس کاستدی (Coinbase Custody) بسیار مبهم است. این معیارها کاملاً مطابق با معیارهای قانون گذاری توسط نهادهای بانکداری سنتی نبوده و در عوض تحت قوانین اداره خدمات مالی نیویورک (NYDFS) قرار می ‌گیرند.

نکته جالب این است که قانون گذاری نامشخص ارزهای دیجیتال، حوزه ای است که NYDFS در صدد تغییر آن می ‌باشد. در ماه جولای، این سازمان بخش جدیدی را ایجاد کرد که به تحقیقات و نوآوری فناوری های مالی اختصاص یافته است. این بخش جدید مسئول اعطای مجوز و نظارت بر دارایی های دیجیتال و سازمان های مربوط به آنها می ‌باشد. بیانیه اخیر لیندا لیسول (Linda Lacewell)، ناظر ارشد NYDFS بیانگر اهمیت این بخش بخش قانونگذاری بود. وی در این بیانیه عنوان کرد:

چشم انداز قانون گذاری خدمات مالی باید تحول و تطبیق یابد، چرا که نوآوری در بانکداری، بیمه و فناوری های قانون گذاری نظارتی در حال رشد است.”

با این حال، تمام قانون گذاران چنین موضعی را اتخاذ نکرده اند. قانونگذار بانکداری آلمان، نهاد فدرال نظارت بر امور مالی به اسم BaFin در گفتگو با کوین تلگراف عنوان کرد که به جای اتخاذ قانونگذاری های جدید که با ارزهای دیجیتال منطبق باشد، ارزهای دیجیتال و سازمان های آن باید مطابق با قانون گذاری های موجود باشند. در بیانیه این نهاد آمده است:

این صنعت باید با قوانین و استانداردهای موجود را رعایت کند.. به نظر ما، یک نوآوری مالی پایدار باید بتواند این قوانین را رعایت کند. مفهوم قانونگذاری بی طرف فناوری کاملا انعطاف پذیر است. در صورت لزوم، تغییرات در قانونگذاری توسط قانون گذاران انجام خواهد شد.

یکی از نمونه های معروف پذیرش قانون گذاری های موجود را می ‌توان در بیت لایسنس (BitLicence) مشاهده کرد. طرحی که بر خرید، فروش و صدور ارزهای دیجیتال نظارت دارد. این طرح را مقصر اصلی در خصوص خروج شرکت های ارز دیجیتال نظیر بیتفینکس، بیتمکس و کراکن از آمریکا می ‌دانند به طوری که تمام آنها پس از معرفی بیت لایسنس اقدامات خود در آمریکا را متوقف کردند.

مدارک ارائه شده به کمیته خزانه داری پارلمان سال ۲۰۱۸ در خصوص رویکرد قانون گذاری ارزهای دیجیتال در آمریکا، بیت لایسنس را نمونه ای از اجرای بسیار ضعیفی از قانونگذاری خوانده است.

از آن زمان به بعد، NYDFS به چند شرکت ارز دیجیتال، مجوزهای بانکداری جامع تری اعطا کرده است. این مجوز که به عنوان مجوز اعتماد (Trust Licence) شناخته می ‌شود به سرویس های مختلف امکان می ‌دهد تا از خدمات سازمان های سنتی نظیر پردازش پرداخت ها، ارائه مشاوره های مالی و تصدی دارایی ها الگوبرداری کنند.

کوین بیس کاستدی که در اوایل سال ۲۰۱۸ مجوز اعتماد را دریافت کرده است جزو معدود شرکت های ارزهای دیجیتال می ‌باشد که می‌ تواند ادعا کند شرکتی معتبر با اهداف مشخص می ‌باشد. اخیرا شرکت دارایی های دیجیتال فیدلیتی نیز متقاضی دریافت مجوز اعتماد شده است. هرچند، شرکت ها با داشتن این مجوز نیز همچنان فاصله بسیار زیادی با تبدیل شدن به بانک دارند.

دور زدن نوآورانه

حتی در مالت، کشور کوچکی که به دلیل داشتن سیاست های مطلوب ادعا می‌کند که جزیره بلاک چین می‌باشد، باز هم استارت آپ های کریپتو به دلیل سست بودن قانون گذاری درگیر کسب خدمات مالی می ‌باشند. طبق گزارش نشریه تایمز آو مالتا، بانک ها به دلیل ریسک پذیر نبودن برای پشتیبانی از چنین سرمایه گذاری هایی، درخواست شرکت ها را رد می‌ کنند. در عوض، خدمات مالی برای شرکت هایی که توسط نهاد خدمات مالی مالت (MFSA) به طور کامل قانونگ ذاری شده اند محفوظ می ‌ماند، فرآیندی که می تواند برای یک پاسخ در دور اول حدود شش ماه طول بکشد.

هرچند رودریک سایلا (Roderick Psaila)، مدیرعامل سابق Agribank با درخواست مجوز سازمان اعتباری از MFSA به دنبال حل این مشکل است. در صورت اعطای مجوز به این بانک، طیف وسیعی از فعالیتهای مالی از جمله رهن، خدمات پرداخت، کارگزارى و خدمات ایمن تصدی امکان پذیر خواهد بود.

اگرچه رویکرد قانون گذاری پویای مالت کند می ‌باشد اما در این خصوص پیشگام است. به همین دلیل است که شرکت های ارزهای دیجیتال نظیر بایننس، اوکی اکس و بیترکس به سمت این جزیره کوچک جذب شده اند. MSFA دقیقا همانند FINMA در سیاست های مرتبط با ارز دیجیتال پیشگام است و در چارچوب قانون گذاری، فعالیت پلتفرم های کنترل شده و تحت نظارت را امکان پذیر می ‌سازد.

مالت تنها کشوری نیست که در زمینه نوآوری در عرصه ارزهای دیجیتال پیشگام است. آلمان نیز دارای چندین شرکت است که به دنبال تمرکز زدایی امور مالی هستند. بانک بلاک چین بیت ‌والا (Bitwala) یکی از این موارد می‌ باشد که نیاز به مجوز بانکی را با همکاری بانک سولاریس دور زده است.

البته این اقدام، دور زدن قانون نمی ‌باشد. به منظور آنکه این شرکت ها بتوانند در آلمان به فعالیت بپردازند، باید یکی از دو مورد مجوز رسمی بانکداری یا شراکت با بانک قانونی را به BaFin ارائه دهند. اهمیت این موضوع توسط BaFin چشم پوشی نشده است و در خصوص توجه ویژه قانون گذاران به ارزهای دیجیتال و فعالیت های غیرقانونی آنها به کوین تلگراف گفته است:

این موضوع که ارزهای دیجیتال به عنوان درگاهی برای پشتیبانی از پولشویی و تامین مالی تروریسم عمل نکند نیز همچون مسائل دیگر برای BaFin بسیار مهم است. در سیستم مالی و در حال حاضر، سیستم های پیشگیری منسجمی داریم که همراه با استانداردهای قانونی و نظارت های کارآمد می ‌باشد. این پیش شرط ها باید در حوزه ارزهای دیجیتال نیز رعایت شود.

طلوعی جدید برای بانکداری

ارزهای دیجیتال از نظر ماهیت، جهانی بوده و برخلاف ارزهای سنتی به محدودیت های قضایی و جغرافیایی منحصر نیستند. در حقیقت، بیت کوین در صدد ارائه قابلیت به کاربران است تا بانک خود را داشته باشند و از حضور واسطه ها و اشخاص ثالث اجتناب شود.

۱۰ سال پس از پیدایش بیت کوین، سایر نهادها، ارزهای دیجیتال و شرکت ها نیز آماده پیوستن به این مفهوم انقلابی می‌کنند. برای مثال استیبل کوین لیبرای فیس بوک، آماده هجوم آوردن به صنعت ارزهای دیجیتال است که قصد دارد، سیستم مالی موجود را تحت الشعاع قرار دهد یا حداقل، اقتصاد داخلی و بدون نیاز به پول نقد را ایجاد کند. در حقیقت، به دنبال این است که به بانک مرکزی جهانی تبدیل شود.

اگرچه به نظر می ‌رسد که این ایده بسیار دور از دسترس می ‌باشد، اما بسیار بیشتر از آن چیزی که مردم فکر می‌کنند به واقعیت نزدیک است. در ماه می و چندین ماه قبل از آنکه لیبرا معرفی شود، فوربز گزارش داد که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک با مارک کارنی، رییس بانک انگلستان (BoE) ملاقات کرده است.

این جلسه اعلام نشده بود و تا هفته گذشته وقتی شورای امنیت بطور رسمی این نشست را با درخواست آزادی اطلاعات به رسمیت شناخت، این جلسه اعلام نشده بود. ماه ها بعد، در سخنرانی در سمپوزیوم سالانه فدرال رزرو ایالات متحده، کارنی اظهار داشت که یک ارز دیجیتالی مانند درجه یک می تواند جایگزین دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهان شود. با این حال ، همانطور که کارنی همچنان متذکر شد ، ظهور فیس بوک به سلطه اقتصادی ساده نخواهد بود.

این ملاقات اعلام نشده بود تا اینکه بانک انگلستان به طور رسمی این ملاقات را تحت قانون آزادی درخواست اطلاعات اعلام کرد. چندین ماه بعد کارنی طی مصاحبه خود در همایش سالانه فدرال رزرو ایالات متحده اظهار داشت که ارزهای دیجیتال مشابه با لیبرا می ‌توانند به عنوان ذخیره ارزی جهان جایگزین دلار آمریکا شوند. با این حال، همانطور که کارنی نیز متذکر شد، حضور فیس بوک در عرصه‌ی اقتصادی به این سادگی ها نخواهد بود.

در ماه جولای، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر نظرات خود درباره لیبرا را بیان کرد و اظهار داشت که اگر فیس بوک می ‌خواهد که به بانک تبدیل شود باید به دنبال یک منشور جدید بانکی باشد. قانون گذاران اتحادیه اروپا نیز در حال حاضر فیس بوک را به دلیل اقدامات ضد رقابتی خود تحت نظر قرار داده اند. بدین ترتیب، تا زمانی که لیبرا به طور کامل قانون گذاری نشده است قانونگذاران آمریکا سرمایه گذاری بر روی آن را متوقف کرده اند.

در واقع فیس بوک در تلاش است تا همان کاری را انجام دهد که بیت کوین برای تحقق آن ایجاد شده است. اما این بار بانک ها و دولت های جهان سریعا دست به کار شدند. واقعیتی که در آن، دارایی های دیجیتال که از فناوری بلاک چین بهره می‌برند و در راس سیستم های مالی قرار گرفته اند در حال تبدیل شدن به احتمالی قریب الوقوع می‌ باشد. با توجه به این موضوع، فیس بوک مسئولیت مقابله با قانون گذاری را هم برای ارزهای دیجیتال و هم برای همتایان نهادی آنها بر عهده دارد.

در قالب کنونی، قانون گذاری های بانکداری ارزهای دیجیتال در حال حاضر بسیار خام و معیوب است. اگر واقعا بتوان آینده ای برای بانکداری ارزهای دیجیتال متصور شد، اقدامات قانونگذاری فیس بوک قطعا نکته مهمی در آن به حساب می‌آید. با این حال، برای آنکه این قانون گذاری ها جوابگو باشند باید به حد کافی در مقابل نوآوری ها انعطاف پذیر باشد تا بدون وجود مانع بتوانند شکوفا شود و معیارهای بانکداری سنتی را نیز برآورده کند.

نوشته های مرتبط

9
دیدگاه بگذارید

avatar
9 موضوعات نظر
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
موضوعات داغ
9 نویسندگان دیدگاه
عظیمی÷سهراب یوسفیجلیلیحکیمه کیانیاصلان سیا آخرین نویسنده های نظرات
  عضویت  
جدیدترین قدیمی تیرین بیشترین رای
اطلاع از
عظیمی
Guest
عظیمی

باسلام لطفا تحلیل سایر ارزها رو هم بزارید. ممنون

÷سهراب یوسفی
Guest
÷سهراب یوسفی

شدیدا دلم میخواد با پولی که دستم اومده سرمایه گذاری کنم ولی منطقم میگه قیمت بیتکوین قرار نیست قبل نصف شدن پاداش افزایش چشم گیری داشته باشه و حتی برای بعد از نصف شدن پاداش نمیدونم چقدر قراره قیمت بیت کوین افزایش پیدا کنه. دنبال یه منبع مطمئنم و تا حالا فقط سایت شما اطلاعات دقیقی بهم داده. اگه بتونین درباره ی اینکه با نصف شدن پاداش باید انتظار رشد چند درصدی قیمت بیت کوین وجود داره مطلبی بنویسین یا مختصر توضیح بدین خیلی خوشحال میشم

جلیلی
Guest
جلیلی

با تشکر از سایت خوبتون

حکیمه کیانی
Guest
حکیمه کیانی

میشه لطف کنید منابع انگلیستون رو بفرستید .

اصلان سیا
Guest
اصلان سیا

فقط چند روز دیگه

مجتبی بشیری
Guest
مجتبی بشیری

ن خیلی از سایت شما لذت می بردم و می برم .خیلی هم‌سایت شما رو توصیه میکنم .و در جلساتم عموما میگم بهترین سایت آموزشی که‌من توی ایران دیدم ای سایت هست.
ولی این مطلب دیگه واقعا به نظرم‌ اهمال کاری شده و حیف هست واقعا .
میشه تحلیل بالا رو گذاشت تهش یه پاراگراف توضیحی اضافه کرد .هنوزم دیر نشده ?

سامان لشگری
Guest
سامان لشگری

دوستان عزیز سلام …. من قصد سرمایه گذاری در بیت کوین رادارم اما در رابطه با این موضوع خیلی اطلاعات ندارم لطفا من رو راهنمایی کنین که از کجا می توانم خریداری کنم . نحوه و روش خریداری چیست . به هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کنم . ارزش واقعی هر سهم در حال حاضر چه مقدار است .. و چگونه می توان آن را دوباره فروخت و …

رضا رویگر
Guest
رضا رویگر

سلام دوستان.به نظرتون الان که بیت رکورد ۸۰۰۰ زد برای خرید صبر کنیم یا عقب گرد نداره؟

سینا ساعی
Guest
سینا ساعی

سلام من قصد خرید بیت کوین دارم
ب نظرتون این بالا رفتن نجومی قیمت توی ۲ روز ادامه دار هست یا اینکه سقوط میکنه دوباره؟
شدیدا ب راهنمایی یه متخصص نیاز دارم چون توی این چند روز باید اندازه ۵۰۰ دلار بیت کوین بخرم
با این وضعیت بالا رفتن نمیدونم چیکار کنم
سقوط داره یا همچنان ادامه دار هست و برنمیگرده؟