Image default
اخبار بیت کوین

آیا بیت کوین یک ذخیره امن مانند طلا است؟

سرمایه گذاران در حال درک این مسئله هستند که چرا بیت کوین به وجود آمده است؟ بیت کوین طلای دیجیتال است که هنگامی که سایر دارایی ها درگیر مسائل سطحی بوده اند، ظهور یافت. اتریوم نیز به داستان خود دست یافته است و اکنون به یک “پول” تبدیل شده است. از طرف دیگر هیچ کس نمی ‌داند که XRP چیست؟

اگر بیت کوین طلای دیجیتال است، پس باید یک مکان امن برای مواقع بحرانی باشد. هر تفکری مبنی بر اینکه بیت کوین یک مکان امن است طی ۱۰ روز گذشته متزلزل شده و به شرایط بحرانی سال ۲۰۱۸ دچار شده است.

سوال مطرح شده این است که آیا بیت کوین می‌ تواند به یک مکان امن تبدیل شود؟ به زودی این موضوع را خواهیم فهمید. بیت کوین که طی بحران اقتصادی جهانی گذشته به وجود آمده است هنوز هیچ بحران اقتصادی را شاهد نبوده است. در وایت پیپر بخش تحقیقاتی کوین دسک به اسم “آیا بیت کوین مکانی امن است؟” به نظریه هایی پیرامون نحوه عملکرد بیت ‌کوین در بحران اقتصاد کلان پرداخته می ‌شود و معیارهایی ارائه می ‌شود که می ‌تواند برای سنجش پاسخ بیت‌ کوین مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله به چند مورد از این معیارها پرداخته خواهد شد.

مقایسه بیت کوین و طلا

به بعضی از افراد که مراجعه کنید ممکن است نمودار بیت کوین در کنار نمودار طلا را به شما نشان دهند و به شباهت نمودارها اشاره کنند. این افراد را نادیده بگیرید.

گفتنی است که قیمت بیت کوین از اوایل سال ۲۰۱۵ تاکنون هیچ ارتباطی مثبت یا منفی را با طلا نشان نداده است. در بلندمدت این ارتباط حتی کمتر هم می‌شود.

مقایسه بیت کوین و یوآن

امن بودن بیت‌ کوین به نظر افراد بستگی دارد. این ارز دیجیتال ممکن است برای شرکت های سرمایه گذاری یک دارایی پر خطر و برای مردمی که گرفتار بحران ارزی می ‌باشند یک دارایی کم خطر باشد. پذیرش بیت ‌کوین در ونزوئلا غالبا به عنوان مثالی از مورد دوم مورد استناد قرار می گیرد.

پذیرش بیت کوین در چین ممکن است یک معیار دیگر باشد. چین دارای کنترل ارز استبدادی و اقتصاد پرنوسان است. جمعیت و ثروت کلی کشور چین چندین برابر کشور ونزوئلاست. بنابراین تاثیر بالقوه آن بر روی قیمت بیت‌ کوین بسیار بیشتر است.

در طول پنج سال گذشته شاهد چندین دوره مهم و چشمگیر از همبستگی شدید دلار آمریکا-یوآن چین و بیت‌ کوین بودیم. بدین ترتیب هنگامی که ارزش یوان در برابر دلار کاهش یافته است، قیمت دلاری بیت ‌کوین معمولا افزایش می یابد. این موضوع می‌تواند برای کسانی باشد که امیدوارند بحران یوآن بتواند تقاضا برای بیت کوین را افزایش دهد، یک شاخص مثبت باشد.

مقایسه بیت کوین با اتریوم و بیت کوین با XRP

بیت‌کوین تنها دارایی دیجیتالی است که حتی افراد منطقی نیز می‌توانند آن را یک سرمایه گذاری امن در نظر بگیرند. سایر دارایی های دیجیتال نیز ممکن است قانع کننده باشند، اما آنها به وضوح نمایانگر چشم انداز پذیرش آینده، سرمایه گذاری های پرخطر می ‌باشند زیرا سال ها طول می‌کشد تا مشخص شود که سرمایه گذاری ایمنی می‌باشند یا خیر. اگر بیت‌کوین در صدد تبدیل شدن به دارایی ریسک پذیر می‌باشد، سود و برگشت مالی این ارز دیجیتال باید از سایر دارایی های دیجیتال جدا شود.

در مقایسه با اتر و XRP، سود بیت‌کوین مشخصا ارتباط قوی تر و مستقیمی با گذشت زمان ایجاد کرده است. در اینجا هیچ جدائی وجود ندارد.

نتیجه گیری

هیچ کدام از موضوعاتی که در بالا عنوان شد، بیانگر این موضوع نیست که بیت‌ کوین دارای قابل اعتماد و ایمنی نمی باشد، اما این مسئله بدان معنا نیست که ممکن است در زمان رکود بعدی یا پس از آن، بیت کوین به یک دارایی ریسک پذیر تبدیل نشود. حتی جروم پاول نیز متوجه این نکته شده است و عنوان کرده است که بیت کوین ذخیره ارزش احتکاری است. سرمایه گذاران تخمین می زنند که این دارایی به ذخیره‌ی ارزش تبدیل خواهد شد.

تشخیص این مسئله که بیت کوین به سمت تحقق این مسئله پیش می رود یا نه، دشوار است. نوسانات بیت کوین و معاملات شبانه روزی آن هر تلاشی برای ارتباط دادن سود روزانه آن با دارایی های دیگر را بی اثر می کند. برای مقاله ، ما از یک میانگین متحرک ۳۰ روزه استفاده کرده و همبستگی ۹۰ روزه را با گذشت زمان اندازه گرفتیم. نتایج تقریباً شبیه به بازده ۳۰ روزه ای است که در وایت پیر از آنها استفاده شده است، “آیا بیت کوین یک مکان امن است؟” این نتایج همچنین با نتایج بدست آمده با استفاده از سود هفتگی مطابقت دارند.

در این وایت پیپر به بررسی اطلاعات مختلف از افزایش ارزش ارزهای فیات تا حضور بیت‌ کوین در بازارهای نوظهور و هم چنین رفتار دارندگان بلندمدت بیت‌ کوین پرداخته شده است که این اطلاعات از طریق ثبت زمانی مالکیت در بلاک چین بیت ‌کوین پیگیری شده است.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments