Image default
آموزش آموزش بلاکچین بررسی بلاکچین دانستنی ها

به کارگیری سیستم هویت بلاک چین برای محافظت از اطلاعات کاربران!

پیشرفت‌‌های فناوری به شیوه‌‌ای برابر توزیع نشده‌‌اند. جامعه به شکلی روزافزون در زمینه دیجیتال آموخته‌‌تر می‌‌شود و از فناوری‌‌های نوظهور برای کار، ارتباطات و پرداخت‌‌ها به صورتی استفاده می‌‌کند که ۱۵ سال پیش غیر قابل تصور به نظر می‌‌رسیدند. بنابراین، چرا شیوه‌‌های مدیریتی از زمان ابداع دموکراسی آزاد در صدها سال قبل عمدتا تغییر نکرده اند؟

اگرچه بسیاری از حوزه های دولتی هنوز هم در گذشته مانده‌اند، اما یکی از این حوزه‌‌ها در حال متحول شدن است: هویت. با توجه به نگرانی‌‌های موجود در مورد سوءاستفاده از داده ها شخص ثالث، شهروندان بیش از هر زمان دیگری نگران این موضوع هستند که چگونه این امر، زندگی و استقلال آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. تعدادی از دولت‌‌ های نوآور این نگرانی‌‌ها را فهمیده‌‌اند و راه حل های مبتنی بر بلاک چین را برای محافظت و توانمند سازی شهروندان خود ترجیح می دهند.

از این اطلاعات می توان برای تصمیم گیری در مورد افراد و پیامدهای آن استفاده کرد، برای مثال می‌‌توان فهمید که آیا یک متهم حاضر در دادگاه باز هم مرتکب جرم خواهد شد یا اینکه شخصی صلاحیت رهن یا بیمه درمانی را دارد یا خیر. به همین صورت، داده های مفقود یا ناقص می توانند از دسترسی افراد به مستمری خود یا سایر خدمات مالی جلوگیری کنند.

سیستم هویت بلاک چین برای محافظت از اطلاعات کاربران!

زیرساخت ‌‌های فعلی برای محافظت از این داده‌‌های شخصی ارزشمند برای دفاع از خود در برابر تهدیدات کلاهبرداران مناسب نیستند. همانطور که آلیستر جانسون (Alastair Johnson)، مدیرعامل پلتفرم پرداخت‌‌ های الکترونیکی و هویتی Nuggets، در گفتگو با کوین ‌‌تلگراف عنوان می کند:

برای سالیان متمادی، فضای دیجیتال به عنوان تفریحگاهی برای کلاهبرداران و به منظور سوءاستفاده از داده‌‌های پلتفرم‌‌های مالی و رسانه‌‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می ‌‌گرفته است. از عدم صلاحیت گرفته تا حمله‌‌های پیچیده، اکنون واضح است که سطح حملات بسیار گسترده بوده و زیرساخت ‌‌های فعلی اساسا ناامن هستند و به هیچ وجه آمادگی استفاده از پارادایم‌‌های دیجیتالی را ندارند. هیچ شرکتی غیر قابل نفوذ نیست. غول هایی مانند Equifax، Aadhar و فیس بوک همگی سابقه فساد در سیستم را دارند و پیامدهای چنین چیزی بسیار وحشتناک است.

استفاده از بلاک چین‌‌ در داده ها دارای یک هدف ساده است و آن هدف، قرار دادن داده ها در دست کسانی است که آن را ایجاد می کنند. عدم تمرکز و رمزنگاری نقش مهمی در تأمین امنیت داده های شخصی در بلاک چین‌‌ ها دارند. با ذخیره کردن اطلاعات شخصی در شبکه های رمزنگاری‌‌ شده و غیرمتمرکز ، کاربران قادر خواهند بود با استفاده از کلیدهای خصوصی دسترسی اشخاص ثالث به داده‌‌های خود را محدود سازند، درست مانند ارسال ارزهای دیجیتال. جانسون گفت که با قرار دادن کاربران در خط مقدم فرآیند، سیستم های هویت بلاک چینی می توانند هم افراد را توانمند سازند و هم هزینه های مربوط به دستگاه های دولتی را کاهش دهند. وی در ادامه افزود:

برعکس، سیستم های هویت بلاک چینی یک رویکرد کاربر محور را اتخاذ می کند و نقاط ضعف مرکزی را از طریق اجازه دادن به کاربران برای کنترل مالکیت داده‌‌های خودشان از بین می برند. یک سیستم هویت بلاک چینی به نهادهای دولتی برای ذخیره یا اشتراک اطلاعات شخصی نیازی ندارند، تا کاربران بتوانند بدون هیچ مشکلی به سرویس‌‌های مختلف دسترسی داشته باشند.

فیلیپ شومیکر (Philip Shoemaker)، مدیر اجرایی identity.com، در گفتگو با کوین ‌‌تلگراف عنوان کرد، “یک مشکل اساسی در کشف راهی جدید برای شناسایی میلیون ‌‌ها نفر به صورت الکترونیکی و با استفاده از روش تایید هویت وجود دارد”، مخصوصا زمانی که دولت‌‌ها قصد دارند سیستم های فناوری خود را به صورت آنلاین درآورند تا به صورت مستقیم به شهروندان خدمت ‌‌رسانی کنند.

معرفی هویت دیجیتالی به ما این امکان را می‌‌دهد تا بدانیم که چه کسی در طرف دیگر تعامل یا تراکنش دیجیتالی قرار دارد و می دانیم که با چه افرادی به صورت آنلاین یا در زندگی واقعی روبرو هستیم. راه‌‌ حل‌‌های تایید هویت گامی بزرگ در جهت حفاظت از دمکراسی و زندگی شخصی‌‌ ما هستند.

بلاک چین

با توجه به اینکه پروژه‌‌های زیادی در سراسر جهان در تلاشند تا امنیت داده‌‌های شهروندان را از طریق فناوری بلاک چین‌‌ تامین کنند، آخرین تحولات در سیستم های هویتی چیست؟

کاتالونیا از سیستم IdentiCAT رونمایی کرد

هنگامی که کویم تورا (Quim Torra)، رئیس‌‌جمهور کاتالونیا و جوردی پوینرو (Jordi Puignero)، وزیر سیاست‌‌ ها و مدیریت دیجیتالی، از راه‌‌اندازی سیستم IdentiCAT خبر دادند، حکومت کاتالونیا به آخرین نهادی تبدیل شده است که در حال بررسی سیستم های هویت بلاک چینی است.
بر اساس خبری که توسط وزارت سیاست‌‌ ها و مدیریت دیجیتالی کاتالونیا منتشر شد، این پروژه به عنوان اولین اقدام بزرگ مطرح شده است که قصد دارد شهروندان را به “مالکین اختصاصی” سیستم هویت دیجیتالی خود در زندگی عمومی و خصوصی تبدیل کند. در این خبر عنوان شده است:

IdentiCAT قصد دارد به اولین سیستم هویت دیجیتالی در اروپا تبدیل شود که توسط عموم، هدایت شده و توسط خود شهروندان اداره می ‌‌شود و از سویی این اطمینان را به وجود می‌‌آورد که نه تنها در‌‌ نهادهای عمومی قانونی و کاربردی خواهد بود، بلکه موجودیت‌‌های خصوصی نیز قابلیت استفاده از آن را خواهند داشت و بنابراین با مقررات محافظت از داده‌‌های شخصی کاملا سازگار خواهد بود.

IdentiCAT از شبکه هویت خودمختار (SSID) استفاده می کند، سیستمی که در آن سرپرستی هویت‌‌های رسمی از نهادهای عمومی به شهروندانی منتقل می شود که وظیفه محافظت و مدیریت جزئیات هویت و فعالیت‌‌های شخصی خود را بر عهده دارند:

“این به معنای تغییر پارادایم در رابطه با مدل های هویت دیجیتالی است که تا کنون وجود داشته است ، زیرا ارگان های دولتی فقط به عنوان اعتبار بخش این فناوری عمل می کنند و شهروندان به صادرکنندگان و مدیران هویت های خود تبدیل می شوند.”

براساس اخبار منتشر شده، دولت فقط به عنوان یک اعتبار بخش مطمئن برای هویت ها عمل می کند و شرکت های دولتی و خصوصی را که دارای چارچوب ها و ابزارهای قابل اعتماد، قانونی و انعطاف پذیر برای کار با سیستم هستند، در اختیار شهروندان قرار می دهد. این اخبار حاکی ازآن است که شهروندان کاتالونیا “ممکن است خصوصیات لازم را در مورد هویت خود در اختیار داشته باشند و بقیه داده های خود را خصوصی نگه دارند.”

مدل‌‌ های هویت خودمختار عمدتا به عنوان ابزاری جدید برای برطرف کردن نیازهای روبه‌‌رشد حریم خصوصی در نظر گرفته می‌‌ شوند که توسط رخنه‌‌ های اطلاعاتی بسیار زیاد و قانون ‌‌گذاری‌‌ های حریم خصوصی به وجود آمده‌‌اند. کاربران با دیدن اینکه نهادهای دولتی تا چه اندازه ازقابلیت هک شدن برخوردار هستند، می‌‌ خواهند داده‌‌های خود را کنترل کنند. دولت ها می خواهند محیطی کاملاً قابل اعتماد و تکنولوژیکی ایجاد کنند که به کاربر امکان می دهد تا تصمیم بگیرد که آیا داده های شخصی خود را با ارائه دهندگان خدمات مختلف به اشتراک بگذارد یا خیر.

پروژه ایالت کاتالونیا در مسائل الکترونیک توسط دولت پشتیبانی می‌‌شود و مطابق با قوانین eIADS اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ برای سرویس ‌‌های شناسایی و اعتماد می ‌‌باشد. هدف اصلی این قانون تسریع پذیرش متقابل هویت الکترونیکی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و در این اطلاعیه ادعا شده است که IdentiCAT می تواند برای دسترسی به خدمات آنلاین و انجام معاملات الکترونیکی در EU28 استفاده شود.

فناوری بلاک چین شرکت زنجیره تامین بلاک چین میکر قراردادهای آتی

رئیس جمهور کاتالونیا تأکید کرده است که شهروندی دیجیتالی یک نگرانی مهم برای دولت کاتالونیاست و این می تواند گامی مهم برای توانمندسازی شهروندانش باشد. پوینرو انتظار برخی انتقادات را دارد اما اظهار داشت که این پروژه می تواند برای شهروندان مفید باشد. وی عنوان کرد:

برخی می خواهند پروژه را زیر سوال ببرند، چرا که ممکن است از توانمندسازی مردم بترسند، بیایید کشوری باشیم که رو به جلو حرکت کند. آنها می دانند وقتی ما مردم را توانمند کنیم، کشوری غیر قابل توقف هستیم. جمهوری مورد نظر ما دولتی است که شهروندان را توانمند می کند، نه اینکه آنها را کنترل کند، آنها را سرکوب کند یا با آنها به عنوان کالاهای دیجیتال رفتار کند.

طبق گفته‌‌های شومیکر، “مطمئنا استفاده از سیستم تایید هویت غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین‌‌ مزایای زیادی دربر دارد و مزایای غیرمستقیم دیگر مانند توانمندسازی شهروندان و بهبود اقتصادی بسیار محتمل می‌‌باشند.” با این حال، وی معتقد است که مدتی زمان لازم است تا شهروندان مزایای این سیستم را احساس کنند. وی در گفتگو با کوین تلگراف عنوان کرد:

درست همانند تمامی فناوری ‌‌های زیرساختی جدید، بکارگیری گسترده نیازمند تغییر رفتار جمعی است که تحقق این امر به طول می انجامد. بنابراین، رشد پیوسته آن زمان‌‌بر است.

سیرالئون به کارگیری هویت بلاک چین را تصویب می کند

سیرالئون با پی بردن به این امر که چگونه بلاک چین می تواند انتخابات را بهبود بخشد و با راه اندازی پلتفرم تاریخچه گزارش اعتبار بلاک چینی در اواخر ماه آگوست به یکی از پیشرفته ترین کشورهای پیشرفته در آفریقا تبدیل شده است.

این پروژه با نام پلتفرم هویت دیجیتالی ملی (NDIP) شناخته می‌‌شود و در نتیجه همکاری بین سازمان ملل و شرکت Kiva به وجود آمده است. شرکت Kiva، یک شرکت‌‌ غیر انتفاعی مستقر در سان‌‌فرانسیسکو است که از سال ۲۰۱۸ نقش مهمی را در پیشرفت‌‌های فناوری سیرالئون داشته است.

جویلیوس مادا بیو (Jilius Maada Bio)، رئیس‌‌ جمهور سیرالئون، ادعا کرده است که یک سیستم هویت بلاک چینی جدید به موسسات مالی اجازه خواهد داد تا هویت افراد را بررسی و تاریخچه‌‌های اعتباری را به بهترین شیوه ایجاد کنند. NDIP در دو مرحله گردآوری خواهد شد: مرحله اول شامل دیجیتالی کردن هویت افراد و مرحله دوم شامل ایجاد شناسه‌‌های هویت ملی خواهد بود که قابلیت استفاده مجدد را ندارند.

همانطور که کوین تلگراف قبلا گزارش داده است، بلاک چین‌‌ قرار است نقش مهمی را در انقلاب چشم ‌‌اندازهای فناوری سیرالئون ایفا کند، کشوری که در آن بیش از ۸۵ درصد از مردم فاقد دسترسی به اینترنت هستند و حدود ۷۵ درصد از مردم حساب بانکی ندارند.

هدف پروژه جدید آرژانتین، کمک به شهروندان برای رفع فقر است

بنیاد نوآوری گروه بانکی توسعه کشورهای آمریکایی، سازمان غیردولتی Bitcoin Argentina و شرکت فرعی NEC Corporation با نام Argentine در حال کار بر روی پروژه‌‌ای هستند که قصد دارد پدیده‌‌ای موسوم به “جریمه فقر” را از میان بردارد. این پروژه به دنبال ایجاد یک هویت دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین‌‌ برای شهروندان ساکن در محله‌‌های فقیرنشین بوینس آیرس در آرژانتین است.

خاویر ماداریاگا (Javier Madariaga)، مدیر هماهنگ ‌‌کننده این پروژه، در گفتگو با کوین ‌‌تلگراف عنوان کرد که “جریمه فقر” به هزینه نسبتاً بالاتری که فقرا برای مشارکت در برخی بازارها در مقایسه با افرادی که ثروتمند هستند باید بپردازند، اشاره دارد. این پدیده اغلب زمانی خود را نشان می‌‌ دهد که افراد فقیر نسبت به ثروتمندان باید مبلغ بیشتری را صرف خرید، خورد و خوراک و وام گرفتن کنند.

بلاک چین ویکی رای گیری

داده های نادرست و ناقص می تواند وضعیت نامناسب فعلی را برای کسانی که قصد ورود به بازار را دارند بدتر کند و داده‌‌های دولتی نشان می‌‌دهند که ۱۶٫۲ درصد از ساکنین بوینس آیرس زیر خط فقر زندگی می‌‌کنند. طبق گفته ماداریاگا، این پروژه از نگرانی در مورد ساکنین فقیر بوینس آیرس نشات گرفته است که قادر به دسترسی به خدمات مالی پایه مانند حساب پس انداز و نقل و انتقال پول نیستند. وی عنوان کرد:

این عدم تقارن اطلاعات با تسهیل فقرا برای گزارش جریان روزانه پول و رفتارهای مالی خود با هزینه ای بسیار کم می تواند از طریق فناوری به ویژه بلاک چین حل شود. پروژه ما با توانمند سازی افراد غیر بانکی از طریق ایجاد یک هویت دیجیتالی، به تاریخچه تراکنش هایی که ممکن است داوطلبانه در دسترس موسسات یا بانک های دارای اعتبار خرد باشد، غلبه بر اطلاعات نامتقارن خواهد کرد.

این عدم تقارن اطلاعات می‌‌ تواند با استفاده از فناوری و مخصوصا بلاک چین‌‌ حل شود که از طریق کمک ‌‌رسانی به افراد فقیر برای گزارش گردش روزانه پول نقد و رفتارهای مالی خود با هزینه‌‌ای بسیار پایین صورت خواهد گرفت. پروژه ما این عدم تقارن اطلاعات را با توانمندسازی مردم فاقد دسترسی به بانک و از طریق ایجاد یک هویت دیجیتالی حل خواهد کرد. این هویت دیجیتالی شامل تاریخچه‌‌ تراکنش ‌‌هایی است که ممکن است به صورت داوطلبانه نهادها یا بانک‌‌های دارای اعتبار خرد را قابل دسترسی کنند.

گفتنی است؛ این پروژه که مدت زمان اولیه آن چهار سال است در باریو ۳۱ ، بزرگ ترین محله در پایتخت آرژانتین معرفی می شود.

میلتون برمن (Milton Berman)، مدیر ارشد فناوری این پروژه، و ماداریاگا عنوان کردند که پروژه DIDI که بر روی بلاک چین‌‌ غیرمتمرکز RSK اجرا خواهد شد از پروتکل‌‌های SSID مبتنی بر استانداردهای شناسه‌‌های غیرمتمرکز W3C یا DID و همچنین اعتبارنامه‌‌ های قابل تایید (Verifiable Credentials) استفاده خواهد کرد. برمن و ماداریاگا در ایمیلی به کوین ‌‌تلگراف نوشتند:

این بهترین سه ‌‌گانه ممکن برای استفاده از راه‌‌ حل‌‌های هویت دیجیتالی است، چرا که قابلیت حمل و تایید آن را از طریق رمزنگاری توسط اشخاص ثالث ممکن می ‌‌سازد و در همان حال عدم انکار و یکپارچگی داده‌‌ها بدون یک سرپرست مرکزی یا واسطه های ثالث را فراهم می ‌‌آورد که به کاهش هرچه بیشتر هزینه‌‌ها و اجتناب از امکان سانسور ختم می‌‌شود.

موانع موجود: چه مشکلاتی در این راه وجود دارند

اگرچه ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که بلاک چین یک راه حل ساده برای مشکلاتی است که برای داده ها و هویت دیجیتالی به وجود می آیند، واقعیت این است که خارج از فضای ارزهای دیجیتال و چند استثناء قابل توجه دیگر، استفاده از بلاک چین محدود است. به گفته ماداریاگا، بدون توجه به مشکلات بکارگیری این فناوری، عدم آگاهی و مشکلات مدیریت داده ها در میان کاربران هنوز هم بسیار رایج هستند. وی ادامه داد:

اگرچه نفوذ تلفن های هوشمند در محلات غیررسمی بوئنوس آیرس زیاد است، اما محدودیت هایی در ارتباط با زیرساخت ارتباطی و امکان استفاده صحیح از این دستگاه ها وجود دارد. ضروری است که در هنگام طراحی چنین پروژه ای، فعالیت های مربوط به ارتقاء سواد دیجیتالی و آموزش مالی در بین ذینفعان توسط شرکای این پروژه لحاظ شود.

شومیکر موافق این امر بود که تجربه کاربری برای موفقیت درپروژه‌‌های بلاک چینی بسیار مهم است. وی عنوان کرد: از لحاظ فنی، قابلیت همکاری با سیستم های موجود یک چالش خواهد بود.” با این حال، وی معتقد است که “پذیرش هر چیزی همیشه به زمان نیاز دارد، اما با در نظر گرفتن تجربه کاربری به عنوان یک اولویت، برخی از این موانع راحت تر برطرف می شوند. ”
فیلیپ ویندلی (Phillip Windley)، رئیس هیات امنای شرکت غیرانتفاعی و بین‌‌المللی Sovrin که به منظور مدیریت اولین شبکه SSID در جهان تاسیس شده است، در گفتگو با کوین ‌‌تلگراف عنوان کرد که استارت‌‌آپ ‌‌ها و سازمان‌‌ ها باید به آهستگی SSID را به سمت جلو هدایت کنند تا زمانی که نقطه اوج پذیرش حاصل شود. وی در این باره عنوان کرد:

سازمان‌‌ ها و سایر شرکت ‌‌ها در حال تلاش هستند تا مردم را به یک الگوی جدید عادت دهند، شراکت‌‌های جدید به وجود آورند و سیستم ‌‌های نوینی را راه ‌‌اندازی کنند. اما به محض اینکه شرایط به اندازه کافی مهیا شود، تعامل مردم موجب فشار بیشتر بر روی افراد خارج از این اکوسیستم ‌‌ها خواهد شد تا این اعتبارنامه‌‌ها را بپذیرند یا اینکه سازمان‌‌های خارج از این اکوسیستم ‌‌ها مشاهده خواهند کرد که پذیرش این اعتبارنامه ها چگونه می تواند باعث صرفه جویی در وقت یا هزینه شود

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
7 Comments
جدیدترین
قدیمی تیرین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
صبا
صبا
8 ماه گذشته

این سیستم کامل نیست مشکلاتی رو داره ولی همین که حداقل تونسته جلوی تحریم ها رو بگیره کافیه کاری به فناوری اولیه بلاکچین و مشکلاتش ندارم ولی همین پول فیات خیلی باهاش کارهای کثیفی شده بیشتر ادمایی که شاید کشته یا بیچاره شدن با پول فیات بوده همین امریکا با دلار چقدر ملت ها رو از بین برد الان بنظرتون امار کشته ها با پول دلاری که تازه دولت خاصی پشتشه بیشتره یا بیت کوین همین بلاکچین اگه تکامل پیدا کنه و شفاف سازی درست و دقیق بشه من خودم حاضرم به شخصه چه کارگر باشم چه رییس حقوق و… بیشتر »

علی
علی
8 ماه گذشته

با سلام مطالب این مقاله کاملا صحیحه ولی بنظرم مثالهایی که در این مقاله استفاده شده کمی گنگ و پیچیده مطرح شد! اصلا نیاز نیست که این مسئله رو اینقدر بپیچونیم…یک مثال بسیار ساده و قابل هضمش اینه که در این فناوری و بازار در صورت ورشکستگی،تعطیل شدن و تحریم شدن یک صرافی،وب والت یا هک شدن یک کیف پول وب،نرم افزاری و سخت افزاری….افراد اولین کاری که می کنند اینه که برای جبران ضرر و زیان های مالیشون از دولت یا نهاد های زیر نظر دولت کمک می خواهند ! این یعنی چی؟ یعنی اینکه باز برگشتیم به فاز… بیشتر »

مورگان
مورگان
8 ماه گذشته

سیستم‌های تاکنونی دنیا متمرکز بوده‌اند و این بلایی که می‌بینید ناشی از همین سیستم می‌باشد. برای مثال دایره‌المعارف ویکیپدیا، تقریبا بصورت غیر متمرکز اداره می‌شود. چنین سیستم‌هایی قابل اعتمادترند تا یک سیستم متمرکز که مدیران آن دارای خط مشی سیاسی و اقتصادی خاصی هستند.

حسام
حسام
8 ماه گذشته

کسی مجبورتون نکرده از فناوری بلاک چین استفاده کنین نظرتون محترمه ولی برای خودتون نگه دارید

محمد
محمد
8 ماه گذشته

فک کنم بیت کویناشو فروخته حالا قیمت رفته بالا؛ داره تلاش میکنه بکشه پایین بازخرید کنه ??

امید صادقیان
امید صادقیان
8 ماه گذشته

مهم این نیست که بلاک چین کارآمد یا قابل اطمینان هست یا نیست، مهم این است که کدام سیستم کارآمدتر و قابل اطمینانتر است؟!
سیستمهای موجود نواقصی داشته اند که بلاک چین بوجود آمده و مطمئنا سیستم های دیگر هم خواهند آمد.

سیاوش
سیاوش
8 ماه گذشته

دمتون همیشه گرم بابت پوشش خبری، دوستان تا می تونید این اخبار منتشر کنید