Image default
آموزش اتریوم

اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک چیست

در واقع اتریوم کلاسیک همان اتریوم است، اما بر روی بلاک چین قدیمی. اتریوم کلاسیک یک پلتفرم محاسباتی غیر متمرکز با منبع باز است که بر اساس فناوری بلاک چین و کد اصلی اتریوم ساخته شده است و صد البته بر پایه قرارداد های هوشمند کار می‌کند. اتریوم کلاسیک نیز مانند اتریوم یک ارز رمزگذاری شده یا کریپتوکارنسی دارد که “اتر کلاسیک” نامیده می شود.

اتریوم کلاسیک یکی از آن ارزهای دیجیتالی است که به خاطر برتریِ محبوبیتِ اتریوم مقدر شده است که به پایان برسد. با این حال، ما معتقدیم که هنوز یک ابزار سرمایه‌ گذاری عالی برای همه افرادی است که می‌ خواهند سرمایه ‌گذاری خود را متنوع کنند. بسیاری تعجب می‌ کنند که چرا اتریوم کلاسیک وجود دارد. قبل از تبدیل شدن به اتریوم کلاسیک، این ارز دیجیتال، اتریوم واقعی بود. اما بعد از “هارد فورک” ، پروژه به “اتریوم کلاسیک” تغییر نام پیدا کرد، چرا که توسعه دهندگان اصلی می ‌خواستند پروژه اصلی را به روشی بسیار عمیق اصلاح کنند که نیازمند یک هارد فورک یا به اصلاح ایجاد یک زنجیره بلوکی جدید بودند. بنابراین می ‌توانیم بگوییم که اتریوم کلاسیک به طرقی بیانگر تکنولوژی اتریوم است که کاملا تغییر نکرده است.

تاریخچه شکل گیری اتریوم کلاسیک چیست؟

همانطور که گفته شد سیستم اتریوم بطور کلی بر اساس قراردادهای هوشمند کار می کند. DAO یا سازمان خودکار غیرمتمرکز قرارداد هوشمند پیچیده ای بود که که قرار بود در شبکه اتریوم، انقلابی برپا کند. DAO اساساً یک صندوق سرمایه گذاری غیر متمرکز بود که برای تامین مالی کلیه نرم افزارهای غیرمتمرکز آینده در سیستم اتریوم در نظر گرفته شده بود. DAO به خاطر انعطاف پذیری، کنترل، شفافیت کامل و قابلیت های بی سابقه اش مورد استقبال مردم قرار گرفت و طی ۲۸ روز از ساخته شدنش مبلغی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در فروش عمومی کسب کرد. اما تعداد زیادی از کاربران یک رخنه امنیتی در آن مشاهده کردند و در نهایت منجر به انشعاب اتریوم کلاسیک از اتریوم شد.

البته واقعیت این است که این مشکل امنیتی تنها مربوط به ساختار DAO بود و ارتباطی با پلتفرم اتریوم نداشت، اما این حمله، دیدگاه مردم را در مورد کل پلتفرم و کریپتوکارنسی اتریوم تحت تاثیر قرار داد، و قیمت اتریوم از ۲۰ دلار به ۱۳ دلار سقوط کرد. البته توکن های سرقت شده طبق برنامه ریزی DAO تا مدت ۲۸ روز در DAO کوچک جدا شده قرار داشت و نمی توانست از شبکه DAO خرج شود و در دسترس هکر ها قرار گیرد، بنابراین جامعه و تیم اتریوم تصمیم به اقدام گرفتند.

برای رفع مشکل DAO ، انجام هارد فورک را انتخاب کردند یعنی به روز رسانی سیستم بصورت ناسازگار با قبل. بنابراین در بلاک چین اتریوم در محل بلاک ۱۹۲۰۰۰ (دقیقا نقطه قبل از حمله (DAO یک هارد فورک انجام شد تا اتر های از دست رفته به صاحبانشان بازگردانده شوند. کسانی که با این هارد فورک مخالف بودند در زنجیره قدیمی باقی ماندند و آن را اتریوم کلاسیک (ETC) نامیدند. زنجیره جدید اتریوم (ETH) نامیده شد. از آن زمان کاربران هریک از این دو زنجیره قدیمی و جدید برنامه های مختلفی را به بلاک چین خود اضافه کردند و به مرور زمان تفاوت دو بلاک چین در حال افزایش است. بنابراین می توان گفت که اتریوم کلاسیک همان اتریوم است اما بر روی بلاک چین قدیمی. در حقیقت، این ارز دیجیتال، به یک نسخه موازی از زنجیره بلوکی اختصاص دارد که در ابتدا برای بازگشت سرمایه به قربانیان کلاه برداری ایجاد شده بود. برای خرید اتریوم و خرید اتریوم کلاسیک با سایت معتبر ارزجو در تماس باشید.

شباهت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

اتیروم و اتریوم کلاسیک
اتریوم کلاسیک
 1. بلاک چین اتریوم کلاسیک تا بلوک ۱۹۲۰۰۰ یعنی همان نقطه ای که هارد فورک اتفاق افتاد کاملا با اتریوم یکسان است.
 2. اتریوم کلاسیک ادامه بلاک چین اتریوم اصلی است، بدون هرگونه دخالت خارجی و دستکاری تراکنش ها.
 3. اتریوم کلاسیک یک بلاک چین غیر متمرکز قابل برنامه ریزی مانند اتریوم است، که عملکردی مانند اتریوم در زمینه قرارداد های هوشمند و نرم افزار های غیر متمرکز دارد.
 4. اتریوم کلاسیک مانند اتریوم از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می کند.

تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

 1. تفاوت اصلی بین اتریوم و اتریوم کلاسیک، جوامع پشتیبان آن ها است. اتریوم، حمایت مغز های متفکر اصلی را با خود دارد. همچنین اتریوم، توسط اتحاد سرمایه گذاری اتریوم، پشتیبانی می شود.
 2. دامنه نرم افزار های غیر متمرکز و عرضه اولیه سکه هایی هم که بر روی پلتفرم اتریوم ایجاد می شوند در زنجیره اتریوم باقی می مانند و برای کاربران اتریوم کلاسیک قابل دستیابی نیستند.
 3. تفاوت مهم دیگر این دو، کریپتوکارنسی قیمت آن ها است.
 4. در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی یک هکر ناشناس با حمله، ۵۱ درصد تراکنش های شبکه اتریوم کلاسیک را تغییر داد. این نشان دهنده یک مشکل امنیتی جدی در شبکه اتریوم کلاسیک است.

مزایای اتریوم کلاسیک

 1. اتریوم کلاسیک به چشم انداز اصلی آنچه یک بلاک چین باید داشته باشد، صادق مانده است.
 2. اتریوم کلاسیک دارای یک رشد با نسبت نمایی است و پتانسیل بالقوه صعود بیشتری برای سرمایه گذاران دارد. به طور طبیعی این پروژه یک سرمایه گذاری پرخطر است، اما برخی از پشتیبانان تأثیرگذار آن نشان از آینده درخشان این ارز رمز پایه می‌دهند.
 3. بخش عمده‌ ای از بزرگانی که اتریوم را ساخته‌اند، در کنارش باقی ‌مانده‌اند.
 4. بعد از حمله هکری،DAO احیا شده و پول‌های به سرقت رفته به مالکان واقعی‌ شان بازگردانده است.
معایب اتریوم
مزایای اتریوم

معایب اتریوم کلاسیک

 1. تیم توسعه دهنده آن دیگر توسعه دهندگان اولیه اتریوم نیستند و این نگرانی همواره وجود دارد که این ارز رمز پایه از اصول ابتدایی خود پیروی نکند.
 2. عده ای از کارشناسان معتقد هستند این پروژه از سوی کسانی حمایت می شود که به طور کلی مخالف پروژه اتریوم هستند.
 3. عدم ‌دسترسی به تمام بروز رسانی‌ های جدیدی که توسط ETH ارائه می‌شوند. هارد فورک با نسخه قبل سازگار نیست، بنابراین هر به روز رسانی که در شبکه اتریوم انجام شود با زنجیره اتریوم کلاسیک سازگار نخواهد بود.
 4. عمده جامعه اتریوم به ETH نقل‌ مکان کرده‌اند.
 5. به‌ عنوان یک تهاجم و حمله به جامعه اتریوم و محلی مملو از کلاهبرداران شناخته شده است.
 • سخن آخر

در مجموع می توان گفت که شبکه اتریوم امیدوار کننده تر و ایمن تر از اتریوم کلاسیک است و از پشتیبانی بهتری برخوردار است؛ از سوی دیگر، اتریوم کلاسیک جایگزینی مناسب برای آزمایش و راه اندازی پروژه های کوچک است. اگر اتریوم کلاسیک بخواهد رقیبی واقعی برای اتریوم باشد، جامعه آن باید فعال تر شود.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
12 Comments
جدیدترین
قدیمی تیرین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
فتوحچی
فتوحچی
9 ماه گذشته

لذجر فورکشو ساپورت میکنه؟

جعفر
جعفر
9 ماه گذشته

مرسی از سایت خوبتون

نمد
نمد
9 ماه گذشته

قیمت اتریوم کلاسیک کی بالاتر میره؟من دستگاه ماینینگ دارم و تولید میکنم.بنظرتون بفروشم یا صبر کنم؟

قایم
قایم
9 ماه گذشته

بهترین موقع خرید هست حالا هر ارزی ر وکه بخری بهترین موقع خریده

مطلب
مطلب
9 ماه گذشته

سلام
لطفا نمودار قیمت لحظه ای اتر کلاسیک رو فعال کنید

تشکر

مصطفی
مصطفی
9 ماه گذشته

این هفته هم روند صعودی زیادی برای این ارز نیست

سروش
سروش
9 ماه گذشته

این ارز طلاست

شقایق
شقایق
9 ماه گذشته

باسلام
لطفا از دوستان کسی می تونه کمک کنه
مقدار اتریوم کلاسیک خردیم و تراکنش انجام شده و همه مسیر های انتقالی را چک کردم اما در مای اتر والت سکه ها را ندارم؟
سپاس

سورنا
سورنا
9 ماه گذشته

سلام در قسمت exchange کیف پول coinomi اتریوم کلاسیک من به تازه گی نمایش داده نمی شه در حالی که ۱۰ واحد از آن را در کیف پول دارم. مشکل از کجاست؟ لطفا راهنمایی کنید؟

رضوان
رضوان
9 ماه گذشته

اتریوم کلاسیک ارز خوبی هست و آینده خوبی داره

سمکو
سمکو
9 ماه گذشته

الان بهترین ارز برای خرید چیه

مادام کوری
مادام کوری
9 ماه گذشته

من روزی یک اترکلاسیک ماین می کنم و به آینده آن امید دارم
۱۵ دلار شد می فروشم