Image default
بررسی دانستنی ها

ارزهای دیجیتال و سوء استفاده های صورت گرفته

در طی سال های اخیر شاهد رشد روز افزون ارزهای دیجیتال به خصوص ارز بیت کوین بوده ایم و ارزهای دیجیتالی که رمز نگاری شده هستند، دارای محبوبیت و استقبال بی‌ نظیری شده اند. تا جایی که اکنون کاربران بسیاری در سراسر جهان در حال استخراج و یا تبدیل پول‌ های خود به ارزهای دیجیتال هستند و هر روز نیز به جمع آنها افزوده می شود. دلیل اصلی آن این است که با استخراج و یا خرید این ارزهای دیجیتال افراد بسیاری توانسته اند، سودهای قابل ملاحظه ای را کسب کنند. البته ارزهای دیجیتالی برعکس طلا و نقره که دارای ارزش ذاتی هستند، این ارزش ذاتی را ندارند و تنها علتی که قیمت و ارزش روز افزون پیدا کرده اند اقبال مردم به آنها است.

همین محبوبیت و شناختن ارزهای دیجیتال زمینه هایی نیز برای سو استفاده از آنها را توسط خلاف کاران فراهم کرده است. اما این دلیل بر این نیست که بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال زمینه گسترش خلاف کاری را بیشتر فراهم کرده باشند. این صحبت های کلیشه ای توسط عده ای با هدف بی اعتبار کردن ارزهای دیجیتالی همیشه وجود داشته است. اما همین امر خود باعث اهمیت و توجه بیشتر به این ارزها شده است. بنابراین این بحث خود زمینه ای برای یک امتیاز خوب به ارزهای دیجیتال برای گسترش آن است. رسانه های جمعی گاهی برای جلب توجه به دنبال اخبار خاص هستند و این بحث که ارزهای دیجیتال در کارهای غیر قانونی صرف می شود نیز ابزاری برای این امر برای آنها شده است.

رسانه ها و ارزهای دیجیتال

رسانه ها به دنبال بی ارزش نشان دادن این صنعت و تکنولوژی می باشند. و دلایل زیادی را نیز برای آن می آورند. بعضی نیز این دلایل را برای مطرح کردن این امر کافی می دانند. این امر یک موضوع تکراری است و البته می تواند تا حدودی نیز به واقعیت نزدیک باشد. کلیشه ها در حالی که از حقیقت ممکن است سرچشمه گرفته باشند در اکثر مواقع از این حقایق نسخه های پیچیده و یا ساده را به نمایش می گذارند. برای اینکه این مطلب روشن شود یک مثال می زنیم: گاهی گفته می شود که ارزهای دیجیتال و بیت کوین باعث تسهیل و راحت تر شدن فعالیت های غیر قانونی می شود، این امر درست است. البته این موضوع می تواند درباره پول های سنتی نیز درست باشد و یا درباره هر ارزش دیگر، که برای مقاصد غیر قانونی استفاده شود.

برای بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی معروف که از سال ۲۰۰۹ رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرده و معروف ترین ارز دیجیتالی جهان محسوب می شود، عنوان کردن اینگونه بحث ها طبیعی است و یا گفته می شود ارزهای دیجیتالی شامل تنها یک بخش از جرم هایی است، که با وجه نقد به انجام می رسد. این یک موضوع آشکار است تینگونه جرم ها به طرز غیر قابل انکاری یکی از رایج ترین تبادلات هستند. اما مسأله این است که عدم وجود قوانین کافی در این خصوص و ناشناس ماندن آنها باعث این سو استفاده ها و بدنامی ارزهای دیجیتال شود. حتی طی یک ماه اخیر گزارش هایی مبنی بر اینکه ارزهای دیجیتال غیر قانونی است منتشر شده است.

اما ارزهای دیجیتال اثرات مثبت بسیاری نیز خواهند داشت، مانند کمک به مهار تورم و از بین بردن آن در طی سال های آینده، با وجود اثرات مثبتی که در سیستم جهانی خواهد داشت برخی از شرکت ها از این امکان سوء استفاده نموده اند مانند شرکت تحلیلی ارز دیجیتال الیپتیک که طی گزارشی اعلام کرد از ۴۰۰ میلیون دلار ریپل برای انجام فعالیت های غیر قانونی استفاده کرده است. البته این مقدار تنها دو درصد از فعالیت های ریپل را که با سیستم مالی بازرگانی و سازمانی طراحی شده شامل می شود. این افشای صورت گرفته در واقع هشداری به مشتریان سازمانی بود تا از هر گونه گرفتاری احتمالی جلوگیری شود.

پس از افشای استفاده از ۴۰۰ میلیون دلار ریپل برای انجام فعالیت های غیر قانونی دکتر تام رابینسون که موسس و دانشمند ارشد این شرکت است عنوان نموده که هر سیستمی که باز باشد به خصوص در سیستم های پرداخت مانند ریپل می تواند برای فعالیت هایی که قانونی نیستند مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین باید اینگونه فعالیت ها هر چه سریع تر مورد شناسایی قرار گیرند تا از ارتکاب مجدد آنها و گسترده شدنش جلوگیری به عمل بیاید. همچنین این شرکت وقتی دست به چنین افشاگری و بیان این فعالیت های غیر قانونی دست زده است، کمکی به سازمان های مالی و قانون گذاری ها نموده است، تا بتوانند به جذب دارایی هایی چون ارزهای دیجیتال بپردازند.

البته اکنون دیگر اینگونه شرکت ها توانسته اند به ابزارهایی دسترسی پیدا نمایند که به آنها این امکان را خواهد داد که بتوانند چنین فعالیت های غیر قانونی را شناسایی نمایند و با اعلام و گزارش اینگونه فعالیت ها همچنین بتوانند به الزامات ضبط و گزارش دهی خود عمل نمایند. اما یک مسأله باعث شده است که بیان این گزارش از شرکت ریپل زیر سوال برود و آن این است که این شرکت عنوان نموده پشتیبانی از ریپل فعلا در نسخه آزمایشی آن مورد استفاده قرار می گیرد. با اعلام این موضوع ریپل، شرکت صادر کننده توکن های XRP نیز توانسته تحلیل الپیتیک را زیر سوال ببرد.

تبلیغات غیر قانونی با اعلام جرم

گفته شده است بدون اینکه اطلاعات و یا یک روش صحیح و واضح که توسط الپیتیک به اشتراک گذاشته شده است، نمی توان اظهار نظر روشنی در مورد درستی اینگونه گزارش ها داشت. و می توان گفت اسم اینگونه تحلیل ها بیشتر نوعی تبلیغ  غیر قانونی می باشد. می توان خیلی صریح عنوان کرد که چون دسترسی به این گزارش و راهکار مربوط به آن وجود ندارد. همچنین این مبلغ عنوان شده نیز تنها دو درصد از تراکنش های ریپل را شامل شده است، می توان انگیزه های اعلام اینگونه گزارش ها را زیر سوال برد. زیرا این فقط برای جلب توجه بیشتر افکار عمومی برای کمک به افزایش شهرت اینگونه شرکت ها است.

دکتر تام رابینسون که موسس و دانشمند ارشد شرکت ریپل است در مورد روش اجرایی الیپتیک قاطعانه نظر داد و بدون اینکه وارد جزییات آن شود یکی از تکنیک های مربوط به آن را بیان کرد و گفت کیف پول دارایی های ارزهای دیجیتال را که همراه با فعالیت های غیر قانونی باشند از دارک نت گرفته تا بتوانیم طرح های پانزی و یا هک های صرافی ها را شناسایی نماییم. وقتی به جایی رسیدیم اه خطرات اتهام نادرست به یک آدرس رسیده است بر روی این روش تاکید می کنیم. زیرا این یک خطر است و ما از آن آگاه هستیم و به طرق مختلف به آن خواهیم پرداخت و تنها زمانی یک آدرس ارز دیجیتال را به یک فعال شناخته شده نسبت خواهیم داد که اثبات روشنی بر این ادعا وجود داشته باشد.

هر چند برای به دست آورد آمر مربوط به توکن های قابل مقایسه این آمار ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل است که Cointelegraph  با شرکت تحلیل بلاک چین Chainalysis ارتباط برقرار نموده است. همچنین این شرکت به تحقیقات خود بر روی ریپل ادامه می دهد و تحلیل هایی که صورت گرفته است و بر روی توکن های دیگر نیز می باشد، فعالیت های غیر قانونی قابل توجهی را نشان داده است. عنوان شده که این شرکت ۲۷ ارز دیجیتال را بررسی کرده و متوجه شده ۰/۴ درصد از ارزش این تراکنش ها به یک نهاد غیر قانونی ارسال می شده است. که این رقم بیش از ۳ میلیارد دلار بوده است. البته این ۰/۴ درصد شامل کل ارزش تراکنش ۲۷ ارز مختلف می باشد.

استفاده از ریپل در اهداف غیر قانونی

البته به نظر می رسد یافته های الپیتیک مبنی بر اینکه ۰/۲ درصد از کل تراکنش های ریپل برای اهدافی که قانونی نیستند، استفاده شده است، می تواند منطقی باشد. با این وجود این ارقام می تواند تحت تأثیر آنهایی قرار گرفته باشد که این شرکت زمانی که یک مطالعه مشابه را در خصوص بیت کوین متوجه شده است، قرار گرفته باشد. در حالیکه در حال حاضر خریدهای دارک وب تقریبا نیم درصد از کل تراکنش هایی است که با ارز دیجیتالی بیت کوین صورت می گیرد. از آنجایی که ریپل به اندازه بیت کوین دارای نقدینگی نمی باشد می توان گفت XRP متمرکز تر از سایر دارایی های ارزهای دیجیتالی می باشد.

این امر شاید بیشتر با امور مالی به صورت سنتی ارتباط داشته باشد. موضوع ریپل برای فعالیت های غیر قانونی که چیزی غیر متمرکز تر و خنثی، مثل ارز بیت کوین را ترجیح می دهد، جذاب تر می نماید. اینکه استفاده غیر قانونی از ارزهای دیجیتال یک امر شایع می باشد، شکی نیست. اما به نظر می رسد جرایم در این امر در حال بیشتر شدن است.یک گزارش دیگر از سوی یک شرکت تحقیقات قانونی بلاک چین منتشر شده است که نشان می دهد جرایم در صنعت ارزهای دیجیتال نسبت به سال قبل آن یعنی طی یک سال ۱۵۰ درصد اضافه شده است.

این شرکت عنوان کرده است که سرقت و کلاه برداری هایی که در خصوص ارزهای دیجیتالی صورت گرفته است ۴/۴ میلیارد دلار می باشد. که این رقم در سال ۲۰۱۷ تنها ۱/۷ میلیارد دلار بوده است. که به سه برابر افزایش یافته است. البته چیزی که باعث این افزایش ناگهانی شده است، سرقت های بزرگ از صرافی ها می باشد. مچنین طرح های پانزی گزارش شده مانند plus token می باشد. که سهم بیشتری را در این ماجرا به خود اختصاص داده است. plus token با ارائه صورتحسابی از خود به عنوان یک برنامه برای سرمایه گذاری با بازه بالا آخرین پروژه ای است که به عنوان یک کلاه برداری قطعی مورد بحث قرار گرفته است. بر اساس این گزارش plus token توانسته ۲/۹ میلیارد دلار از سرمایه های قربانیان خود را به دست بیاورد.

یکی دیگر از پرونده های حنجالی در این خصوص یک کلاه برداری ۱۹۰ میلیون دلاری ارزهای دیجیتال و مرگ مرموز و بحث برانگیز مدیر عامل QuadrigaCX است. بر اساس گزارش های صورت گرفته بسیاری از جنایت هایی که در خصوص ارزهای دیجیتال صورت می گیردبه دلیل کم بودنشان در مقایسه با سرقت هاس بزرگ اصلا به چشم نمی آید. تا جایی که در آخرین اتفاق زمانی که lee sergoo مدیر عامل صرافی Upbit یک سرقت را از این صرافی گزارش دادکه هکرها توانسته بودند رمز کیف پول آنلاین این صرافی را به دست بیاورند و از آن ۳۴۲ هزار اتر معادل ۵۱ میلیون دلار را به سرقت ببرند.

یک مورد جالب اینکه گفته می شود با اینکه جرایم مربوط به ارزهای دیجیتال به ظاهر بیشتر شده است، استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام فعالیت هایی که غیر قانونی می باشند در حال کاهش است. تا جایی که نتایج یک تحقیق که توسط دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۷ انجام شده است. نشان داده که ۴۴ درصد از کل تراکنش هایی که توسط ارز دیجیتال بیت کوین صورت گرفته است، دارای ماهیتی غیر قانونی می باشد. و در مقابل طی یک تحقیق در سال ۲۰۱۹ نشان داد که جرایم بیت کوین کمتر از یک درصد بوده است. با وجود این امر افرادی که از ارزهای دیجیتال خوششان نمی آید به بدگویی ادامه داده و این ننگ همچنان ادامه یافته است.

ارزهای دیجیتال
ارزهای دیجیتال

افراد مغرض و بد گویان با استفاده از استدلال هایی که بیشتر هم اساس درست و علمی ندارد، مواردی که استفاده های نادرستی از ارزهای دیجیتال شده است را با حدس و گمان بیان می کنند. تا جایی که بسیاری از این افراد تحریک کنندگان طرفداران ارز فیات، بازار سهام و حتی بازار طلا می باشند. در حالیکه این بازارها نیز دارای تخلفات خاص خود هستند. نمی توان ادعا نمود که در ارزهای دیجیتال هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته یا نمی گیرد، اما در خصوص ارز فیات چه می توان گفت. منوچین که وزیر خزانه داری آمریکا است مدعی شده است ارزهای دیجیتال نقش پررنگی در تأمین بودجه فعالیت های غیر قانونی دارند. و این ارزها مورد سوء استفاده های زیادی قرار گرفته اند. و با این حال او نتوانست برای این امر سابقه مشخصی را ارائه نماید.

اما جای خوشحالی دارد که شرکت تحقیقاتی بیت کوین messari یک مرجع مشخص را ارائه داده است. پس از اینکه منوچین وزیر خزانه داری آمریکا چنین اظهار نظر کرد، محققان برنامه مخارج بیت کوین در مقابل پول شویی دلار را در دارک نت پذیرفتند. در نتیجه محققان با کمک داده های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به این نتیجه رسیدند که ارز فیات آمریکا ۸۰۰ برابر بیشتر از بودجه بیت کوین برای فعالیت های دارک نت، برای انجام پول شویی مورد استفاده قرار گرفته است. البته که ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر دارایی ها مبتنی بر ارزش برای اهداف نامناسب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما کار درست در حال حاضر این است که تراکنش های غیر قانونی به لیست سیاه اضافه شده تا مشخص شود نادیده گرفته نمی شوند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments