Image default
اخبار

تمرکز توسعه‌دهندگان اتریوم برای حفظ عملکرد این بلاک چین در طول انتقال به اتریوم ۲٫۰!

اگرچه اتریوم به توسعه مرحله بعدی تکامل خود با اتریوم ۲٫۰ با قابلیت شاردینگ ادامه می ‌دهد، اما گروهی از توسعه دهندگان برای حفظ عملکرد این بلاک چین در طول انتقال بر روی زنجیره موجود متمرکز می شوند.

هدف این پروژه که به اسم اتریوم ۱٫۰ شناخته می‌ شود، حفظ کاربرد این شبکه است، در حالی که بر روی به روزرسانی سرنیتی نیز کار می‌ شود. همانطور که در پست بلاگ بنیاد اتریوم در تاریخ ۱۰ دسامبر توضیح داده شده است، هنوز با عرضه نسخه جدید سال ها فاصله وجود دارد. در این پست آمده است:

داستان ما از اینجا شروع می‌شود که توسعه دهندگان اصلی متوجه شده اند که فاز نهایی نقشه راه اتریوم به اسم سرنیتی، آنطور که انتظار می رفت، آماده نخواهد شد. زنجیره فعلی نیاز به تغییراتی دارد دارد تا اطمینان حاصل شود که قبل از ارائه به روزرسانی پروتکل، اطمینان حاصل شود که مشکلات بزرگتر در اتریوم به وجود نیاید.

اگرچه هیچ مساله غیرقابل برطرف کردنی وجود ندارد، اما توسعه دهندگان به کاهش عملکرد جزیی به دلیل رشد مستمر بلاک چین اشاره کرده اند. در حال حاضر نودهای کامل باید تمام سوابق اتریوم را دانلود و پردازش کنند که حجم کنونی آن ۲۰۰ گیگابایت است.

این حجم هر ماه بین ۱۰ تا ۱۵ گیگابایت افزایش می ‌یابد و منجر به ایجاد مشکلاتی در خصوص عملکرد نود و تاخیر در شبکه می ‌شود. این موضوع به تدریج بررسی بلاک ها را دشوارتر می ‌سازد.

وضعیت یکی از مفاهیم کلیدی فناوری اتریوم است. این مفهوم بیانگر حافظه جمعی تمام قراردادهای هوشمند و موجودی تمام کیف پول های کنونی است. هر تراکنش، باعث ایجاد تغییراتی در وضعیت کلی می شود که به تدریج منجر به حجیم شدن بلاک چین می‌شود.

هاردفورک اتریوم
هاردفورک اتریوم

چگونه اتریوم ۱٫۰ این مشکل را حل می‌ کند

راه حل های مختلفی برای کاهش بخشی از این مشکلات ارائه شده است. پرونینگ (Pruning) که حذف اطلاعات غیرضروری بلاک چین است می‌تواند حجم بلاک چین را کاهش دهد اما پیاده سازی آن پیچیده است.

تاخیر شبکه را می‌ توان با پیش معرفی بلاک اصلاح کرد که طی آن، ماینرها قبل از تایید بلاک های جدید، آنها را معرفی می ‌کنند. این کار زمان بیشتری را برای نودها به منظور توزیع اطلاعات بلاک فراهم می کند و عملکرد صحیح بلاک چین را تضمین می کند. طبق گفته توسعه دهندگان، این بهینه سازی هم اکنون در دسترس است.

در آخر، کاهش حجم بلاک چین، رویکرد اصلی این تحقیق است. پیش از این نیز پروپوزالی در خصوص ارائه وضعیت اجاره به دلیل نداشتن جزئیات کافی کنار گذاشته شده بود. طی این پروپوزال، قراردادهای هوشمند ملزم به پرداخت کارمزد برای سهم استفاده خود از بلاک چین می ‌شدند.

در عوض، اتریوم ۱٫۰ در حال معرفی مفهوم مشتریان بی وضعیت است. طی این پروپوزال، مشتریان به جای ذخیره سازی کل بلاک چین، صرفا تغییرات انجام شده بر روی آن نسبت به بلاک قبلی را محاسبه کرده و از “شاهد بلاک” برای اطمینان از اعتبار آنها استفاده می‌ کند. اگرچه برخی از نودها همچنان نیاز به حفظ کل وضعیت دارند ، اما به نظر می رسد این مزایا قابل توجه است.

ارتباط با سرنیتی

اتریوم ۱٫۰ تحت حمایت کامل بنیاد اتریوم توسعه یافته است. اما اگرچه هر دو تحت یک پشتیبانی قرار دارند، اما کدبیس اتریوم ۱٫۰ با اتریوم ۲٫۰ جداگانه خواهد بود.

کوین تلگراف با جیمز هنکاک (James Hancock)، هماهنگ کننده تیم پروژه اتریوم ۱٫۰ مصاحبه کرده است. وی در پاسخ به این سوال که چگونه فازهای مختلف اتریوم ۲٫۰ با اتریوم ۱٫۰ تعامل خواهند داشت، توضیح داد:

فاز صفر هم چنان کدبیس های اتریوم ۱٫۰ را خواهد داشت. فاز صفر همانند یک پل است و اگرچه این انتقال بین اتریوم ۱٫۰ و ۲٫۰ صورت خواهد گرفت، اما فاز صفر به وضعیت حجم و قراردادهای اتریوم توجه خواهد کرد.

اگرچه این انتقال تدریجی خواهد بود، اما این احتمال وجود دارد که هاردفورک بحث برانگیزی مانند هاردفورکی که منجر به ایجاد اتریوم کلاسیک شد، به وقوع بپیوندد. اما در حالی که چنین احتمالی وجود دارد اما تیم اتریوم ۱٫۰ قصد ایجاد یک زنجیره جداگانه را ندارد. وی افزود:

در کل این فرآیند همچنان امکان فورک زدن آزادانه وجود دارد. از نظر تئوری چنین چیزی ممکن است اما تیم اتریوم ۱٫۰ هیچ برنامه ای برای آن ندارد.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments