ماشین مجازی اتریوم و نقش آن در بلاک چین اتریوم چیست؟

0 98

با استفاده از اتریوم دیگری نیازی به یک مرکز ذخیره سازی و کنترل داده‌هایتان ندارید. اتریوم برای تحقق بخشی به این هدف از همان فناوری بلاک چین که در بیت کوین استفاده شده بهره می‌برد اما آن را طوری تغییر داد که به جز ارز از اپلیکیشن هم پشتیبانی کند. پدیده اتریوم به دنبال دستیابی به هدف اینترنت غیرمتمرکز است. در حال حاضر اینترنت را سرورها و شرکت‌های بزرگ اینترنتی و همینطور دولت‌ها کنترل و مدیریت می‌کنند، بلاک چین که در پروژه بیت کوین به خوبی توانست یک جایگزین برای پول ملی کشورها معرفی کند، حالا قرار است در شکل جدیدی جایگزین غیرمتمرکز اینترنت را ایجاد کند. ماشین مجازی اتریوم بخشی از پروژه بزرگ اتریوم است.

بلاک چین اتریوم به جز مبادله ارز هدف دیگری دارد، پردازش اپلیکیشن‌ها و ذخیره غیرمتمرکز داده. بلاک چین اتریوم در کنترل هیچ کس نخواهد بود و محدودیتی هم بر آن اعمال نخواهد شد. اپلیکیشن‌های مبتنی بر اتریوم در محیطی که به آن ماشین مجازی اتریوم می‌گویند اجرا می‌شود. برای مثال اگر متنی را در توییتر بر بستر بلاک چین اتریوم منتشر کنید کسی نمی‌تواند آن را حذف کند.

با تغییرات انجام شده برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان می‌توانند در بستر اتریوم برنامه‌های رایانه یا موبایل بسازند، قراردادهای مالکیت یا همان قرار داد هوشمند ایجاد کنند. همینطور با این تغییرات ثبت تراکنش‌ها هم با بیت کوین متفاوت است. ساختار بلاک چین اتریوم بسیار شبیه همان بلاک چین بیت کوین است. هر عنصر یا گره (node) در بلاک چین یک نسخه از تاریخچه کل اتفاقات که همان تراکنش‌ها هستند را دارد. تفاوت اصلی بلاک چین اتریوم و بیت کوین در این است که در اتریوم هر گره به جز تراکنش‌ها وضعیت اخیر قراردادهای هوشمند را هم ذخیره می‌کنند. در این مرحله شاید کمی نامفهوم به نظر برسد اما تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنیم با مثال ملموس توضیح دهیم.

ماشین مجازی اتریوم

بیشتر بخوانید:

آیا سرمایه‌ گذاری روی ارزهای رمزپایه مثل اتریوم ایده خوبی است؟

شبکه اتریوم برای هر اپلیکیشن باید وضعیت کلی آن را پیگیری و ثبت کند این وضعیت شامل تمام اطلاعات اپلیکیشن، اطلاعات مربوط به هر کاربر، کدهای قراردادهای هوشمند و همینطور محل ذخیره سازی این اطلاعات. در بیت کوین برای پیگیری و ثبت موجودی هر فرد باقیمانده خرج نشده محاسبه می‌شود. اگر من برای مثال ۱۰ هزار تومان داشته باشم، با خرج کردن ۳ هزارتومان ۷ هزار تومان باقیمانده دارم که برابر با وضعیت فعلی موجودی من است. بیت کوین برای بدست آوردن وضعیت فعلی هر فرد باید کل خرج شده‌ها و خرج نشده‌ها را محاسبه کند. این روش کاملاً مشابه محاسبات پول نقد است. اتریوم این فرایند را به شکلی ساده‌تر انجام می‌دهد. مثل حساب بانکی که موجودی آن بعد از هر تغییر مشخص است اتریوم هم به طور مشابه هر فرد یک حساب دارد و وضعیت قبل و بعد هر تراکنش مشخص است. یعنی توکن اتر در کیف پول قرار دارد و می‌تواند جابجا شود.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) چیست؟

لایه های اتریوم

بیشتر بخوانید:

مخترع اتریوم کیست؟

وقتی یک برنامه در اتریوم اجرا شود صدها کامپیوتر موجود در شبکه آن را پردازش می‌کنند. یعنی برنامه به صورت غیرمتمرکز پردازش می‌شود. قراردادها هم به زبان مخصوص قراردادهای هوشمند «Bytecode» نوشته می‌شوند تا ماشین مجازی اتریوم بتواند آن را بخواند و اجرا کند. پس همه گره‌ها یا عناصر شبکه این قراردادها را توسط ماشین مجازی اتریوم (ٍEthereum Virtual Machine) خودشان اجرا می‌کنند. همانطور که گفته شد هر عنصر شبکه بک کپی از کل وضعیت فعلی به علاوه تاریخچه قراردادها دارد و هر بار که کاربری یک عمل را انجام دهد تمام عناصر شبکه باید بر اتفاق افتادن این عمل اجماع و توافق داشته باشند تا ثبت شود.

استخراج کننده‌ها در اتریوم برخلاف بیت کوین که تغیر مالکیت بیت کوین از فردی به فرد دیگر را اعتبار سنجی می‌کنند، مسئول انتقال و ثبت تغیرات از یک وضعیت به وضعیت دیگر هستند. محاسبات در EVM از طریق زبان صفر و یک انجام می‌شود اما توسعه دهندگان و سازندگان قراردادهای هوشمند از زبان‌های برنامه نویسی پیشرفته شبیه به زبان انسانی استفاده می‌کنند. عناصر شبکه یا همان استخراج کننده‌ها تضمین کننده جلوگیری از اشتباه یا تقلب در خرج کردن ارز رمزپایه هستند و همینطور جلوگیری از اجرای قراردادهایی که هنوز هزینه‌شان پرداخت نشده است.

اتریوم هنوز نتوانسته مثل بیت کوین رکورد شکنی کند اما با عمر کوتاهی که از معرفی آن گذشته است به سرعت توانسته به رتبه دوم در میان صدها ارز رمزپایه برسد این خود یک نشانه خوب برای اثبات آینده درخشان اتریوم است. اگر قصد خرید اتریوم دارید شک نکنید ضرر نخواهید کرد. خرید خود را حتماً از صرافی‌های آنلاین معتبر انجام دهید.

 

ارزجو به عنوان بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش اتریوم برای امنیت و سهولت فرآیند خرید اتریوم تدابیر ویژه‌ای اندیشیده که به واسطه آن می‌توانید به راحتی با طی کردن چند مرحله

لینک ثبت نام در سایت بایننس

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از