اخبار

استخراج

تجارت

اخبار

پردازنده پرداخت وب مانی (WebMoney) چیست ؟

وب مانی (WebMoney)

انجام تراکنش های اینترنتی این روز ها برای کاربرانی که با اینترنت بخش از اعظمی از فعالیت های خود را انجام می دهند، امری عادی است. با این حال احتمالا برای بسیاری وب مانی (WebMoney) نا آشنا است و اطلاعاتی درباره آن ندارند. به همین منظور در این نوشته آموزشی به توضیح سیستم پرداخت آنلاین وب مانی و کاربرد آن در ایران خواهیم پرداخت.

وب مانی (Webmoney) چیست؟

وب مانی یک پردازنده پرداخت می باشد که از سال ۱۹۹۸ به مرکزیت مسکو روسیه فعال است. این سیستم مانند یک بانک آنلاین برای افرادی که می خواهند پرداخت آنلاین داشته باشند، عمل می کند.

مانند پی پال ، وب مانی نیز یک پردازنده پرداخت قابل اعتماد دیگر است که کاربران با اهداف گوناگون از آن استفاده می کنند. از طریق این سیستم می توانید پول بفرستید، بگیرید، خرید کنید یا هر کار دیگری که به پرداخت الکترونیکی پول ربط دارد، انجام دهید.

در دنیای کسب و کار، مردم نیاز دارند تا تراکنش های مختلفی را در زمان های مختلف انجام دهند. از آن جایی که در عصر دیجیتال هستیم، تعداد زیادی کسب و کار وجود دارد که آنلاین کار می کنند. وب مانی هم نقش خود را برای انجام تراکنش های کاری افراد و تجارت ها به طور موثر ایفا می کند.

طبق گفته WebMoney ، این سیستم بیش از ۳۶ میلیون کاربر دارد و بیش از ۱۰۰,۰۰۰ فروشگاه پرداخت های وب مانی را می پذیرند. وب مانی یکی از بزرگترین پردازنده های پرداخت الکترونیک در روسیه است. این پلتفرم معاملاتی توسط شرکت WM Transfer Ltd مدیریت می شود.

کارمزد معاملات وب مانی به میزان ۰٫۸ درصد مبلغ معامله می باشد که حداکثر کارمزد در آن ۵۰ یورو است.

کیف پول و ارز های پشتیبانی شده وب مانی (WebMoney)

برای کمک به کاربران جهت انجام عملیات مختلف پرداخت و تهیه نیاز های آنلاین، وب مانی کیف پول (Purse) های مجزا برای هر ارز یا ابزار پولی تعریف نموده است.

هر یک از این ۱۰ کیف پول مختلف را می توانید از داخل حساب وب مانی ایجاد کنید. شما می توانید هر نوع کیف پول دیگری را بر اساس نیاز های خود جهت معاملات آنلاین ایجاد کنید. سیستم در حال حاضر از انواع کیف پول های زیر پشتیبانی می کند که مالکیت انواع مختلف دارایی ها را شامل می شود :

 Z-Purse : واحد پولی دلار (WMZ)

 E-Purse : واحد پولی یورو (WME)

 R-Purse : واحد پولی روبل روسیه (WMR)

 U-Purse : واحد پولی گریونا اکراین (WMU)

 B-Purse : واحد پولی روبل بلاروس (WMB)

 G-Purse : حساب با موجودی طلا (WMG)

 X-Purse : واحد پولی بیت کوین (WMX)

 H-Purse : واحد پولی بیت کوین کش (WMH)

 L-Purse : واحد پولی لایت کوین (WML)

 V-Purse : واحد پولی دانگ ویتنام (WMV)

امنیت وب مانی (WebMoney)

این سوال بسیار مهمی است که قبل از رجوع به هر پلتفرم معاملاتی مطرح می گردد. شما پول خود را در اختیار یک موسسه مالی قرار می دهید و این امر بدین معناست که همواره در معرض خطر هستید.

وب مانی مانند موسسات دیگر توسط یک سیستم واحد اداره نمی شود. در حقیقت برای هر کیف پول یک شرکت جداگانه وجود دارد که به آن “ضمانت کننده” گفته می شود. شما می توانید آدرس آنها را در وب سایت رسمی مشاهده کنید.

وب مانی سطوح مختلف امنیتی جهت محافظت از حساب و صندوق های شما در پلتفرم خود ارائه می دهد که اولین و مفید ترین آنها، ارسال پیامک است. این بدان معنی است که تا زمانی که شماره تلفن همراه خود را در اختیارتان دارید، ایمن هستید. برای مثال اگر شما با هر وضعیت نامطلوبی مواجه شوید، می توانید حساب کاربری خود را با سوالات تایید که تنها خودتان می دانید، بازگردانی کنید. این لایه های امنیتی سبب شده تا WebMoney به عنوان یک روش ایمن جهت پرداخت های آنلاین محسوب گردد.

نکته جالب درباره پردازش تراکنش ها در سیستم وب مانی این است که همه کار ها توسط یک مرکزیت انجام نمی گیرد و وابسته به نوع کیف پول ، شرکت های جداگانه ای هستند که مشغول اند و به آن ها Guarantor یا ضامن گفته می شود. می توانید نشانی هر یک از این ضامن ها را در وبسایت رسمی وب مانی ببینید.

استفاده از خدمات وب مانی با برخی از انواع روش های احراز هویت از جمله تایید با ارسال پیامک صورت می گیرد. به این معنا که برای دسترسی به حساب خود می بایست تلفن همراهی که شماره آن را در پنل کاربری وب مانی ثبت کرده اید، به همراه داشته باشید.

در هر مرحله در صورتی که در دسترسی به حساب کاربری خود با مشکلی روبرو شدید، می توانید با پاسخ دادن به سوالات امنیتی دسترسی به حساب خود را پس بگیرید.

ساز و کار وب مانی چگونه است؟

تراکنش ها در سیستم وب مانی با سرعت بالا، ایمن، ارزان، غیر قابل شناسایی و البته غیر قابل بازگشت انجام می گیرد. برای استفاده از خدمات این سیستم نیاز به حساب یا کارت بانکی ندارید.

مهم ترین ویژگی این سیستم امنیت بالای آن است. در زمان استفاده از نرم افزار وب مانی که بر روی ویندوز نصب می‌شود، بعد از افتتاح حساب وبمانی به کاربر فایل کلید مخصوص حساب ساخته شده، ارایه می شود که توسط این فایل کلیدی دسترسی به حساب ممکن خواهد شد. همچنین کاربر می‌تواند در تنظیمات حساب خود، دسترسی به آن را با یک یا چند آی پی محدود کند تا این که از ورود دیگران به حساب خود جلوگیری شود.

برای استفاده از وب مانی ابتدا کاربر باید نرم افزار WebMoney Keeper را از وبسایت رسمی نصب کند یا به صورت آنلاین و از طریق وبسایت وارد حساب کاربری خود شود. به هر حساب وبمانی، شناسه وبمانی یا WMID تعلق می‌گیرد.

هر کاربر در سیستم وب مانی از گواهینامه الکترونیکی (WM-Passport) برخوردار می‌شود. طبق اطلاعات وارد شده در زمان افتتاح حساب، برای کاربران انواع گواهینامه الکترونیکی ارایه می‌گردد. اگر کاربر مشخصات شخصی خود را وارد ننماید، گواهینامه ناشناس (Alias WM-Passport) و اگر مشخصات خود را وارد نماید، گواهینامه تشریفاتی (Formal WM-Passport) به او تعلق می‌گیرد. در زمان افتتاح حساب، کاربر می‌ تواند مشخصات خود را وارد نموده و از گواهینامه تشریفاتی برخوردار شود.

روش ارتقا سطح پاسپورت وب مانی

اگر چه استفاده عادی از وب مانی نیاز به تاییدیه خاصی ندارد اما برای آن که بتوانید تعداد تراکنش های خود را افزایش دهید، باید مدارک خود را برای وب مانی بفرستید تا حساب شما احراز هویت یا وریفای شود. با توجه به سطح اطلاعاتی که از خودتان در اختیار وب مانی قرار می دهید، سطح پاسپورت شما تعیین می شود.

  1. پاسپورت Alias – در زمان افتتاح حساب وب مانی، پاسپورت شما از نوع Alias می باشد؛ به این معنی که هیچ کدام از مشخصات شما برای وب مانی ارسال نشده است.
  2. پاسپورت Formal – اگر اطلاعات خود را برای وب مانی ارسال کنید، پاسپورت شما به Formal تغییر می کند، البته این نوع پاسپورت نیز با توجه به آن که اطلاعات شما تائید نشده می باشد از سطح پایینی برخوردار است.
  3. پاسپورت Personal – به این معنی است که شما علاوه بر ارسال اطلاعات برای وب مانی از طریق مراجعه حضوری، دفاتر اسناد رسمی و یا سفارت روسیه در ایران مدارک خود را تایید کرده اید.

ارتقا سطح پاسپورت برای کاربرانی که حجم کاری آنان بیشتر از مقدار مشخصی است، ضروری می باشد. حداکثر میزان تراکنش روزانه، هفتگی و ماهانه برای انواع پاسپورت ها به صورت جدول زیر است، لازم به ذکر است که برای استفاده از وب مانی حتی به صورت زیر نیاز به تایید شماره موبایل و ایمیل وجود دارد.

نوع پاسپورت روزانه هفتگی ماهانه
Alias ۱۰۰ ۳۰۰ ۵۰۰
Formal ۶۰۰ ۱۵۰۰ ۳۰۰۰
Personal ۱۲۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰

کاربرد های وب مانی

محدودیتی در استفاده از وب مانی به عنوان یک روش پرداختی وجود ندارد اما این تعداد محدود فروشگاه ها و پذیرنده های است که باعث شده وب مانی نسبت به دیگر روش های پرداخت مانند پی پال کمتر مورد پذیرش قرار بگیرد. با این حال شما می توانید در هر وبسایت یا فروشگاهی که از وب مانی به عنوان یک روش پرداختی پشتیبانی می کند استفاده کنید که برخی از نمونه های معروف آن به شرح زیر هستند.

Aliexpress.com – فروشگاه اینترنتی علی اکسپرس راه ارتباطی مستقیم برای خرید از فروشندگان چینی است، این سایت با ارائه تخفیف های مناسب و همچنین فروش کالاهای که یافتن آنان در فروشگاه های دیگر دشوار می باشد، محبوبیت زیادی کسب کرده است.

Tinydeal.com – وبسایتی مشابه علی اکسپرس است.
Resello – این سایت در ارائه خدمات هاستینگ و دامنه معروف است و بسیاری از وبمستر های ایرانی از خدمات آن استفاده می کنند.
Freelancer.com – اگر یک فریلنسر هستید یا می خواهید انجام پروژه ای را به افراد متخصص بسپارید از طریق این وبسایت می توانید اقدام کنید.
UralAirLines – اگر قصد دارید با پرواز های این شرکت مسافرت کنید با وب مانی می توانید به راحتی پرداخت های خود را انجام دهید. این شرکت به بسیاری از نقاط جهان پرواز دارد.
Iglobe.ru – از طریق این وب سایت می توانید به خدمات جهانگردی و مسافرتی در نقاط مختلف دنیا دسترسی داشته باشید.

کاربران عزیزی که به دنبال سایتی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی هستند می توانند در سایت معتبر ارزجو با خیال خرید و فروش ارزهای دیجیتالی خود را انجام دهند.

لینک ثبت نام در سایت بایننس

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.