Image default
بلاکچین

ترکیه اولین مرکز دانشگاهی بلاک چین را تاسیس کرد

مرکز نوآوری و بلاکچین استانبول(BlockchainIST Center) در دانشگاه Bahçeşehir University راه‌اندازی گردید. براساس گفته‌های مدیر این مرکز

بورا اردامار(Bora Erdamar)، مرکز BlockchainIST «مهم‌ترین مرکز تحقیق و توسعه و نوآوری در ترکیه است که برای مطالعات و نشریات علمی بر بستر فناوری بلاکچین ایجاد می‌شوند.»

آقای اردامار گفت که ممکن است برای کشور ترکیه فرصتی برای تبدیل شدن به یک کشور پیشرو در این فن‌آوری که «جامعه‌ی انسانی را دچار تحول می‌کند» فراهم شده باشد. او بر اهمیت همکاری با سایر موسسات آموزشی، کسب و کارها و نهادهای دولتی با هدف انجام تحقیقات

مناسب بر روی بلاکچین و آزمایش موارد استفاده‌ی این تکنولوژی تاکید کرد.

در همین حال، دانشگاه‌های دیگر در سراسر جهان، پیش‌تر با ارائه‌ی دوره‌های بلاکچین، قرارداد‌های هوشمند و دوره‌های مرتبط با رمزارزها، مزایای تکنولوژی غیر متمرکز بر مبنای دفتر کل را پذیرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۸ دانشگاه استنفورد(Stanford University) مرکز تحقیقاتی بلاکچین را با حمایت مالی بنیاد اتریوم تاسیس کرد، دانشگاه بزرگ برزیلی Fundação Getúlio Vargas نیز ارائه‌ی اولین مدرک کارشناسی ارشد در امور مالی رمزارز‌ها را در این کشور پیشنهاد کرد. همچنین شرکت ریپل ۵۰ میلیون دلار به ۱۷ دانشگاه جهان به منظور حمایت از آموزش در حوزه‌ی بلاک چین و کریپتو اهدا کرده است.

در حالی که مدیر این مرکز بر دیجیتالی شدن ترکیه و تلاش‌های فراوان به منظور تحقق بخشیدن به تغییرات دیجیتالی در این کشور همگام با سایر نقاط جهان تاکید دارد، مقامات ترکیه نسبت به صنعت رمزارزها موضع مبهمی را اتخاذ نموده‌اند.

نوامبر گذشته هنگامی که قانونگذاران اداره‌ی امور مذهبی دولت اعلام کردند که بیت‌کوین «با اسلام سازگار نیست» دولت ترکیه موضع‌گیری سختی را در مقابل بیت‌کوین(BTC) اتخاذ نمود. با این وجود در ماه فوریه امسال، معاون حزب جنبش ملی ترکیه نه تنها وضع مقررات را برای بازار رمزارزها پیشنهاد کرد، بلکه از احتمال ایجاد پول دیجیتالی ملی این کشور به نام ترک‌کوین(TurkCoin) خبر داد.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه