Image default
آکادمی ارزجو آموزش بیت کوین دانستنی ها مطالب ویژه معرفی ارزها منتخب سر دبیر

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟ این سوالی است که بسیاری از کاربران تازه وارد به دنبال پاسخ آن هستند که البته مطالب چندان زیادی به زبان فارسی وجود نداشته و بعضا دیده می شود که اطلاعات غلطی نیز به این بخش از کاربران داده می شود. ما در آکادمی ارزجو به دنبال این هستیم که کاربرانمان را به صورت علمی با همه جوانب ارزهای دیجیتال آشنا کنیم که طبیعتا بیت کوین در بالاترین اولویت این آموزش ها خواهد بود.

گفتنی است که آموزش های مذکور که در قالب آکادمی ارزجو تقدیم نگاه پرمهر شما خواهد شد، این آموزش ها تا اول آبان به صورت رایگان برای عموم کاربران بوده و بعد از آن صرفا برای کاربران ارزجو منتشر خواهد شد و بدین منظور پیشنهاد می کنیم هر چه سریعتر برای استفاده از خدمات اختصاصی آکادمی ارزجو اقدام به ثبت نام در سایت ما نمایید.

رکوردشکنی قیمت بیت کوین فروش

این مطلب نیز بر اساس اولین ویدئو از سری ویدئوهای آموزشی آکادمی ارزجو بوده که به یکی از پرتکرار ترین سوالات این حوزه پاسخ میدهد. بیت کوین چیست؟

همه چیز به ۱۱ سال قبل بازمی گردد، در اکتبر سال ۲۰۰۸ فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکوموتو اقدام به انتشار وایت پیپر بیت کوین کرد که نوع جدیدی از پول در دنیای بزرگمان بود! او اسم این ارز اختصاصی‌اش را بیت کوین گذاشت و البته رویاهای زیادی را در سر می پروراند که آن زمان طبیعتا مورد تمسخر بسیاری از افراد نیز قرار گرفت!

ساتوشی برای بیت کوین یک تعریف کوتاه داشت که در همان سند ۹ صفحه ای منتشر شده وجود داشت. او می گوید که بیت کوین یک سیستم همتا به همتا و پول نقد الکترونیکی است! البته این تعریف قابل درک و ساده ای نیست و اگر شما نیز گیج شده اید، باید بدانید که اتفاق عجیبی برایتان رخ نداده است! در ادامه این مطلب به پاسخ این سوال و مفهوم بهتری از این تعریف خواهیم رسید که پیشنهاد می کنیم همراه ما باشید.

همان طور که می دانیم در جوامع ابتدایی و بعد از آن تعاریف مختلفی برای پول وجود داشت و از یک معامله کالا به کالا به تعاریف جدیدی از معامله و ابزارهای مختلف دخیل در آن رسیدیم. اینکه بانک ها در این پروسه شکل گرفتند و با توجه به ذخایر طلا اقدام به چاپ اسکناس می کردند و به مفهوم دیگر اینکه به ازای هر مقدار از اسکناس، طلا در بانک وجود داشت.

البته بعد از گذشت مدتی بانکها به این نتیجه رسیدند که چاپ اسکناس با پشتوانه طلا مشکلات زیادی به همراه دارد و موارد دیگری مثل تولید ناخالص ملی و ذخایر ارزی و ….. جایگزین طلا در این معادله شدند. بعد از مدتی انگار این پروسه به سمتی پیش رفت که گویا نیاز خاصی هم به پشتوانه وجود ندارد و بانک مرکزی کشورهای مختلف صرفا به دلایل مختلف اقدام به چاپ اسکناس بدون پشتوانه می کردند و طبیعتا این سازوکار منجر به بی ارزش پول نیز میشد!

بدیهی است که وجود بیش از اندازه یک چیز حتی اگر اسکناس باشد و پشتوانه با ارزشی نداشته باشد، منجر به تورم شده و با کاهش ارزش اسکناس، عملا مقدار جنسی که به ازای آن به دست مردم می رسید ، کاهش پیدا می کرد. بعد از پدید آمدن اینترنت و ارائه سرویس های مبتی بر شبکه، بانک ها به جای چاپ اسکناس فیزیکی به استفاده از کارت های پلاستیکی روی آوردند و البته این به معنی تغییر ماهیت پول نبود، بلکه بانک ها با این کار در هزینه هایشان صرفه جویی کردند و حالا انتشار پول را بدون هزینه کرد برای اسکناس فیزیکی انجام می دادند!

بنابراین از سال ۱۹۸۶ تلاس برای تولید پول نقد اینترنتی شروع شد که این پول نقد ۳ ویژگی بسیار مهم داشت:

اولین ویژگی حفظ هویت کاربر است. برای روشن شدن این مثال باید به یک مثال توجه کنید که شما در هنگام انتقال اشتباه پول از طریق کارت به کارت عملا امکان مخفی ماندن از دید بانک را ندارید و بانک به اطلاعات کامل طرفین ماجرا دسترسی دارد. مشکل اینجا نیست که پول به حساب واریز کننده برگردد یا نه، بلکه بحث اینجاست که حریم خصوصی در روابط بانکی فعلی عملا یک شوخی تلخ اقتصادی است!

دومین ویژگی مربوط به پول نقد این است که شما تراکنس قطعی انجام می دهید و مشکلات بانکی اینترنتی فعلی وجود ندارد. به معنای دیگر پول نقد اینترنتی بایستی ویژگی یک معامله فیزیکی که اسکناس می دهید و آدامس می گیرید و برگشتی در کار نیست، داشته باشد. در حال حاضر روابط اینترنتی بانک ها پر از خطا بوده و در بسیاری از مواقع عملا خرید شما برگشت خورده و پول شما ۷۲ ساعت بعد به حسابتان برگشت می خورد در حالیکه شما به جنستان نرسیده اید و فروشنده نیز به طور کلی در جزئیات ماجرا نیست.

سومین ویژگی مربوط به پول نقد اینترنتی عدم وجود محدودیت در استفاده از آن بود. در حال حاضر شما برای برداشت پول نقد از کارت بانکی خود محدودیت ۲۰۰ هزار تومانی دارید و یا برای انتقال کارت به کارت صرفا امکان انتقال ۳ میلیون تومان دارید و یا حتی در انتقال شبایی نیز این محدودیت وجود دارد. ولی اگر پولتان به صورت اسکناس زیر سرتان بود و یا در گونی‌های بزرگ گذاشته بودید این محدودیت وجود نداشت و به راحتی می توانستید به هر مقداری که دلتان می خواهد خرج کنید، بدون آنکه به کسی جوابگو باشید!

اریک فینمن توکن‌های بیت کوین قیمت بیت کوین

حالا باید بدانیم که یک پول نقد اینترنتی هر سه ویژگی مذکور را داشته باشد و از سوی دیگر مشکلات روابط بانکی فعلی را نیز حذف نماید. به همین دلیل نیز پروسه انتشار یک پول نقد اینترنتی از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۸ طول کشید و ساتوشی در این سال توانست با فراهم کردن این ۳ ویژگی بیت کوین را منتشر کرده و یک تحول بزرگ را در اقتصاد دنیا ایجاد نماید.

ساتوشی ناکوموتو برای این پول جدید خود یک بستر متفاوت و حساب شده ای را راه اندازی کرد. این بستر راه اندازی شده برای بیت کوین یک سیستم همتا به همتا بود که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم. این بستر به مهم ترین اصل نقل و انتقالات مالی یعنی امنیت توجه ویژه ای داشته و ضریب امنیتی بالایی برای آن طراحی شد. هک شدن این بستر و زیرساخت تقریبا نشدنی است و البته هر کسی که دستی بر آتش هک و امنیت داشته و مدعی شکست این ادعاست می تواند برای نفوذ به این سیستم تلاش کرده و شانس خود را امتحان کند.

بستر راه اندازی شده برای بیت کوین و به طور کلی بیت کوین دارای ۳ ویژگی مهم پول نقد اینترنتی بود چرا که نقل و انتقالات بیت کوین کاملا ناشناس بوده و محدودیتی در داشتن و نقل و انتقالش نیست و تراکنش های آن نیز برگشت پذیر نبوده و شما قرار نیست برای اقداماتتان با این پول به کسی پاسخگو باشید. حالا به نظر می رسد که تعریف ابتدایی از بیت کوین که در وایت پیپر مطرح شده بود رسیدیم و کمی برایتان مفهوم بیشتری پیدا کرد.

در مقاله بعدی از سری مقالات آکادمی ارزجو به مساله وایت پیپر خواهیم پرداخت و جزئیات بیشتری از آن خواهیم گفت که پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را از دست ندهید چرا که اطلاعات ناگفته بسیاری را با شما مطرح خواهیم کرد.

برای مشاهده ویدئوی اکادمی ارزجو روی این لینک کلیک کنید

 

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
5 Comments
جدیدترین
قدیمی تیرین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمود نجاتی
محمود نجاتی
1 سال گذشته

بسیار مفید بود ممنون

سهیلا محمودی
سهیلا محمودی
1 سال گذشته

پشتوانه پول رایج هر کشوری ،میزان طلایی است که ذخیره کرده یعنی شما با مراجعه به بانک میتوانی معادل پولت طلا طلب کنی ) خیلی خلاصه ) ؛ حالا سوال اول ؛ پشتوانه بیت کوین کیست یعنی اگر شکایتی داشتی به کجا باید مراجعه کنی ؟؟؟؟؟؟ سوال دوم آیا امکان تبدیل بیت کوین به طلا وجود دارد و اگر دارد چه کسی ضامن آن است ؟؟؟؟؟ سوال سوم با وجود تبلیغات گسترده بر مبانی مستقل بودن این ارز باز ارزش آن با دلار سنجیده و قیاس میشود پس مستقل نیست ؟؟؟؟؟؟؟ نظر شخصی من این است که پول تو را… بیشتر »

جلیل وند
جلیل وند
1 سال گذشته

سلام. ببخشید پشتوانه این ارز چیه من متوجه نمیشم اگه چک به کسی بدی تو حسابت باید پول باشه من اگه تولید کنم چطور میتونم به کسی بفروشم رو چه حسابی طرف مقابل میخره ازم چه ارزشی داره

شهامتی
شهامتی
1 سال گذشته

سلام . ممنون از سایت خوبتون..یک سوال در باره متن باز بودن بیت کوین دارم.
من تا حدودی با زبان ++C آشنایی دارم.هر چه قدر تو اینترنت دنبال نرم افزار اصلی یا کد منبع بیت کوین میگردم در هیچ سایتی پیدا نمیشه.تو سایت گیت هاب هم فقط چند فایل بهم ریخته و بیربط پیدا میشه..الان سورس منبع و نرم افزار اصلی ساخته شده به دست ناکاماتو کجاست؟

سوال دوم
اجزای نرم افزاری بیت کوین فقط نرم افزار bitcoin core است؟

فرشاد جوان
فرشاد جوان
1 سال گذشته

سلام
مطلب بسیار مفید و ارزشمندی ارائه فرمودید
ممنون و آرزوی سلامتی و موفقیت برای حضرتعالی