Image default
آموزش آموزش بلاکچین بلاکچین بیت کوین منتخب سر دبیر

وایت پیپر بیت کوین چیست؟

وایت پیپر بیت کوین چیست و چه تاریخچه ای دارد؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال هستید پیشنهاد می کنیم ویدئوی زیر را مشاهده کنید. این مطلب در ادامه سری آموزش های آکادمی ارزجو است که به زودی صرفا برای اعضای سایت فعال خواهد بود. پیشنهاد می کنیم اگر دنبال یادگیری کامل مطالب مهم حوزه بلاک چین و بیت کوین هستید، هر چه سریعتر در سایت عضو شوید.

وایت پیپر بیت کوین یکی از مهم ترین اسناد برای فعالین بازار ارزهای دیجیتال محسوب می شود و مادر یا پدر! همه شرکت های بزرگی است که در حوزه‌ی بلاک چین و ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت هستند. گفتنی است که این وایت پیپر تنها ۹ صفحه بوده و ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین به صورت خلاصه، همه چیز را در آن توضیح داده است.

ساتوشی این وایت پیپر را در سال ۲۰۰۹ در سال bitcoin.org بارگزاری کرده است و برای تعداد زیادی از برنامه نویسان نیز آن را ایمیل کرد.

حال می خواهیم به سراغ این مسئله برویم که اگر در سال ۲۰۰۹ وایت پیپر بیت کوین به دست ما می رسید قانع می شدیم که از بیت کوین استفاده کنیم یا نه ؟
گفتنی است که برای دریافت وایت پیپر می توانید به سایت bitcoin.org مراجعه کرده و یا از کانال تلگرام سایت ارزجو و با سرچ کردن #وایت_پیپر این مقاله را دنلود کنید.

وایت پیپر

با یک نگاه کلی به وایت پیپر بیت کوین متوجه می شویم که یک مقاله کاملا آکادمیک می باشد و ساتوشی در نگارش آن تمام جزئیات مقاله نویسی دانشگاهی را رعایت کرده است. این وایت پیپر دارای یک عنوان بوده و با یک چکیده خلاصه شروع می شود و به مقدمه می رسد و بعد در ادامه تمام جزئیات را توضیح می دهد. در بخش چکیده که پاراگراف اول وایت پیر بیت کوین می باشد، ساتوشی کلیات کاری را که انجام داده است، به طور خلاصه توضیح می دهد.

در این وایت پیپر عنوان شده که بیت کوین یک نسخه کاملا همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی است که اجازه می دهد پرداخت های آنلاین مستقیما و بدون عبور از موسسات مالی انجام شوند. حتما یادتان هست که در اپیزود یک چه مطالبی را با شما در میان گذاشتیم؟

در ادامه عنوان شده که امضای دیجیتال بخشی از راه حل را ارائه می دهد ولی اگر برای جلوگیری از دو بار خرج شدن بخواهیم به سوم شخص واسطه اعتماد کنیم، مزیت اصلی از بین می رود.

گفتنی است که امضای دیجیتال، راهی برای اثبات مالکیت است درست مانند امضای فیزیکی که از آن برای اثبات هویت و تائید اسناد استفاده می کنیم، امضای دیجیتال نیز به همان صورت است، اما فقط به جای رسم الخط در آن از کدهای ریاضیات استفاده می شود و به این ترتیب امنیتش تامین می شود و مانع از جعل شدنش می شود و به دلیل اینکه در آن از ریاضیات استفاده می شود، جعل شدنش بسیار سخت تر از امضای فیزیک است.

گفتنی است که استفاده از امضای دیجیتال موضوع جدیدی نیست چرا که پول های الکترونیکی قبل از بیت کوین نیز از امضای دیجیتال استفاده می کردند ولی با شکست مواجه می شدند. دلیل شکست آنها این بود که هنوز واسطه ها وجود داشتند و در واقع آنها بانک را حذف کرده بودند و خودشان را به عنوان واسطه معرفی می کردند، اما حذف واسطه سوم شخص برای نقل و انتقال پولی آن هم در فضای مجازی اصلا کار ساده ای نیست.

به عوان مثال، اگر من بخواهم از موجودی حساب خود مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰ تومان به حساب فرد دیگری واریز کنم، ابتدا وارد موبایل بانک خود شده و به بانک مبدا دستور می دهم که ۱۰۰٫۰۰۰ تومان به حساب مقصد واریز کند، چون اینجا بانک به عنوان واسطه و مرکز اعتماد حضور دارد ابتدا موجودی حساب من را بررسی می کند و پس از آن این مبلغ را از حساب من کسر کرده و به حساب مقصد واریز می کند بعد از آن انتقال پول از حساب من کسر شده و منن دیگر نمی توانم آن ۱۰۰٫۰۰۰ تومان را مجدد خرج کرده و برای شخص دیگری انتقال دهم.

اما بیایید یک پول دیجیتال مبتنی بر اینترنت را تصور کنیم که قرار است با استفاده از  ایمیل ارسال شود، نام آن را نیز arzjoocoin (AZ) می گذاریم. من به عنوان یکی از اعضای تیم ارزجو تمایل دارم که این ارزجو کوین ها را به کاربران هدیه دهم، پس شروع می کنم به ارسال کردن آنها به کاربران، پس اقدام می کنم به کپی کردن کوین ها و آنها را به تک تک کاربران ارسال می کنم، بدین ترتیب ما شروع می کنیم به خرج کردن پول بدون وجود بانک و برای همدیگر نقل و انتقال می دهیم. در اینجا یک مشکل وجود دارد و آن اینکه این کوین ها به طور مداوم کپی شده و تعداد آنها زیاد می شود درست مانند پول های کاغذی که بدون پشتوانه چاپ می شدند، این گونه پول ها تورمی شده و هر پولی که تورمی شده و عرضه آن زیاد شود، قدرت خریدش کم می شود. خب، فکر می کنم که مشکل دوبار خرج شدن پول و معضل آن را با این مثال درک کرده باشید.

اما ببینیم که ساتوشی ناکاموتو برای رفع این معضل چه پیشنهادی را در وایت پیپر خود مطرح کرده است. وی عنوان کرده، راه حلی که ما برای مشکل دوبار خرج شدن پول ارائه می دهیم، استفاده از یک شبکه همتا به همتاست، این شبکه جزئیات تراکنش ها را به ترتیب زمانی و با استفاده از الگوریتم انجام کار ثبت می کند، به طوری که نتوان اطلاعات را بدون انجام دوباره‌ی کار تغییر داد. اگر توجه کرده باشید ساتوشی در وایت پیپر خود به جای کلمه “من” از کلمه “ما” استفاده می کند، به همین دلیل بسیاری عنوان می کنند که ساتوشی ناکاموتو یک نفر نیست و یک تیم می باشد.

اگر بخواهیم ساتوشی ناکاموتا را به زبان ساده برای شما توضیح دهیم، باید برگردیم به مثال قبلی که یک ارزجو کوین داریم که شبیه به ایمیل می باشد.

بیایید همین طور که ارزجو کوین ها را بذل و بخشش می کنیم، یک دفتر برداریم و درون آن بنویسیم که هر کسی چند ارزجو کوین دریافت کرده، به طور مثال فرد A تعداد ۴ کوین دریافت کرده، X تعداد ۶ کوین دریافت کرده و … . بعد از یادداشت این موارد همه کاربران یک کپی از آن را در اختیار خود خواهند داشت، این دفتر یک قانون دارد و آن این است که به ترتیب زمانی باید آپدیت شود یعنی مثلا اگر الان ساعت ۱۲ باشد و ۵ دقیقه بعد من تصمیم بگیرم که ارزجو کوین ها را به X انتقال دهم این تغییر باید در صفحه بعدی این دفتر ثبت شود و به همین ترتیب تغییرات به صورت متوالی در همه دفترها آپدیت می شود.

در ادامه ساتوشی ناکاموتو مفهمومی را ارائه می دهد باعنوان گواه اثبات کار و توضیح می دهد که برای آپدیت شدن این اطلاعات به صورت متوالی، فعالیت هایی صورت می گیرد و به همین دلیل کسی نمی تواند این اطلاعات را ویرایش کند، چرا؟ چون اگر بخواهد تغییری انجام دهد باید تمام کاری را که از ابتدا تا کنون انجام شده را مجددا تکرار کند. یعنی اگر من بخواهم موجودی X را ۰ کنم و آن را به موجودی خود اضافه کنم باید تمام تمام توالی این دفتر کل را نیز به همین ترتیب تغییر دهم که عملا چنین کاری غیر ممکن است.

ساتوشی در وایت پیپر خود عنوان کرده که طولانی ترین زنچیره صرفا راهی برای اثبات توالی نیست بلکه نشان دهنده‌ی قدرت محاسباتی بیشتر نیز می باشد، تا زمانی که قدرت محاسباتی بیشتر توسط اکثریت کنترل می شود که قصد حمله به شبکه را ندارند، حملات سایرین را به راحتی دفع می کنند.

اولا ساتوشی از قدرت محاسباتی و CPU Power صحبت می کند و برای تامین امنیت پول مجازی خود از یک انرژی واقعی که همان قدرت برق می باشد، استفاده می کند و عنوان می کند که از این شبکه استفاده کرده و دفترها را آپدیت می کنند و روی اکثریت که طولانی ترین زنجیره است، توافق دارند. به طور مثال، عنوان کردیم که کاربران دفاتر خود را آپدیت می کنند، اما اگر فردی شیطنت کرده و دفتر خود را به دروغ آپدیت کند در صورتی که سایر کاربران با صداقت دفاتر خود را آپدیت می کنند، بنابراین شبکه تشابه سایر کاربران را تشخیص می دهد و متوجه می شود که با هم توافق دارند و آن فردی که به دورغ دفتر خود را آپدیت می کند را از شبکه اخراج می کند و طولانی ترین زنجیره را می پذیرد.

بنابراین، ساتوشی ناکاموتو با اشتراک گذاری اطلاعات در سیستم همتا به همتا و گواه اثبات کار توانست واسطه ها را حذف کند، بدون اینکه امکان دوبار خرج شدن پول به وجود بیاید.

گفتنی است مطالبی که دربالا عنوان شد، چکیده‌ی همان ۹ صفحه است که در سال ۲۰۰۹ دنیا را تکان داد و جالب اینجاست که هیچ کدان از کلمات لجر(ledger)، دفتر کل، بلاک چین و کریپتو کارنسی (cryptocurrency) توسط ساتوشی ناکاموتو در وایت پیپر بیت کوین مورد استفاده قرار نگرفته است و این تکنولوژی بستری است که ساتوشی از آن برای حل مشکل دوبار خرج شدن پول استفاده می کند، بعدها عنوان بلاک چین را به خود می گیرد که در اپیزودهای آینده به طور مفصل راجع به آنها بحث خواهد شد، پس با ما همراه باشید.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
5 Comments
جدیدترین
قدیمی تیرین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
دانیال روزگار
دانیال روزگار
1 سال گذشته

چه جالب خوشم اومد

میلاد
میلاد
1 سال گذشته

ممنون عالی بود

سودابه
سودابه
1 سال گذشته

ممنون از اطلاعاتتون ولی بدترین نگارش رو شاهد بودم!

قلدری
قلدری
1 سال گذشته

تا اونجایی که من‌میدونم اولین بیت کوین ،یعنی شروع زنجیره،بنام جنسیس،توسط ساتوشی اصلی کد گذاری شده.

کافی بود آقای کریگ رایت،کلید خصوصی خودش که روی اولین بیت کوین بود را برای همه رو میکرد……
آیا این درسته؟یا مطلبی که خودندم اشتباه بوده؟یا برداشت من اشنباهه؟

شهاب ایزدی
شهاب ایزدی
1 سال گذشته

پشت بیت کوین به احتمال بسیار زیاد CIA هست …چون با این حادثه دیدند که ممکنه بازم در آینده چنین بحرانی به وجود بیاد و این ارز های فیات هیچ ارزشی ندارند بخاطر همین دقیقا بعد از بحران اقتصادی ۲۰۰۸ با نام ( ساتوشی ناکاماتو ) تحول گسترده ای رو در نظام پولی دنیا به ارمغان آوردند …اونا میدونن در آینده دلار ارزش اش کم تر و کمتر میشه و احتمالش هست که دیگه نتونه به عنوان ارز بین المللی شناخته بشه ولی بیت کوین به قول جک دورسی ( مدیر عامل توییتر ) این اتفاق خواهد افتاد:)