Image default
آموزش

چگونه می‌توان از شبکه لایتنینگ بیت کوین برای پیام خصوصی استفاده کرد؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین می ‌تواند کاربردی فراتر از پرداخت های سریعتر و مقیاس پذیرتر داشته باشد. هفته گذشته، جوست جگر (Joost Jager) یکی از توسعه دهندگان لایتنینگ لبز (Lightning Labs) گواه اثبات مفهوم جدید و آزمایشی به ناموات‌ ست (Whatsat) ارائه داد که نسخه ای از لایتنینگ می‌باشد که می تواند برای ارسال پیام های خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.

وات‌ ست همانند بیت کوین در برابر سانسور مقاوم است. اما برخلاف برنامه های رمزنگاری شده که پیام ها را به صورت یک متن ناخوانا و نامرتب تبدیل می‌ کنند تا پیام ها را از دیدها مخفی نگه دارند، هیچ نهاد متمرکزی برای متوقف کردن کاربران در خصوص استفاده از شبکه در وات‌ست وجود ندارد. جگر عنوان کرد:

لایتنینگ یک شبکه همتا به همتا است که در آن، هرکسی می ‌تواند شرکت کند. در لایتنینگ هیچ نهاد مرکزی برای تصمیم گیری در خصوص نحوه ارتباط برقرار کردن کاربران وجود ندارد.

پیام‌ رسانی خصوصی یک موضوع داغ در عصر دیجیتال است، زیرا عوامل مخرب به راحتی می ‌توانند در پیام های رمزنگاری نشده مداخله کنند. برنامه هایی نظیر سیگنال (Signal) و وایر (Wire) به کاربران، حریم خصوصی بیشتری ارائه می ‌دهند اما همچنان فاصله زیادی با پیام‌رسانی خصوصی وجود دارد. جگر در این خصوص عنوان کرد:

می‌ خواهم پیام‌ رسانی خصوصی را با صحبت کردن رودررو و به صورت خصوصی با فرد دیگر مقایسه کنم. ما می‌ توانیم این کار را بدون درخواست اجازه انجام دهیم. داشتن آزادی به حدی طبیعی است که حتی نمی توان فهمید که چقدر اهمیت دارد. با افزایش دیجیتالی شدن زندگی انسان ها، فکر می کنم گسترش این آزادی در حوزه دیجیتال منطقی است. “

وات‌ ست یک پروژه برای جگر (Jager) می ‌باشد. این برنامه در مراحل اولیه خود قرار دارد و هنوز از بیت کوین واقعی استفاده نمی ‌کند.

سیستم پیام رسانی تصادفی

جگر (Jager) عنوان کرد که همیشه می توان داده های بیشتری را به پرداخت های لایتنینگ اضافه کرد. اما تغییر اخیر در مشخصات فنی لایتنینگ، نحوه عملکرد این سیستم پیام ‌رسان داخلی را استاندارد کرده است، بنابراین نرم افزار شبکه لایتنینگ هم چنان با برنامه های مختلف سازگار می ‌باشد.
جگر گفت فناوری های دیگری نیز وجود دارند که می ‌توان از آنها برای پیام‌ رسانی غیرمتمرکز استفاده کرد، اما او معتقد است که مزایایی در خصوص توسعه برنامه در لایتنینگ وجود دارد که سایر برنامه ها ندارند. وی گفت:

لایتنینگ تنها راه برای غیرمتمرکزسازی پیام‌ رسانی نمی‌ باشد، اما استفاده از لایتنینگ مزایایی دارد که یک شبکه پرداخت از آن بهره مند است. اجرای هر نوع سرویس متمرکز یا غیرمتمرکز هزینه هایی در بردارد و با وجود لایتنینگ، پرداخت این هزینه ها به ازای هر پیام امکان پذیر است.

دستیابی به “اثر شبکه” برای پلتفرم های چت و گفتگو و شبکه های اجتماعی دشوار است. پلتفرم های مختلف از طریق اثر شبکه به صورت تصاعدی مفیدتر و کاربردی تر می‌شوند زیرا افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند. اما ترکیب پرداخت و پیا م‌رسانی می‌تواند به لایتنینگ کمک کند.

جگر گفت: سوال این است که در چند شبکه همتا به همتا می‌ خواهید شرکت کنید. در این پلتفرم دو کاربرد مهم که از آن استفاده می ‌کنید یعنی پرداخت و چت و گفتگو کردن از یک شبکه واحد امکان پذیر است.

سیورس پرووست (Sjors Provoost)، یکی از توسعه دهندگان بیت کوین کور در توییتر این بحث را مطرح کرد که جذب کاربران برای پیوستن به چنین پروژه ای می‌تواند چالش برانگیز باشد. وی بیان کرد که بعضی از افراد “پل” هایی برای برنامه های محبوب موجود نظیر واتس اپ و سیگنال ایجاد می ‌کنند تا کاربران مجبور نباشند که برنامه کاملا جدیدی برای شرکت در چت لایتنینگ دانلود کنند.

ارسال پیام در لایتنینگ در حال حاضر رایگان است. وات‌ست بر این واقعیت متکی است که پرداخت های ناموفق، هیچ هزینه ای ندارند. پرداخت به دست دریافت کننده می ‌رسد، گیرنده، پیام را استخراج می کند و پرداخت را لغو می‌کنند. اما هنوز مشخص نیست که کارمزدهای لایتنینگ با گذشت زمان چگونه تکامل خواهد یافت. وی گفت:

شبکه هنوز بالغ نشده است و هنوز باید بررسی کرد که کارمزدهای واقعی چقدر می ‌باشد. در حال حاضر تخمین زدن درمورد اینکه هزینه های واقعی اجرای نود در آینده چقدر خواهد بود، دشوار است.

طبق اطلاعات عمومی درباره این شبکه، در حال حاضر پرداخت های لایتنینگ مبلغی معادل ۰٫۰۰۰۱ ساتوشی می ‌باشد. در حال حاضر ارزش یک ساتوشی (یا صد میلیون ام بیت کوین) کمتر از یک سنت می ‌باشد. جگر عنوان کرد:

مطمئناً افرادی وجود دارند که حاضر به پرداخت هزینه برای آن هستند ، اما تا چه حد می ‌خواهد هزینه کند؟ فرض کنید که یک کاربر معمولی روزانه ۳۰ پیام ارسال می ‌کند. این به معنای تقریبا یک ساتوشی به ازای هر پیام با نرخ تبادل فعلی بیت کوین می ‌باشد که حدود یک دلار در سال است.

جگر گفت: اگر شبکه لایتنینگ به سیستم بالغی تبدیل شود که بتواند پرداخت های یک ساتوشی را مدیریت کند، به نظرم آینده پیام‌رسانی خصوصی بدون نیاز به مجوز قابل دستیابی است.

نوشته های مرتبط

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 موضوعات نظر
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
موضوعات داغ
4 نویسندگان دیدگاه
پیاممطلبیحسینمعین آخرین نویسنده های نظرات
  عضویت  
جدیدترین قدیمی تیرین بیشترین رای
اطلاع از
پیام
Guest
پیام

خانه از پای بست ویران است…

مطلبی
Guest
مطلبی

سایت شما مثلا پیشرو در زمینه ی ارز دیجیتال در ایران هس ، الان چند روزه که ماینرها بخاطر اینترنت نمیتونن ماین کنن، اما شما انگار نه انگار .. نه پستی نه اشاره ای نه مطلبی نه راهکاری..اینهمه محتاطانه عمل کردن چیو نشون میده؟؟

حسین
Guest
حسین

سلام ایا ما پاسپورت ایرانی دادیم سرمایه ما بلاک میشه؟؟؟

معین
Guest
معین

دوستم بهم گفت بیا بیت بخریم نزیک ۲۰دلار بود
خودش ۴۷۰تا بیت خرید من یک بیت.
حالا اون میلیاردر شد از ایران رفت منم ضرر نکردم اما خریت کردم اما الان دیگه فقط دارم بیت میخرم دیگه دوست ندارم دوباره خریت کنم .
پیشنهاد میکنم نخرید براتون خوب نیستش کارگری کنید بهتره.