Image default
آموزش بلاکچین بیت کوین دانستنی ها سرمایه گذاری

ویژگی هایی که شما را از موفقیت در بازار بیت کوین دور می‌کند

شاید از لحظه ای که اقدام به شناخت ارزهای دیجیتال و وارد شدن به دنیای آنها نموده اید، با صدها مقاله در خصوص مزایا و اهمیت ارزهای دیجیتال مواجه شده باشید. اما در این میان بیت کوین از همه برجسته تر شده باشد. بنابراین ویژگی های خوب و مثبتی که در این مقالات و مطالب ذکر شده است، بسیار برای شما وسوسه انگیز باشد. تا جایی که بسیاری از کاربران تشویق به وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این خصوص می شوند. اما در اینجا یک سوال مهم و تفکر برانگیز مطرح است و آن این است که آیا این نوع سرمایه گذاری برای همه افراد جامعه با ویژگی های متفاوت و خصوصیت های اخلاقی مانند آرامش یا تند خوی بودن مناسب و درست است؟ و آیا همه می توانند از این نوع سرمایه گذاری سود کسب کرده و از این کار لذت ببرند؟

یکی از برجسته ترین و محبوب ترین ارزهای دیجیتال جهان در حال حاضر بیت کوین است که توانست در کمتر از ده سال به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند. خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو این ارز دیجیتالی را به وجود آورد، که البته این شخص تا کنون شناخته نشده باقی مانده است. از روزی که در سال ۲۰۰۹ بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی به وجود آمد، تا امروز مسیر طولانی را طی کرده است. این پروژه روزی که آغاز شد، تنها به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا معرفی شده بود. اما امروز بسیار از آن هدف فراتر رفته است، به طوری که کاربردهای زیادی را در عرصه ها مختلف می تواند داشته باشد.

به دلیل جایگاه قابل قبولی که بیت کوین به دست آورده است، می توان به طور رسمی آن را یک پدیده موفق عنوان کرد. هر چند هنوز بیت کوین جای کار دارد و باید برای بازکردن جایگاه خود بین همه مردم پیشرفت های بیشتر نماید. با وجود اینکه این رمز ارز توانسته به سرعت پیشرفت نماید، بسیاری از افراد تردیدهایی جهت سرمایه گذاری و مبادله با آن را دارند. واقعیت این است که بیت کوین می تواند در آینده جای پول های نقد را در بسیاری از معاملات و حتی پرداخت هزینه ها بگیرد.  ارزش بیت کوین در حال بالاتر رفتن است و همین باعث می شود، علاقمندان آن و فعالیت و معامله در بازار ارزهای دیجیتال هر روز بیشتر شود. با داغ تر شدن روز افزون بازار استخراج و معامله ارزهای دیجیتال آنها در تلاش هستند که در این عرصه سرمایه گذاری نمایند.

رمز ارز بیت کوین که دریچه ای را به جهانی جدید باز کرد کمک کرد تا کاربران بتوانند، از طریق آن و بدون هیچ واسطه و مانعی بین مرزها و با حفظ هویتشان دارایی های خود را مبادله کنند. یکی از ویژگی های بیت کوین این است که هیچ دولت و یا موسسه ای مالک آن نیست و نمی تواند آن را کنترل نماید، بیت کوین مانند ایمیل تنها توسط کاربران آن کنترل می شود. همانگونه که از اسم ارزهای دیجیتال بر می آید، در واقع آنها به هر ارزشی که در بستر دیجیتال ایجاد می شود، اشاره دارند. مفهوم ارزهای دیجیتال در برابر اوراق بانکی و یا سکه های طلا مطرح شده است.

یکی از دلایلی که امروزه همه با روی باز فناوری بلاک چین  و بیت کوین را می پذیرند، این است که این فناوری به عنوان یک فناوری ماندگار شناخته شده است. همگان پذیرفته اند که نمی توان این تکنولوژی را به کناری نهاد پس بهتر آن است که ضمن پذیرش آن، پیوند خود را با آن بگسترانند و بهره لازم را از بلاک چین ببرند. در این راستا برخی صنایع مانند پلتفرم های مربوط به انتشار محتوای ویدیویی جدید به دنبال تحقیقاتی در خصوص فناوری بلاک چین هستند.

حرکت جهان به سوی بازارهای مالی جدید

شاید هنوز پس از ده سال که از تولد بیت کوین می گذرد، به مرحله ای نرسیده باشیم که اقتصاد جهان به کل غیر متمرکز شده باشد و یا بحران های مالی به طور کلی حل شده باشد. اما این راه باز شده و جهان اقتصادی در این مسیر قرار گرفته است. امروز به جایی رسیده ایم که استفاده از ارزهای دیجیتال را می توان به دلایل ویژگی هایی که دارند به جای ارزهای رایج مورد استفاده قرار دهیم و مطمئن باشیم که تورمی با آنها در راه نخواهد بود. زیرا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و غیره دارای ماهیتی غیر متمرکز می باشند. بنابراین ارزش این ارزهای دیجیتال را دولت ها و یا سازمان های مالی جهانی تعیین نخواهند کرد.

اینکه ارزهای دیجیتال بر بستر بلاک چین هستند، خود دلیل دیگری بر اهمیت این ارز دیجیتالی است، زیرا بلاک چین صدور کوین های جدید را بر اساس برنامه زمان بندی شده و دقیقی اجرا می کند و هر کوین که وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شود، منحصر به فرد بوده و غیر قابل جعل می باشد. این حقیقت که بیت کوین هنوز مانند اینترنت یا گوشی های هوشمند به طور کامل بخشی از زندگی ما نشده است، چون در شروع راه هستیم و برنامه های بسیاری برای پیشرفت در پیش روی بیت کوین قرار دارد. با تمام این ویژگی ها آیا این ارز برای همه مفید بوده و می توانند از آن بهره کافی را ببرند؟ به نظر می رسد پاسخ این سوال منفی باشد.

به هر حال هر نوع فعالیتی در بازار های مالی نیازمند آگاهی و کسب اطلاعات کافی در این زمینه است. در غیر این صورت بهتر است آن را فراموش کنید. تا جایی این مسأله اهمیت دارد که می توان به جرأت گفت دنیای ارزهای دیجیتال و بیت کوین حتی می تواند به برخی افراد آسیب های جدی را وارد نماید و برای آنها حتی خطراتی داشته باشد. بنابراین بهتر است با اشتباهاتی که ممکن است در این خصوص انجام دهید آشنا شده تا خود راهی برای جلوگیری از این امر و خطرات آن باشد. اما به خود نگرانی راه ندهید چون دو ویژگی هستند که اگر آنها را دارید می توانید در دنیای ارزهای دیجیتال موفق تر عمل کنید.

یکی از این ویژگی ها داشتن صبر و حوصله و آرامش است. بنابراین می توان گفت اگر فردی عجول و نتیجه گرا هستید که فکر می کنند یک شبه می توانند سودهای کلانی را به دست بیاورند، و همچنین پولدار شدن در مدت بسیار کوتاهی را در سر می پرورانند بهتر است از بیت کوین فاصله بگیرند.  از آنجایی که بیت کوین و در کل ارزهای دیجیتال یک دستاورد جالب و تکنولوژی جدید در بستر بلاک چین هستند که در پشت آن سالها تلاش و تجربه و تحقیق و سرمایه گذاری نهفته است، مناسب انسان هایی با هوشمندی بالا و دور از احساسات منفی و غیر عجول است. و افرادی که عجول بوده و آرمانگرا هستند، نمی توانند موفقیت های چشم گیری به دست بیاورند.

بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین
بازار ارز دیجیتال بیت کوین

برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال لازم است کاربران حضوری مستمر همراه با کسب دانش و تجربه داشته باشند و رویای یک شبه میلیاردر شدن در این بازار جایی ندارد. همچنین افرادی که بر روی احساسات و رفتار خود کنترل کمی دارند در این بازار دچار ضررهای جبران ناپذیری خواهند شد. زیرا سرمایه گذاری و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال دارای قواعد خاص خود است و البته مانند سایر بازار های وسوسه انگیز می باشد. شاید افرادی باشند که بر روی احساسات خود کنترل مناسبی نداشته باشند و بر اثر عصبانیت از ضرر و یا حتی سود کم در طول روز مدام اقدام به ترید و معامله نمایند و پشت سر هم ضررهایی نصیب آنها شود.

کسانیکه وارد این دنیای پر رمز و راز و پر از موفقیت شده اند، همواره باید بر روی افکار خود متمرکز شوند تا بتوانند به زیباترین و بیشترین سود و درآمد نایل شوند. موفقیت در دنیای ارزهای دیجیتال حق طبیعی شماست و کسی در جهان قدرت آن را ندارد که جلوی شما را برای رسیدن به آن بگیرد، مگر خودتان جلویش را بگیرید. و با عدم تمرکز بر روی احساسات بد و عصبانیت و رویایی فکر کردن درباره سود آن را خراب کنید. می توان به جرأت گفت ترید یا تجارت ارزهای دیجیتال داد و ستد آنها، دارای جنبه های مختلفی است. یکی از این جنبه ها که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است جنبه روانشناختی آن است. زیرا احساسات و باورهای افراد بسیار پر قدرت هستند و همین پیروی از قوانین حاکم بر ترید را پیچیده می کند.

صبر و حوصله؛ پایه اصلی موفقیت در بازار بیت کوین

یکی از پایه های اصلی موفقیت در معاملات و بازار ارزهای دیجیتال صبر و حوصله است. برخی گمان دارند بی قاعدگی حاکم بر این بازار حکومت دارد. در حالیکه این صبر و حوصله کاربران و تریدرها و لذت و شعفی که از معاملات می برند آنها را در این عرصه به موفقیت های چشمگیری می رساند. اما اگر کاربرانی نتوانند احساسات خود را کنترل کرده و با ناامیدی این راه را ادامه دهند قطعا بر خلاف جهت سود در حال حرکت خواهند بود. شما باید بدانید دنیای کاری شما نشأت گرفته از درون شماست. پس به جای تقلا زدن برای کنترل افراد و معاملات و اتفاقات بد بیرونی، درون و احساسات بدتان را کنترل کنید. زیرا کامپیوتر ذهن شما بر اساس داده ها و نرم افزارهایی که وارد آن کرده اید عمل می کند.

کسانی که واقعا به این بازار علاقمند هستند، هر روز به دنبال این خواهند بود که اطلاعات و دانش خود را در خصوص این بازار بالا ببرند یعنی به دنبال یادگیری مستمر می روند. آنها به دنیای تکنولوژی عشق می ورزند و پس از کسب دانش لازم وارد این بازار می شوند. آنها به این درک رسیده اند که این بازار نو و جدید است بنابراین هر روز در حال تحول می باشد پس باید قواعد جدید بازار را به خوبی بیاموزند. تا ریسک معاملاتان را پایین بیاورند. اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که با یادگیری مقدمات کار دیگر تا سال ها به دنبال آموزش و یادگیری جدید نمی روید بهتر است وارد این بازار نشوید.

در بازار ارزهای دیجیتال مفهومی به نام حد ضرر وجود دارد که باید به آن در هر شرایطی وفادار بمانید. حد ضرر (Stop Loss) به عنوان یک مفهوم کلیدی و اصلی در بازار های مالی همان حداکثر مقدار ضرر مجاز در یک معامله است. حد ضرر نقطه ای است که تحلیل کاربر نقض شده و جواب عکس از معاملاتش می گیرد. کاربران ارزهای دیجیتال باید همیشه این آمادگی را داشته باشند که تصمیم درست را اتخاذ نمایند برای این امر بعد از انتخاب موقعیت و پوزیشن درست و مناسب ورود و خرید یا فروش یک مقدار مشخص دارایی، قدم بعدی انتخاب حد زیان است. مخصوصا در جایی که بازار بر خلاف پیش بینی و حلیل شما حرکت می کند. کاربر باید استراتژی معاملاتی درست را انتخاب کند و بداند حد ضرر برایش کجا است.

اگر به عنوان یک معامله گر وارد این بازار می شوید و حد ضرر را نمی شناسید، موفق نخواهید بود. زیرا شناخت حد ضرر زمانه بسیار حساس و مهم است. کاربران می توانند با کمک کارشناسان آن را پیدا کرده و حتی از سایت های خرید و فروش آن را به دست بیاورند. برخی افراد مبتدی  با افت ارزش و قیمت سهامشان منتظر افزایش آن می مانند تا حداقل ارزش آنها به نقطه خرید بازگردد، اما نمی دانند که سرمایه هایشان به خواب رفته و شاید تا ماه ها به آن نقطه نرسد، بنابراین سودهای دیگر بازار را نیز از دست می دهند. بنابرانی سیستم مالی در هر بازار و حتی بازار ارزهای دیجیتال که حد ضرر را ندارد ممکن است روزی تمام سرمایه داران را نابود و سرمایه هایشان را از بین ببرد.

برخی کاربران حد فاصله ریسک و ضررهای اساسی را نمی دانند. هر چند این کلمه بار معنایی بالایی دارد و زیباست اما تشخیص دادن مرز بین ریسک و حماقت کمی مشکل است. بنابراین بهتریم کار این است که سرمایه هایتان را عقلانی هزینه کنید. سرمایه گذاری ها بهتر است به گونه ای باشد که در صورت ضرر و از دست رفتن آن زندگی کاربران با اختلال شدید و مشکلات عدیده مواجه نشود و شما را فقیر ننماید. همچنین احتیاط و ترس بیش از حد نیز شما را از فرصت های درحشان و جالب دور خواهد کرد. که نتیجه ای جز پشیمانی دربر نخواهد داشت.

کسب سود در مدت زمان کمتر و امکان رشد سریع تر

از آنجایی که بازار بیت کوین یک بازار نوپا و جدید در دنیای ارزهای دیجیتال است که به کاربران این امکان را خواهد داد که به سود در مدت زمان کمتری نایل شوند. امکان رشد و موفقیت خوبی را برای آنها فراهم خواهد کرد. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین یک بازار کاملا آزادی می باشد که میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده است و اثرات مستقیمی بر روی قیمت ها دارد. در این بازار سیاست تأثیر فاحشی بر روی آن ندارد و برخلاف بازار های دیگر است. که احساسات و باورهای شما می تواند ر روی موفقیت و شکست هایتان تأثیرات مستقیمی داشته باشد.

در این بازار افراد به دلیل حالات روحی، روانی و باورهایی که در خود پرورش می دهند، ترید های موفق و یا ناموفق و همچنین انتخاب های درست و غلط خواهند داشت. بنابراین نمی توان نقش ترس، اظطراب، عصبانیت و احساسات را در معاملات نادیده گرفت و آن را کمرنگ و بی اهمیت انگاشت. در نهایت می توان گفت یک کاربر موفق با شناخت ترس های خود می تواند تصمیمات درست تری را در معاملاتش بگیرد. نتیجه این امر برایش این خواهد بود که نتایج قابل قبول و موفقیت های بزرگ تری را خواهد داشت. در دنیای ارزهای دیجیتال به دنبال یک جادو نباشید و اینکه یک شبه موفقیت  و ثروت فراوانی را به دست بیاورید. البته که شما می توانید موفقیت را در مدت کوتاه تری کسب کنید. اگر برای موفق شدن در معاملات ارزهای دیجیتال به دنبال یک راه حل جادویی هستید. آن راه حل باورهای خوب و تکیه بر نکات مثبت و کنترل احساساتتان است.

اگر به عنوان یک کاربر ارزهای دیجیتال اعتماد به نفس پایینی دارید و به خود ایمان ندارید، بی شک این در شما ایجاد ترس و واهمه کرده و شما را از هدف هایتان دور و دورتر می سازد. شما باید با شجاعت و غلبه بر نگرانی هایتان وارد این میدان شوید و باور داشته باشید موفقیت و ثروت از آن شماست. در دنیای ارزهای دیجیتال پول فراوان است و به همه کسانی که با قدرت و شجاعت به کارشان ادامه می دهند به اندازه کافی این ثروت تمام نشدنی خواهد رسید. ترس از شکست و از دست دادن سرمایه قدرت برهم زدن آرامش روانی کاربران را دارد و می تواند شکست های قبل را در نظر کاربر بزرگ تر کرده و تمرکز وی را به جای موفقیت های قبل بر شکست هایی متمرکز کند که آثار مخربی بر ترید وی خواهد داشت.

یک کاربر در بیش تر از ۵۰ درصد از معاملات موفقیت هایی به دست می آورد و در حدود ۴۰ درصد ممکن است، دچار شکست و اشتباهاتی گردد. اگر این کاربران اجازه غلبه نگرانی و ترس از شکست را بدهند، احتمال اینکه آن ۵۰ یا ۶۰ درصد موفقیت را هم به خطر بیندازند بسیار بالا می رود. چون این ترس و نگرانی آنها را از اهدافشان دورتر می کند. زیرا وی سعی در عوض کردن پوزیشن خود شده و ناگهان خود را در چاهی دور از پوزیشن نرمال قبلی می بیند. بنابراین از انجام معاملات قوی تر نیز اجتناب کرده و اشتباه پشت اشتباه دامنگیرش می شود. البته کلا بی خیال بودن نیز ممکن است رویکرد کاملا صحیحی نباشد. پس از آموزش مداوم و درس گرفتن از تجربیات غافل نشوید زیرا می توانند دو روش خوب برای بهبود قدرت ذهن، ثبات و بهبود نتایج باشند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از