Image default
آموزش استخراج استخراج استخرهای استخراج بیت کوین

نرخ هش بیت کوین چیست؟

اگر می‌خواهید وارد عرصه ماینینگ شوید، دانستن مفهوم نرخ هش و اهمیت آن بسیار ضروری است. هم چنین باید از اثرات آن بر ظرفیت استخراج کوین ها آگاه باشید.

نرخ هش یا قدرت هش

به زبان ساده نرخ هش یا قدرت هش معیاری است که توسط آن می توان عملکرد یک دستگاه ماینر را اندازه گیری کرد. به بیان دیگر به میزان سرعتی که یک ماینر، موفق به حل مسئله پیچیده ریاضی می شود و در آن بلاک های داده را استخراج می کند، نرخ هش، نرخ هش یا هش پاور می گویند. بیت کوین مهم ترین ارز دیجیتال است و لازم است بدانیم که نرخ هش بیت کوین چیست؟ و ارتباط آن با استخراج بیت کوین چگونه است؟

نرخ هش بیت کوین چیست؟

احتمالا بارها شنیده اید که نرخ هش بیت کوین افزایش و یا کاهش یافته است. در شبکه بیت کوین، مفهوم نرخ هش یا قدرت هش از اهمیت زیادی برخوردار است، به دلیل اینکه نشان می دهد برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی چه مقدار انرژی باید مصرف شود تا بلاک ‌ها بتوانند در مدت‌ زمان ده دقیقه ‌ای، ایجاد شوند. در حقیقت برای استخراج موفقیت آمیز بیت کوین، ماینرها باید معادلات ریاضی پیچیده ای را حل کنند، این مسائل پیچیده قابل حدس زدن نیستند و برای یافتن جواب آن ها به محاسبات پیچیده ای نیاز است. با این حال استفاده از مجموعه ای از فرمول ها نمی تواند آن ها را به جواب برساند. از سوی دیگر ماینرها در ازای حل کردن این مسائل ریاضی پاداش دریافت می کنند. در حقیقت نرخ هش، خروجی تابع هش می‌ باشد و در بیت کوین، نرخ هش، سرعت اتمام عملیات محاسباتی در کد بیت کوین است.

پاداش استخراج و سختی

استخراج بیت کوین
بیت کوین

هر چه سختی شبکه خرید بیت کوین بیشتر شود، برای استخراج بلاک ها، نرخ هش بیشتری مورد نیاز است. در نتیجه با بالا رفتن نرخ هش، ماینرها پاداش بیشتری دریافت می کنند. در این فرآیند هرچه تعداد ماینرها افزایش یابد، سختی شبکه بالاتر رفته و قدرت هش مورد نیاز برای استخراج هر بلاک نیز بیشتر خواهد شد. بدین معنی که تعداد حدس های ماینرها برای دست یابی به پاسخ صحیح مسائل ریاضی بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، دستگاه های ماینر از فرایند آزمون و خطا برای پیدا کردن هش معتبر استفاده می کنند. تعداد آزمون و خطایی که یک ماینر می تواند در هر ثانیه انجام دهد، بیانگر قدرت هش آن ماینر است. در نتیجه قدرت هش، همان قدرت محاسباتی شبکه به حساب می آید. در حال حاضر اغلب دستگاه های ماینینگ دارای قدرت محاسباتی در حدود ۱۴TH/s هستند، بدین معنی که هر دستگاه قادر است حداقل ۱۴ تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد. این قدرت هشی که یک ماینر در مقایسه با قدرت محاسباتی کل شبکه در اختیار دارد، میزان شانس ماینر را در بدست آوردن بلاک ها نشان می دهد که معمولا هر ده دقیقه یک بار اتفاق می افتد.

اندازه گیری نرخ هش بیت کوین چیست؟

نرخ هش بر اساس هش بر ثانیه (h/s) محاسبه می‌شود. بسته به تعداد هش‌ها واحدهای دیگری چون مگا، گیگا و ترا نیز وجود دارد. از کیلوهش (KH/s) برای ۱۰۰۰ هش، مگاهش (MH/s) برای ۱۰۰۰ کیلوهش، تراهش (TH/s) برای ۱۰۰۰ مگاهش و پتاهش (PH/s) برای ۱۰۰۰ تراهش استفاده می‌شود. دستگاه ‌های مختلفی که برای استخراج رمز ارزهای مختلف به کار می‌روند، هش ‌های متفاوتی دارند. برای نمونه، نرخ هش دستگاهی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود با دستگاهی که برای اتریوم استفاده می‌شود، متفاوت است. این موضوع به وسیله‌ الگوریتم‌ های مختلفی تعریف می ‌شود که توسط ارزهای رمزنگاری شده‌ گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون میزان مصرف حافظه و توان پردازشی در رمز ارزهای مختلف یکسان نیست.

تاثیر هزینه‌ برق استخراج بیت کوین بر سود آوری
هزینه استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

در حال حاضر، یک دستگاه استخراج بیت کوین مثل ASIC توان هشی معادل ۱۲ تراهش بر ثانیه دارد. این دستگاه با احتساب دشواری امروز بیت کوین، سالانه می‌تواند ۰.۳۱۸ بیت کوین تولید کند. اما در محاسبه‌ سود آوری باید هزینه‌ برق تجهیزات استخراج را نیز حساب کنید. به این نکته کارآمدی ماینر می‌ گویند. افزایش دشواری استخراج رمز ارزها باعث افزایش هزینه‌ برق می‌ شود.

تابع هش در بیت کوین

در روند استخراج، برای اضافه کردن هر تراکنش به بلاک چین، از توابع هش که بخشی از “الگوریتم هش کردن بلاک” است استفاده می شود. ورودی ها برای این توابع تراکنش های جدیدِ هنوز تایید نشده به همراه ورودی های دیگری مثل زمان انجام تراکنش و ارجاعی به بلاک های قبلی می باشد. استخراخ کنندگان برای تایید هر بلوک تراکنش باید تمام ورودی ها را با ورودی های دلخواه ادغام کرده، به طوری که هش بدست آمده، با تعداد تعریف شده ای صفر آغاز شود. به این عمل اثبات کار می گویند. در حال حاضر هش تولید شده باید با ۱۸ صفر آغاز شود که این امر محاسبات سنگینی را می طلبد. چرا که هر ورودی دارای هش منحصر به فردی است که با هر تغییر کوچک در ورودی، هش خروجی هم تغییر می کند. سیستم بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256) Secure Hash Algorithm 256-bit) استفاده می کند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه