Image default
آموزش بلاکچین بلاکچین دانستنی ها

اهمیت فناوری بلاک چین در دهکده جهانی قرن ۲۱

امروزه دیگر انگیزه های اقتصادی مانند قرن گذشته و حتی ده سال قبل نیست. دنیای فناوری امروز در یک دو راهی قرار گرفته و می تواند برای مردم جهان این امکان رافراهم کند، تا قدرت را در دست خود داشته باشند و همین امر انگیزه ها را تغییر خواهد داد. در این میان فناوری بلاک چین می تواند نقش جالب توجه و مفیدی داشته باشد. زیرا بلاک چین توانسته به فضای مجازی کاربردهای بیشتری ببخشد، می توان گفت این فناوری نوع جدیدی از فضای مجازی و شبکه اینترنت است. زیرا اطلاعات در آن مانند بلوک، طبقه بندی شده ای می باشد و این ویژگی خاص بلاک چین است. همچنین در آن اطلاعات برای کسی قابل دسترسی نیست و این امر برعکس شبکه اینترنت می باشد، که همه اطلاعات در سرور اصلی به صورت متمرکز ذخیره شده است.

زمانی یک نظریه پرداز به نام مارشال مک لوهان اصطلاحی را وارد ادبیات جهانی مردم کرد که امروز بسیار شفاف تر از گذشته شاهد آن هستیم. اصطلاح دهکده جهانی بیان کننده تولیدات بسیار زیاد در حوزه رسانه، تصاویر و محتویات است. دهکده جهانی امروز بیان کننده این حقیقت است که کشورهای جهان در یک ساختار به نام وب و غول رسانه ای آن گرد یکدیگر جمع شده اند. دیگر نمی توان جلوی این پدیده را گرفت و جهانی شدن یک امر اجتناب ناپذیر شده است. همه ما امروز در دنیایی زندگی می کنیم که به سرعت به مسیر خود در حال ادامه دادن است. اقتصاد و تجارت در حال یاتن شکل هایی جدید تر هستند، همانگونه که در این میان الگوهای ارتباطی نیز در حال پیشرفت روز افزون می باشند.

امروز دیگر مانند گذشته ارتباط مردم در حد شهرهای کشورشان نیست و هر لحظه هر شخصی از هر جای دنیا می تواند با کمک اینترنت از مرزهای ملی کشورش فراتر رفته و حتی به معامله با ارزهای مجازی و کسب درآمد برای خود بپردازد. دیگر اینترنت به همه جای جهان رسوخ کرده و کاربران آن هر روز در حال زیادتر شدن هستند. انتشار پر سرعت ماهواره، فنوری های دیجیتال امکان برقراری ارتباط میان همه بخش های جهان را فراهم کرده است. دهکده جهانی به تولید کنندگان کالا و رسانه کمک کرده تا تولیداتشان را در همه جای جهان به فروش برسانند. همچنین مصرف کنندگان نیز گزینه های متنوع زیادی در پیش روی خود برای انتخاب و بهره مندی دارند.جهان امروز به جهانی متصل و غیر متمرکز تبدیل است.

در قرن حاضر اینترنت و ماهواره توانسته فرهنگ های مختلف را از دورترین نقاط جهان پیوند داده و ایده های نو را به گوش جهانیان برساند. این شبکه ارتباطی که بر روی اقتصاد نیز تأثیرات عمیقی داشته است. نتیجه شبکه های اجتماعی و اقتصادی گذشته است. همانگونه که از مسیر تجارت اقیانوس هند دانش هایی به جهان اسلام وارد شد و پایه ریاضی را تشکیل داده و آن را مستحکم نمود. بنابراین از گدشته های دور تا امروز ارتباطات به هر شکلی توانسته موتور محرک پیشرفت بشر در زمینه های بی شماری شود.تا جایی که امروز پدیده های جدیدی مانند ارزهای دیجیتال به سرعت در بین مردم در حال گسترش و رواج است و توانسته شیوه های نوینی را وارد اقتصاد سنتی جهان نماید.

عدم توانایی دولت ها برای کنترل ارزهای دیجیتال

امروز وجود ارزهای دیجیتالی برای اکثر دولت ها مشکلاتی خواهد داشت. چرا که به عنوان شکل جدید و نوینی از پول آنگونه که می خواهند نمی توانند بر روی آن کنترل های خود را ایفا نمایند. آنها مجبور به ورود به میدان رقابتی تنگا تنگ با غول های عظیم فناوری هستند. همه پول ها و ارزهای موجود در کشورها همیشه تحت کنترل دولت ها بوده است و ناگهان با چیزی مواجه می شوند که هیچ گونه کنترلی بر روی آن ندارند. پس چگونه می توانند آن را بپذیرند و ضمن پذیرش قانونمندش کنند. آنها نمی توانند این کار را انجام دهند چرا که مرزی برای کنترل آن وجود ندارد.

فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال دنیای جدیدی را به روی مردم گشوده اند و تعریف پول را تغییر داده اند. با کمک بلاک چین نقل و انتقالات دارایی ها بسیار سرعت بخشیده شده و کارها را ساده تر کرده است. تا جایی که در بلاک چین امکان ردیابی برای هیچ نهاد یا فردی امکان پذیر نمی باشد. اطلاعات که در بلاک چین مانند بلوک طبقه بندی شده هستند، گفته می شود بلاک چین باید ضد بلاک شود. به این معنی که یک بلاک چین برای همگن سازی نیروهایی که تمایل به ساخت بلوک های قدرت دارند، مقاومت می نماید.

بلاک چین ابزاری است که انسان را برای رسیدن به اهدافی بزرگ تر کمک خواهد کرد.زیرا توانسته در برابر سانسور کردن تغییراتی ایجاد نماید. این تغییر می تواند حرکت سریع تر به سوی اقتدار گرایی نیز باشد. زیرا دیگر دولت ها نخواهند توانست سرورهای همتا به همتای توزیع شده در بلاک چین را تحت کنترل صرف خود در بیاورند. چرا که بلاک چین در جهت توزیع قدرت و نه در جهت نابودی اقتصاد حرکت می کند. بلاک چین ظرفیت بالایی دارد که حتی می تواند بر روی فضای آموزشی چتر حمایتی خود را پهن کرده و در حوزه های مختلف دانشگاه ها مانند حوزه پژوهشی، کلاس های درس و غیره نقش آفرینی نماید.

بلاک چین به عنوان یک سیستم پیشرفته غیر متمرکز، کمک بزرگی به شرکت های فناوری کرده است. تا سرمایه های خود را بتوانند در سراسر جهان با کمترین هزینه و با سرعت بالا جابه جا نمایند. ضمن آنکه این انتظار مدت زمان بسیار کوتاهی خواهد بود. برای این کار آنها نیازی به بانک ها نخواهند داشت، بلاک چین به عنوان یک دفتر کل غیر متمرکز همه تراکنش هایی که در یک شبکه روی می دهد، را تأیید و ثبت می کند. با ورود یک تراکنش به بلاک چین ابتدا این تراکنش توسط شبکهتأیید شده، و پس از آن دیگر غیر قابل برگشت خواهد بود یعنی این امکان وجود ندارد که بتوان آن را تغییر داد.

توزیع قدرت سیاسی با کمک بلاک چین

بسیاری از بلوک های قدرت در شرکت های فناوری و چند ملیتی وجود دارد و دیگر تمام قدرت سیاسی توسط نهادهای دولتی اداره نمی شود. آنها در تأثیر گذاری در جوامع با دولت ها در رقابت هستند. زیرا به داده های کاربران در سرورهای مرکزی و تحلیل این داده ها دسترسی دارند. این شرکت های غول پیکر نسبت به قبل دارای سطح دانشی بیشتر از کاربران خود هستند. مثلا شرکت جست و جوی گوگل که توانسته داده های شخصی بیش از میلیاردها کاربر خود را داشته باشد و یا نت فیلیکس تماشاگران خود را دنبال کرده و با توجه به علایق و سلیقه های آنها به صورت کاملا اتوماتیک محتوا تولید می کند. حتی شرکت فیس بوک که کارشان به کنگره آمریکا کشیده شد تا در خصوص سو استفاده این شرکت از اعتماد مردم نسبت به خود پاسخگو باشد.

با بالا رفتن ارزش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین علاقمندان ورود به دنیای کریپتو نیز هر روز روبه افزایش نهاد. آنها در تلاش هستند در این عرصه سرمایه گذاری نمایند. و از روزیکه در سال ۲۰۰۹ بیت کوین توسط کامپیوترها استخراج شد، مشخص گردید که هر کامپیوتری با داشتن امکان اتصال به اینترنت می تواند بیت کوین استخراج نماید. زیرا بیت کوین حول محور فناوری کامپیوتر ها شکل گرفته بود و می توان گفت یک مفهوم جدید و به روز شده از ارز بود. هر کسی در هر جای دنیا با کمک اینترنت توانسته بود به بیت کوین دسترسی پیدا کند از کامپیوترهای خوابگاهی گرفته تا سیستم های قدیمی در استودیوهای جاره ای، با داغ تر شدن روز افزون بازار استخراج ارزهای دیجیتال کم کم مشکلاتی نیز در این عرصه رخ داد.

با افزایش میزان استخراج سختی شبکه بالا رفت و همین امر دلیلی بر افزایش ارزش و بهای بیت کوین شد. در این شرایط ماینرها دیگر نمی توانستند با کامپیوترهای ساده به استخراج بپردازند. بنابراین دستگاه های ماینر جدید وارد بازار شد. اما چیزی که بیت کوین را منحصر به فرد می کرد، قرار گرفتن آن در بستر بلاک چین بود. زیرا بلاک چین فناوری است که به عنوان یک نهاد مستقل بدون امکان دخالت دولت ها و کنترل توسط فرد یا نهادی خاص شناخته می شود. این فناوری ها بیش از گذشته قدرتمند شده اند اما در این میان غیر متمرکز بودنشان از بین رفته است. البته بیت کوین هنوز دارای نقشی مهم در آوردن بلاک چین بین مردم دارد و کاری را که این فناوری در فراهم کردن ارز برای مردم در شرایط تورهای سنگین فراهم کرده غیر قابل انکار است.

غیر متمرکز کردن این فناوری ها اقداماتی در جهت رشد اقتدار گرایی دولت ها در آینده خواهند بود. هر چند در کشورهایی که دارای آزادی هستند، ابزارهای غیر متمرکز به کاربران این امکان را می دهد که از سیستم هایی که به نظرشان عادلانه نیست، خود داری نمایند. شبکه غیر متمرکز ارزهای دیجیتالی برای ادامه حیات خود در سراسر جهان به افرادی نیازمندند که کار بانک ها را انجام داده و توسط سیستم های خاص کامپیوتری به نام ماینرها برای پردازش تراکنش ها و یا نقل و انتقالات آنها اقدام کنند.

بسیاری از افراد توانسته اند دارایی های خود را به کمک ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین از چشم همه پنهان نمایند. زیرا آنها به جای استفاده از پول های رایج از ارزهای دیجیتالی استفاده کرده اند. این امر از زمانی رونق بیشتری گرفت که قوانین خاصی تصویب شد که رازداری بانک ها را کاهش می داد. بسیاری از مردم علاقمند نیستند دولت ها و سازمان ها از میزان دارایی های مختلف آنها اطلاع داشته باشند. این مسایل باعث شده برخی از سرمایه داران اقدام به تبدیل ثروتشان به بیت کوین و دیگر ارزها کرده اند. با این کار می توانند میزان دقیق داراییشان را پنهان نمایند.

اینکه مردم می توانند دارایی هایشان را از طریق ارزهای دیجیتال پنهان کنند، نشان می دهد در واقع امروز بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال توانسته اند نقشی را که در دهه های قبل بانک های سوییسی ایفا می نمودند و ثروت و پول افراد بسیار متمول را از چشم همگان می پوشاندند، بازی کنند. همچنین بیت کوین به بسیاری از مردم جهان که هنوز به دلیل فقر به خدمات بانکی دسترسی ندارند، کمک خواهد کرد. زیرا بیت کوین می تواند در حوزه های اقتصادی به علت تخصصی بودنش سرویس ها و امکاناتی شبیه سرویس های بانک ها در اختیار مردم محروم از این سرویس ها قرار دهد.

از آنجایی که بیت کوین بر بستر بلاک چین قرار دارد و دارای قابلیت همتا به همتا به عنوان یکی از ظرفیت ها و  قابلیت های آن است. برای افراد این امکان را فراهم خواهد کرد که بدون اینکه به ضامنی برای انجام تراکنش نیاز داشته باشند، میان خودشان پول هایی را مبادله نمایند. این امر به عنوان یکی از بهترین و برجسته ترین مزیت های بیت کوین همچنین این امکان را برای همه فراهم می کند که کاربران با پنهان نگهداشتن هویت خود بتوانند تراکنش هایشان را انجام دهند. در این میان بلاک چین نیز مانند یک بایگانی عمل می کند که ضمن امن بودن و پراکنده بودن، جایگاه خوبی برای داده ها است. همه تراکنش هایی که از ابتدای راه اندازی بلاک چین انجام شده در آن وجود دارد، بلاک چین توانسته نیاز به واسطه را ار بین برده و از حریم خصوصی افراد محافظت کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از