Image default
آموزش بلاکچین بلاکچین دانستنی ها

بلاک چین در صنعت بانکداری چه نقشی دارد

با توجه به رشد ارزهای دیجیتالی در بستر بلاک چین در بین مردم به نظر می رسد، هر روز بیشتر زمینه رشد و پیشرفت آنها فراهم می شود. از آنجایی که ارزهای دیجیتال دارای کارکردهای متنوع و بی شماری هستند، همچنان در حال اثبات این قابلیت ها می باشند. یکی از بهترین ویژگی های شبکه های به اصطلاح بدون نیاز به مجوز، این می باشد که هر کس قادر است به هر نحو که دوست دارد، از آنها استفاده نماید. زیرا فضای ارزهای دیجیتال از زمان تولد و در طول این یک دهه، پیشرفت های بسیار زیادی داشته است و قطعا طی دهه دوم از عمر خود نیز به دستاوردهای بزرگ تری خواهد رسید. دستاوردهایی که امروز حتی نمی توانیم تصورش را هم بکنیم.

ارزهای دیجیتال را بر بستر بلاک چین و با کمک اینترنت و به صورت آنلاین می توان معامله کرد. معاملاتی که بر روی آنها انجام می شود از نوع معاملات همتا به همتا است. فناوری که ارزهای دیجیتال بر بستر آن قرار گرفته اند، یعنی بلاک چین بسیار حیرت آور است. این فناوری به کاربران کمک کرده تا در زمان و مکان محدود نباشند و واسطه ها را از معاملات خود حذف نمایند. عدم نیاز به وجود شخص ثالث برای انجام معاملات یکی از خصوصیت های منحصر به فرد ارزهای دیجیتال است. دلیل عدم نیاز به وجود شخص ثالث در این معاملات این است که همه کارها به صورت مستقیم بین فرد گیرنده و فرستنده و یا فروشنده و خریدار صورت می گیرد. همانگونه که تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال تصریح کرده اند هر روز بر تعداد علاقمندان و سرمایه گذاران این بازار افزوده می شود.

حفظ هویت دارندگان تراکنش ها در بلاک چین

بلاک چین این ویژگی را دارد، که تراکنش هایی که در آن صورت می گیرد، را در یک دفتر کل غیر قابل تغییر ثبت کرده که برای همگان قابل رویت می باشد. البته این رویت اطلاعات تنها با حفظ هویت دارندگان این تراکنش ها صورت می گیرد. اما با وجود تولد فناوری های جدید مانند بلاک چین نمی توان نقشی را که سال ها بانک ها در اقتصاد جهان ایفا کردند را فراموش کرد. آنها با داشتن مدیریت و روش کار و سیستم مشخص، با هماهنگی توانسته اند در اقتصاد جهانی خوب عمل کنند. بانک ها نیز دفاتر کل مخصوص به خود را دارا می باشند، اما این دفترهای کل برای عموم مردم برعکس بلاک چین قابل دسترس نبوده و مردم چاره ای جز اعتماد همیشگی به این سیستم اقتصادی را ندارند.

امروزه همه دنیا شاهد تحولاتی روز افزون و گسترده در حوزه های تبادل اطلاعات و فناوری های نوین در این عرصه است. همین امر ضمن آسان تر کردن مبادلات اقتصادی در سراسر جهان که منجر به افزایش ثروت و قدرت مردم می شود، نیازمند روش ها و خط مشی های جدید تری در مدیریت اقتصاد می باشد. زیرا اقتصاد نوین مبتنی بر تکنولوژی های برتر و وجود زیرساخت های پیشرفته تر است، این زیر ساخت ها توسعه تجارت الکترونیک و حتی بانکداری نوین می باشد. با افزایش روبه رشد کاربران اینترنت در سراسر جهان، کارها روز به روز برای همگان تسهیل شده است. در این راستا بسیاری از شرکت ها به دنبال این هستند که بتوانند از این فرصت مغتنم بیشترین بهره برداری را نمایند و در دنیای تجارت الکترونیک جایگاه خود را به دست بیاورند.

در این جهان مدرن این فناوری بلاک چین است که توانسته بازار ارز جهان و صنعت بانکداری را با حذف واسطه ها و حذف هزینه های اضافی مانند هزینه جابه جایی ارز در کنار سیستمی کاملا شفاف، بدون واسطه، بدون محدودیت مرزی و با وجود اعتماد بالا را به سرانجام برساند. بلاک چین دارای قابلیت های بالقوه ای است. که در آینده بسیاری از آنها به منصه ظهور خواهد رسید. این فناوری که به انجام تراکنش هایی سریع و ارزان کمک می کند. دسترسی به سرمایه را آسان و افزایش می دهد. ضمن آنکه امنیت داده ها و حریم خصوصی کاربران نیز بالا می باشد. بلاک چین این قابلیت را ایجاد کرده که کاربران در نقاط مختلف جهان بدون نیاز به شناخت از یکدیگر قراردادهای مجازی بسته و این قراردادهای هوشمند اجرا شود.

بلاک چین دارای مزایای زیادی است و بسیاری از کاربردهایش در صنایع و دانشگاه ها در آینده و با پیشرفت این تکنولوژی به فعلیت خواهد رسید. اما بلاک چین به دنیای بانکداری نیز می تواند خدمات شایانی را ارایه نماید. زیرا طراحی آن نقاط ضعف مربوط به امنیت را کمرنگ کرده و کمک کرده تا قراردادخایی که در دست واسطه ها قرار می گیرد، کاهش یابد. و می تواند فرایندهایی که مشترک هستند را استاندارد نموده و یک منبع مشترک از حقیقت در اختیار همه قرار دهد. از آنجایی که بلاک چین یک دفترکل شفاف و غیر قابل بازگشت و تغییر است، همکاری و ایجاد توافق نامه های مختلف را برای مردم آسان تر می کند.

از آنجایی که بلاک چین با ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند امکان مبادله آزاد و تجارت را با ایجاد اعتماد متقابل در تجارت فراهم می نماید، می توان گفت این قابلیت را دارد تا با کمک آن سرمایه داران برای معاملات خود برنامه ریزی لازم و زمان بندی مناسب را داشته باشند.همچنین فناوری هایی که با حفظ حریم خصوصی مرتبط هستند، با استفاده از قابلیت هایی که بلاک چین دارد، امکان اشتراک گذاری داده ها البته به صورت انتخابی را در بین انواع مشاغل خواهند داشت. ضمن آنکه حریم خصوصی افراد نیز بیش از گذشته رعایت شود. از انجایی که اکثر شبکه های مالی و بانکی برای اینکه بتوانند تعداد بالای تراکنش ها را حفظ کنند، قابلیت هایی در آنها ایجاد شده است. ضمن آنکه با به وجود آوردن یک شبکه که به هم پیوسته است، از بلاک چین ها و از قابلیت همکاری بین شبکه های مختلف پشتیبانی می کند. می توانند بهره ببرند. و این نیز یکی دیگر از کارایی های شبکه بلاک چین برای سیستم بانکی جهان است.

بانک ها می توانند وجوه خود را با مشتریانشان و با کمک فناوری بلاک چین به سرعت تسویه نمایند. زیرا در حال حاضر ارسال پول در این سیستم بانکی دارای فرآیندی کوتاه نیست. ضمن آنکه برای مشتریان بانک ها و حتی خود بانک ها نیز هزینه هایی در بر خواهد داشت. همچنین در این فرآیند بانک ها مجبور هستند، برای نقل و انتقالات مالی مدام آنها را تأیید کرده و زمان و مدیریت اضافه برای آنها صرف نمایند. با اینکه امروز همه چیز با سرعت با کمک ماهواره ها و اینترنت در حال اتصال به همه نقاط جهان است، متأسفانه سیستم بانک های جهان نتوانسته اند با این توسعه همگام شده و این سرعت و شتاب را در خود تقویت نماید. اما بلاک چین این نقطه ضعف را پوشانده و با روش های سریع پرداخت با کارمزدی ناچیز و در تمام ساعت های شبانه روز و طی ۲۴ ساعت به صورت فول تایم، و البته بدون محدودیت و با امنیت بسیار بالا، این کار را انجام می دهد.

بلاک چین، محلی برای جمع آوری سرمایه برای کارآفرینی

در جهان افراد کارآفرین و خلاق بسیاری فعالیت می کنند که برای پیاده کرده ایده ها و کارهایشان و شغل های جدید نیازمند سرمایه هستند. این کارآفرینان به همین دلیل به بانک ها و سایر سرمایه گذاران در این راستا نیازمند می باشند. این امر مدت زمان طولانی همراه با فرسایش انرژی را به دنبال خواهد داشت. همچنین جذب سرمایه نیازمند اثبات خوب بودن ایده و مذاکرات طولانی و نفس گیر است. این در حالی است که امروزه عرضه های اولیه کوین هایی مانند (ICO) و عرضه های اولیه صرافی (IEO) بدون نیاز به حضور بانک ها و یا سایر سرمایه گذاران و یا شرکت های سرمایه گذاری امکان جذب نمودن سرمایه را برای ایده های جدید و پروژه های خلاقانه فراهم می کنند. زیرا این کوین ها با استفاده از بلاک چین به اینگونه شرکت ها این اجازه را می دهند که در ازای جذب سرمایه توکن های خود را به فروش برسانند. البته برای این امر یک پیش فرض وجود دارد و آن این است که توکن ها برای خریدارانشان سودهایی به همراه خواهند داشت.

از آنجایی که بانک ها برای پوشش هزینه هایشان مجبور هستند کارمزدهای زیادی را برای تسهیل در تجارت و اوراق بهادار و یا حتی عرضه اولیه سهام از مشتریانشان دریافت نمایند، بلاک چین اینگونه خدمات را با کوچکترین دستمزد در اختیار کاربرانش قرار می دهد. البته از یک نکته در این میان نباید غافل شد و آن این است که اگر چه ICO ها پتانسیل دموکراتیزه نمودن جذب سرمایه را خواهند داشت، اما مواردی که خاص خودشان است را نیز دارا می باشند. مثلا آنها در راه اندازی ICO ضمن آنکه سهولت نسبی دارا می باشند، به پروژه ها این اجازه را می دهند تا مبلغ قابل توجهی از سرمایه را بدون نیاز رسمی برای تحقق وعده های خود جذب نموده و می توان گفت این بازار یک بازاری است که قانون گذاری نشده است. به همین دلیل می تواند دارای ریسک های خاص خود برای سرمایه گذاران باشد.

برای اینکه بتوان اوراق بهادار و سایر دارایی ها را خرید و فروش کرد. همچنین برای ارائه خدمات مختلف بانکی مانند اوراق قرضه، سهام، ارزهای مختلف و انواع اوراق مشتقه و غیره به تلاش و انرژی و زمان زیاد نیاز است. همچنین در این راستا باید تلاش های فراوان و پیچیده ای در بین انواع بانک ها، صرافی ها و دفاتر پایاپای و حتی کارگزاران انجام گیرد. ضمن کارآمد بودن تمام این فرایند نفس گیر باید دقیق باشد تا از اشتباهات و ضررهای مالی جلوگیری کرد. هزینه بالا و زمان زیاد این پیچیدگی را بیشتر می کند. برای اینکه این امر راحت تر انجام بشه می توان با تبدیل کردن دارایی ها به کوین و توکن و مبادله آنها در بلاک چین از بسیاری از هزینه های اینچنین صرفه جویی و جلوگیری کرد. زیرا اکثرر دارایی ها نیز به صورت دیجیتال و از طریق کارگزاری های آنلاین خرید و فروش می شود.

با وجود همه مشکلات اینچنینی بسیاری از شرکت های بزرگ که دارای خلاقیت هایی هستند، به دنبال حل این مسائل می باشند. در این راستا این شرکت ها در حال انجام تحقیقاتی در راستای تبدیل انواع دارایی ها به توکن می باشند. این دارایی ها می توانند شامل انواع اقلام هنری و یا املاک و مسکوکات و حتی کالاها باشند. اگر اینگونه پروژه ها به ثمر برسد انتقال مالکیت مربوط به دارایی های ارزشمند در سراسر جهان به یک کار آسان و ارزان و راحت تبدیل خواهد شد. همین امر می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا بتوانند با سرمایه های محدودتر و کمتری و اندازه سرمایه اشان بخشی از دارایی های گران قیمت و حتی کمیاب را خریداری نمایند. چنین محصولاتی شاید در آن زمان برای آنها قابل دسترس تر شود.

یکی دیگر از مزایای بلاک چین این است که می توان از طریق آن وام هایی را پرداخت کرد. از آنجایی که بانک ها و شرکت های وام دهنده دادن وام به مردم را در انحصار خود درآورده اند. و به جز خودشان کسی در این زمینه فعالیتی ندارد. بر اساس همین امر آنها وام هایی با بهره های مالی سنگین به مردم پرداخت کرده زیرا بهسرمایه بر اساس امتیازهای اعتباری دسترسی دارند. در حال حاضر فرآیند وام گرفتن طولانی و دارای هزینه هایی است. مردم نیز برای تهیه مسکن و خودرو نیازمند دریافت اینگونه وام ها هستند. پس قسمتی از اقتصاد جامعه به این امر بستگی خواهد داشت که بانک ها بتوانند بودجه لازم برای اینگونه وام ها را فراهم کنند. در حالیکه این بلاک چین است که می تواند این امکان را برای همه مردم در هر کجای جهان که باشند، فراهم کند تا در نوع جدید اکوسیستم دریافت وام شرکت کنند.

بهره مندی از وام هایی با سودهای ناچیز

اینکه فنا وری بلاک چین امکان بهره مندی بسیاری از مردم را برای دریافت وام در سراسر جهان فراهم کرده است، تنها بخش کوچکی از جنبش امور مالی غیر متمرکز می باشد. این سیستم به دنبال ایجاد یک جهش مالی برای دسترسی تمام برنامه های اقتصادی و مالی در فضای بلاک چین است. این سیستم وام دهی همتا به همتا می باشد. که گذشته از دارایی هر شخصی به وی اجازه بهره مندی از وام هایی با سودهای اندک، سریع و آسان را می دهد. ضمن اینکه این وام ها ارزان و بدون محدودیت است. همچنین همین امر بازار رقابتی را به وجود آورده و با این چشم انداز رقابتی بانک ها نیز با شرایط بهتر و سودهای کمتری به مشتریانشان وام ارائه خواهند کرد.

در همه جهان برای تجارت به ویژه خرید و فرو کالا مقررات خاصی وجود دارد. همچنین مقررات بین المللی نیز در این خصوص محدودیت هایی را ایجاد می کند. در این میان صادرکنندگان و وارد گان مجبور به رعایت این قوانین هم در کشور خودشان و هم در سطح بین المللی هستند. و این قوانین برای آنها اعمال می شود. ضمن آنکه جابه جایی و حمل و نقل کالاها خود نیز نیازمند صرف انرژی و فرآیندهای اداری و دفتری است. اما بلاک چین این امر را راحت تر کرده به گونه ای که به طرفین تجاری اجازه خواهد داد تا با یک سطح بالاتر از شفافیت دنیای تجاری خود را ساده تر کرده و بتوانند مقدار قابل توجهی لز وقت و هزینه خود را صرفه جویی کنند. آنها با کمک این فناوری خواهند توانست کالاهایی را که در کشورهای مختلف جهان نقل و انتقال می یابند را رصد و ردیابی نمایند.

برقراری قراردادهای مختلف بین افراد یک امر ضروری در زندگی امروز شده است. مانند قراردادهایی که برای اشتغال فردی و مشخص نمودن میزان حقوق و غیره بسته می شود. اینها قراردادهایی برای محافظت از مردم و مشاغل است. البته این قراردادها قطعا هزینه هایی نیز نیاز دارد. قراردادهای هوشمند، اتوماسیون و یا توافق نامه ها از طریق کد غیر قابل دستکاری و قطعی که روی بلاک چین اجرا خواهد شد. امکان آن فراهم خواهد شد. ضمن آنکه پول نیز می تواند به صورت ایمن در سیستم اسکرو بماند. و تنها در صورت اجری توافق نامه های معین آزاد خواهد شد. قراردادهای هوشمند این ظرفیت و قابلیت را دارند که عنصر اعتماد لازم را برای توافق نامه ها افزایش داده و همچنین باعث کاهش ریسک در این توافق نامه های مالی شود. ضمن آنکه میزان تنش و مسائل دادگاه ها نیزدر این میان کاهش می یابد و در کل مشکلات در این عرصه به حداقل خواهد رسید.

از آن جایی که به اشتراک گذاشتن داده ها حتی با وجود واسطه هایی که معتبر نیز می باشند، این ریسک را به دنبال خواهد داشت، که این داده ها به خطر بیفند. ضمن آنکه هنوز موسسات مالی در جهان وجود داررند، که که از روش های قدیمی ذخیره کردن اطلاعات مالی در دفاترشان استفاده می کنند. همچنین در این روش احتمال نابودی اطلاعات وجود دارد. این روش دارای هزینه های ثبت اسناد می باشد. که می تواند گاهی این هزینه ها خیلی بالا نیز باشد. در این میان بلاک چین فرآیندهای ساده تر و سریع تری را برای ثبت اطلاعات فراهم می کند. این فرآیندها به صورت خودکار تایید و گزارش مربوط به داده ها را انجام میدهد. نحوه کار به این صورت است که داده های مربوط به امور مالی را پس از تأیید هویت مشتری و تاریخ تراکنش بر ضد پولشویی درج می کند.

اینکه بلاک چین داده های مالی را غیر قابل تغییر می نماید و امکان تأیید اعتبار زمان واقعی اسناد مالی، که این اطلاعات واقعی نیز می باشند، را مهیا می کند. خود کمک بزرگی به کاهش یافتن خظرات عملیاتی، کلاهبرداری و حتی کاهش یافتن هزینه های مربوط به رسیدگی به داده ها را برای موسسات مالی فراهم می کند.از آنجایی که صنعت بانکداری و مالی یکی از مهم ترین بخش های تحت نفوذ و تأثیر بلاک چین می تواند باشد، دارای استفاده های بالقوه بسیاری است که با فراهم شدن زمینه لازم می تواند به فعلیت برسد و خدمت بزرگی به صنعت بانکداری جهان نماید. بنابراین برطرف نمودن موانع فنی و نظارتی لازم برای تحقق این امر نیازمند کمی زمان و هماهنگی است. نتیجه این امر به وجود آمدن صنعت بانکداری و مالی مبتنی بر یک اعتماد عمیق و با شفافیت بالا است. این امر به کمک اقتصادی باز و پیوسته خواهد آمد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از