Image default
اخبار بررسی دانستنی ها منتخب سر دبیر

معرفی ۵ کشوری که مقررات ارزهای دیجیتال در آنها بیشترین تغییر را در سال ۲۰۱۹ داشته است!

برای بسیاری از کاربران، مخصوصا افرادی که قصد سرمایه‌ گذاری گسترده در ارزهای دیجیتال و بلاک چین را دارند، دانستن رویکرد و شرایط مقرراتی کشورها در قبال ارزهای دیجیتال و بلاک چین امری حیاتی است. با این حال، دانستن شرایط قانون‌ گذاری در کشورهای مختلف هم برای درک جایگاه این فناوری در میان کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه و رسیدن به یک دید نسبی از آینده این حوزه امری ضروری است. به دلیل نوپا بودن این فضا و عدم وجود زیرساخت‌ های اساسی، بدیهی‌ است که رویکرد دولت‌ ها در این خصوص شفاف و قاطعانه نباشد اما می‌ توان با بررسی یک سری از معیارها فهمید که یک دولت چه دیدی نسبت به ارزهای دیجیتال دارد. بررسی شرایط مقرراتی کشورهای مختلف در قبال ارزهای دیجیتال می‌ تواند در زمینه‌ های مختلفی مثل سرمایه‌ گذاری، تحقیق و توسعه، استخراج و … به کاربران در انتخاب درست کمک شایانی کند. همچنین این موضوع می‌ تواند به مسئولین اجرایی کشور هم در تصمیم‌ گیری بهتر یاری برساند.

با این حال، یکی از موانع پذیرش فناوری های بلاک چین و ارز دیجیتال در جهان، مقررات حاکم بر معرفی آن به دنیای معاملات است. ماهیت در حال تغییر و تحول چارچوب قانونی و ترس از گرفتار شدن در مشاجرات حقوقی با مقامات نظارتی، به ویژه مامورین مالیاتی، بیشتر مشاغل کوچک و متوسط در سراسر جهان را وادار ساخته تا با احتیاط وارد فضای بلاک چین شوند.

با این وجود، بسیاری از متخصصان بر این باورند که سال ۲۰۱۹ در بسیاری از کشورها در رابطه با مقررات حوزه بلاک چین، شاهد پیشرفت چشمگیری بوده و نگرش به پول دیجیتال در سال های اخیر به طرز عجیبی تغییر کرده است. این مطلب توسط آلینا کیسلویچ (Alina Kiselevich)، یکی از متخصصین حوزه ارتباطات در شرکت Enigma Securities که یک شرکت کارگراری در بازر ارز دیجیتال است، در کوین تلگراف به اشتراک گذاشته شده است:

برخی از کشورها اکنون ارز دیجیتال را یک پول رایج قانونی می دانند، در حالی که بسیاری دیگر، ارزهای دیجیتال را به عنوان کالا در نظر می گیرند. دولت های سراسر جهان نیز کاملاً از این مسئله آگاه هستند که این فناوری به سرعت از قوانین حاکم بر آن پیشی می گیرد. “

چین

پذیرش بلاک چین در حال تسریع است، اما از ارزهای دیجیتال فقط می توان تحت عنوان ارز دیجیتال ملی نام برد.

وقتی که صحبت از قانون گذاری ارزهای دیجیتال می شود، رابطه با بلاک چین در چین می تواند حتی با یک داستان عاشقانه از شکسپیر رقابت کند. از یک سو، مقامات مرکزی چین برای ردیابی تراکنش ها و ایجاد شفافیت، برخی از پایگاه های اصلی خود از جمله بانک کشاورزی چین و سایر موسسات مالی را با بلاکچین آشنا کرده اند. اما با این حال، از سوی، این مقامات هنوز روی نحوه کاربرد و استفاده از بلاک چین در میان عموم مردم سخت گیری های شدیدی دارند.

Weibo که پلتفرم پیشرو رسانه های اجتماعی در چین است، اخیرا پلتفرم های معروف ارز دیجیتال چینی بایننس و ترون را به دلیل نقض قوانین خود تحریم کرده است. قانون گذاران شانگهای نیز در ماه نوامبر دستور به جستجوی کل صرافی های ارز دیجیتال محلی و تهیه گزارش از این یافته ها برای استفاده ی بانک مردم چین جهت اقدامات بیشتر، دادند.

چین لیبرا وقوع ممنوعیت بانک مرکزی
ارزهای دیجیتال

به غیر از این تحریم ها و ممنوعیت ها، کمیته دائمی سیزدهمین کنگره ملی خلق چین نیز گفته بود که یک قانون جدید برای قانون گذاری و نظارت بر فناوری ارز دیجیتال از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰،به مرحله اجرا در خواهد آمد. این قانون با هدف تعیین یک چارچوب نظارتی برای کاربردهای بلاک چین با توجه به خواسته های رئیس جمهور شی جین پینگ، برای تسریع در پذیرش فناوری بلاک چین در کشور عملی شده است.

به گفته استیو سو (Steve Tsou)، مدیر اجرایی ارشد شرکت RRMine که یک پلتفرم معاملاتی و مدیریت دارایی است، سال ۲۰۱۹ سال تعیین بنیادهای نظارتی برای ارز دیجیتال چینی بوده است. وی به کوین تلگراف گفت:

حوزه های مختلفی برای حمایت از شرکت های فعال در حوزه بلاک چین و ایجاد مناطق آزمایشی نوآورانه، یک سری سیاست ها را تصویب کرده اند. در این میان، رهبران اصلی، فناوری هوش مصنوعی مبتنی بر قدرت محاسباتی و بلاک چین، شبکه IOT و نوآوری مالی دیجیتال برون مرزی هستند.

سو با اشاره به توسعه آتی مقررات ارز دیجیتال در چین افزود: با برخوداری از حمایت روشن تر و نظارت محدودتر، می توان یک فرآیند آزمایشی را انجام داد که حداقل یک راه خروج و جهت روشن برای کل جهان ارزهای دیجیتال پیدا کرده باشد. شوکی یوتلا (Sukhi Jutla)، بنیان گذار MrtketOrders که یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای صنعت طلا و الماس است، نظرات مشابهی را با کوین تلگراف به اشتراک گذاشته است. وی عنوان کرد:

بیش از ۱ میلیارد جمعیت در چین، می تواند بهترین مکان برای آزمایش نحوه پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال باشد. چین در حال حاضر پیشرو حوزه پرداخت های موبایل است و ایجاد ارز دیجیتال اختصاصی، قدم بعدی طبیعی در چین بوده است. چین منزلگاه هزاران استارتاپ حوزه بلاک چین بوده، بنابراین تعجب نمی کنم اگر چین رهبر این مسیر باشد و پیشرفت های بیشتری در سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

فرانسه

معاملات ارز دیجیتال با ارز دیجیتال، مشمول مالیات نمی شوند.

سرزمین لباس و هنرهای فاخر در حاشیه ادغام بلاک چین بود، تا اینکه در نهایت فرانسو ویلوی دی گایو (Villeroy de Galhau)، فرماندار بانک فرانسه اعلام کرد که این موسسه آماده اجرای یک طرح آزمایشی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ است.

بانک مرکزی فرانسه دانش‌ آموزان وزیر اقتصاد و دارایی ارز دیجیتال فیس بوک فرانسه

این طرح جدید بر اساس فرمت یورو دیجیتال ساخته خواهد شد که مشتریان خرده فروشی فقط در دسترس موسسات مالی خواهد بود. این اقدام در حال حاضر با توجه به اینکه فرانسه قصد دارد اولین کشوری باشد که ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را با زیرساخت بلاک چین اجرایی کند، موضعی در جواب تهدیدی است که توسط استیبل کوین لیبرای فیس بوک گرفته شده است و فرانسه در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۵٫۰۰۰ فروشگاه که آن را در سراسر کشور می پذیرند، بزرگ ترین پذیرنده پرداخت بیت کوین در جهان است.

برونو لو مایر (Bruno Le Maire)، وزیر اقتصاد فرانسه در اقدامی حتی دوستانه تر در رابطه با ارزهای دیجیتال، در ۱۲ سپتامبر اظهار داشت که معاملات ارز دیجیتال با ارز دیجیتال، دیگر مشمول مالیات نخواهند شد. با این حال، معامله ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات همچنان مشمول پرداخت مالیات به خزانه داری کشور خواهد بود.

آلمان

بانک ها مجاز به کار با ارزهای دیجیتال هستند.

دولت آلمان مانند همیشه عقلانی و محاسبه گرانه عمل کرده و در رابطه با فناوری های بلاک چین هنوز موضوع روشنی را از خود نشان نداده است. در حال حاضر، صنعت مالی آلمان که یکی از موتورهای اصلی بزرگ ترین اقتصاد اروپاست، از انجام هرگونه معامله با ارزهای دیجیتال منع شده است.

با این حال، دولت آلمان در ماه نوامبر، لایحه ای را تصویب کرد که به بانک ها اجازه می دهد تا پایان سال ۲۰۲۰، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را بفروشند و کاستودی و حضانت آنها را بر عهده داشته باشند.

اگرچه این قانون هنوز در مرحله پیش نویس قرار دارد، اما با استقبال گسترده ای از سوی کسب و کارهای محلی روبرو شده است، چراکه این امر به بانک ها اجازه می دهد تا فعالیت های مربوط به ارز دیجیتال را ساده تر کرده و براساس تجربه و سازوکارهای مقابله با ریسک، به آنها اختیار بدهند تا از دارایی های کاربر محافظت کنند.

ایالات متحده آمریکا

دارایی های دیجیتال درست مانند پول فیات قانون گذاری شده اند.

ایالات متحده از نظر پذیرش بلاک چین و ارز دیجیتال به عنوان یک کشور پیشرو در نظر گرفته می شود و اکثر کشورها در سراسر اقیانوس اطلس نیز سعی می کنند مطابق این غول اقتصادی عمل کنند. اگرچه آمریکا در مرحله تصویب ایالتی هنوز هم مشکلاتی دارد اما همانگونه که مقامات دولتی سعی در تصویب قوانین دوستدار با ارزهای دیجیتال را دارند، لزوم اتخاذ فناوری جدید نیز باعث شده است تا این مسیر هموارتر شود.

ایالت وایومینگ در سال ۲۰۱۹ لایحه ای را تصویب کرده که از تاریخ ۱ مارس به مرحله اجرا در آمده است. این قانون دارایی های دیجیتال را به سه دسته تقسیم می کند: دارایی مصرف کننده دیجیتال، اوراق بهادار دیجیتال و ارزهای مجازی.

کلیه دارایی های دسته ارزهای مجازی با ارزهای فیات برابر بوده و مشمول همان رویه های مالیاتی و نظارتی می باشند. این قانون همچنین به بانک ها امکان می دهد تا خدمات کاستودی و حضانت را برای دارایی های دیجیتال ارائه دهند که باعث می شود نوع مالکیت ارزهای دیجیتال هم قانونی و هم از نظر حقوقی برابر با ارزهای فیات شود.

ارزهای دیجیتال
مقررات بیت کوین و ارز دیجیتال

ایران

استخراج ارزهای دیجیتال قانونی است اما به مجوز احتیاج دارد.

معرفی یک فن آوری جدید در سرزمینی که به شدت تحت تأثیر تحریم های غربی قرار گرفته است یک امر سخت است. نکته قابل توجه این است که ایران به دلیل تحریم های دیرینه خود به یکی از قطب های اصلی برای ارزهای دیجیتال و پذیرش بلاک چین تبدیل شده است. هم دولت ایران و هم شهروندان برای دور زدن محاصره اقتصادی به طور فزاینده ای به سمت فناوری غیر متمرکز روی آورده اند.

در آنچه که می توان آن را یک حرکت جسورانه توصیف کرد، دولت ایران در ژوئیه سال ۲۰۱۹ قانونی تصویب کرد که استخراج ارزهای دیجیتال را تأیید می کرد و آن را برابر با فعالیت های صنعتی می دانست. وزارت صنعت، معدن و تجارت قبلاً صدور پروانه فعالیت را آغاز کرده و تقاضا در حال افزایش است. این فعالیت مانند هر صنعت دیگری مشمول مالیات خواهد بود و ماینرهایی که مزارع استخراج خود را ایجاد می کنند، مشمول حمایت دولت خواهند شد.

برای تشویق این روند، دولت ایران برای فعالیت های استخراج نرخ برق یارانه ای را با نصف هر کیلووات ارائه می دهد، روندی که جذب شرکت های استخراج از چین و حتی ایالات متحده را به ایران آغاز کرده است. با این حال، با وجود رویکرد به ظاهر آزادیخواهانه و نگرش مترقی به فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای تسویه حساب در ایران ممنوع است.

یادآوری

از آنجا که مواضع کشورهای پیشرو در بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ نسبت به این صنعت تغییر کرده است، سایر مناطق نیز نقش مهمی در تأثیرگذاری بر ارز دیجیتال و پذیرش بلاک چین دارند. در میان آنها، بریتانیا قرار دارد که به گفته گالینا دانیلنکو (Galyna Danilenko)از Smartlands که یک پلتفرم صدور اوراق بهادار دیجیتال و سرمایه گذاری در انگلستان است: “انگلستان در سال ۲۰۱۹ پیشرفت چشم گیری داشته است: با انتشار پیپر قانونی در ماه نوامبر، دارایی های دیجیتال به عنوان اموال شناخته شدند. “

جسیکا رندن (Jessica Renden)، رئیس عملیات صرافی ارزهای دیجیتال Cointree، از ژاپن و نیوزیلند به عنوان اصلی ترین کشورهایی که در حال قانون گذاری روند در بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ هستند، نام برد و به کوین تلگراف توضیح داد:

مقامات مالیاتی نیوزلند تأیید کرده اند که بیت کوین و چندین کوین دیگر به عنوان گزینه های پرداخت حقوق، منوط به قراردادهای کاری هستند که توسط کارفرمایان تعیین شده است. در اوایل سال جاری، دولت ژاپن لایحه ای برای قانونی کردن ارزهای دیجیتال تصویب کرد و تا به امروز مجوز ۲۱ صرافی ارز دیجیتال شده را تصویب کرده است.

به گفته اوان لوترا (Evan Luthra)، کارآفرین فناوری و متخصص ارزهای دیجیتال که دارای یک دکترای افتخاری در زمینه سیستم های غیرمتمرکز و توزیع شده می باشد، روسیه کشور دیگری است که امیدوارکننده ترین موفقیت را در قانون گذاری ارزهای دیجیتال کسب کرده است. وی به کوین تلگراف گفت که اگرچه هنوز قانون در مورد ارزهای دیجیتال در روسیه شکل نگرفته است، اما در طول سال تغییرات زیادی کرده است. وی عنوان کرد:

مقامات روسیه موضع منفی اولیه خود را نسبت به ارزهای دیجیتال تغییر دادند و اکنون علاقمند به توسعه فناوری های جدید که به نفع دولت، سیستم مالی، رفاه و راحتی شهروندان باشد، هستند. به نظر من دستاورد اصلی قانون فدرال روسیه “آزادی حقوق دیجیتال” بود.

طبق گفته های جولتا (Jutla) ازMarketOrders، امارات متحده عربی نیز یکی از کشوران پیشرو در زمینه قانون گذاری ارزهای دیجیتال برای ورود به خاورمیانه است. وی گفت:

امسال، سازمان بورس و اوراق بهادار (SCA) در امارات متحده عربی قطعنامه ای را برای قانون گذاری دارایی های دیجیتال تهیه کرد و شفافیت بیشتری را برای پروژه های مرتبط با ارزهای دیجیتال در کشورهای خاورمیانه ارائه داد. امارات با تهیه این قطعنامه نشانه مثبتی را به جهان می فرستد. این می تواند سیگنالی باشد که نشان می دهد آنها برای کاوش در این منطقه باز هستند و با ایجاد دستورالعمل، اطمینان و ثبات بیشتری به صاحبان مشاغلی می دهند که ممکن است تمایل داشته باشندتا وارد این عرصه شوند.

روند قانون گذاری ارزهای دیجیتال در حال پیشرفت است

کارشناسان پیش بینی می کنند که طی دو سال آینده، تعداد بیشتری از کشورها تغییرات قابل توجهی در زمینه قانون گذاری ارزهای دیجیتال خود ایجاد کنند. در رابطه با این موضوع ، رندن به کوین تلگراف گفت که اولین ارز دیجیتال مورد حمایت کشور به ویژه توسط کشور چین باید در یکی دو سال آینده عرضه شود. وی در ادامه عنوان کرد:

این امر باعث می شود که دست قانون گذاران بازتر شود و سازمان های سراسر جهان نیز از مزایایی که ارزهای دیجیتال از قبیل کارمزد تراکنش و پرداخت فوری ارائه می دهند، بهره مند شوند. در طی پنج سال ، ما انتظار داریم که همه کشورهای جهان اول عرضه دیجیتال خود را ارائه دهند یا حداق روی ارز دیجیتال خود کار کنند.

کیسلویچ ضمن اظهار نظر در مورد این موضوع به کوین تلگراف گفت که روزی را می بیند که بسیاری از کشورهای جهان گام های بزرگی در راه اندازی و اجرای فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین برداشته اند. وی در ادامه افزود: این امر مانند روندی است که بعدها توسط بسیاری از کشورها دنبال خواهد شد.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments