Image default
اخبار تجارت دانستنی ها سرمایه گذاری منتخب سر دبیر

بیت کوین یا ارز فیات؛ کدامیک بیشتر برای فعالیت‌های غیرقانونی کاربرد داردند؟

ارز دیجیتال یا رمز ارز (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین برای بهره‌ مند شدن از ویژگی ‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می ‌کنند.

ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌ کند. ارزهای دیجیتال را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک ‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت. ارزهای دیجیتال نیز مانند دلار و یورو پول ‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند.

ارزهای دیجیتال را معمولا همراه با فعالیت های غیرقانونی معرفی می کنند و این موضوع به ویژه توسط افرادی که از طرفداران دارایی های دیجیتال نیستند، بسیار مطرح می شود. ماهیت ناشناس ارزهای دیجیتال بیشتر باعث چنین امری می شود. در این مطلب به این مسئله می پردازیم که آیا ارزهای دیجیتال بیشتر برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد یا پول نقد؟

چه نوع پولی برای فعالیت های غیرقانونی استفاده می شود؟

قانون شکنان و مجرمان از مدت ها قبل از ارزهای دیجیتال وجود داشته اند؛ اما اگر نگاهی به زمان معاصر بیاندازیم، مشاهده می کنیم که برخی از مردم ادعا می کنند که مجرمان امروز با استفاده از ارزهای دیجیتال اقدام به فعالیت های غیرقانونی پیچیده تری می کنند. با این وجود، بررسی و مشاهده داده ها نتیجه نسبتا متفاوتی را آشکار می کند.

یک گزارش سی ان ان (CNN) که متعلق به یازده سال پیش است، نشان می دهد که ۹۰ درصد اسکناس های دلار آمریکا به معاملات کوکائین و مواد مخدر به گونه ای ربط داده می شوند و پاره ای از اسکناس ها هم که به این معاملات مربوط نبوده اند، حداقل با ذخیره شدن در کنار اسکناس های مربوط به فعالیت های غیر قانونی، آلوده شده اند.

به خاطر چنین مسائلی بود که بسیاری از مردم خواستار یک سیستم پرداخت الکترونیک بودند و به این ترتیب، کارت های اعتباری و کارت های بدهی پدید آمدند. و به همین دلیل بود که نیاز به یک شکل دیجیتال از پرداخت هم احساس شد و بیت کوین به وجود آمد.

همچنین لازم به ذکر است که گزارش سی ان ان که مورد بحث قرار گرفت، کمی قدیمی است. با این وجود، گزارش های جدیدی هم در این زمینه موجود است و این گزارش ها نشان می دهند که هنوز هم پول نقد بیش از هر چیز دیگری برای پول شویی و فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیت کوین

ارتباط بیت کوین و ارز های دیجیتال با فعالیت های غیر قانونی

اگرچه هنوز پول نقد در میان مجرمان رایج تر است، اما بیت کوین و کوین های جایگزین هم در این زمینه بی استفاده نیستند و مورد استفاده مجرمان قرار می گیرند.
بزرگترین لکه ای که در این زمینه دامن بیت کوین و ارز های دیجیتال را گرفته است، همان وبسایت مشهور Silk Road بود که در دارک وب (dark web) مدیریت می شود و ویژگی های ناشناس بودن در مرورگر تور (Tor) یک فضای کاملا ناشناس را برای انجام معاملات کاربران فراهم می کرد. علاوه بر این، یک سیستم پول غیر متمرکز بنام بیت کوین نیز به تسهیل امر کمک می کرد.

با فروپاشی سایت Silk Road، استفاده از بیت کوین برای فعالیت های غیرقانونی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت. با این حال هنوز به حالت مطلوب نرسیده است و احتمالاً هرگز هم چنین نخواهد شد. در یک گزارش جدیدتر که مربوط به دو سال پیش است، یعنی درست پس از زمانی که قیمت بیت کوین افزایش شدیدی داشت و توجه رسانه های جمعی را به خود جلب کرد، آمار نسبتاً متفاوت اما نه بسیار خوش بینانه در این رابطه ارائه شد.

آمارها نشان می دهند که حدودا ۴۶ درصد از تراکنش های بیت کوینی برای فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار می گیرند و این چیزی در حدود حجم بازارهای غیر قانونی داروی اروپا و ایالات متحده می باشد. منطقی است که به مرور زمان و با پذیرش بیشتر بیت کوین و ارز دیجیتال از جانب عموم مردم، میزان فعالیت های غیرقانونی مرتبط با این ارزها نیز کاهش پیدا کند. ین مسئله تا حدی منطقی است، زیرا وقتی افراد بیشتری از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، از نظر درصد نیز حجم فعالیت های غیرقانونی را کمتر می کند.

آیا بیت کوین ارتباط زیادی با فعالیت های غیر قانونی دارد؟

گزارش ها معمولا داده ها و اعداد معتبری را فراهم می کنند که اعتماد خوانندگان را به خود جلب می کنند.  با این وجود، تحقیقات مختلف با توجه به نقطه دید و علایق خود، نتایج مختلفی را ارائه می دهند. همان طور که گفته شد، برخی از گزارش ها نشان می دهند که تقریبا نیمی از تراکنش های بیت کوین برای مقاصد غیرقانونی انجام می شوند.

یکی از گزارشات و تحقیقات صورت گرفته در مورد سومین ارز دیجیتال بزرگ بازار یعنی ریپل (XRP) بوده است. این گزارش نشان می دهد که ۴۰۰ میلیون دلار از تراکنش های پردازش شده با استفاده از ریپل به فعالیت های غیر قانونی مرتبط می باشد و این رقم تنها ۰٫۲ درصد از حجم کلی تراکنش های آن را نشان می دهد.
یکی دیگر از گزارش ها بر روی بیت کوین متمرکز است و آماری کمتر از ۴۶ درصد را که در بالا عنوان د، نشان می دهد و در واقع عنوان می کند که حدودا ۰٫۵ درصد از کل تراکنش های این ارز دیجیتال با فعالیت های غیر قانونی مرتبط است.

بیت کوین
ارز دیجیتال

نتیجه گیری

در پایان باید عنوان کرد که فعالیت های غیرقانونی هزاران سال است که اتفاق می افتد و احتمالاً (و متأسفانه) هرگز از بین نخواهند رفت. بیت کوین و آلت کوین ها یک روش پرداخت می باشند حتی اگر برخی از قانون گذاران هم آن را تصدیق نکنند و می توانند برای فعالیت های روزمره مانند خرید قهوه و بلیط هواپیما مورد استفاده قرار بگیرند، اما از طرف دیگر می توانند همانند پول نقد مورد استفاده مجرمان قرار بگیرند و برای فعالیت های غیر قانونی به کار روند. پول نقد نیز دقیقا همین طور است و از آن برای مقاصد قانونی و غیر قانونی استفاده می شود. پول نقد هنوز هم محبوب ترین ابزار مجرمان است.

آیا این بدین معناست که پول نقد بدتر است و ما باید آن را کنار بگذاریم؟ قطعا این طور نیست. یا اینکه پول نقد تنها ابزاری در دست آدمیان است و افراد با توجه به نیت خود می توانند از آن استفاده های مختلفی کنند؟ آیا باید یک ابزار را برای مقاصد و کاربردهایی که فراهم می کند، سرزنش نمود؟ این مسئله برای بیت کوین نیز صدق می کند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه