Image default
اخبار تجارت دانستنی ها سرمایه گذاری منتخب سر دبیر

چگونه ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی کاربردی می‌شوند؟

در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال بسیاری از محبوبیت و استقبال بی‌ نظیری برخوردار شده و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول‌ های خود به ارزهای دیجیتال هستند؛ چراکه این روزها بسیاری از افراد با خرید و استخراج این ارز توانسته اند به پول زیادی دست پیدا کنند.

دارایی‌ های دیجیتال از زمان معرفی بیت‌ کوین پیشرفت زیادی داشته‌ اند. چیزی که به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا شروع به کار کرد، حالا مجموعه‌ ای از کاربردها را تولید کرده است که همگی بسیار فراتر از هدف اصلی ارزهای دیجیتال پیش رفته‌ اند. با وجود این که بحث‌ های بسیاری بر سر کارکرد اولیه دارایی‌ های دیجیتال مانند اتریوم و بیت‌کوین صورت گرفته، اما چیزی که همه بی چون و چرا می‌ پذیرند این است که کاربرد ارزهای دیجیتال صرفاٌ پرداخت هزینه کالاها و خدمات نیست و حالا دیگر موارد استفاده متنوع‌ تری دارند.

با نگاهی به تاریخچه ارزهای دیجیتال، یک حقیقت به وضوح قابل مشاهده است: هر بار که موجی از افزایش علاقه به سمت این حوزه ایجاد شده است، پیشرفت‌ های جدیدی نیز به دنبال آن به وجود آمده اند. که از جمله آنها آنها می توان از دو کاتالیزور مهم نام برد که عبارتند از: عرضه اولیه سکه و راه‌اندازی صرافی‌ ها.

این روزها، کاربران ارزهای دیجیتال برای انتخاب صرافی مورد نظر خود گزینه‌ های زیادی دارند، بنابراین نمی توان از تاثیر گسترده ای که این پلتفرم ها بر روی بازار داشند، غافل شد. درست است که بیت کوین در ژانویه سال ۲۰۰۹ عرضه شد، ولی بیش از یک سال طول کشید تا Bitcoin Market، یعنی اولین صرافی ارزهای دیجیتال، در فوریه سال ۲۰۲۰ آغاز به کار کند. بعد از آن بود که صرافی‌های دیگر، از جمله صرافی بدنام ام تی گاکس (MT.Gox)، هم آغاز به کار کردند. کمتر از ۱۱ ماه از آغاز به کار Bitcoin Market گذشته بود که تا بیت کوین توانست به قیمت یک دلار برسد.

چند سال بعد و در سال ۲۰۱۶ قابلیت ایجاد توکن ERC-20 بر بستر اتریوم فراهم شد. این مسئله خیلی سریع تبدیل به جنون عرضه اولیه سکه (ICO) در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شد. جنون عرضه اولیه توکن، بدون توجه به این مسئله ‌که مردم چه احساسی نسبت به آن داشتند، احتمالاً مهم ‌ترین رویداد تاریخ صنعت ارزهای دیجیتال بود. هنگامی‌ که کارآفرینان حوزه فناوری از این مسئله آگاه شدند که ساخت ارز دیجیتال مخصوص خودشان چقدر آسان است، قیمت بیت کوین و شهرت بلاک چین اوج گرفت.

حتی پیش از رسیدن قیمت بیت کوین به اوج ۲۰٫۰۰۰ دلاریدر تاریخ ۲۰ دسامبر سال ۲۰۱۷، صحبت از ترکیدن حباب ICO بود. در چنین بازار نوظهوری که هر شرکتی برای خودش بدون هیچ محدودیتی توکن می ‌ساخت و می ‌فروخت، از بین رفتن بسیاری از آن‌ها اجتناب ناپذیر بود.

با این حال، بازار ارزهای دیجیتال از این نظر با بقیه متفاوت است که اکثر اوقات ارزش فناوری زیربنای آن اغلب با ارزش کلی بازار یکسان فرض می ‌شود و این بار زمستان ارزهای دیجیتال سردتر از همیشه بود. از آنجایی که قیمت ها از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا پایان بهار سال ۲۰۱۹ همچنان پائین باقی مانده بود، ارزش درک شده بلاک چین هم به همراه ارزش اکثر توکن های عرضه‌ شده پایین رفت. یکی از تحقیقات انجام‌شده در آن زمان نشان داد که تنها کمتر از نیمی از پروژه‌ ها تا پنج ماه پس از تاریخ فروش توکن هایشان، فعال باقی مانده بودند.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال تنها با تبلیغ باقی نخواهند ماند

از زمان سقوط بازار در سال ۲۰۱۸ به بعد دیگر کاملاً مشخص شد که تنها با تبلیغات و اغراق نمی ‌توان این صنعت را سر پا نگه داشت. اکثریت قریب به اتفاق شرکت ‌هایی که قول داده بودند با عرضه توکن‌ هایشان انقلابی در صنایع موجود به وجود آورند، شکست خوردند و این منجر به این شد که بسیاری از منتقدان بلاک چین را به عنوان «راه‌حلی که به دنبال مشکل است» معرفی کنند.

با وجود این انتقادات، بیت کوین و بسیاری از آلت کوین ‌ها از بین رفتند. اما آنچه روشن است این است که علت جان سالم به در بردن از زمستان ارزهای دیجیتال این بود که آن‌ها توانستند به وعده‌های خود عمل کرده و یک کاربرد ملموس برای توکن هایشان ارائه کنند. امروزه چندین مثال وجود دارد که این نکته را به خوبی نشان می دهد.

اثبات اصالت

زنجیره تأمین یکی از بخش ‌هایی است که در آن بلاک چین با ارائه یک راه حل شفاف برای اثبات اصالت کالا، از درب کارخانه تا مصرف ‌کننده نهایی، حرف زیادی برای گفتن دارد. در اواسط سال ۲۰۱۹، شرکت تحقیقاتی گارتنر (Gartner) گزارش داد که بیش از ۹۰ درصد از پروژه ‌های زنجیره تأمین مبتنی بر بلاک چین در معرض نابودی قرار دارند. طبق این گزارش دلیل شکست این پروژه‌ ها این بود که نتوانسته بودند به وعده‌هایی که در تبلیغات‌ شان عنوان کرده بودند، عمل کنند.

اما وجود چندین شرکت چند ملیتی معروف که از بلاک چین در زنجیره تأمین و تدارکات خود استفاده می ‌کنند، نشان‌ دهنده این است که این کاربرد دارای یک ارزش واقعی است. شرکت بزرگ حمل و نقل بین‌ المللی، مرسک (Maersk)، در سال ۲۰۱۸ راه‌ حل بلاک چین تریدلنز (TradeLens) را در سیستم خود که با ۹۰ شرکت همکاری دارد، به اجرا درآورد. سیستمی که حالا شرکت تای کاستومز (Tai Customs) هم از آن استفاده می‌کند. شرکت کوکاکولا نیز با توسعه برنامه آزمایشی خود، یکی دیگر از موارد قابل توجه است که با گذشت یک سال از این برنامه آزمایشی، توانست شرکای خود را از دو شریک به بیش از ۷۰ شریک گسترش دهد.

صنعت بازی

بازی‌ هم یکی دیگر از موارد کاربردی است که بلاک چین می ‌تواند ارزش خود را در آن نشان دهد. دارایی ‌های مجازی درون بازی با بازار ۵۰ میلیارد دلاری خود یکی از بزرگ ‌ترین کسب‌ و کارهاست. اما این کالاهای مجازی بدون وجود بلاک چین، دارای هیچ ارزشی نیستند و تحت کنترل توسعه ‌دهندگان و ناشران بازی‌ ها قرار دارند. توکن های منحصر به فرد، مثل توکن های بازی کریپتو کیتیز (CryptoKitties)، به کاربران این امکان را می ‌دهند که مالکیت کامل دارایی‌ های مجازی یکتای خود را در اختیار داشته باشند.

البته بلاک چین کاربردهای دیگری هم در این صنعت دارد. پرداخت های حوزه حق امتیاز یا رویالتی (Royalty) به توسعه ‌دهندگان بازی‌ ها یکی از چالش‌ های همیشگی این صنعت بوده است. برای مثال توسعه‌ دهندگان مایکروسافت برای حل مشکل تأخیرهای ۴۵ روزه در پرداخت‌ ها به دلیل دشواری‌های انجام محاسبات به‌ طور دستی و توزیع مناسب آن‌ها، به دنبال اسن هستند که این مشکل را برطرف کنند. مایکروسافت با شرکت ارنست اند یانگ (Ernst & Young) توافقنامه همکاری امضا کرده است تا یک راه‌ حل خودکار و مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت های مالکانه ارائه دهد و یک فرآیند ساده تر و کارآمدتر ایجاد کند.

ارزهای دیجیتال

کسب سود از سود

از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به بعد، کسب سود از حساب‌ های سپرده بانکی قدیمی تقریباً غیرممکن شده است؛ اما حساب‌های سودده ارزهای دیجیتال راه های جدیدی برای کسب درآمد منفعل (Passive Income) ایجاد کرده ‌اند که برای کسب سود نیازی به یک استراتژی پویای سرمایه ‌گذاری یا سفته ‌بازی ‌های محض در بازارهای پر نوسان ارزهای دیجیتال ندارد.

یک از پرطرفدارترین راه‌ ها برای کسب درآمد اعطای وام (Lending) است. در این روش این امکان برای مالکان ارزها فراهم می ‌شود که وجوه خود را روی یک پلتفرم وام ‌دهی سپرده‌ گذاری کرده تا سایر کاربران بتوانند وام بگیرند و درصدی را به‌ عنوان سود به وام دهنده پرداخت می کنند. راه دیگری که از طریق بلاک چین های مبتنی بر روش اثبات سهام فراهم شده است انجام اثبات سهام استکینگ (Staking) است که در آن کاربران ارزهای خود را به بلاک چین اختصاص می‌ دهند و بلاک چین از طریق دارایی‌ های افراد، تراکنش ‌های دیگر کاربران را تائید می‌کند.

صرفنظر از اینکه دارندگان ارزهای دیجیتال راه حل وام را انتخاب کنند یا نه، سود حاصل از هرکدام از این دو روش به مراتب بالاتر از سود حساب ‌های سپرده‌ گذاری بانکی سنتی است. البته بسته به نوع سرمایه گذاری و پلتفرم انتخابی، خطرات نیز ممکن است بالاتر باشند.

ذخیره ارزش

کاربرد اصلی بیت کوین ذخیره ارزش است، کاربردی که امروزه هم یکی از مهم‌ ترین عوامل رشد این فناوری به شمار می ‌رود. طی سال‌های اخیر و در طول زمستان ارزهای دیجیتال، شهروندان کشورهایی مانند ونزوئلا، آرژانتین و ایران برای محافظت از دارایی‌ هایشان در برابر تورم به استفاده از بیت کوین روی آوردند. رویدادهای مهم جهانی در عرضه سیاست نیز ممکن است در رویکرد مردم به استفاده از ارزهای دیجیتال، به‌ عنوان یک ابزار ذخیره ارزش، تأثیر داشته باشد.

این کاربرد بلاک چین در دنیای واقعی، به‌ عنوان روشی برای مبارزه با تورم، نشان می دهد که ارتباط لازم بین فناوری ‌های نوظهور و مشکل عمده اقتصاد این روزها برقرار شده است.

ارزهای دیجیتال

فضای بیشتر برای پیشرفت

با وجود پیشرفت در فضای ارزهای دیجیتال، هنوز جای زیادی برای پیشرفت‌ وجود دارد. این مسئله به ویژه در مورد موانع موجود برای پیوستن کاربران تازه به جامعه بلاک چین، که یکی از مشکلات عمده پیش روی حوزه ارزهای دیجیتال است، از اهمیت بیشتری برخوردار است. حتی امروز و در سال ۲۰۲۰ هم مالکیت ارزهای دیجیتال اغلب به معنای سروکار داشتن با فناوری ‌ها و پلتفرم‌ هایی است که بسیاری از مردم با آن‌ها غریبه هستند. این مانع می ‌تواند برای کاربرانی که آشنایی چندانی به فناوری ‌های روز ندارند، یک امتیاز منفی محسوب شود. البته اخیراً سازمان‌ هایی مثل اسکریل (Skrill) در تلاش هستند تا موانع ورود به فضای ارزهای دیجیتال را از بین ببرند.

البته اعتبار هم یکی دیگر از چالش‌ های پیش روی این فناوری است. تنها در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۲ حمله عمده به صرافی‌ های ارزهای دیجیتال صورت گرفته است. کلاهبرداری ‌ها هنوز هم بسیار رایج هستند. این یک واقعیت تاسف برانگیز است که بسیاری از داستان ‌ها و اخباری که تیتر رسانه‌ های معتبر می‌ شوند مربوط به کلاهبرداری و دزدی ‌ها هستند. به عنوان مثال می ‌توان به برنامه ملکه گمشده ارزهای دیجیتال (Missing Cryptoqueen) که از شبکه BBC پخش شد، اشاره کرد. این برنامه در مورد ناپدید شدن روخا ایگناتوا (Ruja Ignatova)، بنیان گذار طرح کلاهبرداری وان کوین (OneCoin) بود و به یکی از پربیننده ‌ترین برنامه‌های این شبکه تبدیل شد.

واقعیت این است که برای بسیاری از افرادی که از ارزهای دیجیتال بی خبر هستند، داستان هایی از این دست را که اساس آنها قضاوت این گونه افراد می باشد، سر هم می کنند.

ایجاد اعتبار برای ارزهای دیجیتال

هیچ‌ کدام از موارد ذکرشده مانع تلاش‌ های فعالان مهم این صنعت برای بالاتر بردن اعتبار ارزهای دیجیتال نیست. برای مثال کوین بیس همواره تلاش کرده است تا خود را به‌ عنوان صرافی ‌ای معرفی کند که می ‌تواند مطابق قوانینی وضع شده توسط قانون گذاران عمل کند. این صرافی دومین شرکتی بود که توانست، مجوز بیت لایسنس (Bitlicense) را کسب کند و پس از آن صرافی ‌های زاپو (Xapo) و بیت استمپ (Bitstamp) چنین اقدامی انجام دادند. در انگلستان هم صرافی کراکن (Kraken) تحت نظارت مرجع راهبرد امور مالی انگلستان (FCA) فعالیت می ‌کند.

با این وجود، ورود شرکت های معتبر پرداختی و بانکها به فضای ارزهای دیجیتال برای افزایش پذیرش در بین کاربران جدید ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. این امر چندین هدف را ارائه می دهد.

اول اینکه ورود آن‌ها پیوند محکمی بین دنیای اقتصاد سنتی و دنیای جدید دارایی ‌های دیجیتال ایجاد خواهد کرد. همانطور که در مطالب بالا عنوان شد، ایجاد یک پل ارتباطی بین بلاک چین و هر صنعت دیگری یکی از رمز و رازهای موفقیت در حوزه فناوری‌ های نوظهور به شمار می ‌رود. علاوه بر این، حذف موانع موجود بر سر راه ورود کاربران جدید به این حوزه برای پذیرش گسترده این فناوری امری ضروری به شمار می رود.

یکی دیگر از منافع مهم ورود سازمان ‌ها به این فناوری که کمتر ملموس است، اما موردی نیست که از اهمیت کمتری برخوردار باشد، افزایش اعتبار ارزهای دیجیتال در بین افراد ناآگاه است. با ایجاد یک پل ارتباطی میان خدمات مالی معتبر و مورد اعتماد و ارزهای دیجیتال، می توان این مشکل بی‌ اعتبار بودن را حل کرد.

یازدهمین سال عرضه بیت کوین برای فعالان این حوزه سال بسیار پر فراز و نشیبی بود؛ اما در همین زمان بود که این فناوری توانست از روشی برای اعتراض فعالان دنیای مجازی به ابزاری معتبر برای سرمایه ‌گذاری تبدیل شود. در همین حال، پتانسیل مثبت این فناوری روی اقتصاد و صنعت دنیای ما تازه آغاز شده است. حذف هر بیشتر موانع سر راه ورود کاربران به این حوزه، به ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد که سریع‌ تر جای خود را در زیرساخت‌ های مالی موجود پیدا کنند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، خیلی زود می ‌توانیم شاهد پذیرش آن باشیم.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه