Image default
اخبار دانستنی ها منتخب سر دبیر

چگونگی وقوع جنگ سرد ناشی از ارزهای دیجیتال !

سال گذشته، فیس بوک غول رسانه ‌های اجتماعی با اقدام در جهت ایجاد ارز دیجیتال خود، بانک ‌های مرکزی جهان را به وحشت انداخت. حال امسال، بانک‌ های مرکزی در تلاشند تا ارز دیجیتال خود را راه ‌اندازی کنند، اما این رقابت می تواند به یک جنگ سرد ارزهای دیجیتال منجر شود.

بسیاری از بانک ‌های مرکزی در تلاشند تا نقشی در این رقابت داشته باشند تا بتوانند اولین CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی را در جهان توسعه دهند. چین که سابقه طولانی در این امر دارد، درحال حاضر نقش رهبری را در این فضا ایفا می کند و قدم‌ هایی را پیش از این در رابطه با تولید ارز دیجیتال ملی برداشته است. اما انگیزه‌ های چین از بکارگیری ارز دیجیتال ملی ممکن است کمی شوم باشد چون این نوع از پول سطح بی ‌سابقه ‌ای از نظارت جمعی را به رژیم خواهد داد.

طبق گفته آجای بانگا (Ajay Banga)، مدیرعامل مسترکارت، به ‌نظر می رسد که دولت‌ ها به سمت ملی کردن ارزهای خود و سیستم‌ های پرداخت مصرف‌ کننده پیش می روند. این غول اعتباری به دلیل نگرانی در مورد صحت اطلاعات و انطباق داده‌ها و همچنین سردرگمی در مورد چگونگی سودآوری موسسات اعتباری، از حضور در پروژه لیبرای فیس بوک انصراف داده است.

فوربس با ارائه گزارشی مبنی بر اینکه ممکن است جنگ سرد به صورت رمزنگاری آغاز شود زیرا بانک های مرکزی برای تسلط دیجیتال با شرکت های خصوصی رقابت می کنند، بر التهاب فضای موجود افزود.

شاید مسترکارت برای محافظت از جریان درآمدی خود در مواجهه با یک ارز بر بستر بلاک چین که می تواند به یک رقیب جدی و مستقیم با این شرکت تبدیل شود، ابتکار عمل به خرج داده و از پروژه فیس بوک خارج شد. همین مسئله را می توان برای پی پال که در ماه اکتبر سال گذشته میزان مشارکت خود را کاهش داد، نیز عنوان کرد.

این گزارش می ‌افزاید: بیت کوین و سایر دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین می توانند تهدیدی برای شرکت ‌های خصوصی یا سرمایه‌ های بانکی مرکزی باشند اما سرمایه موجود در بازار باید بسیار بیشتر از سطح فعلی خود یعنی ۲۶۰ میلیارد دلار باشد.

این گزارش سپس این مفهوم را مورد بررسی قرار داد که اقتصادهای کوچکتر درصورت راه ‌اندازی استیبل کوین های خود می توانند اقتصاد را تحت فشار قرار دهند. همچنین این تصور وجود دارد که بانک‌ های مرکزی و قانون گذاران می توانند از طریق تنظیم مقررات به‌ منظور محافظت از ارزهای مستقل خود مانع از رقابت شوند.

کره جنوبی ارز دیجیتال

آسیای پیشتاز

آسیا پیش از این هم در منحنی تحقیقات CBDC از رقبای خود بسیار پیشی گرفته و احتمال زیادی وجود دارد که ایالات متحده همچنان در گرد و غبار دیجیتالی باقی بماند. در شرایطی که SEC و CFTC می توانند راه را برای تولید محصولات جدید در امر سرمایه ‌گذاری دیجیتال و نوآوری باز کنند، ماه‌ ها یک تصمیم‌ گیری ساده را به تعویق می اندازند.

رهایی از وضعیت کنونی نیاز به یک تغییر عظیم مانند انتخاب رئیس جمهوری طرفدار حوزه ارزهای دیجیتال برای آمریکاست. شاید آنها به پروژه فیس بوک امیدوار باشند که پیروزی در جنگ سرد ارزهای دیجیتال را باتوجه به نفوذ خود بدست آورد زیرا پلت فرم متمرکز اجتماعی در آمریکای شمالی در حال حاضر بسیار تأثیرگذار است.

ارزهای دیجیتال زمینه بازی را تغییر داده ‌اند و اکنون بانک‌های مرکزی توجه جدی به آن دارند. اکوسیستم مالی درحال تحول است و ارزها و پلتفرم های غیرمتمرکز مانند بیت ‌کوین و اتریوم در آن پیشگام هستند.

ممکن است وقوع یک جنگ سرد ارزهای دیجیتال اجتناب ناپذیر باشد زیرا ملت ‌های جهان از این به بعد می توانند کنترل ارز و اقتصاد خود را در دست گرفته و خود را جلوتر از همسایگان خود قرار دهند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه