Image default
اخبار دانستنی ها

جرایم ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹، دو برابر شد!

دهه حال حاضر، یک دهه جدید با یک معضل قدیمی برای مقامات اجرای قانون است و آن این است که چگونه می توانید از سرقت میلیاردها دلار در ارزهای دیجیتال و استفاده از آن برای مقاصد غیرقانونی که توسط مجرمان سایبری صورت می گیرد جلوگیری کنید؟ این نوع فعالیت های جنایی که شامل فروش مواد مخدر غیرقانونی، سلاح گرم، اسناد، هویت و طرح های باج گیری و سرقت دارایی ها می باشد، بیش از ۴۰ میلیارد دلار تحت عنوان کلاهبرداری در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹ صورت گرفته است.

این گزارش نشان می دهد که میزان فعالیت غیرقانونی از ۰٫۰۴ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۰٫۰۸ درصد در ۲۰۱۹ رسیده و دو برابر شده است. در حالی که این درصد هنوز هم اندک است، برخی در جامعه ارزهای دیجیتال به این نکته توجه دارند که ممکن است این آمار به طور دقیق میزان فعالیت های غیرقانونی را منعکس نکند. دین کاراکیتسس (Dean Karakitsos)، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت بلاکسی (Bloxy)، یک شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین (blockchain) ، در خصوص یافته های اخیر با کوین تلگراف به بحث و گفتگو پرداخت و عنوان کرد:

گزارش جرایم ارزهای دیجیتال روش روشنی را در رابطه با نحوه محاسبه اندازه بازارهای دارک نت از نظر کاربران را تعیین نمی کند.

فرضیات تأیید می کنند که دارک نت، به طور کلی بازاری است که تمام تراکنش های موجود در آن غیرقانونی است و بین مجرمانی که از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند، رخ می دهد. رویکرد جعبه سیاه. این بدان معناست که هر شبکه پنهانی که از Tor برای محافظت کاربران در برابر سانسور و شرکت در تراکنش های ارزهای دیجیتال استفاده می کند که این بازار جزئی از دارک نت است و شرکت کنندگان در آن نیز به عنوان مجرم شناخته می شوند.

ارزهای دیجیتال

در حالی که رویکرد جعبه سیاه اختلافاتی را درباره اثربخشی داده ایجاد می کند، ارزهای دیجیتال استفاده شده برای تامین مالی تروریسم نه تنها قربانیان را تحت تأثیر قرار می دهند، بلکه کل کشورها و تمامی جمعیت آنها را نیز تهدید می کنند و این به وجهه صنعت ارزهیا دیجیتال نیز خدشه وارد می کند. براساس مطالعه اخیر RAND، این موارد شامل جمع آوری کمک مالی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه، حملات سایبری و انتقال غیرقانونی وجوه است.

نیکیتا مالک (Nikita Malik) در گزارش خود با عنوان “چگونه تروریست ها از رمزگذاری، دارک نت و ارزهای دیجیتال استفاده می کنند”، روش های اصلی تروریست ها برای استفاده از این موارد را به نفع هدف هایشان مورد بررسی قرار می دهد. تروریست ها از رمزگذاری برای مخفی کردن ابزارهای در نظر گرفته شده برای جذب اعضای جدید از جمله تبلیغات و داده های موقعیت مکانی استفاده می کنند. سپس در حالی که فعالیت های جمع آوری کمک های مالی برای انجام یک طرح تروریستی انجام می شود، ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از شناسایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اظهار داشت که ارزهای دیجیتال، همان مزایای شبکه های “hawala” را دارند که تروریست ها سال ها برای انتقال پول از آنها استفاده می کردند. این شبکه های مبتنی بر اعتماد، امکان ناشناس بودن را فراهم می کنند که به این سازمان ها اجازه می دهد تا به راحتی و بدون اینکه شناسایی شوند، فعالیت کنند. حرکت دارایی ها از طریق صرافی ها به این سازمان ها اجازه می دهد تا بدون هیچ گونه ترسی، بتوانند کمک مالی برای طرح های خود جمع آوری کنند.

در حالی که خطر تأمین مالی تروریسم با استفاده از ارزهای دیجیتال روز به روز آشکارتر می شود، دولت ها به سرعت در حال افزایش اطلاع رسانی در مورد ارزهای دیجیتال هستند. همان طور که G-7 خاطرنشان می کند، “پتانسیل خلاقانه فناوری زیرساختی” را فراهم کنید. مقامات اجرای قانون به درک بهتری از این موضوع برسند، فعالیت های دارک نت می توانند به راحتی ردیابی و شناسایی شوند.

تا پایان سال ۲۰۱۹ حداقل ۴۹ بازار سیاه فعال وجود داشته است، بنابراین کاربران و فروشندگان نیز برای انتخاب فعالیت در دارک نت گزینه های بسیاری دارند. لری کیهو (Lory Kehoe)، بنیان گذار یک گروه حمایت شده توسط دولت به نام بلاک چین ایرلند (Blockchain Ireland) در مصاحبه با کوین تلگراف عنوان کرد:

“دارک نت ها پس از کاهش شدید در سال ۲۰۱۸، دوباره بازگشته اند و با افزایش درآمدهای این بازارها، درآمدهای ارزهای دیجیتال آنها نیز منطقاً افزایش می یابد. من یک طرفدار بزرگ قانون گذاری دقیق در این بخش هستم. علاوه بر این، قوانین موجود مناسب ارزهای دیجیتال نیستند و این وظیفه دولت هاست که در گفتگوهای سازنده در این باره شرکت کنند و اطمینان حاصل کنند که با ارزهای دیجیتال برخورد قانونی صورت می گیرد و این صنعت با نظارت قوی اداره می شود.”

چگونه سازمان های اجرای قانون می توانند به کاهش استفاده از ارزهای دیجیتال برای فعالیت های تروریستی کمک کنند؟ پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد. در حالی که مشکل کشف راه های گوناگون برای استفاده از فناوری و سیستم های جدید برای مقاصد غیرقانونی از سوی مجرمان چیز جدیدی نیست، پیدا کردن راه های بیشتر برای استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان اهرم در تلاش برای توسعه و تأمین منابع مالی این سازمان های کشنده از سوی سازمان های تروریستی، خود تهدید بسیار بزرگی است.

کمیته مبارزه با تروریسم شورای امنیت سازمان ملل متحد در این باره عنوان کرد: توسعه ساز و کارهایی برای اجرای قانون جهت نجات جان انسان ها ضروری است. برای پیگرد قانونی و اجرای مؤثر قانون، این ساز و کارها نیاز به بازنویسی و انتقال صحیح دارند، چیزی که بلاک چین های عمومی هم می توانند ارائه دهند.

صرافی ها با داشتن امکان ردیابی معاملات فیات، می توانند نقش مهمی در مبارزه با تروریسم در این بخش ایفا کنند. همکاری با قانون، همراه با قانون گذاری های فدرال و بین المللی، به شناسایی و واکنش درست مراجع ذیربط به فعالیت های تروریستی مربوط به ارز دیجیتال بسیار کمک خواهد کرد. دکتر والف کال (Wulf Kaal)، رئیس Kaal.io در خصوص افزایش این جرایم به کوین تلگراف گفت:

“هرچه ورود یا خروج به این معاملات غیر قانونی راحت تر می شود، فعالیت های جنایی در مقیاس کوچک، مانند رنسوم ها و غیره نیز افزایش می یابد. افزایش حملات هک از طریق باج افزارها به استفاده از ارزهای دیجیتال وابسته است.”

هنگامی که در مورد فعالیت های ارزهای دیجیتال و فعالیت های دارک نت به بحث و گفتگو می پردازیم، لازم به ذکر است که CBDC ها توانایی تروریست ها را برای ورود و خروج از ارزهای فیات به شدت محدود خواهد کرد. در همین حال، بررسی دقیق لیست های سیاه همچنان تحت کنترل دولت ها خواهد بود و ارزهای دیجیتال در وهله اول برای جایگزینی چنین کنترل متمرکزی ایجاد شده اند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه