Image default
اخبار تحلیل قیمت بیت کوین

عوامل افزایش قیمت بیت کوین به ۱۰٫۰۰۰ دلار چیست؟

از ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ ، در کمتر از سه ماه ، قیمت بیت کوین (BTC) در برابر دلار ایالات متحده ۶۸ درصد افزایش یافت. چندی پیش قیمت آن از سطح ۱۰۰۰۰ دلار فراتر رفت و افراد زیادی بر این باورند که این شروع روند صعودی بازار در حال پیشرفت ارز دیجیتال است.

دیدگاه های متفاوتی درباره افزایش اخیر بیت کوین در بین سرمایه گذاران وجود دارد. به عنوان مثال، Joe 007، یکی از بزرگ ترین نهنگ های بازار ارزهای دیجیتال، معتقد است که این روند صعودی قیمت نتیجه دستکاری محض بوده است.

سایر سرمایه گذاران مانند ویلی وو، شریک کلی آداپتیو کاپیتال(Adaptive Capital) و سو زو، مدیرعامل شرکت تری آروز کاپیتال (Three Arrows Capital) عنوان کردند که هم فاکتورهای تکنیکال و هم فاکتورهای فاندامنتال از همان ابتدا از این روند صعودی حمایت کرده اند. ژو خاطرنشان کرد: زمانی که قیمت بیت کوین در حدود سطح ۷۰۰۰ دلار قرار داشت، قیمت یک مرحله انباشتگی را نشان می داد که از آسیا شروع شده بود.

در حالی که تفسیرهای مختلفی در مورد روند صعودی بیت کوین وجود دارد، اما می توان آنها را در این سه فاکتور خلاصه کرد: انباشتگی از دسامبر ۲۰۱۹، افزایش حجم سرمایه گذاری ها بر اساس داده های روی زنجیره و دستکاری احتمالی توسط نهنگ ها.

عامل شماره ۱: انباشتگی بیت کوین از دسامبر سال ۲۰۱۹

ژو در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۹ اظهار داشت که قیمت بیت کوین بر حسب تتر نشان می دهد که سرمایه گذاران در حال انباشت هستند و قیمت بیت کوین می تواند تا پایان ژانویه به ۹۰۰۰ دلار برسد. وی اظهار داشت:

عملکرد و افزایش قیمت بیت کوین نشانه روشنی از افزایش معاملات و بازگشت جریان نقدینگی است و رسیدن قیمت به بیت کوین به ۹۰۰۰ دلار در پایان ماه ژانویه تعجب آور نخواهد بود.

در آن زمان قیمت بیت کوین در حدود ۷۲۰۰ دلار بود و همانطور که ژو پیش بینی کرده بود، قیمت آن در پایان ماه ژانویه به سطح ۹۵۰۰ دلار رسید. زمانی که قیمت جفت ارز بیت کوین / تتر در یک منطقه در حال افزایش بود، تقاضا برای بیت کوین و تتر افزایش یافت.

طبق تحقیقات شرکت تحقیق ارز دیجیتال دیار (Diar)، اکثر فعالیت های روی زنجیره ای تتر، در اواسط سال ۲۰۱۹ در چین رخ داده اند. حجم تتر در صرافی های چینی به میزان قابل توجهی بیشتر از صرافی کشورهای غربی بود. در این گزارش آمده است:

داده های روی زنجیره نشان می دهند با توجه به این که یک ماه از دوره زمان بندی شده باقی است، حرکت های تتر در حال رسیدن به بیشترین افزایش در خود هستند. اما نکته جالب توجه این است که حجم وارد و خارج شده به یا از صرافی های های چینی، جایگاه کشورهای غربی و تجارت جهانی را تحت الشعاع قرار می دهد و بیش از نیمی از کل ارزش تراکنش های طرف های شناخته شده را به خود اختصاص می دهد.

با توجه به افزایش قیمت جفت ارز بیت کوین / تتر که بخش زیادی از فعالیت های روی زنجیره به صرافی های چینی را به خود اختصاص داده، می توان به طور منطقی استنباط کرد که بسیاری از سرمایه گذاران آسیایی در ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ در حال انباشت سرمایه بوده اند.

شبکه بیت کوین ارزهای دیجیتال ، قیمت بیت کوین ، قیمت
ارزهای دیجیتال ، قیمت بیت کوین ، قیمت

انتظار می رود که انباشتگی تدریجی در ماه های منتهی به سال ۲۰۲۰ تحت الشعاع اخبار پیرامون پاداش هاوینگ بیت کوین که در ماه مه اتفاق می افتد، قرار گیرد و پایه و اساس محکمی را برای یک روند صعودی طولانی ایجاد کند.

عامل شماره ۲: دستکاری نهنگ

از زمانی که قیمت بیت کوین به سطح متوسط ۹۰۰۰ دلار رسید، Joe 007 به طور مداوم عنوان کرده است که این روند صعودی توسط فروش و سفارشات جعلی و تقلبی دستکاری شده است. بعد از اینکه قیمت به ۱۰۰۰۰ دلار رسید، این نهنگ بیت کوین نوشت:

من در گذشته یکی از حامیان حرکت های پارابولیک بیت کوین هستم، اما در نهایت می خواهم پول خود را خارج کنم . اما اگر قیمت در اثر سپرده گذاری بیش از حد در مواجهه با نقدینگی پایین و جریان ضعیف ارز فیات افزایش یابد، چنین کاری انجام نمی شود.

استدلال اصلی اظهارات Joe007 این است که روند صعودی اخیر توسط نهنگ های دیگر که سفارشات فریب دهنده را در پلتفرم های معاملاتی مارجین ثبت کرده اند، تحریک شده است تا قیمت بیت کوین را به صورت ساختگی افزایش دهند.

در معاملات مارجین، سفارش فریب دهنده، یک سفارش جعلی خرید در اندازه بزرگ است که با هدف بالا بردن قیمت را به سمت خرید در بازار سوق می دهد. وقتی قیمت افزایش پیدا می کند این سفارش از بین می رود.

در حالی که افزایش قیمت بیت کوین با دستکاری نهنگ ها آغاز شد و با توجه به یکنواختی ظهور سفارش های فریب دهنده، هر بار این ارز دیجیتال برتر نشانه ای از عقب نشینی را نشان می داد و هنوز مشخص نیست که آیا حرکت قیمت به سطح ۱۰۰۰۰ دلار و بالاتر نیز دستکاری خواهد شد.

به بیان ساده تر، آنچه به عنوان دستکاری شروع می شود می تواند به صورتی ارگانیک تبدیل شود که سرمایه گذاران خرده فروشی به دلیل از ترس از دست دادن (FOMO)، وارد بازار شوند و در آن سرمایه گذاری کنند. فروشندگان کوتاه مدت که در کل مدت روند صعودی قیمت از محدوده قیمت ۸۰۰۰ دلار تا ۱۰۰۰۰ سود برده اند، سفارش های فروش بزرگی بین ۹۰۰۰ دلار تا ۱۰۰۰۰ دلار ثبت می کنند که این امر باعث وارد آوردن فشار زیادی به بازار سرمایه می شود.

با افزایش قیمت بیت کوین قراردادهای کوتاه مدت تحت فشار قرار گرفتند و فروشندگان را به سمت خرید در بازار سوق داد که بعدا به تقاضای خرید تبدیل شده و باعث افزایش قیمت بیت کوین شد. لایت، یک تحلیلگر ارز دیجیتال، در مورد بازپس گیری سطح روانی ۱۰۰۰۰ دلاری بیت کوین عنوان کرد:

بازارها به دنبال نقدینگی هستند. میلیون ها سفارش فریب دهنده بر نقدینگی تاثیر می گذارند و هیچ کس از نقدینگی صرف نظر نمی کند.

عدم ورود فیات به عنوان قطعه گمشده حرکت صعودی بیت کوین از ۶۰۰۰ دلار به ۱۰،۰۰۰ دلار توصیف شده است. اما در طی چند روز گذشته، صرافی هایی مانند بایننس شاهد جریان نقدینگی بودند که ممکن است شرایط لازم برای شروع روند صعودی طولانی مدت بیت کوین را فراهم کند.

عامل شماره ۳: افزایش فعالیت سرمایه گذاری در روی زنجیره

ویلی وو که شاخص های مختلفی را ایجاد کرده است که هم فاکتورهای تکنیکال و هم فاندامنتال بیت بیت کوین را برای پیش بینی روند آن مورد توجه قرار می دهد، عنوان کرد که احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به بالای سطح ۱۰۰۰۰ دلار صفر است. برای توضیح این نکته، وو یک نمودار از قیمت بیت کوین را در کنار فعالیت سرمایه گذاری در روی زنجیره نشان داد.

فعالیت سرمایه گذاری در روی زنجیره بیت کوین. منبع: توییتر ویلی وو

به عنوان مثال، نسبت حجم مبادلات به قیمت واقعی به عنوان سیگنالی برای یافتن قیمت های کف بازار و بالای آن استفاده می شود. وقتی قیمت بیت کوین در سال گذشته به ۱۴۰۰۰ دلار رسید، این نسبت نزدیک به ۰٫۰۴ بود. در تاریخ ۱۰ فوریه این نسبت به حدود ۰٫۰۱۸ رسید که که نشان می دهد، بعید نیست که قیمت بیت کوین صعود کند. این نرخ وقتی که قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به ۲۰۰۰۰ دلار رسید، ۰٫۱۲ بود.

آیا دلیل افزایش قیمت بیت کوین، می تواند ترکیبی از هر ۳ عامل باشد؟

افزایش قیمت بیت کوین از سطح ۶۴۰۰ دلار به ۱۰۰۰۰ دلار احتمالا با دستکاری نهنگ ها و بر اساس فراوانی و ثبات سفارش های فریب دهنده آغاز شده است. با این حال، این ممکن است علاقه سرمایه گذاران خرد را به خود کند، به ویژه سرمایه گذاران آسیایی را که به امید وقوع رویداد هاوینگ بیت کوین در سه ماه دیگر، شروع به انباشتن آن کرده اند.

اگرچه قیمت بیت کوین در حال حاضر در حدود ۱۰ هزار دلار در حال جابجایی است، اما شاخص های تکنیکال هیچ شرایطی را نشان نمی دهند و نشانه هایی از سطح محلی ندارند، این امر می تواند باعث شود که قیمت بیت کوین قبل از بازگشت به عقب افزایش یابد.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments