Image default
اخبار

مقامات اطلاعاتی آمریکا در حال بررسی پیامدهای احتمالی رویداد “قوی سیاه”!

دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده (ODNI) در نظر دارد تا از یک محقق فوق دکترا حمایت مالی کند تا بررسی کند چه اتفاقی می افتد اگر دلار آمریکا وضعیت خود را به عنوان ذخیره ارزی جهان از دست دهد.

این آژانس در اواخر سال گذشته نیر در فهرست استخدام خود یک فرصت شغلی اضافه کرده بود که در آن از متقاضیانی که سابقه‌ فعالیت در رشته‌ اقتصاد را دارند، دعوت به عمل آمده بود. آخرین مهلت ثبت‌ نام برای این شغل روز ۲۸ فوریه اعلام شده است.

آژانس مذکور اعلام نموده این تحقیقات که اولین برنامه‌ پژوهشی فوق دکتری برای جامعه‌ اطلاعاتی می باشد می ‌تواند به ایالات متحده کمک کند تا برای رویداد قوی سیاه (Black Swan) که خطر از بین رفتن تسلط دلار را به همراه دارد، آماده شود. این گونه رویداد‌ها معمولاً غیرقابل پیش ‌بینی بوده و فراتر از چیزی که انتظار می ‌رود ظاهر خواهند شد، بنابراین در اغلب موارد پیامدهای بالقوه‌ی وخیمی به همراه دارند.

لازم به ذکر است که قوی سیاه استعاره‌ای است از پیشامدهایی که مشاهده آنها شگفت‌انگیز و بسیار نادر است و چون کسی به طور معمول انتظار وقوع آنها را ندارد وقتی اتفاق می‌ افتند توده‌ های مردمی در توجیه دلایل وقوع چنین پدیده‌ هایی گاه به استدلال غیرعقلانی و حتی خرافی روی می‌آورند. فارغ از اندیشه توده‌ ها، در توجیه علت و عواقب این پدیده‌ ها معمولاً بین روشنفکران و خردگرایان نیز هنگامه‎ای از اختلاف نظر و کشمکش‌ هایی پدید می‌ آید که ممکن است دهه‌ ها و سده‌ ها به نتیجه‌ گیری صحیحی نینجامد.

این حوزه‌ مطالعاتی خاص تحت نظارت مرکز ملی منع گسترش سلاح هسته ‌ای نیز قرار می ‌گیرد. این مرکز بخشی از دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده است که در زمینه‌ کشف راه‌ هایی برای مبارزه با گسترش سلاح ‌های کشتار جمعی و همچنین جلوگیری از تامین مالی تروریسم فعالیت دارد. به گفته‌ی مقامات دفتر مدیریت اطلاعات که با این موضوع آشنا هستند، این تحقیقات به طور گسترده در جامعه‌ اطلاعاتی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

اگرچه مقامات این مطالعات را به هیچ گرایش یا رویداد خاصی نسبت نمی‌ دهند، اما توضیحات مربوط به این فرصت پژوهشی به پیش ‌بینی ‌های یک طرفدار صنعت ارزهای دیجیتال نیز اشاره شده است، که به گفته‌ او یک ارز دیجیتال جهانی و یا ارز دیجیتال ملی باعث تضعیف دلار آمریکا خواهد شد. در ادامه به رشد اقتصادی چین و هند نیز اشاراتی شده است.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده در این رابطه نوشته است:

اگر هر یک از این سناریوها و یا سایر موارد احتمالی به وقوع بپیوندد، ایالات متحده هم اعتبار و هم جایگاه خود را در جهان از دست خواهد داد. ایالات متحده باید برای شناسایی رویداد احتمالی قوی سیاه آمادگی داشته باشد، رویدادی که می ‌تواند تغییرات اساسی و متحول کننده‌ ای را در زمینه‌ اقتصادی ایجاد کند. ما در رابطه با این تغییرات اساسی، دلیل پیدایش و همچنین عوامل محرک آن درک درستی نداریم، عواملی که به ویژه نسبت به رویداد‌های خاص جهانی یا فنی حساس هستند.

برنامه‌ پژوهشی فوق قرار است از ابتدای سال مالی بعد و در روز اول اکتبر آغاز شده و به مدت دو سال ادامه دارد. به گفته‌ مقامات، این پژوهش‌ ها طبقه ‌بندی نشده و محقق نیز هیچ گونه تملک خاصی نسبت به آن‌ها ندارد، اما محقق تحت حمایت مالی دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده قرار گرفته، بودجه‌ کافی دریافت کرده و می ‌تواند به بخش فناوری اطلاعات این آژانس که برای محاسبات پیشرفته مورد استفاده قرار می ‌گیرد، دسترسی کامل داشته باشد. گفته شده که این آژانس نحوه‌ کار محقق و چگونگی تحقیقات فوق ‌الذکر را کنترل نخواهد کرد، بلکه به طور دوره ای آن را بررسی می کند تا نتایج حاصل شده از این تحقیقات را بهتر درک کند.

علاوه بر این گفته شده که دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده می ‌تواند بین محقق و کارشناسان دفتر مدیریت اطلاعات ملی ایالات متحده و سایر نهاد‌های دولتی از جمله فدرال رزرو ارتباط برقرار کند؛ اما داده‌ ها یا اطلاعاتی که برای دسترسی عمومی در نظر گرفته نشده ‌اند، قابل ارائه نخواهند بود.

این آژانس به دنبال یک محقق است که بتواند از آمار، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در رویدادهای تاریخی “قوی سیاه” و همچنین سناریوهای احتمالی آینده استفاده کند. در بخش توضیحات مربوط به این فرصت تحقیقاتی نیز عنوان شده است که محقق ممکن است بدنبال این باشد که محتمل ترین سناریوها چیست و در چه بازه زمانی آغاز می شوند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه