Image default
دانستنی ها

اتریوم ، کامپیوتری جهانی!

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین تلاشی در جهت آزادسازی افراد تحت ظلم و ستم، امکان بانکداری برای کشورهای بدون بانک و دموکراتیک کردن کشورهایی که دارای دولت های استبدادی هستند، بوده است. این که آیا بخش ارزهای دیجیتال در واقع به این اهداف دست یافته اندش یا خیر، همچنان موضوعی است که جای بحث دارد، اما می توانیم بگوییم که تعداد تعداد قابل توجهی از استارتاپ های ارزهای دیجیتال، عرضه سکه اولیه و شرکت های بلاک چین یا در این زمینه موفق نشده اند و یا یک کلاهبرداری آشکار بوده اند.

اما ویتالیک بوتین، بنیان گذار اتریوم در مأموریت خود برای ساخت “کامپیوتر جهانی” شکست ناپذیر بوده است. از زمان ایجاد وایت پیپر انقلابی در سال ۲۰۱۳، نبوغ آرام پشت پروژه اتریوم و ارز دیجیتال اتر (ETH) یک مدافع ثابت برای دموکراتیک سازی شبکه های غیرمتمرکز بوده است.

بوترین متولد ۳۱ ژانویه ۱۹۹۱، شش سال اول زندگی خود را در شهر روسی کلومنا، تقریبا در ۶۲ مایلی مسکو گذرانده است، پیش از اینکه او و والدینش به دنبال فرصت های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند. بوترین در مدرسه خوب عملکرد خوبی داشت ، وارد مدرسه Abelard در تورنتو شد و یک استعداد فوق العاده اش را در ریاضیات و علوم را به نمایش گذاشت. بوترین یک سال در دانشگاه واترلو (Waterloo) تحصیل کرد و در سال ۲۰۱۳ دانشگاه را ترک کرد، زیرا اشتیاق او به فناوری بلاک چین نمی توانست منتظر پایان تحصیل او بماند.

اگرچه بوترین از سال ۲۰۱۱ در انجمن بیت کوین مشارکت فعال داشت، اما به عنوان بنیان گذار بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine)، او را بیشتر به عنوان آغازگر وایت پیپر اتریوم می شناسند.

به عنوان یک شرکت کننده فعال در جوامع بیت کوین، بوترین مرتباً یک نسخه روان تر از شبکه اصلی بیت کوین را پیشنهاد می کرد که از ایجاد سریع برنامه های غیرمتمرکز بدون لایه بندی عملکرد پشتیبانی کند. سرانجام، پس از پیشنهادهای ناموفق، بوترین تصمیم گرفت تا با ایجاد پشتیبانی داخلی برای قراردادهای هوشمند، یک بلاک چین جدید ایجاد کند. و بقیه ماجرا که کاملا روشن است.

اتریوم در دوره پس از ICO

عرضه سکه های اولیه، که به طور عمده توسط استاندارد توکن های ERC-20 امکان پذیر است، پس از سال ۲۰۱۷ به پایان دوره خود رسید. به نظر می رسد که پروژه اتریوم در بعضی مواقع، از مسیر درست خارج شده است و به احتمال زیاد هم ناظران متوسط و هم طرفداران اتر موافق خواهند بود که تیم توسعه این شبکه بیشتر از تثبیت ارزش این آلت کوین، روی ارتقاء شبکه و هارد فورک ها متمرکز است. برای برخی از دلالان، این موضوع می تواند یک امر منفی باشد، اما اکثر طرفداران واقعی اتریوم می گویند که تمرکز بر عملکرد شبکه به جای تمرکز بر قیمت اتردر درازمدت تأثیری مثبت خواهد داشت.

به تازگی، این شبکه با موفقیت هارد فورک استانبول که تاکنون هشت مورد را اجرا کرده است و توسعه دهندگان هنوز هم در نظر دارند که این شبکه را در سال ۲۰۲۰ به ETH 2.0 ، یا سرنیتی (Serenity) منتقل کنند.

بوترین ثبات و کنترل را ایجاد می کند

آنچه ویتالیک بوترین را از برخی از همتایان خود جدا می کند، رویکرد او در خصوص ایجاد عدم تمرکز و تمایل وی به حفظ اصول دموکراتیک در فضای ارزهای دیجیتال است. به گفته بوترین، آینده ارزهای دیجیتال متنوع و کثرت گر است و در مواقعی که تمرکززدایی شبکه زیر سوال می رود ، بوترین برای حمایت و اطمینان از شنیدن همه دیدگاه ها و تمایلات جمعی وارد عمل می شود. بوترین در آگوست سال ۲۰۱۸ به فوربس گفت:

اخیراً، من وقت زیادی را صرف کار کردن بر روی پروتکل های اثبات سهام و شاردینگ می کنم. این همان چیزی است که انجمن تحقیقاتی اتریوم بیش از هر چیز در این مقطع به آن توجه می کند. ما فکر می کنیم که اثبات سهام و مقیاس گذاری هر دو بسیار مهم هستند و پیشرفت های زیادی در بهبود الگوریتم ها و توسعه محدودیت های متعدد در طی چند ماه گذشته صورت گرفته است. من همچنین به تجزیه و تحلیل اقتصادی کارمزد تراکنش ها و چگونگی بهبود الگوریتم های تراکنش پرداخته ام راهی پیدا کنم که هزینه ها کاهش یافته و مراکز توازن پروتکل بهتر و کارآمدتر شود.

بوترین در ادامه توضیح داد که استفاده از ارزهای دیجیتال باید به اندازه کافی آسان باشد تا شخص بتواند وارد یک فروشگاه شود، کارت را دریافت کند، ۵ دلار بپردازد و ۵ دلار دریافت کند، منهای برخی از هزینه های اندکی که برای بیت کوین، بیت کوین کش، اتر و غیره کسر می شود و شروع به استفاده از آن کند.

اکنون که در سال ۲۰۲۰ قرار داریم، تمرکز کلی در فضای ارزهای دیجیتال به هاوینگ بیت کوین و همچنین مانور سرمایه گذاران نهادی بزرگ در ارزهای دیجیتال تغییر کرده است. بوترین به جای تمرکز بر ارزیابی اتریوم در جفت بیت کوین و USD آن، بر انتقال شبکه به اتریوم ۲٫۰ متمرکز شده است.

بسیاری در این بخش معتقدند که در صورت اجرای موفقیت آمیز این پروژه، ارتقاء شبکه تأثیر قابل توجهی در کل بخش خواهد داشت، از جمله شبکه های دیگر مانند ترون، کاردانو،EOS و آنتولوژی که همگی ادعا می کنند از اتریوم برتر هستند.

وضعیت اتریوم به عنوان محبوب ترین پلتفرم قرارداد هوشمند بیانگر اهمیت ارتقاء اتریوم ۲٫۰ است. اثبات محبوبیت شبکه با درخواست های مکرر نشان داده شده است، در حالی که زمان تراکنش ها مانند خزیدن حلزون کند است و هزینه های تراکنش تا حدی افزایش می یابد که استفاده از شبکه کمتر از معقول باشد.

این تراکم نشان می دهد که میزان تقاضا برای شبکه پایدار است و اگر اتریوم ۲٫۰ با موفقیت راه اندازی شود، میزان تقاضا در شبکه از این هم بیشتر خواهد شد. بر اساس گفته های بوترین، اتریوم ۲٫۰ به عنوان یک رقیب برای سایر شبکه ها شناخته می شود و پس از اجرای کامل، زمان تراکنش می تواند از دقیقه به تقریباً سه ثانیه کاهش یابد. همانطور که بوترین در اولین ورکشاپ شاردینگ در تایپه در سال ۲۰۱۸ عنوان کرد:

اتریوم ۱٫۰ تلاش نامنظم افرادی برای ساخت کامپیوتر جهانی بوده است. اتریوم ۲٫۰ در واقع خود کامپیوتر جهانی خواهد بود.

لازم به ذکر است که ویتالیک بوترین در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین، در لیست صد نفر برتر کوین تلگراف قرار دارد.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه