Image default
اخبار

ارائه چارچوبی قانونی برای توکنیزه کردن دارایی‌های دیجیتال توسط بانک مرکزی روسیه !

بانک مرکزی روسیه (CBR) به طور رسمی چارچوبی قانونی را برای توکنیزه کردن دارایی ‌ها پیشنهاد داده است، اما همچنین قصد دارد که معاملات ارزهای دیجیتال را به عنوان فعالیت مشکوک برچسب گذاری کند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که با موفقیت، پلتفرمی را آزمایش کرده است که به کاربران اجازه می‌ دهد دارایی‌ های خود، از جمله ارز، سهام و اوراق بهادار را به توکن تبدیل کنند و آنها را به سرمایه گذاران عر ضه کنند.

ایوان زیمین (Ivan Zimin)، مدیرعامل اداره فناوری مالی بانک مرکزی روسیه عنوان کرد که این بانک قصد دارد از این پلتفرم به عنوان چارچوبی برای قانون‌ گذاری آتی برای ارزهای دیجیتال استفاده کند که به عنوان راهنمایی برای مشاغل قانونی که قصد دارند تا دارایی‌‎ های خود را توکنیزه کنند، عمل خواهد کرد. زیمین در این مورد گفت:

براساس نتایج آزمایش این طرح، بانک مرکزی روسیه پیشنهاد کرده است که در پیش‌ نویس لایحه فدرال «دارایی‌ های مالی دیجیتال»، مقررات لازم برای معرفی و توسعه چنین تصمیماتی را در بازار دارایی های دیجیتال نوظهور که توسط دولت و کسب‌ و کارها حمایت می ‌شوند، گنجانده شود.

این پیشنهاد با گزارشات رسانه های محلی مبنی بر برنامه‌ ریزی بانک مرکزی روسیه برای بروز کردن دستورالعملی که مشخص می‌ کند چه فعالیت‌ هایی جرم شناخته می ‌شوند، همزمان شده است. براساس سایت RBC ، طبق دستورالعمل جدید، خرید و فروش ارزهای دیجیتال می تواند جزود موارد مشکوک تلقی شود.

این طرح که همچنان در حال ارزیابی‌ های اولیه است، ممکن است بانک ‌های تجاری را ملزم کند تا فعالیت ‌های مربوط به ارز دیجیتال را مشخص کنند و به آن‌ها اجازه می ‌دهد معاملات کسانی را که در حوزه ارزهای دیجیتال معامله انجام می دهند، متوقف کرده و حتی حساب‌های آن‌ها را مسدود کند.

این اقدام بانک مرکزی روسیه با واکنش ‌هایی از سوی فعالان صنعت ارزهای دیجیتال روبرو شده است. دون گوو (Don Guo)، مدیرعامل Broctagon که در حوزه فناوری و تامین نقدینگی فعال است، از این رویکرد انتقاد کرد. وی عنوان کرده که تصمیمات روز دوشنبه، فقط باعث افزایش شک و تردید در فضای ارزهای دیجیتال خواهد شد.

به هنگام بحث از چگونگی قانون گذاری ارزهای دیجیتال، به نظر می ‌رسد که روسیه یک قدم جلو و دو قدم به عقب برداشته است. این موضوع ممکن است باعث بلاتکلیفی معامله گران روسی شود، در حالی که دیگر اقتصادهای بزرگ جهانی، مانند چین و آمریکا هنوز هم به قانون ‌گذاری‌ های ضد و نقیض در زمینه ارزهای دیجیتال ادامه می‌ دهند. گوو عنوان کرد:

در حالی که چین از بیت کوین حمایت و ارز دیجیتال ملی خود را طراحی می‌ کند، به نظر می رسد که کشورهای دیگر مانند ایالات متحده آمریکا در حال جنگیدن در نبردی هستند که بازنده آن خواهند بود. چه قانون‎ گذاران بخواهند و چه نخواهند، پذیرش ارزهای دیجیتال همچنان ادامه خواهد یافت و از دست دادن فرصت استفاده از ارزهای دیجیتال، هزینه‌ های سنگینی خواهد داشت.

از سال ۲۰۱۷، دولت روسیه در حال تدوین لایحه ‌ای است که می ‌تواند ارزهای دیجیتال و فعالیت ‌های مرتبط با آن، مانند عرضه اولیه سکه (ICO) و خرید و فروش ارز دیجیتال با ارزهای رایج مانند روبل را ممکن سازد. اگرچه مقامات، پیش از این اعلام کرده‌ بودند که لایحه مراحل پایانی خود را طی می ‌کند، اما چانگ ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیرعامل صرافی بایننس در اکتبر گذشته عنوان کرد که مقامات روسی در این مورد تردید دارند.

مجلس روسیه در اوایل ماه اکتبر لایحه حقوق دیجیتال را تصویب کرد که در آن به تشریح “حقوق دیجیتال” در قانون روسیه پرداخته می ‌شود و همچنین در آن تعاریف قانونی برای قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال ارائه می ‌دهد.

خبرها حاکی از آن است که روسیه اکنون در تلاش است تا یک تمایز قانونی بین دارایی های توکنیزه ‌شده ایجاد کند که می تواند قانون مالی موجود را با قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال را که به راحتی توسط مقامات قانون گذاری مدیریت نمی شوند، تطبیق دهد.

در اکتبر سال گذشته، بانک مرکزی روسیه از ممنوعیت احتمالی پرداخت ‌های ارزهای دیجیتال حمایت کرد و مدعی شد که آنها خطرات قابل توجهی را به همراه دارد و نمی ‌تواند کارایی ارزهای رایج را داشته باشد.

یکی از بزرگ‌ ترین پروژه‌ هایی که تا کنون در بانک مرکزی روسیه قانون‌ گذاری شده است، قانون ‌گذاری در مورد پلتفرم توکنیزه‌ ای است که توسط نورنیکل (Nornickel) توسعه داده شده است که یک شرکت روسی فعال در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال می باشد. همچنین در طی این پروژه به سازمان ‌های مختلف اجازه داده خواهد شد که «توکن ‌های ترکیبی» را که توسط دارایی های مختلف به طور همزمان مورد حمایت قرار می گیرند، تولید کنند. این پلتفرم به محض تصویب لایحه ارزهای دیجیتال در روسیه به بهره ‌برداری خواهد رسید.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه