Image default
اخبار

تاکید دوباره کریگ رایت بر ادعایش مبنی بر اینکه ساتوشی ناکوموتو است!

بر اساس گزارش های منتشر شده، کریگ رایت ، یک کارآفرین استرالیایی است که ادعا می کند مخترع بیت کوین است. وی عنوان کرده است که ممکن است علیه تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال به دلیل نقض حقوق مالکیت معنوی خود اقدام قانونی کند.

کریگ رایت در یک پست وبلاگ که چندی پیش منتشر شد، گفت: در حالی که فورک های بیت کوین تحت مجوز متن باز MIT که اجازه عرضه بیت کوین را صادر می کند مجاز است، کپی کردن پایگاه داده مجاز نمی باشد. رایت در این پست نوشت:

“من به عنوان تنها خالق بیت کوین، از حق ثبت کامل بیت کوین برخوردار هستم. مردم می توانند نرم افزار من را فورک یا آپدیت کنند و نسخه های جایگزین ایجاد کنند. اما، آنها حق تغییر پروتکل با استفاده از پایگاه داده اصلی را ندارند.”

رایت ادعا کرده است: با این حال، بیت کوین کور (گروهی که بیت کوین را اداره کرده و توسعه می دهند) و بیت کوین ABC (تیم پشتیبان بیت کوین کش [BCH] ) به دنبال استفاده از بانک اطلاعاتی من بدون داشتن مجوز بوده اند.

لازم به ذکر است که ادعای رایت مبنی بر اینکه وی ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین است، نه به صورت قانونی و نه طبق نظر بسیاری از متخصصان جامعه ارزهای دیجیتال اثبات نشده است. وی همچنین پشتیبان یک ارز دیجیتال متفاوت، به نام بیت کوین اس وی (BSV) است.

در این پست، به نظر می رسد که رایت ممکن است اقدام به اقدام قانونی علیه بیت کوین کور و و بیت کوین ABC کند. وی اظهار داشت: افراد درگیر با سیستم های کپی شده که خود را به عنوان بیت کوین می گذرند. از این طریق مورد توجه قرار می گیرند. لطفاً وقتی من هستم به من اعتماد کنید.

با توجه به ادعای او مبنی بر اینکه مخترع بیت کوین است، رایت گفته است که بیت کوین کور و بیت کوین ABC حقوق مالکیت معنوی وی تحت مجوز متن باز MIT که بر اساس آن بیت کوین صادر می شود را نقض می کنند. با این حال ،این مجوز اجازه می دهد تا زمانی که اطلاعیه حق چاپ و مجوز “در کلیه نسخه ها یا بخش های قابل توجهی از نرم افزار گنجانده شود، از کد “بدون محدودیت” استفاده کنید.
در این مجوز آمده است:

به هر شخصی که یک نسخه از این نرم افزار و فایل های اسناد مرتبط (نرم افزار) را دریافت کند، به طور رایگان اجازه داده می شود بدون محدودیت با این نرم افزار کار کند، از جمله حق استفاده، کپی، اصلاح، ادغام، انتشار، توزیع، ارائه مجوز به اشخاص ثالث و یا فروش نسخه های این نرم افزار و به طور کلی به افراد اجازه داده می شود از این نرم افزار جهت انجام کارهایی که برای آن مجهز شده است، استفاده کنند.

رایت همچنین ادعا کرد که وی در “اتحادیه اروپا و بریتانیا” حقوق پایگاه داده دارد. وی در این باره نوشت: “به عنوان بخشی از مشارکت های جهانی توزیع شده، شرکای ارشد در بیت کوین کور یا بیت کوین ABC در اروپا و انگلستان زندگی می کنند و فرصتی را برای گنجاندن آنها در موضوع بدون هیچ گونه مشکلی در حوزه قضایی فراهم می کنند.”

در جای دیگر، او ادعا می کند که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین را عرضه کرده است و نودها در واقع “عوامل شبکه او هستند”.

وی در ادامه نوشت: اگر با من مذاکره کنید، می توان ترتیبی اتخاذ کرد که امکان ادامه نسخه های منتخب شبکه، با مجموعه ای از محدودیت ها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، من مایل به صدور مجوز برای بانک اطلاعاتی بیت کوین هستم.

در ماه مه سال ۲۰۱۹، رایت ادعای حق کپی رایت را در ایالات متحده برای وایت پیپر یا بیت کوین و کد اصلی به ثبت رساند و چندی پس از آن بیانیه مطبوعاتی منتشر شد که در آن گفته شد که ادعای وی به این ترتیب به رسمیت شناخته شده است. چند روز بعد سازمان حق کپی رایت پاسخ داد که رایت را به عنوان مخترع این آثار به رسمیت نشناخته است و در خصوص حقانیت هیچ گونه بیانیه ای تحقیق و بررسی نمی کند.

لازم به ذکر است که با چند تن از توسعه دهندگان بیت کوین کور برای اظهار نظر در این باره تماس گرفته شد اما تا کنون پاسخی دریافت نشده است.

نوشته های مرتبط

۶ دیدگاه

حامد افکار اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۸

این گریک رایت باید میومد ایران میرفت دادگاه واسه اثبات حرفش که قشنگ به غلط کردن می افتاد

پاسخ
عباسی اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۷

مگه نمی گفتن که ساتوشی شخص نیست یه گروهه پس این گریک رایت که یه نفره

پاسخ
فرشته فتحی اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۶

سلام و خسته نباشید به گروه ارزجوی عزیز میشه لطف کنید تحلیل بزارید اینجوری بخوایم بیت و ارز دیجیتال بخریم یک کم خیالمون راحت تره
اصلا چطوره یه کمی هم به کاربراتون یاد بدید در قالب ویدیو یا هر جور دیگه

مرسی

پاسخ
اکبری اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۴

یکی نیس بگه اگه تو ساتوشی هستی این همه سال کجا قایم شده بودی اصلا مگه بیماری خودت رو پنهان کنی

پاسخ
صبا صباغیان اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۳

این گریک رایت اگه واقعا ساتوشی ناکاموتو است پس چرا پول این خانواده دیوید کلیمن رو نمیده ؟ ساتوشی که خیلی پولداره خیلی هم توانمنده دیگه احتیاج نداره پول بقیه رو بخوره

پاسخ
شهرام محمدی اسفند ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۸:۵۱

سلام یه جا خوندم این گریک رایت ساتوشی نیست پس چرا اصرار داره که هست ؟ مگه دیوانه است هی بره دادگاه بیاد

ممنون که جواب می دیدید

پاسخ

ارسال دیدگاه