Image default
اخبار

تصمیم SEC در خصوص تصویب آخرین تقاضای مطرح شده در خصوص ETF بیت کوین !

بر اساس گزارش های منتشر شده، جیک چروینسکی (Jake Chervinksy)، مشاور شرکت Compound Finance، در توییتی احساسات بدبینانه خود را نسبت به صدور مجوز برای ویلشایر فینیکس (Wilshire Phoenix) به منظور افتتاح یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیان کرد. علی رغم عدم توافق کمیسر هستر پیرس (Hester Pierce)، نماینده کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با تصمیمات اخیر آن، این کمیسیون چندین بار درخواست این صندوق را برای دریافت مجوز رد کرده است و نگرانی های اساسی درباره دستکاری در بازار بیت کوین ابراز کرده است.

ETF بیت کوین احتمالاً در سال ۲۰۲۰ اتفاق نمی افتد

امیدها برای صدور مجوز افتتاح یک صندوق قابل معامله برای شرکت Compound Finance از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا زیاد نیست. مخصوصاً به این خاطر که این کمیسیون پیش از این نیز هر درخواست مجوزی از سوی صندو ق‌های دیگر را رد کرده است.

این کمیسیون طی یک بیانیه در ژانویه سال ۲۰۱۸ نگرانی ‌های اساسی خود در مورد بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال ابراز کرده است. تاکنون هیچ‌ کدام از این نگرانی ‌ها توسط متقاضیان برطرف نشده ‌اند. چروینسکی تقریباً مطمئن است که درخواست ویلشایر فینیکس نیز رد خواهد شد.
نگرانی های اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به شرح زیر است:

۱٫ ارزش گذاری: کمیسیون بورس از صندوق ‌های قابل معامله انتظار دارد که تراکنش ‌های چندین صرافی را پیگیری کنند تا بتوانند قیمت مناسبی ارائه دهند. به وجود آمدن فرصت‌های آربیتراژ مانع از آن می شود که در هر صرافی ای، ارزش گذاری شود.

۲٫ نقدینگی: حتی با وجود اینکه حجم معاملات روزانه بیت کوین میلیارد دلاری باشد، کمیسیون بورس هنوز هم نگرانی‌ هایی درباره نقدینگی در بازار بیت کوین دارد.

۳٫ حضانت و نگهداری: خوشبختانه مسئله نگه‌داری بیت کوین و ارزهای دیجیتال از دو سال گذشته و از زمانی که کمیسیون بورس آمریکا در بیانیه‌ای نگرانی خود در این مورد را صادر کرد، حرکت رو به جلوی خوبی داشته است. ممکن است شاهد این باشیم که در آینده این مسئله اهمیت کمتری برای کمیسیون بورس داشته باشد.

۴٫ آربیتراژ: در حال حاضر صرافی‌ های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد. اما بیشترین حجم معاملات در ده صرافی معتبر و قانون ‌گذاری شده انجام می ‌شوند. تعطیلی هر یک از صرافی ‌ها نباید مانع آربیتراژ شود و یا قیمت را تحت تاثیر قرار دهد.
۵٫ دستکاری بازار: کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا معتقد است بیت کوین نیز به اندازه سایر  دارایی ‌ها در خطر دست‌کاری بازار قرار دارد.

اگر ETF تصویب شود، موجب افزایش چشمگیر قیمت می شود

توییت اصلی که چروینسکی توییت خود را در پاسخ به آن نوشته بود، از طرف اریک اروین (Eric Ervin) ،مدیرعامل شرکت بلاک‌ فورس کپیتال (Blockforce Capital) منتشر شده بود. اروین به کارمزد باورنکردنی ۴۱ درصدی اشاره کرد که سرمایه ‌گذاران سازمانی برای دریافت سهام صندوق گری‌ اسکیلز جی‌بی‌تی‌سی (Grayscale’s GBTC) می ‌پردازند.

هستر پیرس، یکی از نمایندگان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، عملاً مخالفت خود را با تصمیمات این کمیسیون نشان داده است. این باعث شده که فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، نام مستعار «مادر کریپتو» را به او اختصاص دهند و همین مسئله باعث محبوبیت وی در میان سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال شد.

رابرت جکسون (Robert J. Jackson) که یکی دیگر از نمایندگان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکاست، نظرات مثبت خود را نسبت به ایجاد صندوق قابل معامله بیت کوین اعلام کرده است و ابراز داشت که این صندوق با مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط این کمیسیون می باشد.

اگر درخواست ویلشایر فینیکس با دستورالعمل ‌های تنظیم شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مطابقت داشته باشد و بتواند موافقت این کمیسیون برای دریافت مجوز اولین صندوق قابل معامله بیت کوین را جلب کند، این موضوع تاثیر صعودی بسیار بزرگی بر بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

گفتنی است که این امر به سرمایه گذاران نهادی، راهی برای معامله بیت کوین در یک شرایط قانون گذاری شده ارائه می دهد. همزمانی این موضوع با تقاطع طلایی اخیر بیت کوین، می تواند منجر به افزایش چشمگیر قیمت این ارز دیجیتال شود.

البته باید عنوان کرد که با توجه به اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار در رویارویی با درخواست‌ ها یETF، در حال حاضر این افکار فقط در حد آرزو باقی مانده اند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه