Image default
اخبار

انتقاد ویلشایر فونیکس از تصمیم SEC برای رد کردن درخواست ETF بیت کوین!

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که ویلشایر فونیکس (Wilshire Phoenix)، یک شرکت مدیریت دارایی مستقر در نیویورک در پاسخ به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، برای رد کردن درخواست صدور مجوز صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین خود، از این کمیسیون انتقاد کرده است.

انتقاد این شرکت از تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در راستای اظهارات هستر پیرس (Hester Pierce)، کمیسر کمیسون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده صورت گرفته است. چراکه پیرس نیز از این اقدام کمیسیون مبنی بر اینکه تا کنون چندین درخواست صدور مجوز برای ETF را رد کرده، انتقاد کرده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تا ۲۶ فوریه مهلت داشت تا تصمیم خود را در مورد درخواست مجوز ETF بیت کوین ویلشایر فونیکس که در سال گذشته به این آزانس ارائه داده بود، اتخاذ کند. این کمیسون حکمی را صادر کرد که در آن با درخواستETF مخافت شده و تقاضای ویلشایر فونیکس را نیز رد کرده بود.

رد شدن این درخواست، تعجب برانگیز نیست، چرا که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در طی ۹ سال گذشته ۹ درخواست دیگر را نیز رد کرده است که از جمله آنها عبارتند از ETF هایی که توسط ون اک (Van Eck) و برادران دوقلوی وینکلووس پیشنهاد شده است.

با اینکه عدم تائید درخواست ویلشایر فونیکس جای تعجب ندارد، اما با این وجود، ویلشایر فونیکس باز هم ناامیدی خود را از تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ابراز کرد.

ETF یک صندوق قابل معامله در بورس و یک وسیله سرمایه گذاری است که به سرمایه گذاران نهادی راهی کاملاً قانونی برای سرمایه گذاری بر روی بیت کوین ارائه می دهد بدون اینکه نیازی به نگه داشتن یا کاستودی این دارایی داشته باشد.

ویلشایر فونیکس گمان می کند که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به برنامه ETF توجه کامل نشان نمی دهد، چرا که وی داده های کلیدی و اطلاعات اضافی را برای کمک به تسهیل صدور مجوز ETF ارائه داده است؛ اما با این وجود درخواست وی مورد پذیرش قرر نگرفته است.

این شرکت با نظرات کمیسر هستر پیرس که با تصمیمات آژانس مبنی بر رد کردن صندوق ‌های ETF مخالف است، موافقت کرده است و گفتنی است که هم سرمایه‌ گذاران نهادی و هم سرمایه‌ گذاران خرد معتقدند که تائید ETF، برای پیشرفت بیت کوین بسیار مهم است.

تصمیمات SEC برای رد تمام تقاضاهای صدور مجوز برای ETF بیت کوین در حالی صورت می گیرد که بورس اشتوتگارت اولین سهام قابل معامله در بورس (ETP) به صورت معکوس برای بیت کوین را راه‌ اندازی کرد. دومین بورس بزرگ آلمان اخیرا، ۲۱ سهام Short بیت کوین را معرفی کرده است.

۲۱ سهم ETP به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در حین کاهش قیمت، با داشتن موقعیت Short (موقعیت فروش) موفق عمل کنند. ویلشایر فونیکس اظهار داشت که بازارهای مالی آمریکا به شدت نیازمند ETF یا ETP برای جلوگیری از عقب ماندنگی خود هستند.

هستر پیرس با انتشار نامه ‌ای مخالفت خود را پس از رد شدن درخواست برادران وینکلووس برای صدور مجوز ETF ابراز کرد. وی همچنین اخیرا عنوان کرد که باید سیاستی اتخاذ شود که یک “مکان امن” برای فعالیت استارتاپ ‌های بلاک چینی ایجاد شود.

رابرت جکسون جونیور (Robert Jackson Jr)، یکی دیگر از کمیسرهای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اظهار داشت که ETF برای بیت کوین امری اجتناب ناپذیر است، با این حال، وی افزود که باید چارچوب و دستورالعمل آژانس رعایت شود. ویلشایر فونیکس معتقد است که آنها دستورالعمل آژانس را رعایت کرده اند، باز هم این کمیسیون آنها را تائید نکرده است.

نوشته های مرتبط

۴ دیدگاه

سامان عبداللهی اسفند ۱۲, ۱۳۹۸ at ۲۲:۴۱

سلام مثل اینکه کلا ده تا ETF رو رد کردن لابد اونجا هم پارتی بازی نقش داره

پاسخ
یلدا اسفند ۱۲, ۱۳۹۸ at ۲۲:۳۹

میشه در مورد ای تی اف مطلب بزارید من هیچی نمیدونم

پاسخ
arzjoo اسفند ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۹

سلام مطالب قبلی در مورد ای تی اف خبر داشتیم بازهم اطلاع رسانی خواهیم داشت

پاسخ
عباس منصوری اسفند ۱۲, ۱۳۹۸ at ۲۲:۳۸

این یکی ETF هم رفت رو هوا اینا چرا همکاری نمیکنن

پاسخ

ارسال دیدگاه