Image default
اخبار

چراغ سبز دولت هند به ارزهای دیجیتال

دادگاه عالی هندوستان اخیرا طی دادخواستی، درخواست کرد تا ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال برداشته شود و طی آن انتظار می رود که تجارت واقعی با برخی از ارزهای دیجیتالی معتبر مانند بیت کوین آغاز شود.

این به نظر یک پیروزی بزرگ برای جنبه های دیجیتالی صنعت هند است و باعث می شود تا یک رشد سریع برای تکنولوژی مالی(فین تک) هند به ارمغان آورده شود. به هر ترتیب نگرانی هایی هم در خصوص حفاظت از حقوق مصرف کننده و پولشویی در غیاب یک مکانیزم نظارتی وجود دارد. در واقع، دستورالعمل بانک مرکزی هند برای اعمال محدودیت در خصوص تجارت با ارزهای مجازی، کمکی بود برای تنگ کردن حلقه ارزهای مجازی خصوصی، که توسط دولت غیرقانونی تلقی شده است.

دادگاه اپکس حالا این دستورالعمل را لغو کرده و مسیر را برای ارزهای دیجیتال در هند هموار نموده است.  این اقدامات هند را به یکی از بزرگ ترین بازارهای ارزهای دیجیتالی بدل خواهد کرد. حالا مسئله ای که به عنوان بزررگترین چالش پیش رو قرار دارد این است که دولت هند یک قانون سنجیده و مترقی ایجاد کنند که به دولت اجازه دهد تا به سمت نرم افزارهای صادرات و بازار ارزهای دیجیتالی برای فین تک برود و از نوآوری های سریع در حوزه بلاک چین و دارایی های دیجیتال بهره مند شود.

در حال حاضر، چندین ایالت، به ویژه آن هایی که دارای یک بخش IT قوی و ردپای استارتاپی هستند، به طور جدی سعی در ساخت اکوسیستم های بلاک چین دارند. مسئولیت تنظیم کالاهای دیجیتالی مانند بیت کوین در نهایت باید به دست هیئت بورس و اوراق بهادار هند (Sebi)، به عنوان تنظیم کننده کالاها و اوراق بهادار باشد. دولت مرکزی ، RBI و Sebi باید در کنار هم کار کنند تا بتوانند یک محیط مطلوب و پایدار را برای ترویج صنعت رمزنگاری و سرعت بخشیدن به نوآوری و در عین حال حفاظت از منافع مصرف کنندگان نیز ایجاد کنند.

ارزهای دیجیتال توسط شبکه های غیر متمرکز کاربران که به طور مستقیم تابع مقررات مقامات بانکی مرکزی یا دولت های ملی نیست کنترل می شود. گرچه امروزه صدها ارز رمزپایه در حال استفاده فعال هستند، اما بیت کوین محبوب ترین و پرکاربردترین آنهاست  و در واقع نزدیکترین ارز رمزنگاری معادل ارزهای دولتی است.  نگرانی های زیادی درباره امنیت پول سرمایه گذاران وجود دارد، زیرا چندین حادثه گزارش شده است که در آن حساب های سرمایه گذاران هک شده و کل ثروت آنها به سرقت رفته است.

معاملات ارزهای مجازی غیرقابل ردیابی است و این مسئله بستر سوء استفاده و رخداد جرایمی نظیر قاچاق مواد مخدر، فحشا، تروریسم، پولشویی، فرار مالیاتی و سایر فعالیت های غیرقانونی و خرابکارانه را به وجود می آورد و تسهیل گری این وقایع از راه رخ می دهد. خطرات امنیتی پیرامون بیت کوین بزرگترین نقطه ضعف ارز دیجیتال است. اینجاست که سیستم های نظارتی کشور نقش تعیین کننده ای در تضمین این امر دارند که سوء استفاده را به حداقل برسانند. فن آوری های نوظهور کاملاً به نفع مصرف کنندگان به کار گرفته شده اند، بدون اینکه به منافع آنها آسیب برساند. در حال حاضر، اکوسیستم ارزهای دیجیتال هند کنترل نشده است و سرمایه گذاران امکان این امر را ندارند که در صورتی که دچار حادثه ای شدند به مرجعی شکایت کنند یا تقاضای جبران مالی که از آن ها دزدیده شده باشد را داشته باشند.  در این مورد می توان به این مثال اکتفا کرد که برجسته ترین  کلاهبرداری مربوط به ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷ پس از شکایت سرمایه گذاران علیه شرکت cryptocurrency GainBitcoin  انجام شد که صدها سرمایه گذار از این شرکت شکایت کردند، ولی به جایی نرسیدند.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه