Image default
اخبار

خودداری خودسرانه برخی از بانک‌های هندی از پردازش تراکنش‌های ارز دیجیتال!

بر اساس گزارش های منتشر شده، در اوایل ماه جاری، دیوان عالی هند حکم خود را در مورد یک پرونده مهم صادر کرد مبنی بر اینکه اقدام بانک مرکزی هند (RBI) برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال خلاف قانون اساسی است.

این دادگاه تصمیم گرفت تا بخشنامه بانک مرکزی هند (RBI) را مبنی بر اینکه خدمات کلیه بانک ها را با شرکت های مرتبط با ارزهای دیجیتال ممنوع اعلام کرده بود، لغو کند. این بخشنامه در آوریل ۲۰۱۸ صادر شده بود. با این حال، به نظر نمی رسد که همه بانک ها از این حکم پیروی می کنند.

در تاریخ ۱۲ مارس، محمد دنیش (Mohammed Danish)، وکیل فناوری مالی در برابر “خودسرانگی” برخی از بانک های داخلی برای ارائه خدمات در زمینه پشتیبانی از فروش یا خرید دارایی های دیجیتال ، شکایت نامه ای را به بانک مرکزی ارائه داد.

دنیش به همراه کاشف رازا (Kashif Raza)، یکی از بنیان گذاران پایگاه خبری و تحلیلی قانون گذار ارزهای دیجیتال هندی به نام Crypto Kanoon است و در زمینه دادرسی و خدمات مشاوره ای برای بلاک چین و ارزهای دیجیتال تخصص دارد.

در بشخنانه ممنوعیت ارزهای دیجیتال که توسط بانک مرکزی هند ارائه شده بود، عنوان کرده بود که هیچ نهادی حق ندارد با ارز دیجیتال معامله انجام دهد و نباید هیچ خدمتی را به افراد و نهادهایی که با این کلاس دارایی سر وکار دارند، ارائه دهند.

این ممنوعیت توسط دادگاه عالی “به طور کامل” کنار گذاشته شد، دنیش اظهار داشت که هنوز هم موارد متعددی گزارش شده است که در آن بانک ها همچنان در روند کاهش معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال فعالیت دارند که از جمله این بانک ها عبارتند از: HDFC و IndusInd Bank. دنیش در این باره عنوان کرد:

“در اکثر موارد، به بانک ها هیچ گونه مدرک کتبی در این باره ارائه نشده است، اما به طور شفاهی به مشتریان خود اطلاع داده اند که منتظر اطلاع رسانی RBI در این رابطه هستند.”

دنیش می افزاید: توجه به این نکته مهم است که، پس از حکم صادره توسط دیوان عالی هند در تاریخ ۳ مارس، این نهاد هیچ دستورالعملی خاصی به بانک مرکزی هند به منظور اطلاع رسانی به بانک ها و پیروی از دستور دادگاه ارائه نداده است.

با این حال، با توجه به حکم متفق القول در برابر اقدام بانک مرکزی هند توسط سه قاضی، دانیش می نویسد:

“امتناع بانک ها از ارائه خدمات برای خرید و فروش دارایی های دیجیتال کاملاً غیرقانونی، ناعادلانه و از نظر قانونی خودسرانه است و نافرمانی عمدی از دستور دادگاه عالی به حساب می آید.”

دنیش می افزاید: نهادهای قانون گذار بانک مرکزی هند موظفند که این دستور دادگاه را رعایت کنند و خدمات بانکی را به صورت بی طرفانه ارائه دهند زیرا آنها برای همه تراکنش های مشروع ارائه می دهند.

در این نامه از بانک مرکزی هند درخواست شده است تا در اسرع وقت به همه بانک ها این بخشنامه را صادر کرده و از مطابقت آنها با قانون اطمینان حاصل کند.

دلایل تاخیر بانک مرکزی هند

عدم هماهنگی بانک مرکزی هند با نهادهای تحت نظارت این امر را می توان با گزارش هایی توضیح داد که در حقیقت قصد تجدید نظر در حکم دادگاه را دارد.

در تاریخ ۶ مارس و درست چند روز پس از ارائه این حکم، گزارشی از روزنامه ” The Economic Times” در هند به منابع ناشناس و آگاه به این موضوع اشاره کرد که ادعا می کردند بانک مرکزی هند قصد دارد دادخواست تجدیدنظر را علیه این حکم به دادگاه ارائه دهد.

علاوه بر این، باید دید که آیا دولت هند برای معرفی لایحه ای که در جلسه زمستان سال ۲۰۱۹ به تعویق افتاده است اقدام خواهد کرد یا نه، چرا که این لایحه به طور بالقوه می تواند یک ممنوعیت کامل برای استفاده از ارزهای دیجیتال در هند را تحمیل کند.

نوشته های مرتبط

۴ دیدگاه

فریبا رمضانی پور اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ at ۲۱:۱۱

با سلام و خسته نباشید به کادر خوب ارزجو لطفا یک باره ده تا مقاله نزارید خوندن یکبارشون سخته اگه هر روز یکی بزارید بهتره که یک روز در هفته ده تا مقاله بزارید ممنون میشم ترتیب اثر بدید

پاسخ
سیما قربانی اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ at ۲۱:۰۹

بسته آموزشی فروشی دارید ؟ الان فرصت زیاده خوب میشه یاد گرفت

پاسخ
arzjoo اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ at ۱۳:۳۹

ممنون از پیشنهادتون بخش مطالب اموزشی و آکادمی به صورت رایگان اطلاعات وبینار هست

پاسخ
ساره مدیدی اسفند ۲۶, ۱۳۹۸ at ۲۱:۰۸

اینا چرا همچین می کنند نمی تونند نظرشون رو یکی کنند تازه انگار روسیه هم بانک هاش پشیمون شدن دارن میگن ارز دیجیتال بی خوده

مثل ال کلنگ می مونن

پاسخ

ارسال دیدگاه