Image default
اخبار

استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال در کلمبیا!

محبوبیت فزاینده ارزهای دیجیتال در کلمبیا به طور گسترده ای مورد بحث قرار گرفته است زیرا هیچ اجماع متفق القولی بر دلایل اصلی چنین امری وجود ندارد.

واقعیت این است که مطالعات متعددی مانند تحقیقات انجام شده توسط استاتیستا (Statista) وجود دارد که نشان دهنده علاقه قابل توجه از طرف کاربران کلمبیایی است و آن را به عنوان سومین کشور از نظر بیشترین تعداد کاربران ارزهای دیجیتال برجسته می کند.

مطابق نظر سنجی کاربران جهانی استاتیستا که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است، آمریکای لاتین منطقه ای است که بیشترین تعداد کاربران ارزهای دیجیتال در جهان را در اختیار دارد. گفتنی است که در آن نظرسنجی که به صورت آنلاین برگزار شد، حدود ۱۰۰۰ نفر از هر کشور مورد مطالعه قرار گرفتند.

در نظرسنجی دیگری که در سال ۲۰۱۹ توسط صرافی ارزهای دیجیتال همتا به همتای پکیفول با همکاری شرکت بینش مصرف کننده Toluma Insights، انجام شد، عنوان شد که پذیرش بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در بین کلمبیا روند صعودی داشته است.

این گزارش ادعا می کند که ۸۷ درصد از پاسخ دهندگان از وجود ارزهای دیجیتال اطلاع داشتند که ۸۰ درصد از آنها تمایل به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را نشان می دادند. این موضوع، با توجه به اینکه پکسفول بیش از یک میلیون دلار از کاربران کلمبیایی در سال ۲۰۱۹ پردازش کرده، تعجب آور نیست.

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۸، فوربس لیستی از ۱۰ شهر برتر دارنده بیت کوین در جهان را منتشر کرد که پایتخت کلمبیا یعنی بوگوتا به دلیل وجود ۸۷ کسب و کار مرتبط با ارزهای دیجیتال در آن زمان در رتبه هفتم قرار گرفت.

ارزهای دیجیتال

واکنش به تورم؟

در مورد آنچه که کلمبیا را به یکی از کشورهایی که بیشترین میزان پذیرش ارزهای دیجیتال در جهان را دارد، تبدیل می کند، نظرات مختلفی وجود دارد.

جارک دوکو (Jarek Duque)، یکی از تحلیلگران ارشد منطقه آمریکای لاتین در گفتگو با کوین تلگراف عنوان کرد: تورم نمی تواند یکی از دلایل افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال باشد، زیرا کشور یکی از با ثبات ترین کشورها در منطقه در زمینه نرخ تورم است. نرخ تورم در این منطقه در حال حاضر سالانه ۳٫۷۲ درصد است.

دوکو ادعا می کند که این مورد برای آرژانتین صدق نمی کند، چرا که تورم ناپایدار و بالاتری دارد و این مسئله توضیح می دهد که چرا این کشور سومین کشور با بالاترین میزان پذیرش ارزهای دیجیتال در جهان است.

برای توضیح اینکه چرا ارزهای دیجیتال در کلمبیا رونق دارد، دوکو به نقل از گزارش DEA که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، بیان کرد که ارزهای دیجیتال توسط کارتل های مکزیکی و کلمبیا برای پولشویی استفاده می شوند. دوکو درباره در مورد فرهنگ سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در کلمبیا اظهار داشت:

“به طور کلی، آموزش مالی در کشور ما کم است، با توجه به اینکه در ایالات متحده حدود ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال نسبت به بازارهای مالی ایده و نظر دارند، اما در کلمبیا فقط ۱ درصد از مردم در مورد ارزهای دیجیتال آگاهی دارند. این امر به این معنی است که کلمبیایی ها به طور کلی دانش فنی کافی را برای درک یک دارایی پیچیده با عنوان ارز دیجیتال و رسیدن به جایی که آنها را به عنوان یک پناهگاه امن در نظر بگیرند، ندارند. “

در کلمبیا تلاش هایی برای قانون گذاری فضای ارزهای دیجیتال صورت گرفته است، اگرچه به ظاهر ناموفق بودهاند. به عنوان مثال، در ۴ آوریل ۲۰۱۹، پیش نویسی با مشخصات مربوط به قانون گذاری پلتفرم های نرم افزاری صرافی های ارزهای دیجیتال منتشر شد. هدف این قانون تعریف کلی چگونگی فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات تبادل ارزهای دیجیتال در کلمبیا بود.

با این حال اگرچه ناظران مالی کلمبیا هیچ موضع مشخصی در این زمینه ندارد ، Banco de la República، بانک مرکزی کلمبیا کلمبیا – مقاله ای را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد که وجود دارایی های دیجیتال را به رسمیت می شناخت. بانک مرکزی کلمبیا درباره این که آیا ارزهای دیجیتال را به عنوان پول واقعی در نظر می گیرند یا نه، عنوان کرد:

“اگرچه این دارایی ها توانایی انجام وظایف ابزارهای پرداختیرا دارند، اما در عمل همانطور که توسط چندین نشریه بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) بیان شده است، آنها فاقد ویژگی های قانونی هستند. و به احتمال زیاد به عنوان پول در نظر گرفته نمی شود. “

آلوارو ساودرا (Alvaro Saavedra)، از مشاوران حقوقی کلمبیا معتقد است که در نحوه دید دولت به ارزهای دیجیتال تضاد وجود دارد و این امر قانون گذاری این دارایی ها را حتی سخت تر کرده است. اما ساودرا می گوید که در این بین، یک دلیل منطقی وجود دارد که عدم تمایل دولت برای ایجاد یک چارچوب قانونی برای ارزهای دیجیتال را توجیه می کند.

“موضع Banco de la República در قبال ارزهای دیجیتال بسیار منطقی است است زیرا شیوه قانون گذاری جامعه کلمبیا حاکی از محدودیت های مادی برای دادن اعتبار بخشیدن به ارزهای دیجیتال از دیدگاه حقوقی است. به عنوان مثال، وجود یک درگیری مسلحانه و تعداد زیاد گروه های قاچاق مواد مخدر نشان می دهد که دولت از تنظیم ارزهای دیجیتال می ترسد و آنها معتقدند که در صورت انجام این کار، درها برای ایجاد اقتصادهای غیرقانونی و در نتیجه تقویت پولشویی باز خواهد شد. “

چارچوب قانونی کنونی کلمبیا برای معاملات ارزهای دیجیتال

Alejandro Beltrán، مدیر یکی از بزرگ ترین صرافی های ارزهای دیجیتال در آمریکای لاتین به نام بودا (Buda) با کوین تلگراف در مورد چارچوب قانونی ارزهای دیجیتال در کشور صحبت کرد. به نظر وی:

“قانون گذاری ارزهای دیجیتال بسیار محدود کننده است و به مردم کلمبیا آسیب های زیادی وارد می کند. اول از همه، سرپرستی مالی عملا بانک ها را از ارائه خدمات به شرکت های مرتبط با ارزهای دیجیتال منع کرده است، این امر بسیاری از بازیگران خوب را که می خواستند شفاف فعالیت کنند، از چرخه اقتصاد حذف کرد. این امر باعث شده است که بیشترین حجم معاملات به سوی بازار سیاه یا موارد غیر رسمی وارد شود.

Beltrán همچنین خاطرنشان کرد که در مسائل قانون گذاری در کلمبیا سختگیری ایجاد نشده است و یک محیط مناسب برای توسعه صنعت در این کشور وجود دارد. اما این واقعیت مانع از ادامه علاقمندی شرکت های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال به بازار کلمبیا نشده است. Beltrán معتقد است که کلمبیا کشوری مطلوب برای معاملات ارزهای دیجیتال کریپتو است. وی افزود:

کلمبیا دارای سه ویژگی است که ما را متقاعد کرده که بهترین کشوری است که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارد. باید عنوان کرد که در این کشور، بانکداری نسبتاً کم است و خدمات بانکی موجود بسیار ابتدایی است. به عنوان مثال، انتقال بین بانکی بین افراد به طور متوسط ۴۸ ساعت طول می کشد تا به حساب مقصد برسد و در مقایسه با شیلی که کارمزد پرداخت ها رایگان و به صورت آنی است، حدود ۲ دلار در هر نقل و انتقال باید پرداخت کرد.

مدیر صرافی بودا همچنین معتقد است که جریان بالای مهاجران ونزوئلا در این کشور به افزایش حجم معاملات ارزهای دیجیتال در کلمبیا کمک می کند.

شایان ذکر است که بر اساس گفته Migración کلمبیا، سازمان دولتی مسئول قانون گذاری جریان ورود و خروج مردم در این کشور، بیش از ۱٫۲ میلیون ونزوئلایی به این کشور مهاجرت کرده اند. Beltrán در مورد چارچوب قانون گذاری در کلمبیا معتقد است که این کار بسیار پیچیده و محدودکننده است و کار صرافی ها یا سایر شرکت های وابسته به ارزهای دیجیتال را که مایل به انجام کار در داخل قلمروی این کشور هستند را دشوار می کند.

شباهت ها با الگوی حقوقی در اروپا

موسسه مالیاتی کلمبیا به نام DIAN، بیت کوین و ارزهای دیجیتال را کالاهای مادی می داند و سرپرستی مالی آنها را به عنوان دارایی نامشهود شامل مالیات بر درآمد می داند، در حالی که سرپرستی بازرگانی این کشور می گوید که آنها بهادار نیستند.

با وجود مفاهیم مختلفی که ناظران محلی در مورد ارزهای دیجیتال دارند، اجماع عمومی در مورد ارزهای دیجیتال در این کشور آمریکای لاتین با مدل اروپایی تفاوت چندانی ندارد.

خاویر پاستور (Javier Pastor)، رئیس ارشد امنیت صرافی Bit2me که در اسپانیا مستقر می باشد و کاربران کلمبیایی از پلتفرمش استفاده می کنند، در گفتگو با کوین تلگراف درباره شباهت حقوقی ارزهای دیجیتال در کلمبیا با اسپانیا صحبت کرد. وی در این باره عنوان کرد:

از نظر Hacienda [ناظر مالیات] اسپانیایی، ارزهای دیجیتال دارایی هستند و مانند یورو و دلار پول نیستند.

پاستور در مورد نحوه نفوذ آنها به بازار آمریکای لاتین و مشکلاتی که با آنها روبرو شده اند، اظهار داشت که آنها از لحاظ قانونی مشکلی نداشته اند. با این حال، وی در ادامه توضیح داد:

“اگر این قضیه صحت داشته باشد که بانک های [آمریکای لاتین] برای ارسال پول به صرافی های ارزهای دیجیتال محدودیت هایی دارند. درست همانند وضعیتی که در مورد اسپانیا اتفاق می افتد. ما می بینیم که به طور کلی دراین سطح مشکلاتی وجود دارد که صرفا مربوط به آمریکای لاتین یا کلمبیا نمی شود. بیت کوین، یک سیستم پولی و مالی جایگزین ارائه می دهد که از سیستم های سنتی منتقل می شود.”

از سوی دیگر، رئیس صرافی بودا یک چارچوب قانونی برای ارزهای دیجیتال پیشنهاد کرد که تمام ابهاماتی را که پیرامون آنها وجود دارد را برطرف می کند. همانطور که Beltran اظهار داشت، در کلمبیا همه چیز آماده است، به گونه ای که می تواند یک محیط مناسب ایجاد شود که شرکت های ارزهای دیجیتال بتوانند به راحتی در بازار فعالیت کنند.

نقش رسانه ها در تقویت آگاهی مردم در مورد ارزهای دیجیتال در سراسر آمریکای لاتین

اگرچه تمام آمار به این مسئله اشاره می کند که مردم کلمبیا از دنیای ارزهای دیجیتال مطلع هستند، خاویر پاستور تصریح می کند که در این میان ضرورت آموزش به مردم و نهادهای دولتی در مورد ارزهای یجیتال به شت احساس می شود. وی عنوان کرد:

“برداشت من این است که در کلمبیا مردم نمی دانند که این فناوری جدید چیست. آنچه این فن آوری به کشورها ارائه می دهد، علاوه بر ایجاد یک جنبش سرمایه گذاری جدید، فرصتی است برای ایجاد ثروت و مشاغل جدید.”

نوشته های مرتبط

۵ دیدگاه

بهرامی فروردین ۳, ۱۳۹۹ at ۲۰:۳۶

شما کیف پول سخت افزاری هم دارید ؟ برای خرید میخوام ؟ مثلا لجر نانو اس یا لجر ایکس

تشکر

پاسخ
arzjoo فروردین ۵, ۱۳۹۹ at ۱۶:۴۱

سلام بله فروش داریم به زدوی و بعد از تعطبلات نوروز فروش در سایت امکان پذیر خواهد شد

پاسخ
کاظمی فروردین ۳, ۱۳۹۹ at ۲۰:۳۴

نقش رسانه ها خیلی در آگاهی مردم مهمه چرا رسانه های ما موضوع به این مهمی رو اصلا تو برنامه هاشون نداشتن ؟ یه وقتی بیت کوین قیمتش زیر یک دلار بود این یعنی که اگر ما آگاهی داشتیم اوضاع خودمون و کشورمون بهتر می شد فقط باید تاسف بخوریم

پاسخ
صدف فتاحی فروردین ۳, ۱۳۹۹ at ۲۰:۳۲

سلام میدونم که ترجمه مقالات کار خسته کننده ای است ولی میشه خواهش کنم به فکر خواننده ها هم باشید اگر از ویدیو یا عکس بین مطالبتون استفاده کنید کمی دلچسب تر میشه

ممنون که ترتیب اثر می دید

پاسخ
بنفشه عطار فروردین ۳, ۱۳۹۹ at ۲۰:۳۰

باسلام و عرض ادب
به نظر من هر کس سرمایه گذاری توام با هیجان را دوست داره بهترین گزینه بازار ارزهای دیجتال است اما به مقداری که در فرمول ریسک به پاداش برای خودش مقبول باشه .
ممنون از سایت خوب شما و زحمات دوستان

پاسخ

ارسال دیدگاه