Image default
اخبار تجارت دانستنی ها

به گفته مقام بانک مرکزی روسیه، بلاک چین راه‌حلی برای امور مالی نیست!

معاون اول رئیس بانک مرکزی روسیه (CBR) گفته است که فناوری بلاک چین یک “راه حل جهانی” نیست. Olga Skorobogatova در مصاحبه با Euromoney در مورد نوآوری های بانکی، سندباکس ها و تجربیات مبتنی بر بلاک چین سخنانی ارائه کرد.

Skorobogatova پس از سه سال آزمایش با پلت فرم Masterchain که یک شبکه بومی مبتنی بر بلاک چین برای انتقال داده های با ارزش مالی عنوان کرد که، “بلاک چین یک فناوری عالی برای مواردی مانند اعتبار نامه ها و ضمانتنامه ها می باشد، زیرا در اصل یک فناوری اعتماد است.” با این حال، وی علاوه بر این افزود که بلاک چین آن طور که بسیاری فکر می کنند، یک راه درمان نیست. وی عنوان کرد:

“به یاد می آورم که زمانی از سوی برخی از شرکت های فناوری عنوان شد که در مدت پنج سال همه چیز از طریق بلاک چین تامین می شود و سایر فناوری ها دیگر وجود نخواهند داشت.” در آن زمان من عنوان کردم که این فناوری در مواردی کار می کند که ارزش اضافی ایجاد کند اما به عنوان جایگزینی برای همه چیز نمی باشد. زمان حرف من را به درستی ثابت کرده است.”

در مورد ارزهای دیجیتال چطور؟

Skorobogatova عنوان کرد که او معتقد است که ارزهای دیجیتال ابزاری برای پرداخت نیستند، زیرا خطرهای عمده ای را برای مشتریان ایجاد می کند. وی خاطرنشان کرد: بی ثباتی شدید ارزهای دیجیتال، عدم ضمانت پس انداز و استفاده آنها در امر پولشویی به عنوان تهدیدات اصلی ذکر شده در مورد این ارزهاست.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در حال مذاکره با سایر قانون گذاران درمورد موضوع استیبل کوین های جهانی است و اظهار داشت: در این مرحله استیبل کوین ها، موجب بروز سؤالات بیشتری هستند تا پاسخ.

بانک مرکزی روسیه ایده ارز دیجیتال ملی را مورد پذیرش قرار داده است و Skorobogatova نیز در این باره عنوان کرد:

“از نظر من، سوال بزرگ این است که آیا در استفاده از ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) برای اقتصاد، افراد و کسب و کارها، ارزش افزوده ای وجود دارد؟ واضح است که مردم پرداخت سریع دیجیتال را می خواهند، اما این کار با پلتفرم پرداخت سریع ملی قابل اجراست. چه چیزی می تواند CBDC ها را روی کار آورد؟ تاکنون هیچ کسی نه در روسیه و نه در جاهای دیگر نتوانسته است جواب قانع کننده ای به این سوال بدهد یا حتی تفاوت پرداخت های الکترونیکی و CBDC را توضیح دهد.”

رویکرد اخیر روسیه در زمینه قانون گذاری ارزهای دیجیتال و بلاک چین

در عین حال، روسیه بار دیگر تصویب لایحه “دارایی های مالی دیجیتال” را به تعویق انداخت. آناتولی آکساکوف (Anatoly Aksakov)، رئیس کمیته بازارهای مالی دومای دولتی روسیه و رئیس شورای ملی بانکداری در بانک مرکزی روسیه، اعتراف کرد که تأخیرهای قبلی در تصویب این لایحه ناشی از عدم توافق بین مقامات محلی در مورد این نوع دارایی جدید بوده است.

آکساکوف عنوان کرد که بانک مرکزی مخالف قانونی شدن ارزهای دیجیتال بود در حالی که کمیته بازارهای مالی دومای دولتی از برخی اقدامات ابتکاری در زمینه ارزهای دیجیتال حمایت می کرد.

لازم به ذکر است که وزارت توسعه اقتصادی روسیه در تاریخ ۲۴ مارس پیش نویس لایحه ای را تهیه کرده که امکان آزمایش ارزهای دیجیتال و پیشرفت های بلاک چین را در یک سندباکس قانونی ویژه فراهم خواهد آورد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از