Image default
آموزش بلاکچین اخبار بلاکچین

بلاک چین، زنجیره تأمین پزشکی را برای مقابله با چالش‌های کووید ۱۹ ایجاد می‌کند

بر اساس گزارش های منتشر شده، بلاک چین برای ایجاد ارتباط بین خریداران با تأمین کنندگان غیر سنتی تولید ماسک و سایر PPT مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ استفاده می شود.

کمبود تجهیزات محافظ شخصی یا PPE که توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، یک مشکل بزرگ برای سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده است که در نتیجه شیوع ویروس همه گیر کرونا ایجاد شده است.

طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، PPE به محافظت از کادر درمان بیماران در برابر بیماران و مواد آلوده کمک می کند. اخیراً CDC یک دستورالعمل در مورد استراتژی های بهینه سازی منابع PPE منتشر کرده است. علاوه بر این دستورالعمل، راه حل های فناوری برای فعال کردن اطلاعات با اطمینان بیشتر و کشف سریع، انعطاف پذیری و انطباق برای برآورده کردن مطالبات فعلی پزشکی در حال اجراست.

به عنوان مثال، غول فناوری IBM راه حل Rapid Furnizer Connect خود را در تاریخ ۲۷ آوریل راه اندازی کرد و از آن به منظور کمک به سازمان های دولتی و سازمان های بهداشتی استفاده می کند تا تأمین کنندگان جدیدی را برای رفع کمبود تجهیزات، دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای اقدامات امدادی ویروس کووید ۱۹ شناسایی کند.

Rapid Manufacturer Connect که از شبکه IBM بلاک چین ساخته شده توسط Hyperledger Fabric ساخته شده است و قصد دارد تا خریداران را با تأمین کنندگان غیر سنتی مانند شرکت های پوشاک یا کالاهای خانگی که اکنون در حال ساخت ماسک، لباس و موارد دیگر برای مراکز درمانی و پرسنل هستند، پیوند دهد.

Mark Treshock، رهبر بلاک چین جهانی IBM برای مراقبت های بهداشتی به کوین تلگراف گفت که Rapid Manufacturer Connect درست سه هفته پیش برای رفع چالش های مراکز درمانی که به تجهیزات نیاز دارند با شرکت هایی که اکنون این محصولات را تولید می کنند، طراحی شده است. وی اضافه کرد:

مأموریت Rapid Manufacturer Connect این است که دو طرف را به هم نزدیک کند و مدت زمانی را که به طور معمول برای انجام کار می طلبد کاهش دهد. در اینجا از بلاک چین استفاده می شود تا شرکت ها بتوانند سریع و کارآمد حرکت کنند. “

طبق گفته Treshock ، Rapid Manufacturer Connect بدون هیچ هزینه ای تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ برای خریداران و تامین کنندگان واجد شرایط واقع در ایالات متحده و کانادا در دسترس است.

تامین کنندگان و خریدارانی که هم اکنون به این شبکه می پیوندند شامل بیمارستان ها و سازمان های دیگری مانند Northwell Health – بزرگ ترین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نیویورک – و فدراسیون جهانی زنجیره تأمین است که بیش از ۲۰۰ تأمین کننده آمریکایی را از ۳۰۰۰ عضو جامعه جهانی خود شامل می شود. شرکت چندملیتی رسانه‌های گروهی تامسون رویترز نیز بخشی از این شبکه است و دسترسی به ابزار ارزیابی صلاحیت آن را برای مشتری Clear فراهم خواهد کرد تا به خریداران داده های آنی و جامعی را به خریداران برای تهیه کنندگان دامپزشکی و شناسایی خطرات احتمالی کلاهبرداری ارائه دهند.

حل چالش های زنجیره تامین با بلاک چین

پلتفرم Rapid Furn Connect همچنین چالش های شناسایی تامین کننده های جدید، کارآیی بالای آنها و ارزیابی در دسترس بودن موجودی آنها را به صورت آنی برطرف می کند. پس از طبقه بندی این اطلاعات، خریداران مانند بیمارستان ها و داروخانه ها می توانند خرید کالاهای مورد نیاز را از طریق تهیه کنندگان غیر سنتی آغاز کنند.

طبق گفتهTreshock ، Rapid Manufacturer Connect را، هم به شبکه بلاک چین IBM و هم به پلتفرم هویت Trust Your Supplier شرکت Chainyard متصل می کند. این دو سیستم در کنار هم برای اعتبارسنجی و تأیید اطلاعات در مورد تأمین کنندگان کار می کنند:

“Rapid Manufacturer Connect متکی بر اعتبارسنجی و تأیید اطلاعات در مورد تأمین کنندگان است، مانند اینکه این شرکت قابل اعتماد است یا خیر. اعتماد به هر تراکنش ایجاد می شود، زیرا همه چیز در بلاک چین IBM که یک شبکه خصوصی و مجاز است، ثبت شده است.”

Treshock توضیح داد که یک تأمین کننده مایل به پیوستن به شبکه اتصال سریع اتصال ابتدا باید پروفایل را ایجاد کند که شبیه گذرنامه یا کیف پول دیجیتال باشد که شامل اطلاعات مالی، گواهینامه های FDA و سایر اسناد و مدارک شناسائی است. پس از اینکه پروفایل ایجاد شد و توسط سیستم Trust Your Manufacturer تأیید شد، تمام اطلاعات روی شبکه بلاک چین تغییرناپذیر IBM بارگذاری می شود. Treshock اضافه کرد:

“تغییر ناپذیری همان چیزی است که ما در اینجا از آن استفاده می کنیم. از آنجا که نقاط هویت اعتبارسنجی می شوند، اعتماد در تامین کنندگان به وجود می آید. سپس یک خریدار می تواند وارد پلتفرم ما شود، به دنبال تامین کننده هایی باشد که به عنوان مثال ماسک ایجاد می کند و یک سری از تامین کنندگان را پیدا کند و به آنها متصل شود.

تامین کنندگان همچنین می توانند موجودی خود را مستقیماً بر روی شبکه بارگذاری کنند و به خریداران علاقه مند امکان دسترسی به این اطلاعات را بدهند. Treshock خاطرنشان کرد که “اسناد هویتی برای افراد در روی این پلتفرم قابل دسترسی نیست قرار دارند و همه چیز را ابتدا باید درخواست کرد.”

در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت ها چطور؟

Treshock در ادامه خاطرنشان کرد: در حالی که خریداران و تأمین کنندگان قرار است روی پلتفرم Rapid Supplier Connect متصل شوند، تراکنش های مالی یک ویژگی محسوب نمی شود. وی خاطرنشان کرد: هیچ عنصر رمزنگاری وجود ندارد و شرکت Fast Rap Connect شبکه های زنجیره تأمین موجود و سیستم های پرداخت آنها را تکمیل می کند.

این راه حل چقدر مفید است؟

مجمع جهانی اقتصاد در ۲۸ آوریل منبع ” how to” را برای هدایت شرکت های کوچک و متوسط و رهبران تجارت در مورد چگونگی استقرار بلاک چین در تعدادی از سناریوها منتشر کرد. این toolkit متن بار، از بیش از ۲۰۰ متخصص در سازمان های دولتی و خصوصی برای کمک به بهبود SMB ها در آمادگی برای ویروس همه گیر در آینده و تسریع در بازگشت اقتصادی پس از دوران شیوع ویروس کووید ۱۹ استفاده می کند.

نادیا هوت (Nadia Hewett)، رهبر پروژه مجمع جهانی اقتصاد برای ساختن بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع شده، به کوین تلگراف گفت که توسعه این toolkit حدود ۱۸ ماه زمان برده است، اما به دلیل تأثیر ویروس کووید ۱۹ با سرعتی بسیار راه اندازی شد.

هوت توضیح داد، در حالی که این toolkit می تواند به عنوان یک منبع آموزشی برای بسیاری از بخش های مختلف استقرار بلاک چین مانند حاکمیت، مصادیق قانونی و نظارتی و همچنین تجزیه و تحلیل فنی مورد استفاده قرار گیرد، بیش از ۴۰ نمونه کاربرد در زمینه مدیریت زنجیره تأمین با استفاده از بلاک چین و به وسیله مجمع جهانی اقتصاد هنگام تهیه این toolkit مورد آزمایش قرار گرفت. وی اضافه کرد:

“در مدیریت زنجیره تأمین، نیاز به تأیید تأمین کنندگان وجود داردو این امر منحصر به زنجیره های تأمین پزشکی کووید ۱۹ نیست. در این مورد، خریداران باید سریعاً تأمین کننده هایی را پیدا کنند که بتواند به تهیه ماسک و سایر تجهیزات پزشکی بیمارستان ها کمک کند. تأیید اعتبار این تأمین‌کنندگان و اطمینان از اینکه شرکت ها در حال انجام تجارت با تأمین‌کنندگان معتبر هستند، ضروری است، به همین دلیل بلاک چین مفید است.”

Hewet با اشاره به Treshock توضیح داد که با اعمال نفوذ بلاک چین، سازمان ها می توانند به اعتبار و تأیید سایر شرکت ها دست پیدا کنند و مشخص کنند که چه کسانی تأمین کننده مورد اعتماد هستند. وی گفت: “این مورد استفاده همان چیزی است که در حال حاضر بیشتر مورد توجه ما قرار گرفته است.”

هوت همچنین خاطرنشان کرد که بلاک چین می تواند در حل و فصل اختلافات در زنجیره های تأمین کمک کند. وی افزود: “بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، به این معنا که همیشه یک نسخه مشترک و واحد از حقیقت وجود دارد.”

غلبه بر چالش ها قبل از پذیرش گسترده

در حالی که بلاک چین می تواند به افزایش کارآیی زنجیره های تأمین کمک کند، هوت عنوان کرد که وی متوجه سازمان های بزرگتری شده است که بلاک چین را برای شرکای بالادست خود توصیف می کنند، اما در بسیاری از موارد، زنجیره های تأمین بالادست مجاز به شرکت در راه های هدفمند نیستند.

به گفته هوت، بسیاری از سازمان ها وقتی قصد استفاده از راه حل های بلاک چین را دارند، در این زمینه آموزش کافی ندیده اند، نقطه ضعفی است که این ابزار می تواند به حل آن کمک کند. وی همچنین خاطرنشان کرد: برای بسیاری از زنجیره های تأمین، شرکای بالادستی در بخش هایی از جهان با پایه های صنعتی و فناوری کمتر توسعه یافته قرار دارند. مقررات نیز چالشی است که باید حل شود تا بتوان از بلاک چین برای اطمینان از صحت منابع PPE استفاده کرد.

همانطور که پیش از این گزارش شده بود، شرکت Real Estate برای اطمینان از تولید ماسک های معتبر KN95 توسط Tricol Group، تولید کننده میکروفیبر مستقر در آسیا، از بلاک چین عمومی وی چین استفاده می کند. دیوید منارد (David Menard)، مدیرعامل و بنیان گذار Real Items به کوین تلگراف گفت که در حال حاضر با تأمین کنندگان بیشتر غیر سنتی PPE صحبت می کند تا تجهیزات محافظتی مورد تقاضا را برای تأیید صحت و سقوط در بلاک چین وی چین قرار دهند. با این حال، مقررات اخیراً یک موضوع مورد بحث بوده است. منارد گفت:

بزرگ ترین چالش نوسان مداوم قوانین و مقررات مربوط به کشورهای مختلف بوده است. با این حال، از آنجا که نقطه شروع ما شفافیت ۱۰۰ درصد در مبدأ است، احساس می کنیم که در جهت یکدیگر کار می کنیم. پویایی تجارت بین المللی با مشاهده بیشتر تکرار می شود و این امر باعث می شود تا کارها در کنترل کیفیت مؤثرتر باشد. اکنون دولت چین برای صادرات محصولات خود به مستندات مربوط به هر محصول خود احتیاج دارد. آنها هر جعبه را بررسی می کنند، که زمان رسیدن را کند می کند اما کیفیت استاندارد بالاتری را تضمین می کند. “

چالش جالب دیگر که منارد خاطرنشان کرد این است که اغلب اوقات خریداران ارتباط مستقیمی با تأمین کنندگان ندارند و منجر به جعلISO ، FDA  CE و غیره در محصولات می شوند. وی افزود: “برای زنجیره های تأمین که می خواهند از منحنی جلو بروند، شفافیت کامل به سریع ترین مسیر از طریق گمرک تبدیل می شود.”

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از