Image default
اخبار

CBDC ها معماری جدید حساب‌های بانکی را ارائه می‌دهند

استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی این امکان را دارند که حساب های بانکی امروزی را جایگزین کرده یا حداقل بطور چشمگیری بهبود دهند.

با وجود نوظهوری آن، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و انشعابات آن به سرعت به دنبال جایگزین جدی برای حساب های بانکی معمولی هستند. CBDC پول الکترونیکی است که به جای پول سنتی از سوی یک بانک مرکزی برای استفاده توسط مصرف کنندگان و شرکت ها صادر می شود. این مفهوم در مقاله ای جالب توجه در سال ۲۰۱۶ توسط وارن وبر (Warren Weber)، مشاور تحقیقاتی در بانک کانادا منتشر شد که در آن، یک ارز صادر شده توسط یک بانک مرکزی و با حمایت بیت کوین (BTC) به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. بانک های مرکزی در سراسر جهان از همان زمان تحقیق و تفحص از طریق ایجاد گروه های تحقیقاتی و کاری را آغاز کرده اند مانند سازمان های بین المللی مانند صندوق بین المللی پول ، بانک تسویه حساب های بین المللی و اتاق فکر گروه CBDC.

انشعابات CBDC به دلیل ارائه یک رویکرد تدریجی به بانک های مرکزی که علاقه مند به راه اندازی CBDC هستند، در سالهای اخیر کشش بیشتری پیدا کرده اندست. این انشعابات شامل CBDC های ساختگی و استیبل کوین هاست که توکن هایی با ارزهای ملی هستند اما توسط یک شرکت بخش خصوصی با همکاری یک بانک مرکزی یا یک موسسه مالی قانون گذاری شده صادر می شود. در حالی که پیشنهادات اجرای CBDC در حال حاضر در سطح جهان توسط بانک های مرکزی مورد بررسی قرار می گیرد، استیبل کوین ها تنها از سه شکل پول دیجیتال بانک مرکزی هستند که در حال حاضر فعال و در بازار هستند. استیبل کوین ها با استفاده از برنامه های کیف پول دیجیتال نگهداری و منتقل می شوند. صادرکنندگان یا خود مؤسسات بانکی قانون گذاری شده هستند یا توسط موسسات بانکی قانون گذاری شده پشتیبانی می شوند. تحقیقات ما نشان می دهد که ارزش کل بازار قابل کنترل CBDC ها و انشعابات آنها از ۱۸ تریلیون دلار فراتر رفته است و طبق اطلاعات اقتصاد بازرگانی این ارزش تجمعی پولی است که در حال حاضر در حساب های بانکی در سراسر جهان نگهداری می شود که فوراً قابل استناد است.
تضاد اصلی بین حساب های بانکی سنتی و استیبل کوین ها در بهبود سرعت، هزینه و دسترسی است که توسط استیبل کوین ها نسبت به حساب های بانکی سنتی ارائه می شود. در یک روش سنتی، حتی ابتدایی ترین کارکردهای بانکی برای ذخیره، ارسال و دریافت وجه فقط برای مشتریان بانکی در دسترس است و معمولاً با زمان و هزینه های پردازش بسیار همراه است. استیبل کوین ها این موضوعات را از طریق طرح های دسترسی آزاد خود حل می کند و این امکان را برای مصرف کنندگان در سراسر جهان فراهم می کند تا فقط با تلفن های هوشمند و اتصال به اینترنت، ارزهای فیات را بدون هیچ هزینه ای ذخیره، ارسال و دریافت کنند.

بسیاری از صادرکنندگان جدید در ساله ای اخیر وارد بازار استیبل کوین شده اند که ارزش کل استیبل کوین های صادر شده دلار ایالات متحده تا آغاز سال ۲۰۱۹ به حدود ۲٫۷ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که اولین صادرکننده بزرگ استیبل کوین یعنی تتر (USDT)، همچنان رهبری بازار خود را در طی سالیان متمادی حفظ کرده است. این صادرکنندگان جدید در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه اضافی به فضای استیبل کوین ها وارد کردند و ۱۱٫۵ میلیارد دلار از کل ۱٫۱ تریلیون دلار در کل حجم معاملات سالانه استیبل کوین در همان سال را به خود اختصاص دادند.

در حالی که حجم معاملات استیبل کوین در طول سال ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، حجم پرداخت نیز پیشرفت چشمگیری را نشان داده است. براساس اطلاعات کوین متریکس، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۹ میلیارد دلار پرداخت از طریق تتر ارسال شده است. در حالی که این ارقام نسبت به تریلیون ها دلاری که از طریق نقل و انتقالات بانکی ارسال شده است، نا چیز است، اما آنها تقاضای معنی داری را برای چنین راه حلی نشان می دهند و با گزینه های جایگزین انتقال پول مانند وسترن یونیون رقابت می کنند که هر ساله حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در پرداخت ها را تسهیل می کند.

خصوصیات قابل توجه بازار استیبل کوین، کارآیی آن نسبت به اقتصادهای نوظهور سنتی است که با بازارهای ارز موازی کار می کنند. به طور خاص، گسترش بین نرخ ارز بازار و نرخ ارز رسمی در اقتصادهای نوظهور سنتی دارای درصد دو رقمی بوده است، اما بیشتر در کل بازار استیبل کوین سرازیر می شود. این امر، به طور موثری برخی از کارآمدترین بازارهای ارز موازی در تاریخ را ایجاد کرده است که بیشتر به دلیل ماهیت دیجیتالی آنها بوده است.برای آن دسته ای که امروزه در بازارهای ارز موازی ناکارآمد هستند – به عنوان مثال ، ونزوئلا – استیبل کوین ها یک جایگزین مناسب برای سیستم های پرداخت و پرداخت محلی ارائه می دهد که به ویژه در مقابل اشتباهات سیاسی و پولی مقاومت دارد. با در نظر گرفتن احتمال توقف کامل سیستم بانکی، همانطور که در سال ۲۰۱۳ در قبرس رخ داد، استیبل کوین و بیت کوین تنها جایگزین مناسب، عملی و در مقیاس بزرگ برای حساب های بانکی سنتی ارائه می دهند.

یک راه طولانی برای استیبل کوین ها، CBDC ها و CBDC های ساختگی برای رسیدن به بازار انبوه و تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای حساب های بانکی سنتی در خارج از بازارهای نوظهوردر پیش است. اگرچه، تقاضای اثبات شده برای این راه حل ها در بازارهای نوظهور که از بازارهای ارز موازی ناکارآمد یا سیستم های پرداخت و یا هر بازاری که از اعمال سیاست های پولی بیش از حد محدودکننده رنج می برند، غیرقابل انکار است.

نوشته های مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوعات نظر
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
بیشترین اظهار نظر را نشان دادند
موضوعات داغ
1 نویسندگان دیدگاه
ساناز اکبریان آخرین نویسنده های نظرات
  عضویت  
جدیدترین قدیمی تیرین بیشترین رای
اطلاع از
ساناز اکبریان
Guest
ساناز اکبریان

ارزهای دیجیتال اینده پولی و بانکی رو در تسخیر می گیره حالا این ها همه یک آغاز