Image default
آموزش اخبار دانستنی ها

نقش ارز دیجیتال به عنوان ابزاری برای یک مبادله در دارک وب چیست؟

چرا بیت کوین در بین مجرمان سایبری محبوب است و آینده ارزهای دیجیتال در دارک نت چیست؟ با توجه به این مسئله که بسیاری از مردم در سراسر جهان به قرنطینه و ماندن در خانه روی آورده اند و تنها راه کارآمد برای برقراری ارتباط و دریافت چیزی از طریق شبکه جهانی صورت می گیرد، برخی از اطلاعات جدید در مورد فعالیت دارک نت آغاز شده است.

در زمان شیوع ویروس کووید ۱۹، هم فعالیت کلاهبرداران سایبری با استفاده از قابلیت های ارز دیجیتال و هم فعالیت غیرقانونی عمومی در شبکه جهانی وب افزایش یافته است.

البته همه اپراتورهای دارک نت از این اپیدمی سوء استفاده نمی کنند. با این وجود، کوین تلگراف تصمیم گرفت تا بفهمد که چگونه بیت کوین با دارک نت ارتباط دارد، آیا این بیماری همه گیر جهانی بر عملیات غیرقانونی ارز دیجیتال و چگونگی رفتار مسئولان با این مسئله می پردازد.

ارز دیجیتال و دارک نت

دارایی های دیجیتال در بسیاری از مناطق مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله اقدام به عنوان وسیله پرداخت در دارک نت توسط افرادی که به دنبال حداکثر ناشناس ماندن در حین انجام عملیاتی هستند که توسط قانون گذاران مورد سؤال قرار می گیرند.

ارزهای دیجیتال به ویژه در فروش کالاهایی مانند مواد مخدر غیرقانونی، اسلحه و سایر کالاهای محدود محبوب است. کاربران دارک نت با استفاده از نرم افزارهای ویژه مانند مرورگر TOR انگیزه ای را برای بازارهای این شبکه فراهم می آورند تا با استفاده از ارز دیجیتال، عدم دسترسی به چنین کالاهایی را از طریق ناشناس بودن تراکنش ها ارائه دهد. این نوع تراکنش ها و مفهوم عدم تمرکز به خودی خود محدودیت هایی را در اختیار سازمان های اطلاعاتی جهانی قرار داده است.

فروشندگان کالاهای غیرقانونی که در اوایل به اصل تمرکزگرایی ارزهای دیجیتال پی برده بودند، مدتها قبل از اینکه بیت کوین (BTC) معروف شود، از آن استفاده می کردند. موضوع جالب توجه بازار آنلاین جاده ابریشم است که به عنوان بخشی از دارک وب راه اندازی شده است. این بازار به شدت متکی به بیت کوین بود در حالی که این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۱ برای بسیاری یک امر ناشناخته بود.

در دارک نت، تمام اتصالات بین نودهای مورد اعتماد از طریق پروتکل های ویژه و پورت ها برقرار می شود. تمام آدرس های IP پنهان هستند، بنابراین امکان ورود به دارک نت از طریق مرورگرهای آشنا مانند کروم، فایرفاکس یا سفری امکان پذیر نیست. کل شبکه بر اساس اصل تمرکزگزایی فعالیت می کند و توسط هیچ مرجعی کنترل نمی شود. به همین دلیل، کاربران از درجه ای از امنیت برخوردار می شوند، زیرا بسیاری از سایت های موجود در دارک نت از پروتکل های رمزنگاری TOR استفاده می کنند که هویت کاربران را پنهان می کنند و آدرس های IP آنها را جایگزین می کنند.

سایت های زیادی وجود دارند که کالاهای غیرقانونی را در دارک نت می فروشند، از این میان می توان به AlphaBay و Oasis اشاره کرد. آنها به طرز بحث برانگیزی باعث شدند که قیمت ارز دیجیتال مبتنی بر حریم خصوصی ایجاد شود مونرو (XMR)، پس از افزودن این توکن به عنوان گزینه پرداخت به سرعت افزایش یابد. تراکنش های توکن های ناشناس اجازه داده اند تا شبکه دارک نت پیشرفت کند، اما این امر به نوبه خود امروزه ارتباطی بین ارزهای دیجیتال و فعالیت غیرقانونی را در ذهن بسیاری از مردم ایجاد کرده است.

Aleksadnr Lazarenko ، رئیس گروه تحقیق و توسعه R&D  در گروه IB که یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان راه حل ها با هدف شناسایی و جلوگیری از حملات سایبری است، نظر خود را با کوین تلگراف درمورد اینکه چرا ارزهای دیجیتال در بین مجرمان محبوب هستند، به اشتراک گذاشت. وی در این باره عنوان کرد:

“با وجود این واقعیت که تراکنش های انجام شده در بیت کوین به دلیل شفافیت آنها انجام شده است، آنها هنوز ناشناس بودن قابل توجهی را به مجرمان سایبری اعطا می کنند. از آنجا که ارزهای دیجیتال معمولاً غیرمتمرکز هستند و به برخی از صلاحیت های خاص ملی تعلق ندارند، عملیاتی که با استفاده از آن ها صورت می گیرد، از نزدیک مورد نظارت مقامات پولی قرار نمی گیرد. یکی دیگر از دلایل آشکاری که اشتیاق مجرمان سایبری را نسبت به ارزهای دیجیتال توضیح می دهد، این است که دارندگان آنها نیازی به افشای اطلاعات شخصی معتبر خود ندارند. “

آیا دارک نت به بیت کوین احتیاج دارد؟

هنوز این عقیده وجود دارد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال فقط برای مقاصد مجرمانه استفاده می شوند. با این حال، برای انجام سیستم های بانکی فرا مرزی برای تأمین مالی فعالیت های تروریستی و پولشویی مناسب تر از یک شبکه غیرمستقیم غیرمتمرکز هستند که از طریق آن پرداخت ها انجام می شود.

بدون شک، بیت کوین کمک کرد تا اقتصاد دارک نت جاده ابریشم را اداره کند، اما بازارهای موجود در دارک نت در طی چند سال گذشته شروع به توقف فعالیت های خود کرده اند. به گفته کارشناسان چینالیسیس ، معاملات دراک نت در سال ۲۰۱۹ رونق گرفت، خصوصاً به لطف ارزهای دیجیتال. با این حال، این دارایی های آنلاین در معرض نوسانات شدید قیمت هستند که این امر بر استفاده از آنها در دارک نت تأثیر دارد.

Carles Lopez-Penalver ، تحلیلگر فضای مجازی در چینالیسیس در این باره به کوین تلگراف گفت که فروشندگان از ترس اینکه مبلغی که آنها می پذیرند ممکن است روز بعد ارزش نداشته باشند، فعالیت خود را در دوره های کاهش قیمت بیت کوین کاهش دادند. وی اظهار داشت:

“در حالی که ما فکر می کنیم دارک نت ها تاب آور بوده و ماندگار هستند، جالب است که مشاهده کنیم که در نتیجه افت شدید قیمت اخیر بیت کوین که مربوط به ویروس کووید ۱۹ بود، درآمد بازار دارک نت بسیار بیشتر از آنچه انتظار داشتیم کاهش یافته است.”

با این وجود، کارشناسان عنوان می کنند که مهم نیست که نرخ قیمت یک ارز دیجیتال خاص چیست، آنها همچنان در دارک نت محبوب خواهند بود. لازارنکو عنوان کرد:

ارزهای دیجیتال به طور واقعی پول اصلی زیرزمینی است، بنابراین قطعاً محبوب خواهد بود. میزان محبوبیت و کاربرد آن به طور مستقیم به وضعیت بازار زیرزمینی بستگی دارد – در صورت رشد ، احتمالاً تراکنش های بیشتری در ارزهای دیجیتال انجام می شود. وقتی صحبت از پرداخت کنندگان اصلی در این بازار است، ارزهای دیجیتال کمی وجود دارند که می توانند محبوبیت خود را با بیت کوین مقایسه کنند، شاید با عرضه اتریوم ۲٫۰ شاهد رشد آن باشیم، اما هنوز هم احتمالاً از بیت کوین عقب است. “

آیا شبکه TON می تواند یک دارک وب جدید شود؟

با وجود کاهش عملکرد ارزهای دیجیتال در دارک نت، به نظر می رسد که فعالیت جنایی به سمت پلتفرم های توزیع شده و برنامه های رمزگذاری شده منتقل می شود و این جایی است که ممکن است شبکه باز تلگرام وارد شود.

بسیاری فکر می کنند TON دارک وب جدیدی خواهد بو و در ادامه به دلیل این موضوع اشاره می کنیم. وب سایت های معمولی که کاربران هنگام باز کردن لینک در یک مرورگر می بینند، بر اساس پروتکل کنترل انتقال، پروتکل اینترنت و پروتکل انتقال Hypertext کار می کنند. TCP وظیفه انتقال مطمئن جریان بایت از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر را دارد، IP برای مسیریابی دیتابیس یا تعیین کلیه نقاط انتقال داده است و HTTP یک سطح بالاتر کار می کند و امکان رمزگذاری اطلاعات را در قالب اسناد فراهم می کند.

شبکه های Overlay مانند TOR یا VPN می توانند بر اساس این پروتکل ها ایجاد شوند. اکثر آنها به منظور از بین بردن موارد حفظ حریم خصوصی مانند پایین بودن امنیت و عدم ناشناس بودن طراحی شده اند. تیم تلگرام پیشنهاد دیگری به نام سایت های TON را ارائه داده است. از نظر فنی سایت های ایجاد شده در شبکه TON مانند صفحات وب معمولی به نظر می رسند، اما تفاوت در این است که محتوا در هیچ سروری ذخیره نمی شود، بلکه در نودهای شبکه و کاربران توزیع می شود. به جای آدرس های IP در این شبکه، یک پروتکل Abstract Datagram Network Layer ارائه می دهد که رمزگذاری را به صورت پیش فرض ارائه می دهد، در حالی که دسترسی به سایت های معمولی HTTP و بالعکس از طریق گیت وی ها امکان پذیر خواهد بود.

جای تعجب نیست که برخی تحلیلگران سایت های TON را به عنوان عنصر یک پلتفرم پیشرفته دارک وب می بینند که هسته اصلی آن ارز دیجیتال گرام است. از این رو، مقامات قانونی روسی در مورد این پلتفرم ابراز نگرانی می کنند و اطلاعیه ای در ماه مارس منتشر کردند که از پیمانکاران خواسته است تا شبکه های ناشناس، از جمله TOR و TON را به عنوان هدف بررسی و مسدود کنند.

علاوه بر این، پلتفرم های دارک وب مانند TOR یا TON فقط از ارز دیجیتال استفاده نمی کنند، بلکه از کل فن آوری بلاک چین نیز استفاده می کنند. در حال حاضر چند پروژه وجود دارد که برای دسترسی به منابع خود به طور فعال از بلاک چین استفاده می کنند. کارشناسان چینالیسیس تأیید کردند:

“برخی از بازارها و فروشگاه های کلاهبرداری وجود دارند که فناوری بلاک چین را فراتر از یک نوع ارز اجرا کرده اند. چندین فروشگاه کارتینگ و برخی از فروشگاه های مواد مخدر کوچک از طریق بلاک چین DNS فعالیت می کنند که از Namecoin و Emercoin برای محافظت از بازارها در مقابل مسدود کردن ISP DNS استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که مشتریان آنها قادر به دسترسی به بازارشان هستند. “

مقامات با جرایم سایبری مبارزه می کنند

قانون گذاران در سراسر جهان به طور فزاینده نگران نقش ارزهای دیجیتال در پولشویی و تأمین مالی فعالیت های مختلف غیرقانونی هستند. از ابتدای سال ۲۰۲۰، بسیاری از دولت ها شروع به مبارزه جدی با این وضعیت کرده اند و اقدامات قانونی مختلفی را برای تقویت حمایت از آنها در برابر جرایم سایبری مالی ارائه داده اند.

طبق گفته های چینالیسی، تعداد کاربران دارک نت به طور مستقیم با میزان سیاست های سختگیرانه دولت در قبال اینترنت ارتباط دارد. بنابراین، دارک نت بیشتر در ایالات متحده، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان، هلند و فرانسه استفاده می شود.

آژانس های اجرای قانون و نظارتی در ماه مارس یک برنامه اطلاعاتی رمزنگاری را ایجاد کردند که قوانین جدید و الزامات گزارش مالیات را برای کمک به هموار کردن راه برای پذیرش گسترده فناوری بلاک چین پیشنهاد داد.

در پایان ماه مارس، سازمان بین المللی پلیس جنایی همکاری خود را با آزمایش استارتاپ S2W کره جنوبی برای تجزیه و تحلیل فعالیت های دارک وب از جمله تراکنش های ارز دیجیتال اعلام کرد. با این حال، هنوز مشخص نیست که اقدامات آنها تا چه حد مؤثر خواهد بود، زیرا کاربران در سمت تاریک شبکه تمایل دارند راه های جدیدی برای ادامه فعالیت های غیرقانونی خود پیدا کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از