Image default
اخبار

دون تاپسکات: بلاک چین ، اعتماد در شبکه‌های همتا به همتا را برای اولین بار در تاریخ فعال کرد

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که دون تاپسکات (Don Tapscott)، نویسنده کتاب های پرفروش فن آوری و بنیان گذار موسسه تحقیقاتی بلاک چین (BRI) برای هفته مجازی بلاک چین، یک سخنرانی ارائه داده در مورد آنچه که او آن را انتقالی از اینترنت اطلاعات به اینترنت با ارزش توصیف می کند.

تاپسکات در سخنرانی خود با عنوان “Blockchain Revolution: State of Union” اظهار داشت که بلک چین شامل فناوری بنیادی است که زیربنای “دوره دوم عصر دیجیتال” خواهد بود.

انتقال به دوره دیجیتال دوم

تاپسوت در نوشتن بیست و پنجمین نسخه انتشار کتاب پرفروش خود در سال ۱۹۹۴ “اقتصاد دیجیتال”، خاطرنشان کرد که “او به این نتیجه رسیده است که ما در اولین دوره عصر دیجیتال بوده ایم.

تاپسکات اولین عصر دیجیتال را به عنوان “اینترنت اطلاعات” توصیف می کند که شامل فن آوری های “اصلی، مینی کامپیوتر، رایانه های شخصی، اینترنت، اینترنت موبایل، رسانه های اجتماعی ، فضای ابری و بیگ دیتا است.”

تاپسکات ادعا می کند که ما اکنون در حال گذار به دوره دوم دیجیتال هستیم، “جایی که ما این فن آوری های خارق العاده را داریم که خود را به همه چیز ارتباط می دهند، به دنیای فیزیکی ما، به فرآیندهای ما، به بدن ما.”

مشکل دو بار خرج کردن، اولین دوره دیجیتال را تعریف می کند

تاپسکات استدلال کرد که بلاک چین شامل “فن آوری بنیادی” دوره دیجیتال دوم است. وی  در این باره عنوان کرد:

“۴۰ سال است که ما این اینترنت اطلاعات را در اختیار داریم. اما اگر من برخی از اطلاعات را برای شما ارسال کنم، من در واقع اطلاعات را برای شما ارسال نمی کنم فقط یک نسخه از آن را برای شما ارسال می کنم.”

“اما وقتی صحبت از دارایی ها می شود، چیزهایی که در اقتصاد بسیار مهم هستند، مانند پول و اوراق بهادار، قراردادها، اعمال و مالکیت معنوی و اطلاعات مربوط به هویت ما و دارایی های فرهنگی مانند هنر، موسیقی، یا رای، ارسال یک نسخه از آن ها یا کپی کردن از آنها ایده بدی است. شما نمی خواهید کسی رای شما یا هویت شما را کپی کند .”

وی افزود: “بنابراین رمزنگاران این مسئله را برای مدت طولانی” دوبار خرج کردن “خوانده اند و نحوه مدیریت این مشکل در اقتصاد ما از طریق واسطه هاست.” دوبار خرج کردن به معنای خرج کردن مقدار مشخصی از پول یا یک ارز دیجیتال در دو مرتبه می باشد.

“بانک ها، بورس اوراق بهادار، نمایندگان نقل و انتقالات، نمایندگان سپرده گذاری، شرکت های کارت اعتباری، بعضی اوقات دولت ها، اکنون شرکت های بزرگ فناوری و در کل همه آنها کار بسیار خوبی انجام داده اند، اما مشکلات رو به رشدی وجود داردما نیاز به یک رویکرد جدید داریم. “

بلاک چین، بزرگ ترین نوآوری در تاریخ بشر است

برای تاپسکات، مشکل دو بار خرج کردن “ساتوشی” “بزرگ ترین نوآوری در تاریخ بشریت” است و این امر، امکان ایجاد یک سازماندهی مجدد اقتصادی و اقتصادی به دور از افراد میانسال به سمت شبکه های قابل اعتماد همتا به همتا را فراهم می کند.

تاپسکات با توصیف فن آوری های دفتر کل توزیع شده (DLT) به عنوان “یک رسانه دیجیتال بومی برای اعتماد”، اظهار داشت که بلاک چین به افراد ناشناس اجازه می دهد برای اولین بار و بدون واسطه به یکدیگر اعتماد کنند.

“برای اولین بار، مردم می توانند به همتایان خود اعتماد کنند و اعتماد توسط واسطه حاصل نمی شود بلکه با رمزنگاری، همکاری و برخی کدهای هوشمندانه به دست می آید.”

چالش های پیش روی پذیرش گسترده

با وجود خوش بینی خود به فناوری های بلاک چین، تاپسکات خاطرنشان کرد که بلاک چین هنوز با موانع قابل توجهی برای استفاده گسترده و پذیرش روبرو است.

تاپسکات تأکید کرد که دفتر کل توزیع شده “ساختارهای بسیار عمیق” و صنایع چند هزار میلیارد دلاری را به چالش می کشد که یک شبه از بین نمی روند. وی استدلال کرد که دفتر کل توزیع شده در حال تخریب خلاق شرکت عصر صنعتی و تغییر عمیق به سمت ایجاد ارزش توزیع شده است. وی همچنین چالش های مقیاس پذیری و قابلیت همکاری برای پلتفرم های بلاک چین را مورد تاکید قرار داد.

سرانجام ، تاپسکات خاطرنشان کرد: بلاک چین هنوز هم در توسعه فرآیندهای حکومتی کارآمد و مؤثر با چالش های مهمی روبروست. وی با استناد به Pindar Wong عنوان کرد:

“تمرکزگرایی به این معنی نیست که باید بی نظم باشد.”

نوشته های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
اطلاع از